Zkouška odborné způsobilosti - jen reálné zkušenosti

Uživatelský avatar
Turfman
Příspěvky: 7

Příspěvek#151 » stř 21. úno 2018, 15:53

Datum podání přihlášky: 9. února 2018, KŘP hl.m. Prahy, Sdružení 1664/1, 140 00, Praha
Datum konání zkoušky: 21. února 2018 od 9.00 do 14.00 hodin
Místo konání: střelnice MAGNUM Praha, Ke Střelnici 192/10, 160 00, Sedlec
Skupiny: A + B + E
Zkušební komisař: Ing. Martínek
Přihlášeno: 20 osob
Přítomno: 13 osob
Další přítomní: dva policisté v civilu s GoPro kamerou, správce střelnice
Cena: 600,- Kč komisař + 1 200,- Kč střelnice

Úspěšnost: čtyři lidé vypadly po testu, pět lidí po manipulaci a střelbu zvládli již všichni zbývající, tedy čtyři lidé.

Při příchodu jsem uhradil poplatek 1 200,- Kč za střelnici slečně Petře, která mě připravovala také na hromadném kurzu. Zkouška byla zahájena přesně v 9.00 hodin. Jako první jsme policistům podepsali souhlas s pořizováním audiovizuálního záznamu, který se archivuje po dobu pěti let. Následně komisař zahájil zkoušku, přečetl seznam všech přihlášených a nepřítomné (sedm osob) vyřadil. Následovalo upozornění ať si u testu dáváme pozor na "kategorie A automaticky neznamená odpověď A". Test jsem měl hotový za čtyři-pět minut jako první a řekl bych, že téměř všichni měli hotovo do deseti minut. Do dvaceti minut již nikdo nepsal a následovalo opravování komisařem. Bohužel v testu neuspěli čtyři lidé. Třikrát 73 bodů a jedenkrát 71 bodů. Myslím si, že to tedy nikdo nepřišel jen zkusit. Na plný počet nás uspělo pět.

Na manipulaci jsme chodili po jednom do školky (školící místnost). Komisař Ing. Martínek je velice pohodový člověk, který nechtěl nikoho potopit nebo trápit. Důraz byl kladen především na bezpečnost manipulace. Jako bezpečný prostor určen pistolový terč cca metr a půl přede mnou. Pistole - převzetí zbraně, rozborka, bližší specifikace hlavních částí zbraně + čísla a značky, závada zádržka. Malorážka - převzetí zbraně, rozborka, bližší specifikace hlavních částí zbraně + čísla a značky, závada selhač. Opět z celé manipulace pořizován audiovizuální záznam. Bohužel pět lidí tuto část zkoušky nezvládlo kvůli zbytečným chybám - prst na lučíku, nevyndání zásobníku z malorážky při převzetí zbraně, opomenutá kontrola hlavně při rozborce pistole, nevyčkání 30 vteřin při selhači a slabé ráně.

Jelikož jsme na střelbu zbyli jen čtyři, bylo to docela rychlé. Střílí se z naprosto přesné CZ SP-01 Shadow. Já jsem si zbraň zkusil dvakrát - poprvé na hromadném kurzu, podruhé o pár dní později na individuálním kurzu. Na 10 metrů do pistolového terče jsem zapsal 9-9-8-7-7. Celá střelba vč. převzetí zbraně byla opět natáčena. Sluchátka povinná, brýle nikoliv. Během 20 minut jsme měli odstříleno všichni (vč. jednoho myslivce). Následovalo vydání dokladů o odborné způsobilosti, gratulace od komisaře a personálu střelnice.

Může znít hrozivě, že jsme uspěli pouze čtyři z původních třinácti přítomných, ale opravdu to dnes byla vina jen a pouze přítomných uchazečů o ZP. Znovu musím napsat, že komisař Ing. Martínek je férový chlap, který chce hlavně bezpečnou manipulaci a rozhodně na nic nespěchá a uchazeče nestresuje. Já jsem se na testy učil pět dní vždy odpoledne po práci. Nejdříve trénink všech otázek, zkopírování špatných odpovědí do Wordu, doučení se a následně již zkoušení testů zde na zbranekvalitne.cz nebo v mobilní aplikaci Zbrojníprůkaz. Přímo na střelnici MAGNUM jsem byl před zkouškou dvakrát - jednou na hromadném kurzu, kde člověk získá dostatečnou teorii ohledně manipulace a zbraně si spíše osahá. Podruhé jsem byl na individuálním kurzu, kde lze již získat opravdu slušný základ jak v manipulaci, tak ve střelbě, aby uchazeč zkoušku bez problému zvládl.

Děkuji moc lidem z MAGNUMU hlavně za to, že i po tisících lidech je to pořád baví a je to vidět! Děkuji moc také webu zbranekvalitne.cz a mobilní aplikaci Zbrojníprůkaz! Všem přeji hodně štěstí.



cida
Příspěvky: 1

Příspěvek#152 » čtv 22. úno 2018, 13:58

Datum: 15.2.2018
Místo: B&H Magnum Brno
Přítomno: 19 + 4 na opravu praktické
Skupina: E
Čas 9:00-14:00
Cena: 600 komisař + 1100 střelnice
Komisař: Ing. Zdeněk Maláník

Počet neúspěšných na teorii: 2ks (oba 73 bodů)

Na teorii jsem se připravoval průběžně ca. dva měsíce hlavně prostřednictvím appky zbranekvalitne.cz (vážně k nezaplacení) plus poslední dva dny neustálým pročítáním a opakováním testových otázek. Praktická příprava v podobě návštěv mikulovské střelnice ca. od začátku října, bez přípravného kurzu pod dohledem zkušeného střelce :-))

Ale ke zkoušce: už před 9. hodinou dorazil zkušební komisař a policistka. S úsměvem na líci nás po pozdravu spíš uklidňovali, než stresovali, a po splnění formalit v podobě kontroly OP a vydání složky s testovými otázkami nás komisař seznámil s průběhem teoretické části. Testem prošla převážná většina, vypadli pouze dva (oba 73 bodů, jeden z nich opakoval teorii po druhé; oba si komisař zavolal odděleně, aby jim vysvětlil chyby a následující postup). Většina z nás úspěšných měla 76-77 b., několik borců vč. 81-letého pána mělo plný počet, jeden borec prošel o bod. Po vyhlášení výsledků prvního kola komisař vysvětlil, co nás čeká v praktické části. Vše detailně popsal a přidal tištěné postupy požadavků zkoušky. Pak nás rozdělil na skupiny 11 pistolí a 8 pušek ("éčka a céčka", opravovači 2+2). Taky zdůraznil, že nechá na nás, jestli vypustíme kohout nebo dáme ránu jistoty, ale že si musíme být jistí, že v komoře nic není.

Do odděleného prostoru střelnice, který je v suterénu (regulérní kryt CO), jsme byli na pistoli voláni ve dvojicích. Já jsem šel ve čtvrté dvojici, přede mnou od zkoušky vyletěli dva (jeden z nich dělal Déčko, tzn. 15m), kteří nenastříleli. V rámci zkoušky nás komisař Maláník znovu uklidnil, poučil a shrnul nám, co bude požadovat. Na manipulaci (klasická ČZ 75B, dobrý stav, lehká manipulace, jen bacha na čep, jde trochu ztuha) jsme šli do stavů, předvedli jsme zabezpečení zbraně (převzetí, vybití, zajištění, odložení), rozborku-sborku, kontrolu zbraně a střelecký postoj. Žádná závada, zádržka ani slabý výstřel, žádný chyták. V rámci ukázání vybité zbraně jsem se začal tělem otáčet od bezpečného prostoru, na což mě komisař v klidu upozornil (tzn. včas upozorní, pokud vidí, že by mohlo k něčemu dojít). Pak jsme šli na střelbu; komisař nabídl možnost nástřelu, kterou jsem využil. V rámci ní mi komisař kontroloval přípravu zbraně ke střelbě (nabití, natažení závěru, příprava, jako při "ostré" střelbě); v nástřelné jsem poslal všechny tři včelky do černého. Pak celý postup znovu pro "ostrou" a pokyn ke střelbě. Ve zbrklosti a vidině zbrojáku jsem sice jednu ránu poslal mimo kruhy, ale 4/5 tam byly :-) Po ukončení střelby už jen převzetí dokladu o odborné způsobilosti, rychlé kafe na baru a ve 12:00 odchod s úsměvem na líci. Skóre ostatních, kteří šli po mě, bohužel neznám.

Před zkouškou jsem neměl zdaleka takové nervy, jako v jejím průběhu :-D Celou dobu se mě i všechny ostatní snažil komisař Maláník uklidnit a lidsky dovést k jejímu úspěšnému složení. Stejný přístup měla policistka i majitel střelnice pan Hynšt a paní za barem, za což jim patří dík.

Uživatelský avatar
Stibak
Příspěvky: 5

Příspěvek#153 » pát 23. úno 2018, 13:33

Datum: 23.2.2018
Místo: ČLA Trutnov
Přítomno: 12 + 1 na opravu praktické
Skupina: A+B+E
Čas 8:00-14:30
Cena: 600,- komisař + 800,- střelnice
Komisař: p. Franc (snad píšu dobře)

Počet neúspěšných: na teorii 1, na manipulaci 3 a na střelbě 2

Ráno jsme všichni napsali test, většina odevzdala do deseti minut, nejdéle asi do dvaceti. Nasledovala oprava testů,vyhodnocení a krátká přestávka.

Poté začala manipaluce (vypadlo se na nevyndani zasobniku z pistole při ukončení strelby, nevyndani zasobniku z malorážky pri kontrole a třetí nevím).
Komisař byl v pohodě, nevymýšlel žádné naschvály, snažil se i poradit. Za hrubou chybu ale hned vyhodil.

Při střelbě vypadli dva (jeden skupina D, střelba na 15m). Já osobně předvedl svou nejhorší střelbu a ke všemu první rána selhala, nicméně jsem to nastřílel.

Chci poděkovat za přípravu kamarádovi (díky Žílo), p. Hurdalkovi za přípravný kurz a také panu komisaři za vstřícný přístup a spravedlivé posuzování.



mastic
Příspěvky: 23

Příspěvek#154 » úte 27. úno 2018, 20:29

Datum: 27.2.2018
Místo: Strelnica Skalice
Přítomno: 10+2 oprava
Skupina: A+B+E
Čas 9:00-14:00
Cena: 600,- komisař + 1000,- střelnice
Policia: dvaja clenovia
Komisař: Bc. Chmelik

Počet neúspěšných: na teorii 2, na manipulaci 1 a na střelbě 1

Pred 9 sme sa vsetci stretli na strelnici, o 9 sa zacal test. Vdaka zbrane kvalitne (web + appka ) som mal hotovo za 7 minut (4 min test + 3min na kontrolu) - maximalny pocet.
Za cca 20 minut mali hotovo vsetci.
10 min pauza a nasleduje vyhodnotenie. p. Chmelik sa rovno spytal ci mozme preist chybne otazky spolu naraz vsetci ( ludia suhlasili ).
Na teste skoncili dvaja ( jeden o bod ) - nie preto, ze by nevedeli ale v strese dali zlu odpoved.

Kratka pauza a nasleduje manipulacia.
Vyletel iba 1 - "vystrel" bez povolenia komisara ( skolny naboj v komore ).

Potom strelba:
Vyletel iba 1 - neviem ci mal D alebo E. ( 2 rany mu usli ),

Komisar ( Bc. Chmelik ) - ferovy chlap, presne nam povedal co caka a ako sa mame spravat. Nechcel nic navyse, ziadne zaludnosti. Ziadne "hry" okolo.
Clenovia PZ + Spravca strelnice - super ludia, podporovali nas, zabavili sme sa.

Celkovo to bolo velmi prijemne stravene posedenie :) Priznam sa, rano som mal nervy ale vdaka clenom PZ, Komisarovy, Spravcovy strelnice a ludom kt. robili ZP to bola velmi prijemna skusenost.



sTeblo
Příspěvky: 31

Příspěvek#155 » stř 28. úno 2018, 08:14

Datum: 27.2.2018
Místo: Skalka Ostrava-Poruba
Přítomno: 5 + 4 na opravu praktické (mělo být 7 na test, 2 bez omluvení nedošli) - z toho 2 ženy
Skupina: A+B+C+D+E
Čas 9:00-12:00
Cena: 600 komisař + 700 střelnice
Komisař: Ing. Michal Markus
Další přítomní: Dva policisté v uniformě a správce střelnice

Počet neúspěšných na teorii: 0ks
Počet neúspěšných při manipulaci: 3ks
Počet neúspěšných při střelbách: 0ks

Všichni neopakující jsme byli už kolem půl 9 na střelnici, trochu jsem doufal, že ještě projedeme se správcem manipulaci, ale nestalo se. Cca za 5 minut 9 přišel komisař v doprovodu policistů, chvíli se ještě čekalo na 2 chybějící a kolem 9 vysvětlil komisař, jak se test vyplňuje a šlo se na věc. Díky webu zbranekvalitne.cz a mobilní aplikaci jsem za 5 minut odevzdával (plný počet) a do 12 minut odevzdávali všichni (ač před začátkem bylo jasně vyvětleno, že se má křížkovat, jeden odevzdal test s kroužky - policisté zažertovali, že 0 bodů, ale nakonec mu to uznali). Udělali všichni.

Bez pauzy se šlo rovnou na manipulaci do vedlejší místnosti po jednom. Z neopravkářů jsem šel poslední, předemnou 1 dal, 3 vyletěli. Po mě šli 4 opravkáři a ač tam byli všichni násobně déle (šlo vidět, že si nejsou jistí v kramflecích, tudíž je tam komisař dusí, aby si byl jistý), všichni prospěli. Trochu mi přišlo, že ke konci komisař polevil v meřítku, což by nebylo moc fér minimálně vůči jednomu co vyletěl (měl manipulaci se zbraněmi v malíku, bohužel udělal zásadní chybu a rovnou vyletěl, i když si byl sám vědom chyby, kterou vysvětlil a v další manipulaci (pokud by dostal šanci) by rozhodně přesvědčil, že to umí), ale toto říkám jen svůj osobní názor podle reakcí dalších, co vycházeli s výsledkem prospěl (např.: "pan komisař je skvělý a moc hodný a kdo říká, že ne, tak lže").
Chyby u manipulace:
1) Nabít 1 náboj - jeden náboj již byl v zásobníku, uchazeč napáskoval 2. a nabil (podle mě nebyla chyba ani tak v tom dalším náboji, jako v kontrole zbraně před nabitím, zda je v bezpečném stavu)
2) Napáskovat jeden náboj - uchazeč rovnou nabíjel (opět si myslím, že to nebyla jediná chyba, ale poslední chyba)
3) (tohle je kolega co šel se mnou, dělal se mnou i kurz, se zbraněmi se setkává od malička a řekl bych že manipulaci ma lepší než já, takže mě (a jeho ještě více) neúspěch velmi mrzel) Nabít jeden náboj - nabíjel bez kontroly zbraně (správce střelnice nám totiž pár dní před tím, kdy jsme byli si tam ošahat zbraně, při každé manipulaci říkal, že zbraň je v bezpečném stavu, netřeba kontrolovat a toto kolega měl zafixované). Čili zásadní chyba, tady komisař nic o bezpečnosti zbraně neřekl, tudíž ji měl kolega brát jako v nebezpečném stavu. Svou chybu komisaři okamžitě popsal, dostal pochvalu za bezchybný test, bylo mu sděleno, že je vidět, že se zbraní manipulovat umí a že kdyby to nebyla první otázka, asi by s ním pan komisař ještě diskutoval, bohužel vzhledem k tomu, že to byla první otázka, nevyhověl.
Moje manipulace: nabít jeden náboj do pistole, přebrání znraně, kontrola bezpečného stavu, napáskovaní, nabití. Bezpečným prostorem byla mapa na zdi místnosti. Dalším úkolem bylo uvedení dlouhé malorážky do stavu čištění. Opět kontrola bezpečného stavu a vytáhnutí závěru. Následně otázka na dostřel kulovnice a dotaz, proč se na něj ptá. 3-5km a je to proto, že je střela po celou dobu letu smrtelná (tohle byla asi doplňková otázka a neměla by vliv na výsledek zkoušky).

Bez pauzy následovaly střelby, na venkovní střelnici při -12 stupnich nic příjemného, nebral jsem si nástřelné, pistol 5 z 5 v černém na 15m, malorážka 5 z 5 na 25 metrů v černém a brokovnice nejde netrefit.
Další střílející taky udělali, tuším, že někomu se první neúspěšný pokus počítal jako nástřelné a další už nastřilel/a.
Výsledky se vyhlašovaly po dostřílení všech veřejně a všem najednou (krom neúspěšných, ti šli rovnou po neúspěchu domů)

Celkový dojem: Pan komisař mi přišel dost přísný, na druhou stranu co se mého konkrétního zkoušení týče, nemůžu říct půl křivého slova a neměl jsem jediný problém.

Někomu se může zdát, že zkouška neproběhla úplně tak, jak měla podle litery zákona. Tak to prosím neberte. V téhle "recenzi" jsem pouze předkládal svůj názor, který jsem si udělal z doslechu situace, která se děla za zavřenými dveřmi/na střelecké čáře, kde byl střelec pouze s komisařem a policistou. Jak to bylo doopravdy ví jen komisař a uchazeč o ZP. Zároveň je můj názor zkreslený tím, že jedním z neúspěšných je můj kamarád, o kterém vím, že ho zbraně baví, od malička se kolem něj zbraně pohybují a umí s nimi manipulovat. Takže opravdu předešlé řádky jsou pouze můj osobní názora nerad bych, aby z nich kdokoliv, cokoliv vyvozoval a odvozoval ;)



Marcinkopf
Příspěvky: 1

Příspěvek#156 » stř 7. bře 2018, 10:31

Datum: 5.3.2018
Místo: střelnice SSK Ostroj Opava (sv. Anna)
Přítomno: 11 - z toho 1 žena (úspěšná)
Skupina: E
Čas 8:00-13:45
Cena: 600 komisař + 500 střelnice
Komisař: Bc. Martin Konečný
Další přítomní: Dva policisté v uniformě

Počet neúspěšných na teorii: 3ks
Počet neúspěšných při manipulaci: 3ks
Počet neúspěšných při střelbách: 3 úspěšní, zbylí dva nevím, šel jsem domů.

Zkouška nahlášena na osmou hodinu. Komisař se dostavil na čas, policisté krátce po něm. Následovalo zaplacení poplatku a předání informací o průběhu zkoušky. Cca v půl deváté došlo na testy. Vytáhl jsem si otázky č.13!! :) Všichni odevzdali cca do 10-15 minut, akorát jeden uchazeč se trochu trápil asi 20min. (neudělal) Po té následovalo vyhodnocení testů. O počtu bodů jsme nebyli informováni, akorát tři neúspěšní dostali testy k nahlédnutí.
Před manipulací se komisař zeptal zda všichni mají zvládnutou rozborku CZ 75 na což mu bylo od několika uchzečů odpovězeno že nikoliv, a že umí jen CZ 83. Tím zřejmě nastal troch problém, jelikož se komisař rozhodl, že k manipulaci a rozborce bude chtít i malorážku, což mě jako žadatele pouze o skupinu E překvapilo. Naštěstí jsem si ji den předem na kurzu vyzkoušel jen ze zvědavosti, když už tam ležela, jinak bych byl v koncích a ani závěr bych neuměl vytáhnout.
Při samotné manipulaci byl komisař tolerantní a odpustil mi i nějaké chyby, jako například zapomenutí rány jistoty, nevyzkoušení funkčnosti malorážky (pohyb závěru) a nenahlášení závady před odstraněním. Kdyby mě vyhodil, vůbec bych se nezlobil, ale zřejmě tyto chyby nejsou až tak nebezpečné. Zato když někdo z kolegů zapoměl vyjmout zásobník před manipulací, nebo položil prst na spoušť, byl při manipulaci hodnocen jako neúspěšný. Otázky ohledně popisu zbraně a hlavních částí, případně dostřelu nezazněly. Akorát jednoho kolegy se komisař zeptal co by dělal, kdyby mu na střelnici vběhl človek.
Jediný chyták který komisař použil, byl při rozborce k čištění. U malorážky byly v zásobníku náboje a pokud se nevypáskovaly, tak to byla chyba, za kterou ale nevyhazoval. Možná to chyták není , ale nikdo z nás přítomných o tom nevěděl. Nakonec neprošli 3 uchazeči.
Střelby z CZ 83 proběhly již v rychlém tempu, jelikož se jedná o venkovní střelnici a byly asi 2 stupně. Po rozkazu napáskovat pěti náboji a nabít zbraň, jsem jenom napáskoval, takže jsem dostal zdupa, že jsem měl i nabít. Všech 5 ran bylo v terči z toho 3 v černém.
Poté už jsem jen obdržel doklad o osvědčení odborné způsobilosti a žádost o vydání ZP.
Z pěti lidí co se dostali ke střelbám byli 3 úspěšní a zbytek nevím. Byla fakt kosa, tak jsem valil domů.

Závěrem bych chtěl poděkovat autorům mobilních aplikací pro nácvik testových otázek. Používal jsem dvě, z toho jednu od zbranekvalitne.cz a bez nich by to bylo mnohem těžší. Děkuji!!!
Martin.



Saltkrakan
Příspěvky: 1

Příspěvek#157 » čtv 15. bře 2018, 14:02

Datum: 15.3.2018
Místo: B&H Magnum Brno
Přítomno: cca 20 + 3 na opravu praktické
Skupina: ABE
Čas 9:00-14:00
Cena: 600 komisař + 1100 střelnice
Komisař: Ing. Petr Holyszewski

Počet neúspěšných na teorii: 2ks, 3 1 chyba, zbytek bez chyby.

Zkouška na 9. hodinu, komisař i policista (p. Kolář) se dostavili spolu a včas. Po pár minutách dorazila ještě dvojice uchazečů - opozdilců, ale komisař to nijak neřešil. Zkušební komisař působil korektně, spíše všechny uklidňoval, u praktické části hodnotil stupněm neprospěl pouze ty, kteří opravdu udělali zásadní chybu, nebo nevěděli postup, ale musím upozornit, že v úvodní instruktáži tvrdil, že nebude dávat cvičné náboje do komor apod., nicméně u zbraně určené k předvedení manipulace jsem ho tam měl a další kus byl nabit v zásobníku. Stejně to měl i 81 letý pán, kterého zmiňuje kolega a který si byl neúspěšně opravovat praktickou část zkoušky.

K testu nemám, co bych podotknul, jelikož jsem se na něj pečlivě připravoval uplynulé 2 měsíce + zhruba před rokem ještě tuším na starou verzi, která mi přišla těžší (tehdy jsem nepodal ani přihlášku k ZOZ, jelikož jsem díky poměrně neplánovanému stěhování neměl moc času, ani financí nazbyt).

Praktická část začala po vyhlášení výsledků testu instruktáží všech zúčastněných, vč. opravkářů. Posléze si komisař volal dolů postupně podle seznamu vždy po dvou uchazečích, začínal těmi, co si opravovali praktickou část. Pořadí bylo opakující uchazeči a pak striktně podle seznamu (nebyl abecední, pořadí bylo pravděpodobně dle toho, jak se uchazeči hlásili na útvarech policie na tento termín). Komisař udělal jednu vyjímku ke konci zkoušky, kdy upřednostnil uchazeče, který musel na pracovní schůzku. Po celou dobu byla na místě (v budově nad střelnicí, která je v býv. krytu CO) přítomná pravděpodobně manželka p. Hynšta, který byl dole u zkoušky, která ochotně ostatním vysvětlovala různé nejasnosti a otázky. Velmi sdílný a ochotný byl v krátké pauze i p. Kolář od policie.

U samotné zkoušky jsou pistole CZ 75B, malorážka CZ a broková kozlice, jejíž výrobce si nepamatuji, nicméně se zbraněmi je možno se seznámit na kurzech, které pořádá majitel střelnice p. Hynšt. Zúčastnil jsem se pouze praktické části kurzu, ale mohu ho všem doporučit a kolegové, co byli i na teoretické části si ji rovněž pochvalovali. Já jsem v rámci skupin ABE prováděl manipulaci a střelbu pouze z krátké kulové zbraně, to stejné měl i kolega, který byl ve dvojici se mnou. Jak jsem již psal, navzdory úvodnímu tvrzení komisaře byly ve zbraních určených pro předvedení manipulace cvičné náboje. Jako závadu jsem měl selhač, kolega měl slabou ránu, nicméně nevěděl co dělat, tak pro něj v tomto bodě zkouška skončila. Komisař byl velmi vstřícný, dokonce, když viděl, že váhá a neví, tak mu řekl, ať v klidu přemýšlí, co při slabé ráně muže nastat a co musí proto následně udělat. Bohužel dotyčný se nechytil. Kolega z jiné dvojice, který zkoušku složil úspěšně a měl tuto závadu ani rozborku nemusel provést, stačilo, že se bezchybně dostal do bodu, kdy začal s rozborkou, což i nahlas řekl, že ji bude provádět a proč a komisař ho zastavil s tím, že dál nemusí pokračovat a přejdou k samotné střelbě.

Během střelby za mnou stál zkušební komisař a p. Hynšt, který střelbu sledoval a i v jejím průběhu se snažil korigovat slovním upozorněním na příp. chyby, zejména při spouštění.

Zkoušku jsem úspěšně složil a mám z ní stejné pocity jako kolega Cida o pár příspěvků výše. Někde na internetu, nebo přímo na fóru jsem četl, že p. Hynšt je divný patron, ale naučit umí, což bych korigoval na to, že připravit na zkoušku skutečně umí. Posouzení jeho povahy už je subjektivní věc. Mě přišel ve spoustě věcí jako chlap ze staré školy, kdy se nehledělo na různé korektnosti a humání přístup, což mě osobně vůbec nevadilo.



ToVy
Příspěvky: 1

Příspěvek#158 » čtv 15. bře 2018, 22:35

Datum: 15.3.2018
Místo: Radslavice
Přítomno: 17 + 1 opravující
Skupina: A, B, E
Čas: 8-14
Cena: 600Kč komisař + 900 střelnice
Komisař: Bc. Karel Zůbek

Na zkoušku nedorazilo asi 5-6 lidí, teoretickou část udělali všichni, kromě jedné paní, která si dělala jen na C. Téměř všichni co test udělali měli na 100%.

Manipulaci neudělalo myslím pět lidí. U dvou vím přesně proč. Jeden nenastřílel - ale co mi pak kdosi říkal, že se ho komisař ptal, jak se připravoval a on řekl, že se naučil vše jen z internetu - manipulace, ale že reálně ještě nestřílel. A pak vím, že neudělala jedna holka, protože nezkontrolovala zásobníkovou šachtu.

Na začátku bylo nějaké seznámení se zákonem, co asi nám musel odříkat, potom nejdůležitější výcuc z řádu střelnice a potom jaké bude používat pokyny. Určil bezpečný prostor a upozornil jak se má provádět rána jistoty.

Na praktickou se chodilo po jednom, neurčilo se žádné pořadí, kdo šel ten šel, žádná abeceda.

Musím říct, že jsem byl na přípravném kurzu u jednoho komisaře a jsem překvapený jaké rozdíly mezi nimi jsou. Ať se jedná o pokyny - například v kurzu bylo připravit pouze, že si vezmu ochranné prostředky a na zkoušce to znamenalo už rovnou páskování a až na nabít se dal zásobník do zbraně. Nebo v hlášení při kontrole zbraně, na kurzu jsem jen říkal, vytáhnu zásobník, pohledem zkontroluju nábojovou komoru a rána jistoty a na zkoušce, vytáhnu zásobník, hlásím zásobník prázdný, kontroluju nábojovou komoru hlásím nábojová komora prázdná, musel jsem kontrolovat zásobníkovou šachtu a zahlásit že je prázdná (o tom na kurzu vůbec nepadlo slovo a jednu holku na tom, že nenahlásila zásobníková šachta prázdná, vyrazil) a rána jistoty. Další odlišnost, při povelu odložit zbraň, chtěl vždy, aby byl závěr v zadní poloze, aby vyhazovací okénko bylo otevřené, v kurzu zase po dostřílení chtěl jen vytáhnout zásobník a po dostřílení byl závěr automaticky v zadní poloze, pak se měl jen shodit, tady musel být pořád v zadní pozici.
Při kontrole zbraně chtěl, abych všechno mluvil a hlásil, co jsem zkontroloval, u rozborky sborky už jsem mluvit nemusel a hned jak jsem rozbral, tak jsem bez dotazů na části zbraně, měl složit.
Pomerně mě zmátlo pořád přecházení od stolečku, kde probíhala manipulace se zbraní až do nabití, na palebnou čáru a po dostřílení zase zpět, strašně mě to znervozňovalo.
Nejprve jsme dávali do zbraně školní náboje, tam zkoušel závady na zbrani. Tři nástřely, k terčům zkontrolovat, samozřejmě všechno po pokynech, potom pět hodnocených. Při nástřelu jsem jednu ani nenašel, jen dvě byly v terči, při hodnocené naštěstí všechny v terči.
Potom jen kontrola dlouhé zbraně a její rozborka a sborka.
Nervy pracovaly, zmatkoval jsem, kvůli tomu co jsem se učil na kurzu a na zkoušce byly určité rozdíly, ale až komisař vypadal ultra mega přísně, tak byl v pohodě nakopával, já si pořád nemohl zvyknout na tu zásobníkovou šachtu a pořád si nemohl vzpomenout jak se to jmenuje, tak jsem pořád do ní koukal, dokud jsem se neuklidnil a neřekl, že tam patří zásobník, byl trpělivý, jednou už mi to vzpomínání na šachtu trvalo dlouho, tak mě nakopl, co se tam dává. Jakože nakonec byl fajn.
Musím ale říct, že i když byly mezi kurzem a zkouškou podstatné rozdíly, tak bych neriskoval někde si to vyzkoušet. Na začátku jsem uvažoval z časových důvodů, že nechci někam chodit sedět na nějaké kurzy, že všechno odkoukám z youtube, kde je toho plno o zkoušce, ale tam je těch rozdílů snad ještě více.

Nakonec jsem zbroják udělal za necelý měsíc, 17.2. jsem byl na prvním kurzu, po týdnu střelby, během toho každý den nějaký ten test, o víkendu projetí všech otázek, ještě jednou jsem šel na manipulaci se zbraní a střelby a 15.3. úspěšná zkouška odborné způsobilosti.



Beban
Příspěvky: 2

Příspěvek#159 » sob 17. bře 2018, 00:06

Datum: 15. 3. 2018
Střelnice SSK Česká Kamenice, Česká Kamenice, poplatek 700 Kč vybírají až od těch, co se na střelnici dostanou (tj. projdou testem a manipulací).
Komisař: Radek Štefl
Policista a policistka v civilu
Účastníci: Přibližně deset
Skupiny: Mezi účastníky byly dohromady žádosti o všechny skupiny

Teoretická část zkoušky a manipulace probíhaly v klubovně ubytovny města Česká Kamenice ve sportovní hale. Testem neprošel jeden účastník o bod.

Komisař striktní, ale férový. Detailně vysvětlil, co bude chtít při manipulaci, ale nedával žádné návody na správná řešení. Řekl, že bude požadovat převzetí a kontrolu každé zbraně, rozborku, popis hlavních částí, přípravu zbraně ke střelbě, řešení závad, přerušení střelby, ukončení střelby – a opravdu to po většině lidí _všechno_ chtěl. Ke konci už to prý bral rychleji.

Bezpečný prostor byl bez problému velký (cca 1×2 metry). Jako žadatel o B+C+E jsem předváděl manipulaci se všemi zbraněmi a řešil všechny závady. Pomáhalo prováděné postupy komentovat. Žádná extra záludnost se neobjevila. Komisař chtěl popsat postup při závadě včetně přihlášení se, přerušení střelby při zaklepání správcem střelnice na rameno a podobně. Bylo dobře, že jsem si předem zašel na střelnici osahat zbraně, protože při řešení selhače u brokové kozlice chtěl vědět, jak poznám, který náboj selhal (tj. ze které hlavně tato konkrétní zbraň střílí jako první). Manipulaci neudělali, tuším, dva účastníci.

Na střelnici jsme odjížděli postupně po manipulaci. Komisař už hromadně nic nevysvětloval, před samotnou střelbou ale informoval každého individuálně o tom, co očekává, čím a na jakou vzdálenost se bude střílet a jaké jsou podmínky pro splnění. Vyžadoval hlášení připravenosti a ukončení střelby, v praxi pak ale na něm netrval (ukončení mě nikdo neučil, takže jsem to prostě neříkal). Komisař při střelbě nedýchal za krk, nepopoháněl, dával prostor. Vyžadoval odkládání vybité zbraně (tj. u pistole ne se zachyceným závěrem).

Komisař byl přísný, důsledný, ale férový. Kolik lidi zkoušku nakonec udělalo, nevím, musel jsem odjet. Policisté byli milí. O výbornou atmosféru se svou pohostinností starali otec a syn Jáchymovi, správci střelnice.



kluu555
Příspěvky: 1

Příspěvek#160 » pon 19. bře 2018, 22:27

Ahoj, info o dnešní ZOZ na střelnici v Rakovníku:
Příjemné prostředí, správce střelnice velice sympatický chlapík, který nám nabídl kávu/ čaj/ vodu. Pan komisař Gregor taky sympaťák, hlavně milý, vše na začátku srozumitelně a lidsky vysvětlil, na případné dotazy odpovídal ochotně. Policisté natáčeli praktickou část na kameru. Přišlo nás celkem 15 (10 kluků a 5 holek :D ), test jsme napsali všichni.
Na manipulaci vypadlo 6 lidí (5 pánů a 1 paní) z pochopitelných důvodů - nemířil do bezpečného prostoru, odložil zbraň bez vyzvání komisaře apod. Pan komisař nevyhazoval za nic zákeřného, jen za to, co nám na začátku řekl. Hlavně nás nestresoval, nechal nás se v klidu rozmyslet. U pistole chtěl ránu jistoty, u malorážky ne, jinak chtěl vidět postup při přerušení střelby (pojistka), při ukončení střelby, při závadě. CZ 75: rád ji nechával zajištěnou, takže pro ty, kteří jsou zvyklí na ČZ bez pojistky, to bylo překvapení, že nejde vystavit závěr :lol: , ale nechal mě na to přijít, závada - nevyšel výstřel. Ptal se, proč kontroluji náboj a jak zjistím, jestli je chyba ve zbrani nebo v náboji. Rozborný čep šel dobře vytáhnout. ZKM 451: často nechával náboj v komoře, jinak nic zvláštního. U kozlice nevím.
Ke střelbám - před zahájením střelby napáskovat, kontrola, rána jistoty, nabít; po ukončení střelby předložit ke kontrole, rána jistoty (samozřejmě jen u pistole), vystavit závěr, odložit. Z pistole se střílí dobře, pan správce se o ní stará :) , z malorážky a brokovnice jsem nestřílela. Šla jsem sedmá a přede mnou 3 vypadli - jedna slečna nenastřílela, jedna zkazila manipulaci a třetí pán nevím. Pak jsem odjela, takže zbytek netuším.
Jinak celkově dobrá atmosféra, pan správce nás celou dobu uklidňoval, povzbuzoval, vysvětloval stále dokola manipulaci a vyprávěl veselé historky, takže napětí alespoň trochu zmenšil. A pro zpestření zábavy jsme během střeleb koukali na ostatní přes kamery z tepla učebny :)



dpassy
Příspěvky: 18

Příspěvek#161 » úte 20. bře 2018, 15:34

Termín: 20. 03. 2018
Místo: Střelnice Čekanice (Tábor)
Komisař: JUDr. Jan Urban
Počet účastníků: 22
Skupiny ZP: A+B+E

Suma sumárum velmi férová zkouška v Táboře bez záludností.

První část (testy) - tady není co řešit, kdo umí, umí a napíše. Na testech u nás vylítli jen dva, oba dva shodně 73 bodů.

Druhá část (manipulace) - chodilo se jednotlivě do jiné místnosti. Na stolečku ležely na výběr brokovnice, malorážka, glock a CZ 75. Komisař dal možnost volby, zvolil jsem CZ75. Bezpečný prostor byl terč ani ne půl metru odemě. Komisař vydal pokynu ke zkontrolování zbraně. Provedeno. Potom mě požádal, abych dal zásobník do zbraně (už bez kontroly, raději jsem se zeptal) a řekl mi, že došlo k závadě typu selhač, co bych udělal. Takže klasika 10 sekund bezpečný prostor, pak vybít a zkontrolovat náboj, kde je otisk. Potom se přešlo k rozborce. Po rozebrání se mě zeptal na hlavní části zbraně (ty, kde je výrobní číslo a zkušební značka - tělo, závěr a hlaveň). Pak se zeptal, co kontroluji u hlavně. Řekl jsem, že její průchodnost a on trval ještě na něčem. Nakonec mě otázkama dokopal k tomu, že je to i nábojová komora, protože některé hlavně jí mají pevně spojenou. To jsem nevěděl a proto jsem poděkoval za vysvětlení. Potom sborka a konec.

Třetí část (střelba) - na střelby po dvojicích. Střílelo se z nějaké malorážkové pistole bez zásobníku, takže po každé ráně zlomit, vyndat náboj, zandat nový. Aspoň vás to po každém výstřelu uklidnilo. Nastřílel jsem v pohodě díky dobré přípravě (4x10 a 1x9). Komisař mě ještě nabádal k tomu, ať si to vyfotím na telefon, ale měl jsem ho vypnutý, tak jsem nezdržoval.

Po dostřílení všech účastníků nás komisař pochválil a poděkoval nám, jak zodpovědně jsme ke zkoušce přistoupili, rozdal osvědčení, vybral 600 od každého a jeli jsme domů.

V Táboře naprostá férovost, komisař působící velmi přísně, ale férově. Měl to v hlavě naprosto srovnané.

Díky přípravě ZbraneKvalitneCZ, dále aplikaci Zbrojní průkaz pro iOS (http://zbrojniprukaz.com/) a také panu Martinu Fišerovi ze střelecké-školy (https://www.strelecka-skola.cz/) za velmi dobrou přípravu.



DanielP
Příspěvky: 10

Příspěvek#162 » pon 26. bře 2018, 14:16

Termín: 26.03.2018
Místo: Magnum Praha 6
Komisař: Jakub Novotný
+ 2 policisté v civilu
Skupiny: B+E
----------------------------------------
Nahlášeno bylo cca 15lidí, dorazilo 12. Z toho pak 3 na praktickou opravnou.

Komisař vše jasně vysvětlil a seznámil s průběhem.
Testy napsali všichni de fakto na plný počet, krom jednoho který si dělal C a měl to dle slov komisaře o prsa korejské ženy. U některých po chybě, ale většina za plný.
Při manipulaci komisař nedělal žádné naschvály a jeho povelům bylo jasně rozumět. Žádné nejasnosti. Nervozita byla u mě značná, ale dělal jsem vše tak jak mě Petra učila a nespěchal jsem. Vše postupně vyřešil. Dostal jsem na stůl nataženou zbraň, zajištěnou a v poloze pro leváka. Zbraň jsem na stole otočil, vyndal zásobník, odjistil pojistku atd atd. Pak jsem dostal selhač, zahlásit závada, počkat 30sec a pokračovat. Popsal jsem kam se podívám, co zkontroluji a možné příčiny. Pak rozborka a sborka. Nakonec jsem dostal ještě malorážku, kde odemne chtěl převzetí zbraně s kontrolou. Nic víc.

Předemnou 2 neudělali. Jeden z opravkářů pohořel na malorážce kde nezajistil zbraň při povelu přerušit střelbu. Nesl to naštvaně a dával to najevo při odchodu třísknutí dveří...
Druhý nepočkal 30 sec při slabé ráně.
Po mě pak neudělali ještě další dva. První odložil zbraň nataženou ( neprovedl ránu jistoty ) a druhý prý působil, že se zbraní si není jistý a hodně váhal co s ní má dělat. Na doporučení komisaře si zkoušku zopakuje aby se se zbraní naučil.

Střelby šli už rychle. Šel jsem jako čtvrtý. S tím, že pán předemnou nenastřílel malorážku. U mě šla z nervozity a mojí blbosti jedna pod stržením zbraně, ale zbylé 4 do černého ( mám hodně na čem makat ve střelbě ). Jak nastříleli ostatní nevím, odjel jsem.

Celkově zkouška byla v pohodové atmosféře. Komisař působil, že nevíte co od něj čekat, ale naschvály nedělal a byl dobrej a férovej.
Velké poděkování Petře z Magnumu za praktickou přípravu, která se mnou prošla všechny možné scénáře a velmi dobře mě připravila. :) A těmto stránkám i aplikaci za super přípravu na teorii.



Kjubiik
Příspěvky: 1

Příspěvek#163 » stř 28. bře 2018, 11:42

Datum: 27.3.2018
Misto: AWIW Brno
Zk. Komisar: Ing. Jan Pollak
21 uchazečů, 4 opravy, 7 neudělalo testy

Vše vysvětleno poměrně dopodrobna. Rána jistoty, palce, rozborka, sborka, závady...
Na manipulaci vcetne střelby chodíme po dvou. Po prvním duu které tam bylo asi 40 minut byl komisař už nervózní protože za námi bylo 16 dalších uchazecu. Takže nam komisař dával najevo spěch a trošku nas znervoznil. Možná i kvůli tomu můj kolega ve finále nenastrilel z krátké na 15m. Já to měl o fous (krátká i obě dlouhé) i díky tomu že to byl druhý pokus a mezitím jsem trénoval střelbu. Na prvním byl p. Vit Pěčka který byl super, ale já z nervozity nenastrilel z malorazky. V obou případech po mě nechtěli žádnou závadu jen kontrolu a rozborku. Manipulace u mě byla vždy do 5 minut hotová. Paní z recepce mi řekla, že nikdy tam nebyl komisař co by dělal zaludnosti a vyhazovalo se výhradně za hrubé chyby.
Nejhorší na tom bylo asi to čekání vždy cca 2 hodiny na manipulace a strelby. Pak se člověk instinktivně snaží dělat všechno rychle a dělá chyby. Takže ne teď, ale v momentě kdy vás zavolají si zopakujte "nespěchej" I když cítíte v hlase komisaře spěch nebo třeba vidíte kolegu, že to složil rychleji.
Jo a na testy se připravte na 100% Vždy mě mrzí ty překvapene a zklamané tváře těch co si až v tu chvíli uvědomí, že je to konec, tedy vyhozené peníze, den ztracený a 3 měsíce čekat.

Závěrem díky moc za tyhle stránky a fórum. Moc mi to tu pomohlo.



mira_krnac
Příspěvky: 1

Příspěvek#164 » čtv 29. bře 2018, 14:06

Datum konání zkoušky: 29.3.2018 v 9:00
Místo konání: střelnice Prague Armory, Praha Kolbenova
Skupiny: A + B + E
Zkušební komisař: Mgr. František Vrba
Přihlášeno: mám pocit 17
Přítomno: 13 osob
Další přítomní: dva policisté v civilu s GoPro kamerou, správce střelnice
Cena: 600,- Kč komisař + 1 200,- Kč střelnice

Zkouška probíhala opravdu v příjemné atmosféře. Po příchodu policistů a zkušebního komisaře byla zkontrolována docházka a vybrány OP. Potom úvodní proslov komisaře, který byl opravdu příjemný a v dobré náladě, což ubralo na stresu. Nejdříve vysvětlil něco k testům: jak vyplňovat, neopisovat a dále, že už je to na nás. Pokud jste naučení (já děkuji těmto stránkám a mobilní aplikaci + kurz na střelnici Prague Armory), tak jste neměli žádný problém a bylo za 10 minut hotovo i s kontrolou dobře zaškrtaných políček a plný počet bodů. Komisař opravoval testy v průběhu psaní. Byli i jeden, který psal celých 40 minut, jinak všichni vesměs rychle hotovo. Následovalo vyhlášení výsledků a odchod dvou osob domů. Jeden 73b, který si opravil jednu otázku z dobré na špatnou odpověď a druhý, ten co psal 40minut, měl chyb hodně.

Následovaly pokyny k manipulaci. Komisař vysvětlil co po nás bude chtít, hlavně mířit do bezpečného prostoru, prst na spoušti ne ne ne a zásobník vždy ven. Na manipulaci se chodilo po jednom a před prvním se pan komisař nejdříve zeptal, zdali někdo spěchá, že by ho vzal přednostně. Manipulace probíhala pro všechny ve stejném duchu, nejdříve kontrola zbraně, rozborka, sborka a jedna simulovaná závada. Já měl selhač - žádný problém. Ptal se u toho, jak jsem poznal co je to za závadu, jak poznám v čem je chyba, zdali na zbrani či náboji a co bych udělal se špatným nábojem, hotovo a šel jsem čekat, než všichni dokončí manipulaci. Z manipulace byl všehovšudy vyhozen jeden, nedařila se mu rozborka, prý měl problém se záchytem závěru, tak to vzdal.

Před střelbou zase pan komisař vysvětlil, co po nás bude chtít a v jakém duchu to bude probíhat. Na střelbu se chodilo po dvou. Většina brala tři nástřelné, včetně mě. Střílelo se se Shadowem 2. Nástřelné jsem tam poslal strašně rychle, ze stresu se mi klepala ruka a spoušť jsem mačkal, jako kdybych to chtěl mít rychle za sebou a ejhle dvě byly vedle. Při pěti "ostrých" jsem si však dal načas a bylo tam 5/5. Po nastřílení se čekalo na závěrečné vyhlášení, podepsání souhlasem s výsledky zkoušky a převzetí dokladu o odborné způsobilosti a v 13h hurá domů. Ještě nám bylo řečeno, což je samozřejmě pravda a všichni by si to měli uvědomovat, že vydáním zbrojního průkazu všechno teprve začíná.

Profesionalita jak ze strany střelnice, tak ze strany komise na výbornou.

Závěrem musím říct, že i přítomní policisté byli velice příjemní a morálně podporovali všechny zkoušené, že mají čas, ať jsou v klidu atp. Hlavně nepodceňte přípravu jak na teoretickou část (já si cvakal otázky při jízdě MHD) a také doporučuji kurz na střelnici. Teď už jen trénovat a trénovat, ať si mohu říkat oprávněně střelec. :D



MartyCZe
Příspěvky: 35

Příspěvek#165 » čtv 29. bře 2018, 17:48

Datum konání zkoušky: 29.3.2018 v 9:00
Místo konání: střelnice Mariánská Skála, Ústí nad Labem
Skupiny: B + E
Zkušební komisař: Nepamatuju si (na jména fakt pamatováka nemám, šlo o pána z Liberce)
Přihlášeno: 15 osob
Přítomno: 13 osob
Další přítomní: dva policisté v civilu
Cena: 600,- Kč komisař + 1 400,- Kč střelnice (Tady sem docela čuměl, jako jedini v ČR platime takovou raketu střelnici oproti ostatnim)

Testy udělalo 6 lidí, bezpečnost taky, na střelbách vypadla paní co dělala Cečko. V závěru nás to udělalo teda 5. Komisař byl relativně v pohodě, blbosti nechtěl, stačilo mu jen vidět, že když vezmete zbran do ruky tak s ní neohrožujete a znáte základní pojmy. Celou zkouškou jsem tak nějak propluj rychle, až mi přišlo jak směšně jednoduchy to je (pro člověka co se připraví), testy jsem měl variantu 9, udělal jsem na plnych 79 bodů. Průběh cele zkoušky byl v klidu, vše bylo jasně ukázáno/vysvětleno před každou etapou. Fakt nevím co k tomu napsat, přišlo mi teda těžší když jsem dělal před par rokama papiry na velkou motorku :-D

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů