Zkouška odborné způsobilosti - jen reálné zkušenosti



Jendien
Příspěvky: 7

Příspěvek#31 » pon 26. zář 2016, 20:32

Dnes 26.9 zkouška Kostelec nad Černými lesy

Komisař Koleba nebo Kotleba....no teď i kdy by mě někdo zabil si nevzpomenu (od K,ne Kaupe ale jinak), ale již tu byl na foru jmenován jako příjemný chlapík.

Bylo nás 11, z toho 3 opravky (já mezi nimi).
1 chlapík po třetí neudělal testy opět mu chyběl bod. Jinak všichni.


Dnes tedy férový chlap, stále uklidňoval na začátku řekl co bude chtít. Potrpěl si na vyndání zásobníku, na hlášení závady 30 sekund, závady jsme prošli všechny, kozlici lámat pažbou. Osobně mi po 3 nástřelných nešel vyndat z CZ 83 zásobník a najednou vyklouzl, přehlédl to a připsal to nervozitě.
Pak správce střelnice byl u terčů se záslepkami a komisař se ptal jestli mohu použít zbraň, říkám že ano, tak se podíval, pak k terči kde stál správce, rychlá oprava z mé strany a i to si myslím že by kde kdo bral jako na vyhazov.

Jinak k nervozitě nepřidala taky žena v porodnici

Žádné chytáky, kdo ho poslouchal ten udělal. A ke všemu udělal i chlapík co nedržel předtím krátkou v ruce:-).

Uživatelský avatar
kolja
Příspěvky: 4

Příspěvek#32 » úte 4. říj 2016, 14:43

4.10.2016
Brno , B&H Magnum
komisař Mgr. , Bc. Radek Šebela + policistka

Asi 16 přítomných , asi 5 se nedostavilo.
2 neprošli testem , manipulaci a střelbu asi dali všichni.
Komisař v pohodě. Na začátku řekl, co nebude tolerovat (nevytažení zásobníku a podobný zvěrstva).Střílelo se 5 bez nástřelu,kdo nenastřílí, dostane dalších 5. Co vykládali ostatní, tak dostal z každého, co chtěl slyšet a vidět i za cenu nápovědy.



Molf
Příspěvky: 30

Příspěvek#33 » stř 5. říj 2016, 12:08

zdravim
zkouska: 25.8.2016
misto. strelnice Lero Pribram
komisar: p. Abraham +2 uniformovani policiste (manipulace se natacela na kameru )

16 pritomnych z toho 10 neudelalo teoretickou a dalsi 3 praktickou
Jinak vse bez problemu, komisar rekl na zacatku co bude chtit atd. takze pohoda a zadny stres ani zadne prekvapeni. 3 co neudelali praktickou tak 1x prs na spousti pri manipulaci, 2x odlozeni nabite zbrane.
Strelba 5 naboju a +3 na nastrel kdo chtel.

Uživatelský avatar
kolja
Příspěvky: 4

Příspěvek#34 » stř 5. říj 2016, 14:55

kolja píše:4.10.2016
Brno , B&H Magnum
komisař Mgr. , Bc. Radek Šebela + policistka

Asi 16 přítomných , asi 5 se nedostavilo.
2 neprošli testem , manipulaci a střelbu asi dali všichni.
Komisař v pohodě. Na začátku řekl, co nebude tolerovat (nevytažení zásobníku a podobný zvěrstva).Střílelo se 5 bez nástřelu,kdo nenastřílí, dostane dalších 5. Co vykládali ostatní, tak dostal z každého, co chtěl slyšet a vidět i za cenu nápovědy.


Nechci tím říct,že kdyby tam někdo machroval nebo ohrožoval ostatní, že by jej nevyhodil. Asi dobrej oddíl. Co jsem vysledoval, tak žádní Rambové ani přehnaní frajírci tam nebyli. Už jen to, že testy neudělali jen dva, o něčem svědčí. Podle ostatních příspěvků bývá větší úmrtnost. ;)



premek
Příspěvky: 1

Příspěvek#35 » pon 10. říj 2016, 22:17

Datum: 10.10.2016 9:00-14:00
Místo: Střelnice Třebotov
Zkušební komisař: Jiří Kubálek

Briefing komisaře byl vcelku obsáhlý, řekl tam vše, co potom chtěl u praktické zkoušky, prostor pro dotazy byl a odpovídal na vše.
Při samotné manipulaci nevymýšlel záludnosti, chtěl to, co řekl při briefingu, bezpečný směr byl dostatečně velký, komisař stál opodál, nestresoval, nespěchal, počkal si až si zkoušený vzpomene nebo i trochu naváděl ("a neměl byste udělat ještě něco?"), při drobnějším prohřešku proti tomu co říkal hned nevyhazoval, pokud si zkoušený vzpomněl sám, jen si udělal "černý puntík" ale nic dalšího. Pistole začínala vybitá se zásobníkem v šachtě a kohoutem dole. Instrukce během zkoušky byly jasné, za mluvení byl rád ale netrval na předem daných "učebnicových" odpovědích, došel k tomu, co chtěl slyšet.
Specifika:
- jako první chce slyšet že než vezmu zbraň do ruky pohledem zhodnotím, zda není viditelně poškozená a zkontroluji, v jakém je stavu (zásobník uvnitř, natažená, zajištěná atd.)
- nemá rád ránu jistoty, na jeho pistoli by ji nedával, ale nevadí mu, na dlouhých ji nechtěl kvůli možnému poškození úderníku nebo komory malorážky
- u slabé rány chce čekat 30 vteřin, ptá se, zda je možné znovu promáčknout (u slabé ne) a proč čekáme právě 30 vteřin (stanovuje výrobce nábojů)
- trvá na jako prvním kroku - vyndání zásobníku, kontrole hlavně při sborce (skutečně evidentní), prstu mimo spoušť, kontrole prostoru za vámi při vybíjení brokovnice
- odkládání vybité pistole po skončení pojistkou nahoru, dlouhé otevřené

17 lidí ráno začínalo (2 opakovali praktickou), 11 dokončilo, 2 nebo 3 vypadli na testech, 3 nebo 4 na manipulaci, za chyby (1x neřekla že bude čekat 30 vteřin, 1x sáhnul rovnou na zásobník, jinak nevím) na které upozorňoval předem.

Policajti dva, zasáhli jednou, že není nutné u slabé čekat 30 vteřin (ve prospěch zkoušeného)



Veronika B.
Příspěvky: 1

Příspěvek#36 » úte 11. říj 2016, 15:04

11.10. 2016
Střelnice: Šindlovy Dvory (České Budějovice)
Zkušební komisař: Ing. Jiří Postupa
Přihlášeno kolem 25 lidí, dorazilo jen 15, zbytek bez omluvy+ 1 opravoval praktickou

Na testech vyletěl 1 člověk (66b.), na praktické 4, nakonec to udělalo 10 lidí.

Komisař ze začátku vážný, ale v průběhu zkoušky více v pohodě. Policistky milé, poradily na co si dávat pozor.

Praktická probíhala se zbraněmi ČZ 75, malorážka ZKM a broková kozlice Beretta. Mě osobně dal vybrat, kterou zbraň chci, ať jí popíšu (model, ráže atp.) a určím k čemu slouží, plus hlavní části zbraně. Poté rozborka, dotaz na ozuby na hlavni, druh závěru a sborka. Po sborce nácvik povelů při ostré střelbě. Pokud viděl, že člověk ví, tak ho nedusil a do 5 minut byl hotov.

Vše velmi jasné, stručné. Komisař férový, lidi, co vyrazil na praktické letěli za hrubé chyby (nezkontrolování zbraně před manipulací s ní, neschopnost určit náboje používané do shora uvedených zbraní, zbraň namířená na policistku, atp.). Samotná ostrá střelba v pořádku (komisař zřejmě pospíchal, tak nám naplnil zásobník), kdo nenastřílel, mohl si hned po dostřílení všech, jít vystřelit znovu jako opravu.



keceram
Příspěvky: 1

Příspěvek#37 » úte 11. říj 2016, 15:34

Střelnice: Čestlice 11.10.2016
Komisař: Pavel Černý + 2 policisté + GoPro
Cena: 1299.- + 600.- komisař
Skupiny: AB__E

Dobrý den všem.

Ráno nás dorazilo 7 nových a 7 repetentů, 9 lidí prý nepřišlo. Komisař příjemný, korektní, byl prostor na dotazy. Testy nenapsal jeden, z manipulace vypadli dva (jeden bez praxe na CZ, jak sám říkal, uměl jen Glock, druhý nevyndal zásobník malorážky). Dva nenastříleli z malorážky. Nikdo si nestěžoval na chytáky nebo nekorektní přístup. Moje příprava: 3 večery (jeden velmi dlouhý do 3 ráno) teorie zde na ZbraneKvalitne (díky za testy), 3x střelba 25 ran pistole a 20 ran malorážka (poslední dvě návštěvy vše do černého, přesto že mám skoro 6 dioptrií a od vojny, tedy 25 let jsem prakticky nestřílel), následovaná tak 45 minutami sborky/rozborky - pistole/malorazka/brokovnice bez instruktora. Největší obavy jsem měl z manipulace, ale bylo to v pohodě. Skóre: 9 lidí dalo, 5 ne.



panvlacek
Příspěvky: 33

Příspěvek#38 » úte 11. říj 2016, 18:07

Střelnice: Luková, 11.10.2016
Komisař: Ing. Březina + 2 policisté
Skupiny: AB__E

Na zkoušky se dostavilo (plus/minus) 13 lidí (přihlášeno skoro dvojnásobek). 5 neudělalo písemný testy, pan komisař dal najevo jisté roztrpčení, že teda čekal lepší výsledek. Po testech se k nám přidali dva opraváři. Komisař na začátku vysvětlil co a jak, Zdůraznil, že nechá zcela na nás, zda vypustíme kohout nebo dáme RJ a popsal průběh manipulace. Moje zkouška probíhala tak, že po příchodu do místnosti mi komisař řekl ať stručně představím každou zbraň (kategorie, krátká/dlouhá, kulová/brok, ráže), pak mi určil zkontrolovat malorážku zda je nabitá, ale sám neřekl, kde je bezpečný prostor, musel jsem se zeptat. Pak mi vzhledem k mým skupinám dal zkontrolovat CZ-75 a v komoře měla schovaný náboj. Následovala rozborka k základnímu čištění, přitom se mě zeptal na hlavní části zbraně, poté složení zbraně, kontrola závěru. Nakonec velel nabít do zbraně 3 ks nábojů, dvakrát mi oznámil, že rána vyšla, po třetím náboji, naopak závada, takže jsem zvedl ruku, hlásil 30 sec. počkat, s tím byl spokojen a chtěl odstranit závadu, což jsem provedl (zásobník ze zbraně a vyhození nábojnice) a hlásil závada odstraněna. Na to on namítal, že jsem žádnou závadu neodstranil a chtěl po mně, abych našel poslední náboj a zkontroloval otisk úderníku, na tomto mě krátce vysvětlil co a jak, tím byla manipulace úspěšně skončena. Na manipulacích vyhodil další čtyři - 2x nevytažení zásobníku (u malorážky, u cz75), jeden nezahlásil, že při závadě 30 sec. čeká a poslední začal manipulovat, aniž by věděl, kde je určený bezpečný prostor. Střelby dali všichni, musím, říci, že nervozita i okolní teplota (3°C) mi to znepříjemnily, všem doporučuji nespěchat. Celková úspěšnost uchazečů 40 %. Na závěr nám všem pogratuloval a předal osvědčení.K osobě komisaře - příjemné vystupování, ale v průběhu zkoušky mi přišel dost striktní.



ppindian
Příspěvky: 276

Příspěvek#39 » čtv 13. říj 2016, 07:35

Střelnice Magnum Praha, 5.9.2016 a 12.10.2016
Komisař: 5.9.20016 p. Váňa (myslím), 12.10.2016 p. Hoško
Skupiny B+E

První termín na zkoušky dorazilo asi 15 lidí, a asi 6 na opravu praktické části. V teorii myslím tři odpadli. Dva lidi to prošvihli o jednu otázku a jeden se na to nejspíš asi ani nepodíval měl to celé červené . Celá zkouška nebyla nahrávána.
Manipulace s komisařem Váňou byla v klidu. Před začátkem vše vysvětlil, co bude chtít, co nebude chtít. Zopakoval nejčastější prohřešky. Při instruktáži ke střelbě říkal, že dá povel k nabití zásobníku a pak povel ke střelbě a žádné jiné a uchazeč se má chovat tak jako by už byl držitelem ZP. U mě manipulace v pohodě, kontrola zbraně, rozborka pro čistění a sborka, u mě chtěl chyby „žádná rána“, „slabá rána“ a vzpříčený náboj. Při rozborce se trochu ptal na jednotlivé části zbraně, ale nic hrozného, instruktorka co mě připravovala (tímto se jí klaním  ) byla mnohem drsnější. Manipulace se prováděla na střelišti před střelbou s cvičnou zbraní. Střelby – to jsem pos*** :-D. Z tréningu jsem měl zafixováno, že se střelbou nemám problém a lítá to do černého, většinou 8-10. Kontrola zbraně a nabití v pohodě, a pak ani nevím jak mi pistole zakulometila takže dvě rány šli úplně do háje. Ostatní tři byli 9-10. Takže praktická část znova.
Z ostatních co jsem stihl zaregistrovat asi ještě 4 nedali střelby nebo manipulaci.
To kulometění jsem tu nějak probíral. Při cvičení s instruktorkou se to jednou stalo, a došli jsme k tomu že to bylo lehkým prstem na spoušti v oblasti kolem resetu spouště. Holt blbý návyk z jiného oboru.
Oprava 12.10.2016, komisař p. Hoško, zkouška byla nahrávána. Na teorii dorazilo asi 12 lidí, myslím že jeden odpadl. Před praktickou částí se jeden omluvil, musel do práce. Poučení před praktickou částí bylo detailní, komisař řekl co bude chtít, na co dávat pozor, několikrát to zopakoval. A na rozdíl od předchozího komisaře striktně vyžadoval dodržování povelů. Například bylo nutné dodržovat přípravnou a palebnou čáru. Připadalo mi to jako režim u pruské kavalerie, tak to je dané a tak se to bude dělat . Pan komisař budil docela respekt, na manipulace nevolali ale účastníci měli chodit, nikdo se k tomu neměl tak jsem vyrazil první. První otázka byla co to je za zbraň, překvapeně jsem vysypal „pistole samonabíjecí CZ 75 Uherský Brod“, komisař koukal a říkal že to zrovna nechtěl, a to mi docvaklo že chce slyšet „krátká palná zbraň kulová“. Nic neříkal a pokračovalo se dál. Při manipulaci chtěl aby účastník popisoval co dělá a nevyžadoval přesné termíny. To mi dost pomohlo s nervozitou, říkal jsem co dělám, v klidu, pomalu. Komisař do toho nezasahoval. I u manipulace ale vyžadoval přípravnou a palebnou čáru, jednou mě upozornil „ustupte“. Při manipulaci jsem měl kontrolu zbraně, rozborku, sborku a chyba žádná rána. U rozborky cthtěljenom uvést hlavní části zbraně a ptal se jak jsou značené a proč. Střelby, nervozita jak prase, opět vyžadoval striktní dodržování povelů. Znovu seznámil s tím co se bude dít. Brýle a hluchadla byly povinné. Povel byl „náboje do zásobníku a nabíjet“, ne odděleně jako v předchozím případě. Mezi jednotlivými povely byla drobet delší pauza takže jsem dával pozor aby nesunul prst k lučíku dokud opravdu neuslyším povel. Po střelbě sám velel „střelba ukončena“ a bylo potřeba počkat dokud nezavelí „ke kontrole zbraň“. Pak ještě velel „mířená rána jistoty“. Stačilo tedy čekat na povely a vědět co dělat. Tři nástřelné byly potřeba, první 7 vpravo dolu, druhá 8, třetí 10. I když jsem z té zbraně střílel tak nervozita zapracovala. Pak byla střela hodnocená. Stejné povely. První rána 8, druhá 7 vlevo dole. To jsem znervozněl ještě víc a zopakoval jsem si „levá pevná, pravá zapřít proti levé, nadechnout vydechnout, pomalu mačkat spoušt a nečekat výstřel“, třetí rána 9. Pak mi začala nervozitou vibrovat levá noha, přešlapovat jsem nechtěl tak jsem jenom přenesl váhu na pravou nohu aby třes nešel až do rukou. Čtvrtá rána 9, pátá 8. Pohodička 
Po střelbách policistka vysvětlila co dál (žádost na policii, nákupní povolení současně, kolky …). Všichni mi pogratulovali a za hodinu už byl na policii se žádostí .

Po prvním neúspěchu při střelbě jsem byl docela otrávený, i když to byla výhradně moje chyba. Ale teď jsem rád, že jsem zažil dva naprosto rozdílné komisaře v praxi. Oba byli korektní, žádné špeky, nechytali za slovo nebo nešikovný výraz, dopředu vysvětlili co chtějí a co nebude tolerováno. V obou případech jsem měl manipulaci jenom s pistolí, na dlouhé nedošlo.

Uživatelský avatar
Long
Příspěvky: 107

Příspěvek#40 » čtv 13. říj 2016, 14:49

13.10.2016 Střelnice Rajská zahrada, Praha 9
komisař p. Pavel Rossl

Nevím, kolik bylo přihlášených, dostavilo se 10 lidí + 4 na opakování praktické. Z těch deseti test napsali všichni, pouze jeden za 76, zbytek za plný počet. Komisař před praktickou vše vysvětlil, zodpověděl dotazy a šlo se manipulovat. Z těch 14-ti lidí úspěšně prošli praktickou zkouškou 4, zbytek vyhořel na poměrně závažných věcech (prst na spoušti, nevyndání zásobníku, jeden mládenec po složení rozebrané zbraně (CZ75) nevrátil rozborný trn a záchyt závěru a zatahal za závěr), z těch 4 úspěšných jeden nenastřílel, bohužel již dělal opakovačku prakticé, takže pokud chce ZP, musí absolvovat všechno znova. Komisař byl naprosto korektní, i když u praktické působil dost strohým, až nepříjemným dojmem, sice nedal nic zadarmo, ale nedusil zbytečně, žádné špeky jako papír v hlavni, občas i nějakou drobnější chybku odpustil (třeba požadoval vždy odložení zbraně se závěrem na záchytu, hned já jí odložil se spuštěným závěrem, naštěstí jsem si to hned uvědomil a napravil to ještě včas), těm co měli menší ruce policistka poradila použít pro zachycení závěru prázdný zásobník, ale oznámit to a ukázat prázdný zásobník komisaři předem, neměl s tím problém.
Takže suma sumárum, ze 14-ti lidí jsme udělali 3.



zonedol
Příspěvky: 1

Příspěvek#41 » stř 19. říj 2016, 15:33

19.10.2016 Jihlava / Strelnice Batelov
komisar Mgr. Petr Sulik

Z 30 prihlasenych dorazilo na 8:00 cca 23 lidi (z toho 5 divek a dam). Velice pratelska atmosfera od zacatku – tri prijemne pani policistky a dobre naladeny komisar - vtipkoval at si k obedu (pred strelbama) nedavame pivo nebo nam daji dejchnout. Zaplatili jsme 600kc odmenu komisari a slo se na testy. Testy napsali vsichni krome jednoho. Skupiny zbrojaku uz neslo menit. Co mel kdo na prihlasce, to musel delat.

Pred manipulaci komisar zopakoval co bude chtit: bezpecne vybit (s vypustenim kohoutu), rozborka (u pistole mu nevadil palec v luciku), sborka, nabit cvicny naboj a mirene "vystrelit" do bezpecneho prostoru. U dlouhych zbrani to same (ale bez strileni).

Pak si teda zacal volat lidi v poradi v jakem odevzdali testy, ostatni se mohli divat pres sklenene dvere jak probiha manipulace (slyset pokyny ale nebylo). Na nic extra se neptal, snad jen na pojistku na pistoli a na malorazce. Lidi byli docela ve stresu a ruce roztresene, ale komisar v pohode a v klidu daval pokyny, takze vsichni prosli. Jedne pani vypadl zasobnik a prosla. Hodne trval na bezpecnem prostoru a nesmel nikdo stahnout zaver pred vyndanim zasobniku. Jak v pistoli, tak v malorazce byl "nastrazen" 1 naboj v zasobniku a 1 naboj v komore, ktery pan komisar zkusenym pochybem chytal :-) Chtel vypaskovat zasobnik u pistole i malorazky po vybiti.

Po manipulacich obed a 12:30 byl sraz v Batelove. Zaplatil se poplatek za strelnici (my co jsme strileli vsechno jsme platili 700kc). Prvne se strilely pistole na 10m, pak na 15m, po dvou lidech, jeden mel CZ85 s hodne citlivou sportovni spousti a druhy CZ83. Cca pulka uchazecu pote odjela domu, kratkou dali uspesne vsichni. Komisar udeloval celkem jasne pokyny, zadne chytaky nebo nastrahy. Vzdy 3 nastrelne, kontrola tercu a pak 5 ostrych. Trosku prselo, takze se strilelo z pod stanu.

Nakonec se daly 3 malorazkove terce na 25m a slo se na malorazky (po dvou) a na brokovnici (po jednom). Malorazky zase 3 nastrel a 5 ostrych. Brokovnice (nejaka stara dvojka bez funkcni pojistky) dve strely (nastrel nikdo nevyzadoval). Malorazky standardni, svazarmove. Tady neprosel jeden uchazec (na malorazku), nastrilel pry pekny soustrel, ale vse pod terc.

Uspesnost tedy velika, z 23 lidi jen 2 neprosli.

Hodne zdaru!



michal68
Příspěvky: 22

Příspěvek#42 » čtv 20. říj 2016, 16:32

19.10.2016 Brno / Rosnička
komisař Mareček + policistka

19* přítomných, cca 4* přihlášení nedorazili.
3* neudělali test, 3* s chybou v toleranci, ostatní bezchybně. Kdo měl chyby, dostal test k nahlédnutí.
Praktická po dvojicích, manipulace i střelba ve stavech (stejnou zbraní). Odcházel jsem zhruba ve 2.třetině, a přede mnou všichni udělali, pak už nevím. Odhaduju, že nechával Céčka nakonec.
(*Sorry, počty jsem si nezapsal, lovím to zpaměti).

Komisař mi osobně absolutně vyhovoval - korektní, věcný, ani slovo zbytečně
(nezdůrazňoval bych to, ale od instruktorů dříve už jsem alergickej na různé rozšafné blábolení) - jedním slovem profík. Před manipulací jasně definoval, co netoleruje; dal prostor na dotazy.

Po četbě některých vyhrocených dojmů na webu jsem ze zkoušky měl docela vítr. Musím přiznat, že kdyby se manipulace nedělala ve stavu nýbrž na stolku, mohl by si mne kdokoli oprávněně vychutnat (zpocený ruce + žádná cvičná rozglajdaná zbraň... Ehm, rysky jsem srovnával natřikrát apod. ;) Ale tento komisař žádné zlomyslnosti nechystal a opravdu jen hlídal hrubé chyby. Kontrola, rozborka, sborka, cvičnej bez závad, zbraň z dohledu (opětovná kontrola), střelba.



diha
Příspěvky: 28

Příspěvek#43 » stř 9. lis 2016, 14:24

Čestlice, 1. termín polovina září, bohužel opakování začátek listopadu.

1. termín: komisař p. Musil: naprosto korektní, nesnažil se potopit. Manipulace se prováděla přímo na střelnici, kdo uspěl, šel rovnou střílet. Když viděl, že člověk umí zacházet s krátkou zbraní, nevyžadoval už manipulaci s malorážkou ani brokovou kozlicí. Občas se něco zeptal, žádné záludnosti. Dával dokonce víc šancí, pokud člověk nervozitou něco pokazil, nevyhodil hned, dal šanci přešlap napravit. U bezpečného vybití nepreferoval žádný způsob. Jeho slova: nedělejte žádné vyfikundace, nic nevymýšlejte, jednejte přirozeně. Za náboj v komoře mě už ale oprávněně vyhodit musel.

2. termín: jméno si bohužel nepamatuju.
ŠLo nás 8, z toho 2 opravky. 1 nenapsal testy, 6 vylétlo na manipulaci, poslední při střelbě. Neudělal nikdo. Komisař opět naprosto korektní. Před praktickou částí vše dopodrobna vysvětlil, chtěl ránu jistoty krom u slabého výstřelu (tady kohout na ozub a odsud začít rozborku). Po ukončení manipulace ukázat prázdný zásobník a zbraň se závěrem v zadní poloze. Dotazy byly jen základní typu hlavní části zbraně, co je to za zbraň atd. . Nesnažil se nachytat. Byl tam jeden vyhazov za nedodržení pokynu při manipulaci - pokyn zněl zkontrolovat malorážku, adept na ZP si chtěl pomoci rovnou rozborkou.
Zkouška pro zkoušeného byla tedy ukončena.

Pokud to shrnu, dvě zkušenosti, dva komisaři, oba perfektní přístupem, netopili, vysvětlili, pomohli.

Ve zkoušejících to není, toť zatím moje zkušenosti. Konec konců, pokud vidí, že člověk prostě neumí, je to v zájmu i samotného adepta na ZP, žádnou zbraň nemít do doby, než jedinec získá potřebnou jistotu. Jde přece jen o "vcelku nebezpečné hračky." I profík s nims může udělat fatální chybu, natož vyjukaný amatér.



andrewsville
Příspěvky: 3

Příspěvek#44 » sob 12. lis 2016, 10:16

8. 11. 2016 - Army Arms Liberec
Komisař Štefl

Nevím, kolik nás mělo být, ale na testy se nás sešlo 14 (z toho jedna dáma). Ještě před testy jsme si mohli přidat/ubrat skupiny. Testy nenapsalo 5 lidí (bohužel včetně té dámy).

Bylo nám řečeno, co nás čeká (žádné překvapení), ránu jistoty nevyžaduje, máme to dělat tak, jak jsme zvyklí. Jenom zdůraznil, že máme znát pokyny řídícího střelby (které nám rychle zopakoval) - přesně odpovídaly tomu, co se píše na webu MV. Něco málo nám řekl i policajt, hlavně že NP máme nosit až když budeme mít ZP (tzn. nejdřív, až si ho půjdeme vyzvednout) a že do NP máme psát "pistole samonabíjecí" a ne konkrétní model, kdybychom si to rozmysleli.

Na praktickou část se k nám přidalo 4 nebo 5 repetentů. Z toho jedna slečna, která, jestli si správně pamatuju, minule nezvládla rozborku, protože se jí třásly a potily ruce a nedokázala stáhnout závěr.

Z toho, co jsem slyšel od ostatních, jsem tam jako Ečkař (A+B+E) byl v menšině (byli tam lidi na C, mladí strážníci na D atd.) a všem praktická zabrala odhadem čtvrt hodiny i víc.

Já jsem šel snad předposlední, takže jsem tam asi dvě hodiny čekal (pořadí určoval komisař). No a udělal jsem rozborku (učili mě to s palcem pod bobřím ocasem a nadhmatem, takže netuším, co by říkal na prst na lučíku), sborku, popsal, co dělat v případě selhání výstřelu (že zkusím znovu stisknout spoušť "slyšet nechtěl", i když na přípravě mě to učili, zbytek v pohodě). Pak jsme šli do vedlejší kabinky střílet, myslím, že ze Shadowa (Army arms je malinká střelnice, takže i manipulace se dělala ve stavu). Nástřel jsem odmítl, zkontroloval jsem, že v něm není zásobník a že není nabitý. No a dál to bylo přesně jako v tom dokumentu od MV: dostal jsem povel 5 nabíjet, nabil jsem až po náboj v komoře, ohlásil připraven, dostal jsem pokyn střílet, nastřílel jsem, ohlásil hotovo, dostal jsem pokyn zbraň ke kontrole, vyndal jsem zásobník, ukázal, že je prázdný, ukázal vybitou zbraň (závěr vzadu), dostal jsem pokyn uvést do bezpečného stavu, dal jsem ránu jistoty a odložil. No a to bylo všechno. Celkem maximálně 5 minut, až mě to překvapilo (a nejen mě, když jsem vylezl, překvapeně se mě ostatní ptali, jestli to teda jako mám).

Na konci jsme kromě potvrzení dostali rovnou i formulář žádosti o ZP a formulář pro doktora.

Takže z mého pohledu úplně v pohodě, žádné špeky nebo snaha topit, spíš naopak (podle lidí ze střelnice byl fakt hodný a drobnosti odpouštěl).

Jenom k té (ne)ráně jistoty - jednomu uchazeči se vymstilo, že jí nedal u malorážky. Jestli jsem slyšel správně, tak ji na konci nedal, zavřel závěr a zbraň odložil (no a komisař asi celkem logicky chtěl v případě, že rána jistoty není, ji odložit se závěrem otevřeným). A protože to prý byla několikátá chyba v řadě, tak šel.

Uživatelský avatar
Tonda Blaník
Příspěvky: 3

Příspěvek#45 » úte 15. lis 2016, 10:58

Termín zkoušky: 14. 11. 2016
Místo: Střelecký servis, Praha - Černý Most
Komisař: Zdeněk Kopal
Začínalo nás 20, 2 vypadli na testech, 10 vyrazil na manipulaci, dokončilo nás 8.
Komisař před započetím manipulací DETAILNĚ popsal, co bude chtít a dokonce, jak to máme dělat. Podle vyjádření "opakovačů" to nikdo z ostatních komisařů takto nevysvětloval. Asi i proto pak nikomu nic neodpustil, ale žádný vyhozený si nestěžoval na komisaře, ale jen na vlastní chybu. Nejčastěji vyhazoval za nepočkání 30 vteřin u selhače, jednoho za ruku před hlavní při rozborce a jednoho za vychýlení z bezpečného směru. Nevymýšlel záludnosti, nesnažil se člověka znervóznit, ba naopak mi "poradil", že zbraň s nenataženým kohoutem opravdu nezajistím :lol: Netrval na opakovaných kontrolách zbraně pokaždé když ji odložím, po střelbě mu stačila kontrola pohled - pohled a odložit se závěrem v zadní poloze. Kdo chtěl, mohl střílet rovnou 5 ostrých bez nástřelné. Policajti do průběhu zkoušky nijak nezasahovali, většinou se mezi sebou bavili o tom, co manželky vařily o víkendu :lol:

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 53 hostů

cron