Zkouška odborné způsobilosti - jen reálné zkušenosti



OuvejAchich
Příspěvky: 3

Příspěvek#106 » stř 14. čer 2017, 16:56

Tak ještě doplnění k mému předchozímu příspěvku z 9.6. 2017.
Dnes jsem se při podání žádosti o vystavení zbrojního průkazu dozvěděl u přepážky, že úspěšné zkoušky máme pouze tři uchazeči. Policista i policistka od přepážky u této zkoušky dozorovali, takže informace je z první ruky. Netuším, kolik toho udělala u neůspěšných nervozita, ale prý bylo mnoho hrubých chyb při manipulaci. A to komisař opravdu nevyžadoval nic navíc, nedělal žádné chytáky, všichni předváděli stejnou, předem komisařem popsanou manipulaci.



Sileri
Příspěvky: 2

Příspěvek#107 » stř 14. čer 2017, 18:15

Zkouška 14.6.2017 střelnice Dvory (Nymburk)
Zkušební komisař Jan Rubeš
Poplatek za zkoušku 1800,- Kč (1200+600)
Trvání zkoušky 9-13:30
Dělal jsem kategorie A,B,E

Na zkoušku přišlo asi 20 lidí z toho 3 neudělali testy, 7 vypadlo na manipulaci a u střelby nevypadl nikdo.
Na začátku testu nám komisař vše vysvětlil a odpověděl na otázky, to samé před manipulací.

Manipulace se odehrávala v uzavřené místnosti před zraky dvou příslušníků policie kteří vše natáčí, správce střelnice a samozřejmě komisaře :)
Na stole ležely 3 zbraně: Pistole CZ85, malorážka a broková dvojka. Celá moje manipulace se týkala pouze pistole. Komisař nevyžadoval ránu jistoty, stačilo vypuštění kohoutu zbraně a jasně určil bezpečný prostor - dostatečně velký (2 obrazy na zdi).
Dostal jsem příkaz zkontrolovat pistoli a uvézt ji do bezpečného stavu.
Beru zbraň (prst mimo spoušť), vyndám zásobník - bez nábojů, natáhnu závěr, kontrola nábojové komory a zásobníkové šachty, spustím závěr, vypustím kohout zbraně přes palec a odkládám v bezpečném stavu.
Komisař: "proveďte rozborku"
Beru zbraň - zásobník leží na stole, kontrola zbraně (náb. komora, zás. šachta), spuštění kohoutu na první ozub, uchycení za závěr a srovnání rysek závěru a těla zbraně, pomocí dna zásobníku vysunu čep, stažení závěru, vyndání pružiny, vodítka a hlavně, kontrola průchodnosti hlavně. Hotovo.
Komisař: "provedl jste vyčištění zbraně, udělejte sborku"
Pozor! Nezapomenout po čištění opět zkontrolovat průchodnost hlavně. Jinak je postup opačný proti rozborce. Po složení zkontrolovat funkčnost zbraně - 2x natažení závěru a v bezpečném stavu odložit.
Komisař: "Nabijte zbraň třemi náboji"
Nabíjím tři náboje, kontroluji zbraň (to samé stále dokola:)), vložím zásobník do zbraně, natáhnu závěr, mířím a hlásím "připraven ke střelbě"
Komisař: "Zastavte střelbu"
Zbraň zajistím a sklopím.
Komisař: "Můžete pálit"
Odjišťuji, mířím a pálím. Závada. Čekám 30s a mířím do bezpečného prostoru, po 30s vytahuji zásobník, natahuji závěr - vyletí náboj. Kontrola zbraně a v bezpečném stavu ji odkládám. Po zvednutí náboje a jeho kontrole potvrzuji vadný náboj - zápalku.

Celou manipulaci jsem komentoval co zrovna dělám a neudělal jsem jedinou chybu. Jen při sborce mi šel trochu obtížněji nasadit závěr zpět na tělo zbraně ale za to mohl stres a rozklepané ruce. Komisař neměl žádné připomínky a takto mu to stačilo. Já byl rád že to mám rychle za sebou :)

Střelbami prošli všichni zbývající: 5 lidí všechny tři zbraně, 4 pistole na 10m, 1 pistole na 15m.
Mě se podařilo z pistole na 10m nastřílet:
Nástřelná: 5, 7 a 7 skoro do jednoho místa.
Ostrá: krásných 10,9,8,7,6/5
Před střelbou je důležité myslet na ochranu sluchu a zkontrolovat si zbraně. Stejně tak kontrola po střelbě.

Celou zkoušku se mnou absolvoval i kolega a také úspěšně a bez problému. Oba nás připravoval pan Litera (místní správce) a připravil nás opravdu velice důkladně. Pokud se někdo z okolí chystáte, mohu vřele doporučit :)
Pan komisař byl fajn chlap, vyhazoval jen za vážné chyby a nikoho se nesnažil potopit. Žádné záludnosti.

Děkuji zbraním-kvalitně za aplikaci a skvělé stránky bez kterých bych testy asi nedal a všem ostatním za zkušenosti a rady na zdejším fóru.
Doufám že někomu můj příspěvek alespoň trochu pomůže s přípravou a přeji hodně štěstí všem budoucím žadatelům!



stope
Příspěvky: 60

Příspěvek#108 » čtv 15. čer 2017, 10:56

Datum: 14. 6. 2017
Místo: Magnum, Praha 6
Zkušební komisař: Bc. Vladimír Fiedler
Přihlášeno: 24 uchazečů + 6 opravkářů praktické

*Omlouvám se za slohovku... :oops:

Na 9:00, kdy se začínalo, dorazilo 8 z 24, z toho jedna žena a jeden starší pán, odvážil bych se nazvat ho i Svazarmosaurem, což pak i sám potvrdil, když prohlásil, že kdysi střílel ve Svazarmu. Zbývající 2/3 nových uchazečů se zřejmě neobtěžovali ani omluvit, podle rozmrzelých komentářů policistek o zbytečném papírování a neúctě ke komisaři, který si bere dovolenou a táhne se kvůli nim na střelnici. Správce (Petra) vybrala od každého 1.200 za střelnici, komisař při kontrole žádostí a OP vybral svých 600.

Pak v rychlosti popsal, co nás čeká a co se vyžaduje, a šlo se na test přímo v klubovně střelnice. Test napsalo 7, jeden člověk těsně 74 bodů, dva 76 s jednou chybou (já :( ) a zbytek na plný počet. Kluk, který nenapsal, to zřejmě jen zkusil na náhodu bez přípravy. Podle instruktora, který přihlížel vyhodnocování, měl odpovědní arch posetý opravami odpovědí – jako piškvorky.

V 10:00 dorazilo 5 ze 6 opravkářů, komisař se zeptal, zda jsme všichni zdravotně způsobilí ke zkoušce, a vyjmenoval do detailu své požadavky k manipulaci. Při odkládání je mu jedno, jestli s ranou jistoty, kohoutem na ozub, nebo staženým závěrem. Při rozborce chtěl kontrolu zápalníku a při sborce kontrolu funkce pojistky. Po první kontrole budeme mít prý zbraň stále pod kontrolou a proto nechce po dalších odloženích znova kontrolu – rovnou převzít a provést požadované.

První na manipulaci byla pistole, na stole obrácená "pro leváky", natažený kohout, školní náboj v komoře a další v zásobníku. Komisař určil bezpečný prostor (pistolový terč na stěně) s komentářem "a samozřejmě trochu místa kolem toho terče", takže relativně tolerantní k nervózním pohybům rukou. Zbraň zkontrolovat (vybít), pokud bez chyby tak rovnou rozborka. Ptal se, jaké věci kontrolovat při rozborce (průchodnost hlavně, viditelná poškození na závěru a těle...) Komisař podle mne dost spěchal, sypal ze sebe povely a otázky, ve chvíli kdy jsem byl v polovině odpovědi, už mě stylem "no jasně, ale..." rychle směroval k závěru, který chtěl slyšet.

Závada na pistoli byl selhač u druhého výstřelu, kdy uchazeč nabil dva školní, zmáčkl spoušt, komisař prohlásil "teď Vám simuluju pohyb závěru" a natáhl kohout, druhý výstřel a závada. Na dotaz proč se čeká 30s chtěl slyšet, protože to stanovují výrobci střeliva :D

Většina měla i C, takže následovala kontrola a rozborka/sborka malorážky a brokovnice, opět s kontrolou zápalníků a funkce pojistky. Obě dlouhé byly opět nabité, malorážka školním v zásobníku i v komoře. Pozor na kontrolu pojistky při mačkání spouště – je třeba mít zalíceno, jinak komisař napomínal.

Z manipulace vyletělo 5 lidí, včetně jediné uchazečky–ženy (nevyhodila při kontrole náboj z komory) a Svazarmosaura (prst na spoušti při sborce). Svazarmosaurus se prý připravoal na Kapslovně, na což si pak vyslechl kritiku od přítomného instruktora. Údajně při jedné ZOZ z 16 uchazečů neudělalo 14, všichni po přípravě na Kapslovně. Manipulaci neudělal ani údajný syn majitele Zbrojovky, instruktoř konstatoval, že "už zase", protože při minulém pokusu nenastřílel a na kameru a před policisty se komisaře prý zeptal, jestli by se s tím nedalo něco dělat... :shock:

Následovaly opět ve velmi rychlém tempu střelby. Komisař to bral po třech na stav, každý vyfasoval zásobník do Orange a 3 náboje na nástřelnou. Rychlé kolečko nástřelné, každý kdo nastřílel, dostal od Petry rovnou 5 na zkoušku a ve stejném pořadí to sypal do terče. Komisař se nezdržoval pokyny, pouze "zbraň je bezpečná, nabijte a můžete pálit". Céčkaři to samé s malorážkou a nakonec brokovnice. Ze sedmi na střelbách nenastřílel jen jeden. Pistoli dal jen tak tak, u malorážky po první i druhé ráně Petra u puškohledu jen kroutila hlavou – v terči nakonec měl jen 2, zbývající 3 nad terč, stejně jako všechny z nástřelné.

Celková úspěšnost dorazivších 46 %.

Komisař podle mne celkově trochu spěchal, ale může to být jen pocit. Přístup trochu odměřený, ale fér, zcela adekvátně vážnosti zkoušky. Tímto se připojuji ke komentujícím přede mnou a děkuji týmu ZbraněKvalitně i místním komentujícím za návody, testy a rady. Velké díky patří i celému týmu střelnice Magnum za skvělou skupinovou i individuální přípravu.



veverka
Příspěvky: 6

Příspěvek#109 » pon 19. čer 2017, 21:57

Datum: 19.6.2017
Místo: Třebotov
Zkušební komisař: Bc. Šebek
Skupiny B, E

Kolik nás na zkoušce bylo už přesně nevím, odhadem asi 15, u testu prošlo 9 uchazečů, manipulaci neudělali 4 a nastřílet se už pak povedlo všem.
Komisař byl dost v pohodě, neznervózňoval, u manipulace byly pokyny jasné a bez chytáků. Bral to důkladně, postupně jsem dostala všechny tři zbraně - pistoli, malorážku i brokovnici, u všech převzetí a kontrola zbraně, rozborka pro vyčištění, pár dotazů ke zbrani, opět složit, vyzkoušet pojistku. Závada jen u pistole - selhač, u malorážky lehčí debata nad možností, že se mi do hlavně dostal sníh - tím mě trochu rozhodil, ale nakonec jsme se taky domluvili co a jak :-)
U střelby mě dokonce uklidňoval. Pár dní před zkouškou jsem si na střelnici zkusila deset ran z pistole, která byla u zkoušky a dvě šly mimo kruhy, to mě rozhodilo, protože jinou zbraní jsem předtím střílela na 15m vše do terče, takže nakonec jsem se z celé zkoušky bála nejvíc právě střelby. Když viděl, jak první dvě rány letěly každá k jinému okraji terče, začal mi říkat, co mám dělat a trochu mě zpomalil a zklidnil.

Jinak se připojím k ostatním, díky za tyhle stránky, dost mi pomohly při přípravě :-)

Uživatelský avatar
Střelka
Příspěvky: 8

Příspěvek#110 » stř 12. črc 2017, 09:01

Datum: 11.7.2017
Místo: Libušín (COMBAT)
Komisař: Bc. Bohumil Fryč
Uchazeči: 19 přihlášených vč. cca 6 opravkářů (vč. mé maličkosti)
Čas: 8,30-12,30 hod.

Z 19 přihlášených se dva omluvili, 1 nedorazil, takže zkoušku dělalo celkem 16 lidí. Asi šest z nich šla jen na praktickou včetně mne. Z těch deseti 4 nenapsali test. Na manipulaci šlo 10 lidí a z toho 2 neudělali, čili docela vysoká úspěšnost.

Na rozborku jsem šla tuším čtvrtá. Pan komisař nic záludného nevymýšlel. Chtěl ukázat převzetí zbraně (tedy její vybití) a bezpečné odložení (já se naučila odkládat se závěrem v zadní poloze). Provedla jsem následně rozborku a při ní koukla do hlavně, jestli je průchodná. Potom chtěl mimo soutěž, jak prohlásil, vyjmenovat hlavní části zbraně. Pak následovala sborka (zase kouknout do hlavně, zda je čistá, průchodná a v pořádku), kontrola funkčnosti zbraně (3x jsem stáhla závěr do zadní polohy), následně zbraň odložila se závěrem v zadní poloze. Následovalo nabití zbraně (než jsem však dala napáskovaný zásobník do zbraně, ještě jsem jukla do nábojové komory a zkontrolovala, zda tam někdo nepřičaroval náboj :-) ), po nabití chtěl vidět přerušení při střelbě. Přitom se zeptal, kdo může zase střelbu povolit, tak jsem mu řekla, že ten, kdo samý člověk, co ji přerušil. Potom jsme simulovali výstřel, ke kterému však nedošlo - selhač. Čekat 30 vteřin, vybít zbraň, dohledat náboj. Komisař prohlásil, že náboj je evidentně v pořádku. Tak jsem odpověděla, že je tedy vadná zbraň a nechám ji opravit. Ptal se u koho, tak jsem odpověděla, že u držitele zbrojní licence. Chtěla jsem ještě dodat typ licence, ale už toto mu stačilo, tak jsem radši mlčela. :-) Pak už jen chtěl vidět, co udělám po ukončení střelby - vybít zbraň, ukázat ke kontrole zásobník a zbraň se závěrem v zadní poloze komisaři a tím to bylo hotovo.
Jednou mi během vybíjení vypadl náboj na zem. Po bezpečném odložení zbraně jsem se pro něj sehnula a jak jsem zvyklá, začala jsem ho v ruce "žmoulat". Nato komisař, co musím udělat, když mi náboj spadne na zem. Odpověděla jsem, že musím zkontrolovat, zda není poškození - a stále jsem ten náboj "žmoulala" v prstech. On co ještě musím udělat? Já, že musím zkontrolovat, zda je to ten můj náboj (typ náboje určený do mé zbraně), abych do zbraně náhodou nenabila něco, co tam nepatří. A on: A co ještě? To už jsem fakt nevěděla. A on: Vždyť to teď děláte... A já byla mimo. Tak potom řekl, jestli bych nabila špinavý náboj od písku a prachu. To mi teprve došlo, o co mu šlo. Tak mu říkám, že samozřejmě ne, proto ho teď prsty čistím. To bylo jediné, co mě trochu rozhodilo.
Celé to trvalo asi 5 minut. Když viděl při manipulaci jistotu, tak to neprodlužoval.

Komisař, pokud vím, vyhodil pouze dva uchazeče, co si žádali mimo jiné o "C". Jeden měl problém uvést malorážku do bezpečného stavu se zavřeným závěrem (za což komisař hned nevyrazil), ale pak následně po zlomení brokovnice se předtím nepodíval za sebe a navíc neměl brokovnici vychýlenou do strany, takže by náboje vyletěli přímo na něj. Potom neudělala jedna paní, co si také žádala "C", ale ta hned odjela, takže nevím, co bylo špatně.

Střelby potom dopadly pro všechny dobře, takže všech 10 lidí udělalo. Ti, co na střelnici s panem Ledvinkou absolvovali přípravu, tak si ani nebrali nástřelné, takže to šlo fakt rychle.

Tímto bych moc chtěla poděkovat panu Ledvinkovi, který mě na praktickou připravil. Je opravdu obětavý, má trpělivost a připravuje na možné "špeky" a dotazy komisařů. I když jsem na zkoušce byla nervózní, byla jsem si při manipulaci jistá a nad ničím jsem nemusela dlouze přemýšlet. Pan Ledvinka přípravu rozkládá do několika jednohodinových sezení, takže od něj neodcházíte s hlavou jak pátrací balon, ale opravdu postupně vše probírá a stále se vše dokola opakuje, takže si je člověk jistější a jistější. Pana Ledvinku za mne mohu jen a jen doporučit.

Co za mne nemohu doporučit je příprava v Kapslovně, kde vše proběhne za 2-2,5 hodiny - příprava před prvním pokusem. V tak krátkém čase a vše najednou způsobilo, že jsem měla zmatek hlavně v závadách, nešel mi zachytit závěr v zadní poloze, takže problém při odstraňování duble-feetu. Pan Ledvinka mi hned na začátku ukázal, jak braň natočit, jak chytit závěr, aby i člověk s malou silou dal závěr do zadní polohy bez problémů a i s krátkými prsty dokázal dosáhnout na záchyt závěru.

Také chci poděkovat zbraním kvalitně za aplikaci do mobilu, která mi pomohla se připravit na test. Bez této možnosti by to bylo mnohem složitější a zdlouhavější.



walken
Příspěvky: 3

Příspěvek#111 » pát 21. črc 2017, 09:55

Datum: 20.7.2017
Místo: AVZO Pňovany
Komisař: p. Kratochvíl
Uchazeči: 20 přihlášených vč. 2 opravkářů, dostavilo se 18
Čas: 9:00-14:00 hod.

Poměrně velká střelnice se zázemím (WC, klubovna, kuchyňka) - pozor není zde přivedená pitná voda (pouze užitková). Doporučuji se zásobit pitím a svačinou (v Pňovanech je malá samoobsluha).

Pan komisař naprosto férový a příjemný člověk. Před každou části (teorie, praktická, střelba) vše jasně a dopodrobna vysvětlil.

Praktická část - zval si nás po jednom do klubovny, vytyčil bezpečný prostor - vyžadoval kontrolu zbraně, rozborku a sborku, přerušení střelby, ukončení střelby a postup při závadě (nevyšla rána - selhač). Žádné otázky kolem nauky o střelivu nebo zbraních - čistě jen bezpečná manipulace. Předem řekl za co bude vyhazovat. Měl jsem sk. B+E a dělal jsem jen manipulaci s CZ85.

Střelby - šli jsme po dvou, předem se zeptal kdo chce nástřelné rány.

Z celkem 18 lidí 3 neudělali teorii a 5 manipulaci, střelby dali všichni zbývající - úspěšnost 10 lidí.



akvak
Příspěvky: 140

Příspěvek#112 » sob 22. črc 2017, 20:43

Datum:18.7.2017
Místo: Střelnice Moravská Třebová
Komisař: p.Ing. Pulicar
Komisař pro dohled: p.Pařízek
+ 2 policisté z Pardubic
Uchazeči: 17 přihlášených vč. asi 4 opravkářů,
Čas: 8:00-14:30hod.



Pan komisař naprosto férový a příjemný člověk. Před každou části (teorie, praktická, střelba) vše jasně a dopodrobna vysvětlil. Při pauzách všechny uklidňoval. Policisté se snažili, také situaci odlehčit.

Praktická část - pan komisař si nás postupně nechával volat. Já měl skupiny B + E.
Popis co je přede mnou za zbraně a které z nich můžu na svoje skupiny získat.
Dotaz jaké ráže je malorážka.
Komisař vytýčil bezpečný prostor, potom kontrola zbraně CZ75, potom rozebrat a složit tuto zbraň.
Následovala kontrola malorážky a o5 rozebrat a složit. Jako bonus dotaz mimo soutěž co udělám když bude hlaveň neprůchodná.
Jako další bonus jsem měl za úkol zjistit jestli je brokovnice v nabytém stavu. Byla - divné, že. :-)
Potom simulace zkoušky na palebném stanovišti - takže kontrola zbraně, nabití, přerušení střelby, závada, odstranění závady, popis závady, ukončení střelby.

Na střelby jsme šli podle skupin po dvou. Po střelbách vyhodnocení a předání potvrzení o složené zkoušce.

Pan komisař vyžadoval při kontrole zbraně vyndání nábojů ze zásobníku a hodně dbal jestli nemáme prst na spoušti při manipulaci a než máme zamířeno na cíl.

Testy nenapsali 3. Z manipulace vyletěli mám dojem 2 a střelby neudělali 2.

Celkem prošlo 14 lidí.

Další zkoušky prý budou až v září z důvodu přechodného období na nové otázky.

Tímto chci poděkovat webu zbranekvalitne za super trénink testových otázek.



Balls are balls
Příspěvky: 4

Příspěvek#113 » čtv 27. črc 2017, 12:15

Čtvrtek, 27. 7. 2017, Střelnice Spořilov, Praha
Zkušební komisař: Ing. Ladislav Kaupe
Přihlášeno 16 lidí, na teoretickou došlo, včetně mě, 7 lidí (3 dámy a 4 pánové). Později se přidal jeden opravkář na praktickou část.
Výsledek zkoušky: Uspěl jsem.

Teoretickou část napsali všichni (já na plný počet, o ostatních nevím, ale prý tam byly chybky). Bohužel Vám nemůžu říct, kolik lidí prošlo praktickou, a kolik ne, protože jsem šel jako první (musel jsem brzy odejít), ale dám Vám alespoň mojí osobní zkušenost.

Pan Kaupe je nesmírně v pohodě. Představoval jsem si, že tam bude nějakej pedant, ale nebylo tomu tak. Pokud dostanete tohodle pana komisaře, není se čeho bát. Před praktickou částí nám vysvětlil, co přesně chce, nechtěl žádné záludnosti, žádný double feed, prostě klasický selhač, zádržka, slabá rána. Řekl, co mu vadí (prst na spoušti, míření mimo bezpečný prostor). Bezpečný prostor bylo v podstatě dopadiště.

Co jsem dostal u zkoušky?

Na stole ležela pistole. Chtěl po mě kategorizaci zbraně (krátká palná samonabíjecí zbraň, pistole – to mu stačilo).

"Převezměte zbraň." Byla položená pro leváka (otočil jsem zbraň pro praváka), zvedl jsem, vyndal zásobník, vystavil závěr, náboj byl v komoře, rána jistoty, zbraň zkontrolovaná.

"Proveďte rozborku zbraně." Klasika, všichni určitě znáte. Pak po mě chtěl vyjmenovat hlavní části zbraně. Následovala sborka a ověření funkčnosti zbraně (závěr, spouťový a bicí mechanismus).

Závada byla selhač, není třeba vysvětlovat, všichni znáte. Vadný náboj, předal jsem řídícímu střelby.

Střelba, nevzal jsem si nástřel, ale všechno padlo do černého.

Já vím, že se to snadno říká a těžce dělá, ale NEPOSPÍCHAT! Nehraje se o čas. Vřele bych doporučil nahlas komentovat všechno, co děláte (obzvlášť nervákům). Nejen, že Vás to zpomalí, ale zároveň si uvědomíte, co vlastně děláte. Navíc Vám pak nemůžou nic vytknout. Neposilujte se žádným alkoholem, trávou, léky na uklidnění, ničím.

Doufám, že Vám moje zkušenost pomůže.

Přeji Vám hodně zdaru u zkoušky! :)

S pozdravem, Balls.



highlandman
Příspěvky: 1

Příspěvek#114 » pát 28. črc 2017, 18:13

Datum: 27.7.2017
Místo: Pardubice Hůrka
Komisař: p. Jiří Tilman
+ 2 policisté z Pardubic
Uchazeči: 25 přihlášených + jeden na opravu

Na zkoušku přišlo asi 21 lidí. Dva neudělali testy, dva vypadli na bezpečné manipulaci a dva nenastříleli.

Komisař s férovým přístupem, který nedělal žádné naschvály typu schovaný papírek/vata v hlavni, nebo něco podobného. Na začátku seznámil přítomné s průběhem zkoušky a s tím, co bude vyžadovat, co nebude tolerovat a za co se od zkoušky vyhazuje. Atmosféra byla na začátku vcelku napjatá. Všichni věděli, že jde o dost, protože od 1. 8. se jede podle nových pravidel a nikomu se nechtělo učit se znovu jiné otázky. Upřímně musím napsat, že po předchozím čtení tohoto fóra a po tom, co se říká o zkouškách v pardubickém kraji, jsem měl (tak jako většina přítomných) velké obavy. Žádné naschvály se však neděly, policisté byli OK, férový přístup, tak jako p. komisař Tilman. Při bezpečné manipulaci u mě byly zbraně při příchodu nabité (jak jinak). Komisař se ptal na to o jaké se jedná zbraně, dále chtěl vidět vybití zbraně, rozborku/sborku a následně jsme simulovali střelbu z krátké kulové, závady při střelbě (selhač, závada - čekám 30 sekund...atd). Vyhodil myslím za prst na spoušti a za ponechaný zásobník v pistoli. Pak se šlo na střelby, kde to rychle odsýpalo. Na konci nám, co jsme úspěšně absolvovali, dal doklad o osvědčení a pogratuloval.

Úspěšnost byla vcelku vysoká a myslím, že to bylo hlavně díky tomu, že většina lidí absolvovala na střelnici přípravný kurz vedený p. Daňkem, který nám vštípil bezpečnou manipulaci opravdu detailně a strávil s námi mnoho hodin času. Bez toho bych bezpečnou manipulaci nedal.

Závěrem bych rád poděkoval serveru zbranekvalitne.cz za možnost tréningu testových otázek a testy nenačisto - naprosto skvěle vyřešeno, p. Daňkovi ze střelnice Pardubice/Hůrka za perfektní přípravu na bezpečnou manipulaci, personálu střelnice za to, že nás uklidňovali, vařili nám kávu a čaj, pečovali o nás. Všem ostatním přeji, ať se jim to také vydaří.



Montezuma
Příspěvky: 23

Příspěvek#115 » čtv 3. srp 2017, 12:37

Datum: 3. 8. 2017
Místo: střelnice U Lovčího Huberta, Spořilov
Komisař: Mgr. František Vrba
2x policista, 1x kamera GoPro, 1x správce střelnice vařící ostatním kafe a čaj :).

DĚLÁNO PODLE NOVÝCH USTANOVENÍ PLATNÝCH OD 1. 8. 2017. Podle mě se to prakticky nelišilo od provádění zkoušky "postaru".

Přihlášeno cca 15 lidí, 9 nedorazilo, začínalo nás tedy 6. Asi strach z nových testů udělal svoje. Krátká instruktáž k teoretické části, pak se psalo. Z 6 vypadli 2, takže dále pokračovali 4.

K praktické části se k nám přidali dva opravkáři. Instruktáž k manipulaci. Komisař sdělil, za co bude vyhazovat - prst na spoušti a na lučíku, nevyndaný zásobník, míření mimo bezpečný prostor. Bezpečný prostor určil pro manipulaci jako zeď proti stolu. Zdůraznil, že věci, za které může vyhodit, jsou nyní uvedeny výslovně ve vyhlášce, stačilo by prej, kdyby řekl, že bude postupovat dle vyhlášky. Ale že prej je v platnosti teprve dva dny, tak nám to řekne :). Manipulace samotná pak šla hodně rychle - určení zbraně (krátká samonabíjecí kulová zbraň), kontrola zbraně, pak rozborka a sborka a nakonec závada - zádržka. To dostali všichni. U céčkařů to samé ještě u brokovnice a malorážky. Manipulací prošli všichni. Podle mě je to teď po novu těžší hlavně pro komisaře - hodně si musí hlídat, za co vyhodit a za co ne.

Následovaly střelby, vždy stříleli dva. Napřed pistole na 10m, pak pistole na 15m, pak malorážky a nakonec brokovnice kvůli smradu :D. Udělali všichni. I komisař prohlásil, že až na ty testy takovou úspěšnost nepamatuje :D.... Zbraně přebírány již "zkontrolované a bezpečné" v otevřené verzi, případně závěrem v zadní poloze.

Ke komisaři. Byl v pohodě, ke konci ale akorát chtěl, aby to odsejpalo (hlavně u vyplňování papírů). Pro samotnou zkoušku však instrukce pokládal jasně a měl férový přístup. Instruktáž proběhla ke každé části zvlášť, podle mě je to tak lepší a zapamatovatelnější.

Pár rad závěrem.
1) Doporučuju si zaplatit kurz na Spořilově, připraví důkladně a precizně.
2) K "zažití" a automatizaci přebírání zbraně se mi pak osvědčilo koupit si za 800 airsoftovou pistoli CZ75. Rozebrat se sice nedá, ale celé kolečko kontroly (tedy ten úplný základ) se dá nacvičit naprosto automatizovaně.
3) U praktické zkoušky doporučuji NESPĚCHAT a všechno si klidně i říkat. Uklidní to pak i vás samotné a komisař vidí, že tomu rozumíte. Pro střelbu doporučuju taky využít celé 2, resp. 3 minuty. Já to tam namrskal za 10 vteřin a taky to podle toho vypadalo :D.
4) A učit se otázky samozřejmě :).

No a závěrem poděkuji za dvě věci:
1) děkuji Zbraním kvalitně za skvěle udělané otázky,
2) a správcům střelnice na Spořilově za precizní přípravu.



GeorgePV
Příspěvky: 1

Příspěvek#116 » ned 6. srp 2017, 18:19

Datum: 28.7.2017
Místo: Střelnice Drahany
Zkušební komisař: František Piňos

Popis:
Ke zkoušce přišlo 18 lidí ze 26 přihlášených, testy nenapsalo 8, pouze 3 měli plný počet bodů. Opravdu, velká bída!!! Na praktickou část nás šlo 11 (10 + 1 opakovač), celkově zkoušky udělalo 7 lidí. Pokud si dobře pamatuji, 2 nenastříleli a 2 vypadli na manipulaci. Za co přesně nevím, při odchodu logicky moc řeční nebyli.

Pro praktickou část byly na stolech ve střelišti připraveny pistole CZ 75 i 83, malorážka a brokovnice dvojka. Komisař chtěl postupně bezpečně převzít všechny zbraně (mimo CZ 83) a poté provést rozborku k čištění a na pokyn zbraně zase složit. Já vše slovně podrobně komentoval, komisař neměl výhrady ani otázky. U všech zbraní striktně požadoval před uchopením zbraně obligátní větu „nejdříve se přesvědčím …“, u pistole nakonec ránu jistoty, u malorážky a dvojky ne, malorážka se odkládala se závěrem v zadní poloze, dvojka zlomená. Na závady v mém případě vůbec nedošlo, hned jsem pokračoval nástřelnou sérií a hodnocenou střelbou. Při střelbě z malorážky bylo možné zvolit oporu – údajně úplně poprvé svislý sloupek střechy střeliště.

Komisař důsledně kontroloval, aby při manipulaci byl prst mimo spoušť i lučík (díval se zboku) a po nástřelné sérii, kdy zbraň byla mimo dohled, prvotně provést opětovnou kontrolu zbraně. Nutné bylo na konci rozborky a na začátku sborky zkontrolovat hlaveň pohledem a provést po složení kontrolu funkčnosti zbraně (opakovaný pohyb závěru). Při střelbách při hlášení „ke střelbě připraven“ vyžadoval mít zbraň zajištěnou.

Celkově si myslím, že komisař měl standardní požadavky, alespoň u mě žádné podpásovky. Přítomní policisté do zkoušky nezasahovali, a pokud ano, tak vlídným slovem nebo vysvětlením.

Co doporučuji:
1. Pořádně se naučit testy a při učení pracovat i s příslušnými zákony a vyhláškami. Někdy najdete v jednom odstavci zákona odpovědi na 3-5 otázek. Silácké řeči „já se na testy učil za dva dny…“ atd. jsou k ničemu, chce to svůj čas na pochopení. Já se učil více než měsíc, výborné je stáhnout si aplikaci s otázkami na mobil nebo tablet a učit se v každé vhodné chvíli.
2. Pro nácvik manipulace se nebát využít služeb dobrovolníků uvedených na těchto stránkách, já měl tu čest spolupracovat se Seanem a on má obrovský podíl na tom, že jsem zkoušky v pohodě zvládl na první dobrou. Tímto mu za jeho ochotu, trpělivost a čas opravdu moc děkuji.
3. Také neuškodí dopředu si zajet na střelnici, kde se bude zkouška konat a vše si v klidu omrknout a osahat dopředu. Nám bylo správcem střelnice p. Jelínkem umožněno v den konání zkoušky přijet dříve a na střelišti si se zbraněmi, se kterými se následně dělaly zkoušky, si manipulaci vyzkoušet a na vše se ještě naposledy zeptat. Super přístup !

Zdravím z Moravy.

Uživatelský avatar
Zbrojnoš
Příspěvky: 3

Příspěvek#117 » čtv 17. srp 2017, 16:14

Zkouška 17. 8. 2017 AWIW, Brno, Pražákova
Zkušební komisař Pavel Lukeš
Poplatek za zkoušku 1800,- Kč (1200+600)
Trvání zkoušky 9:00 - ? (já cca v půlce pelotonu a končil v 11:30)
Dělal jsem kategorie A, B, C, E

Na zkoušku přišlo odhadem 20 lidí, dalších cca pět na opravu manipulace/střelby.

Test udělali všichni kromě jednoho, což pan komisař komentoval, že jsme nadprůměrná skupina.

Komisař korektní s úřední vážností (což nepovažuji za negativum), nebazíroval na detailech. Zdál se poměrně mladý.

Průběh manipulace a střeleb:
Volal po dvojicích. V mé dvojici jsme přišli ke stolečku, komisař vymezil bezpečný prostor a první příkaz byl rozebrat pistoli ČZ 75. Měli jsme pracovat oba současně, před každým ležela jedna pistole. Měl jsem nachystáno, že budu co dělám komentovat nahlas, což mi při prípravě pomáhalo, ale mluvil bych do toho kolegovi, který mohl zrovna dělat něco jiného, říkal jsem si tedy postup v duchu. Ve zbraních byl školní náboj, který jsme během uvedení do bezpečného stavu vyhodili. Posléze jsme rozebrali. Já jsem velice dbal, aby během celé rozborky hlaveň směřovala do bezpečného prostoru. Kolega vedle si takovou hlavu nedělal a měl rozloženou hlaveň šikmo, to ale komisař nijak nekomentoval.

Posléze velel nabít školní náboj, pak pálit. Oznámil, že rána nevyšla. Komentovali jsme, že počkáme 30 vteřin (komisař říkal, že nově 10 vteřin stačí) a vybijeme vadný náboj. Pak tedy velel vybít pistole.

Pak jsme přistoupili k dlouhým. Přede mě položili malorážku, před kolegu brokovnici. Příkaz rozložit k čištění jsme vyplnili, posléze rozkaz vyměnit si místa a složit také.

U střeleb řekl, že budeme mít pět ran, když nenastřílíme tak je bude považovat za nástřelné a dáme dalších pět. Dále řekl jak bude velet a že po dostřílení předložit otevřený závěr na záchytu a zásobník ke kontrole, posléze spustit závěr ze záchytu a dát ránu jistoty. Poslední instrukci jsme si ani jeden z nás nezapamatovali. Já jsem spustil kohout, čehož si asi nevšiml, jak jsem vyřešil, kolega ale nechal natažený kohout, na což upozornila paní policistka, že je nataženo. Tak komisař jen řekl, dejte ještě ránu jistoty a že si máme pamatovat co říkal. Jako chybu to ale nebral.

Před námi už nějací odešli s nepořízenou. Nejvíce mi bylo líto kluka ze dvojice biatlonistů z Nového Města. Oba byli cca 16 let a měl jen malorážku a zapomněl vytáhnout zásobník.

Velice děkuji AWIWu za přípravný kurz manipulace a střelby, který je oproti jiným střelnicím za pěknou cenu a pán se mi dlouho věnoval a vše se mnou několikanásobně vyzkoušel.

Dále děkuji ZbraneKvalitne za skvěle zpracované testové otázky, díky čemuž jsem se dokázal naučit nový testový soubor za velice krátký čas.



jedla
Příspěvky: 1

Příspěvek#118 » pon 28. srp 2017, 20:37

Datum: 23.8.2017
Místo: Jihlava/střelnice Batelov
Zkušební komisař: Ing. Zdeněk Tonar (působil drsně, ale férové jednání bez podrazů)

Začátek v 8:00, nástup na učebnu, na seznamu bylo 30 lidí, přišlo cca 19. Největší šílenost je asi teoretická část, resp., než komisař u všech jednotlivě zkontroluje totožnost, vybere odměnu a vypíše pokladní doklady, ale s tím se nedá nic dělat. Pak další čas, než si každý jednotlivě vylosuje testy. Komisař i policisti pečlivě hlídali taháky a atd.. Jakmile poslední odevzdal, čekalo se asi 20 minut na vyhodnocení. Komisař pak řekl tuším 4 jména, Ti šli s ním, neudělali testy. Zbylých 15 (zhruba půlka na plný počet bodů) šlo na manipulaci. Komisař podrobně vysvětlil, co bude požadovat a za co bude vyhazovat. Téměř se omlouval, že nám to nemůže ukázat, ale jen popsat, protože mu to neumožňuje nový zákon. Nabádal k tomu, abychom se přes sklo dívali, jak to dělají ti před námi. Dělal jsem jen krátkou (ČZ 75), nechtěl ránu jistoty s tím, že to zbraním škodí a důvod pro to je jen u zbraní se skrytým kohoutem. Označil nebezpečný prostor (zeď), po kontrole, že je zbraň bezpečná oznámil, že již můžu mířit kam chci, raději jsem ho neposlechl, ale lidi tam s tím dělali kousky a nevadilo to. Klasická rozborka, po složení zbraně vypustit kohout. Pak nějaká doplňující otázka, ukázal na kohout a chtěl vědět, že je to kohout, pak drážka na pravé straně závěru, já řekl vyhazovač, byl to vytahovač.:D Nicméně to bylo tak nějak navíc, co vím, tak žádny podraz a tuším, že všichni udělali a odsejpalo to.
Po obědě 13:30 sraz na střelnici v Batelově (poplatek 700Kč), dvě stání na krátkou a po jednom pro malorážku a brokovnici. Nejprve dělali Ti, kteří měli jen krátkou. Komisař pečlivě vysvětlil, jak bude velet a co očekává. Všem doporučil 3 nástřelné. Hned po střelbě vystavoval potvrzení. Než jsem odjel, tak dva neudělali. Paní asi z nervozity nenastřílela a pak pán, který asi jen rozšiřoval a působil vyrovnaně, nevzal si nástřelné a dal 3 z 5. Nikdo se to nesnažil zdržovat, odsejpalo to.
Každý se učí jinak, pár doporučení z mého učení. Každopádně se učit :D, většinou jsem to valil na tabletu a telefonu na skvělé apce od zbraněkvalitně a až poslední dva dny si projel i tištěné na papírů. Měl jsem to udělat dřív. Otázky jsou tam seřazeny tématicky a člověk si v tom udělá víc jasno a najde si tam ty zapamatovatelné drobnosti a rozdíly. Testy nanečisto jsem si nedělal, jen jsem projížděl celou banku otázek pořád dokola, občas náhled do zákona. Samozřejmě pokud nemáte moc zkušenosti se zbraněmi je dobré si udělat trénink někde na střelnici, mě poradili na Policii střelnici v Poušově (Třebíč). Bezva přístup a příprava. Stejně jsem se třepal jak drahej pes, ale i za těch pár hodin, se Vám ta manipulace celkem vryje a děláté věci automaticky, což v té nervozitě pomůže ktomu, že neuděláté fatální chybu.



Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#119 » pát 1. zář 2017, 21:32

Datum. 1.9.2017
Místo: Střelnice Šternberk (Olomoucký kraj)
Komisař: František Pospíšil + 2 strážníci MP
Uchazeči: Přihlášených 20, Dorazilo 10 Omluvení pouze dva.
Cena 1000+600

Zkouška měla začínat v 8 hodin, dorazil jsem asi 40 minut před začátkem zkoušky, což mě a ostatním bylo úplně k prdu, jelikož správci střelnice tak nějak zapomněli, že se něco koná a museli jsme společně s komisařem a strážníky pěkně počkat na otevření a přípravu místností.
Po kontrole docházky a vyplacení komisaře proběhl uvodní briefing o teoretické části. Komisař nechal postupně si každého vylosovat test a psalo se. Po skončení teoretické části si komisař zavolal neuspěšné u testu (5 lidí udělalo, 5 šlo domů. Já měl plný počet)

Praktická část:
Čekání na praktickou zkoušku se opět trochu protáhlo, protože se museli selhat školní náboje. :roll:
K rozborce byli připraveny 2x CZ 75, malorážka a broková kozlice. Až na brokovnici všechny zbraně stavu značně použivaného. Komisař rovnou sám určil bezpečný směr.
Dostal jsem ke kontrole a následné rozborce/zborce pouze CZ75. Zásobník byl prázdný, v komoře byl cvičný (plastový vybíjecí) náboj. Komisař ránu jistoty nechtěl, přímo řekl, že si ji nepřeje = vybíjení přes palec. K mé metodě vstrčení pace mezi kohout a závěr neměl nikdo námitky. Kladně hodnotily, že jsem provedl i vizuální kontrolu šachty zásobníku. Velmi se podivovali, jak se mi rozborka podařila aniž bych sledoval rysky. :D :D Komisař se zeptal nad rozebranou zbraní, jestli mů můžu vyjmenovat hlavní části zbraně, což jsem udělal. Průchodnost hlavně jsem pro jistotu a ze zvyku kontroloval. Komisař pak chtěl předvést postup při vzniku závady. (tzn. prst ze spouště, míření bezpečným směrem a zahlášení závady)
Střelba - Všichni co měli skupinu E (D) stříleli pouze z pistole a na danou vzdálenost. Střílelo se po dvou, jen lichá slečna šla jako poslední. Komisař nevyžadoval hlášení připravenosti ke střelbe, ani hlášení o dokončení střelby z naší strany.

Mně se bohužel podařilo nenastřílet :cry: :roll: nervozita a zánět obou zápěstí si asi vybrali svoji daň nebo si to jinak neumím vysvětlit. :oops:
Nástřelná ještě dobré, první ostrá do černého, druhou jsem strhl dolů do konstrukce a natrhl si terč. Po zalepení terče jsem bohužel poslal mimo kruhy ještě jednu.

Celkově až na přístup střelnice OK, obzvlášť policajti uklidňovali.



Vindex
Příspěvky: 68

Příspěvek#120 » pon 4. zář 2017, 19:27

Datum: 4.9.2017
Střelnice: Magnum Praha
Komisař: Jakub Novotný
Statistika:
- 10 na testu (cca 5+ nedorazilo) - 3 vypadli
- 3 přišli na opravu praktické části, tj. celkem 10 manipulace, 4 vyhozeni na manipulaci
- 6 na střelbě - 1 měl selhač a porušil bezpečný postup při odstranění, vyhozen, zbytek prošel
- tj. celkem 5 z 13 prošli
Cena: 1.2kkc střelnice + 600 komisaři

Průběh
Přítomní komisař a dva policisté, v 9 hodin zahájení. Komisař pravidla vysvětloval u každé části zvlášť, tj. začal vysvětlením pravidel testu.

Test
Upozornil, že času je dost, ať neděláme zbytečné chyby na otázkách typu "správná odpověď je Kategorie A schovaná pod odpovědí c)".
Vyhodnocení vyhlásil veřejně, nechal nahlédnout, které otázky byly špatně.

Manipulace
Následovalo vysvětlení pravidel manipulace - v zásadě odvolání se na vyhlášku, že by to dříve rozváděl víc, ale teď už to není nutné. Zbraň kontrolujeme jen jednou, pak ji máme pod kontrolou.
Na dotaz, zda rána jistoty a jak odkládat, víc rozvedl, že ránu jistoty považuje za nutnost - viděl víc případů, že rána jistoty vyšla. Ale vyhláška holt dovoluje další varianty, které bude akceptovat. Odložení prý akceptuje jak po ráně jistoty, tak se závěrem vzadu.
U těch, kteří neměli skupinu C chtěl hlavně manipulaci pistole, jinak všechno.
Žádné záludné triky - převzít, rozebrat, vysvětlit funkci jedné z částí zbraně, složit, vyřešit závadu. Jednou se komisař sklonil k papírům a měl hlavu v cílovém prostoru - nevím, zda záměr, ale rozhodně požádat o opuštění neuškodilo.

Vyhozeni bylo klasické:
- prst v lučíku
- odložení natažené zbraně
- nerozeznání zbraně po slabém výstřelu
Komisař se snažil pomoci dotazy, zda dotyční něco nezapomněli apod.

Střelba
Vysvětlení pravidel střelby, připomenutí, že trvá povinnost bezpečné manipulace, a šlo se střílet. Střílelo se jen z pistole (myslivec ze všeho) za přítomnosti komisaře, policistů a správce střelnice. Ptali se, zda chceme nástřelnou a bez komentáře jsme ji dostali.
Jeden bohužel měl při střelbě selhač a porušil bezpečnost při řešení - vyhozen. Opravdu škoda.

Komentář
Dík Magnumu za přípravu. Přítomni správci, kteří také učí přípravné kurzy, si brali dost osobně případný neúspěch svých svěřenců při manipulaci, a nabádali k okamžitému přihlášení na opravnou zkoušku.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: El Chupanibre, expres a 42 hostů