Zkouška odborné způsobilosti - jen reálné zkušenosti



Qot
Příspěvky: 4

Příspěvek#181 » čtv 11. říj 2018, 08:23

10.10.2018
Praha, Kapslovna
komisar: Ing. Ladislav Kaupe
Skupina E

Testy - nic zajimaveho, ale vypadlo 2 lidi.

Manipulace - zkontrolovat, rozebrat (chtel nenatazenou, na bezp. ozubu), zajistit/prerusit strelbu, vyresit zadrzku.
Z 10 to nezvladli 4.

Strelba - zase nic zvlastniho.

Komisar byl uplne v pohode, vsechno vysvetlil, nevystrasoval a nechoval se "uredne".



Koleczko
Příspěvky: 8

Příspěvek#182 » sob 13. říj 2018, 16:25

Datum: 24. 7. 2018
Místo: KŘ PČR Jihlava, střelnice Stříbrný dvůr
Zkušební komisař: plk. Mgr. Ivo Tesař + 2 policisté
Účast: okolo 20 ks (asi tři ženy)
Skupiny: A+E
Čas: 8:00-13:00
Cena: 600 komisař, 700 střelnice

Začátek byl v 8:00 ve vestibulu, přesun na místo testu, podrobná instruktáž o průběhu celé zkoušky, prezence, rozdání testů. Před devátou začalo vyplňování testu a po 25 minutách bylo dopsáno. Následovala půlhodina čekání na opravené testy. Výjimečně na testech nikdo nevypadl. Krátké poučení, co bude následovat a započalo zkoušení z bezpečné manipulace a rozborek. Chodilo se po jednom dle skupin, tj. ti co mají jen pistoli šli první. Komisař i policisté byli příjemní a manipulace většině nedělala problém (na mé skupiny jen s Jerichem). Byl určen bezpečný prostor a poté následovaly pokyny: zjistit zda je nabitá, poté rozebrat (záchyt moc ven nešel) a chování na střelnici. Žádné další otázky (kdo chtěl mohl u celé manipulace mlčet).
Odpoledne střelby na střelnici Stříbrný dvůr. Komisař nejdříve hromadně vysvětlil, jak bude poslední část zkoušky probíhat. Poté se chodilo po třech ve stejném pořadí jako na manipulaci. Kontrola zbraně, tři nástřelné, k terčům, zalepit, pět hodnocených, k terčům, zalepit. asi nervozitou opět nenastřílím a asi jako první co nenastřílel odcházím.

Opravný termín: 22. 8. 2018
Místo: střelnice Stříbrný dvůr
Zkušební komisař: Josef Makovec + 2 policisté
Účast: cca 12
Skupiny: A+E
Čas: cca 12:00-14:00
Cena: 600 komisař, 700 střelnice

Pro moji maličkost opravný a pro mě také poslední termín. Účast znatelně nižší než minule, kdy na testech nikdo nevypadl. Po zahájení byla provedena instruktáž o průběhu této části zkoušky. Prozkoušení opravkáře z manipulace a šlo se na střílení. Pořadí bylo dle skupin. Střílím jen z pistole a po dvou. Nejdříve tři nástřelné, dávám si načas vše v terči, zalepit. Poté pět hodnocených, skutečně si po minulých pokusech a trénování dávám načas, kontrola, všech pět vedle sebe ve středu terče. Překvapený diametrálně odlišným výsledkem než jsem čekal lepím terč. Přebírám potvrzení o vykonané zkoušce a jedu na můj OSZBM podávat žádost o vydání ZP, takže netuším jestli někdo ze zbývajících žadatelů po mém odchodu nenastřílel.

Jelikož je to už déle co obě zkoušky proběhly, takže je možné že jsem na něco zapomněl nebo uvedl nepřesně. Každopádně oba komisaři i všichni policisté byli v pohodě a i nervozní člověk se nemá čeho bát.



martynovak
Příspěvky: 6

Příspěvek#183 » úte 30. říj 2018, 09:45

Strelnice Magnum Praha 6, 29.10.2018
Cena 800Kc + 600Kc (opakoval jsem po chybě na manipulaci)
Zkušební komisař: Jakub Janoušek
Pritomni rovnez clenové policie,
Prihlaseno 15 lidi + 5 opravkaru, dostavilo se cca 13 a opravkari vsichni
Zadal jsem o skupiny A,B,C, E

Nevím přesně jak začal úvodní pro ty co neopakovali, náš usadili do klubovny a čekali jsme cca do 10ti než začali manipulace, tam jsem šel jako 4 s tím, že předemnou 1 udělal a 2 neudělali. (Oba zapomněli náboj v komoře u pistole). Manipulace - chodilo se po jednom do zadni casti budovy. K manipulaci byly pripravene zbrane CZ 85, brokova dvojka a malorazka ZKM 451 (už starší). Obecně všechny zbraně jsou dostatečně oběhané a tudíž se s nimi výborně manipuluje.
Před začátkem manipulace jsme dostali jasnou instruktáž o tom, jak pokládá za správné odkládat zbraň, vše srozumitelné, dle zákona. Pan komisař vše proložil pár vtipy a atmosféra byla hnedka výrazně lepší :-)

Manipulace jako takové, šel jsem 4 a dva lidi předemnou vypadli. Po příchodu jsem jako první dostal pistoli nataženou s nabojem v komoře, komora ale nebyla dovřena a tudíž bylo nutné několikrát vypustit závěr aby se aktivovali vyhazovače a vytahovače. Pozor na to, více lidí na to vypadlo. Pak klasická rozborka, sborka a na konec závada selhac a co udělám s nábojem. Následovala malorážka u které jsem minule vypadl.Dostal jsem klasické převzetí zbraně s nábojem v komoře, takže vyndat zásobník, zavěr stáhnout 2x aby se zase náboj vyhodil a pak kontrola a odložit a rozebrat. Kontrola průchodnosti hlavní a pak zase složit. Poslední byla brokovnice, kde jsme ji dostal nabitou a zajistěnou, což u brokovnice nevadí. Důležité je kontrolovat prostor za sebou, klasická kontrola zbraně a poté kontrola funkce pojistky, kdy odložim nabitou zajistěnou zbran. Poté vybití a odložení. Tímto manipulace skončila :-)

Strelby - manipulace se dost protahla a venku byla zima cca 6 stupňů, takze se člověk klepal nejel nervozitou. Střílelo se po jednom, jen 2 Cčkaři, jinak ostatní jen pistole. Komisař se vždy ptal na nástřelné, které jsem si pro pistoli a malorážku vzal, pro brokovnici ne. Opět pozor na dodržování kontroly zbraně a manipulaci, včetně hlášení "ke střelbě připraven" a "střelba ukončena". Nastřílel jsem nakonec v pohode a dostal potvrzení a hurá na pro ZP :-)

Učil jsem se z mobilní aplikace ZbraněKvalitně a pak jsem měl nejlepší trenérku Petru ze Střelnice Magnum, která si zaslouží obrovský díky za přípravu, vysvětlování i užitečné rady. Moc rád bych i pochválil pana komisaře Janouška, který byl naprosto férové a moc mily člověk, nedělal záludnosti, ale byl důsledný a vše dle mého dělal tak, jak by měl fungovat správný komisař :-)



Schmudla
Příspěvky: 10

Příspěvek#184 » čtv 1. lis 2018, 08:48

Strelnice Skalice u Litoměřic, 30.10.2018
Cena 1000Kc + 600Kc
Zkušební komisař: Ctibor Arnold
Přihlášeno 19 lidi, 2 nedorazili, 2 šli na opravné
Žádal jsem o skupiny A,B,E

Po úvodním proslovu byl test, napsalo všech 15 přítomných (3 měli chyby, tuším 74 a 2x76bodů ale s ohledme na skupiny prošli), zbytek na 79)

Pak postupně všichni na manipulaci v "klubovně", neuspěl pouze první na řadě (údajně opakovaně dával při úchopu palec slabé ruky kolem závěru na hřbet silné ruky, nevím jak to jinak popsat, ten úchop mi přišel strašně nepohodlný, nicméně následně se "zjistilo", že tam byl údajně i prst na spoušti ...
Dlě vyjádření ostatních komisař milý, nestresoval, "neprudil", byl nápomocný, nicméně to co by dotyčný měl umět, vyžadoval.
Na výběr byla G17, G19, ČZ75 a klasické dlouhé kombo (/kozlice). Měl jsme předtím v ruce jak G17 tak G19, kdy u 19ky mi nešlo stahovat páčky při rozborce, navíc mi přišlo že má výrazněh orší chod spouště proti přítomné G17 (což je u manipulace irelevantní). Takže jsem vzal G17 (minimálně skalická 75 má hodně neochotný čep), manipulace, rozborka, sborka, hlavní části, číslo vidět nechtěl, žádné věci jako převrácená pistole, a podobně. Komisař v úvodu deklaroval že prefereuje kontrolu (vyndaného) zásobníku prstem zerspoda v šachtě, nicméně po vizuální kontrole shora přes stažený závěr to po mě za celou dobu nechtěl (jsem si na ot za celou dobu nevzpomněl, jsem "naučený" na kontrolu pohledem). Pak závada, dostal jsem slabou ránu a pak přišla má velká chvíle, kdy sem i během manipulace zpotili pazoury a ani zaboha jsme nebyl schopný i na té 17ce stáhnout obě páčky najednou, nejspíš (určitě) mi chybí grif, nicméně páčky jsme zatlačil do těla zbraně ale dolů an fň ... a čím míň to šlo tím víc se mi potily ruce .... komisař mě povzbuzoval, nicméně pořád nic .... naštěstí mě o 5 marných pokusů (a 1 utřžený kus nehtu) dále napadlo si pistoli přehodit do levé ruky (oznámeno komisaři) a stáhnout to pravou ... na první dobrou šly páčky dolů a já mohl vítězoslavně pohlédnout do hlavně ...
Pak ještě otázka co se střelou v hlavni (bezpečná odpověď "odnést zbrojíři"), složit, rána jistoty a konec ... (u slabé rány jsem měl ještě další menší lapsus, kdy jsem zadeklamoval naučené "u slabé rány se rána jistoty nedává", což je samozřejmě u SF zbraní dos dobře nerealizovatelné ... na což mě komisař upozornil ... že ...
pak manipulace s malorážkou, viditelně mě už nechtěl mučit takže to bylo rychlé (málem jsem zapomněl na zásobník, bacha na to)

potom jsme šli na střelby, opět všichni postupně, jelikož jsem neměl Cčko, tak jenom krátká, po 2 předchozích návštěvách a 2x 50ti nábojích se na mě usmálo štěstí, 3x10,2x9 a Glock se opět vrátil do hry o moji první zbraň, zmetek ošklivej ... Střelby prošli všichni, i když komisař prohlásil, že trefit u úspěšného pokusu 3x1 ještě neviděl :)

pak čekat 35 minut než se všechno vypíše, potřást pravicí a domů

tím že se jelo vše postupně po skupinách se to nakonec docela protáhlo byl jsme tam od 9 do tuším skoro 3 hodin ... naštěsí počasí přálo, na sluníčku bylo příjemně teplo takže jediné co mě mrzelo že jsme si nevzal svačinu :)

Závěrem, poděkování komisaři za (podle mě) příkladný (lidský) přístup, osazenstvu střelnice za (morální) podporu a ochotu odpovídat na vzniklající dotazy a zejména mobilní aplikaci ZK, díky které byl test z teorie rutinní procházka růžovou zahradou .... (den předem sjme si ještě 2x projel komplet otázky, předtím jsem to louskal v vlaku z práce tak 2-3x 3/4h týdně po dobu cca 1 měsíce)



picha42
Příspěvky: 80

Příspěvek#185 » ned 23. pro 2018, 13:32

Střelnice Opařany nedaleko Tábora, 18.12.2018
zkušební komisař: Jan Urban
cena: 2000 kč střelnice + 600 kč komisař
Účastnilo se 22 lidi, nevím kolik bylo přihlášeno
skupiny : A, B a E
Po úvodnímu slovu komisaře jsme se pustili do testu. Test psalo 22 lidi z toho 3 neměli dostatečný počet bodů a po vyhlášení výsledků zaplatili poplatek a jeli domů. Poté jsme po jednom chodili na manipulaci.. V tento okamžik nastala neskutečná nervozita, kdo půjde první, ale k mému překvapení to šlo celkem rychle. K mé smůle jsem šel jako poslední . Nevím jak většina , ale co jsme slýchal, tak si každej mohl vybrat ze zbraní CZ 75, Glock 17, malorážka a dvojka. Vybral jsem si CZ 75, jelikož u té jsem si byl nejjistější a úspěšně :) Na manipulaci vypadli 2 lidi.


Pak jsme se odebrali na střeliště a po trojcích jsme šli střílet. Tady to bylo individuálně podle skupin. Čekal jsem CZ 75 nebo glocka ale k mému překvapení jsem střílel z malorážky( pistole) . z celkových 8 ran všechny do černého a šel jsem si spokojeně pro papíry.

Zkušební komisař byl přísný a spravedlivý.. Nikoho nepustil jen tak. Když viděl, že ten člověk k tomu fakt není, tak mu to prostě nedal což je dobře. Jinak na střelnici jsem strávil cca 4 hodiny.


Ve finále... Na celý zbrojní průkaz jsem se učil od října, den co den jsem si dělal testy stále dokola abych to měl v hlavě. Žádný přípravný kurz jsem si neplatil, jelikož mám kamaráda co má zbrojní průkaz, který mi všechno ochotně vysvětlil. Na střelnici jsme byli jednou v Českých Budějovicích a podruhé v Táboře, kde jsem předpokládal, že budu dělat zkoušky, tak abych si to tam okoukl. Bohužel střelnice v Opařanech je neveřejná, tudíž jsem nevěděl co mě čeká, ale nakonec to dopadlo dobře a teď jen čekám na vydání zbrojního průkazu a nákupního povolení.



t.dudis
Příspěvky: 39

Příspěvek#186 » stř 2. led 2019, 16:26

Místo: KŘ PČR Jihlava (testy, manipulace), střelby na střelnici Sportbowling, s.r.o. Třešť.
Datum: 19.12.2018
Zkušební komisař: pan Martin Malimánek
Skupiny: A,B,D,E
Cena: 600 kč zk. komisař, 700 kč střelnice
Čas: 8:00 - 13:30

Na testy se nás sešlo cca 22 lidí, psalo se v zasedací místnosti budovy policie. Po úvodním infu, zaplacení odměny zk. komisaři a ujištění se, že jsou všichni zdravotně způsobilí, se šlo psát. Po napsání testů jsme se přesunuli na recepci, kde se cca 30 minut čekalo na vyhodnocení testu. Po testech 5 lidí odešlo, nenapsali. Poté byl určen čas srazu na střelnici v Třešti (12:30) a šlo se na manipulaci. Manipulace se prováděla v prosklené místnosti, kam všichni uchazeči mohli z chodby koukat, jak zkouška probíhá. Na manipulaci byly připravené CZ 75, malorážka CZ 452 ZKM a brokovnice. Typ brokovnice si nevzpomenu, nicméně při skupinách A,B,D,E jsem prováděl manipulaci pouze s CZ 75. Komisař při manipulaci dával jasné povely, co se má se zbraní provést, určil bezpečný prostor a pomyslný terč v bezpečném prostoru, kam střílet (otázka co dělat, když zbraň nevystřelí). Před manipulací jsme byli upozorněni dohlížejícím policistou, že při pokynu vybít zbraň, nezapomenout po vybití, zkontrolování a o odložení zbraně vyndat také náboj ze zásobníku. Zk. komisař byl rozumný, dával jasné povely a "neházel nikomu schválně klacky pod nohy". Otázky na např. funkce jednotlivých částí zbraní, k čemu zbraň složí atd., se nekonaly, jen samotná manipulace, nic víc. Po manipulaci jsem v pohodě stihnul oběd a vydal se do Třeště. Při manipulaci vypadl jeden člověk, odložil nezkontrolovanou zbraň.

Na střelnici po úvodním infu se šlo střílet, cca ve 13:00. Komisař se snažil dávat spolu lidi, kteří dělali stejné skupiny, aby to odsejpalo. Šel jsem v první čtyřce (4 stavy na střelnici). Pistole 2x Glock 17, CZ 75 Shadow 2 a ještě nějaká CZ, ale to jsem na dálku nepoznal. Všichni čtyři jsme dělali D, takže terče na 15m. 3x zkušební střelba, poté 5 ostrých a bylo úspěšně hotovo. Jeden člověk v mojí čtveřici nenastřílel. Po střelbách jsme ihned dostali papíry a bylo hotovo. Kdo další neudělal nebo co se dělo dále, nevím, ihned jsem odjížděl.

Na zkoušky jsem se připravoval tréninkem otázek a testů a článků zde na zbranekvalitne.cz, dále tréninkem otázek a testů v mobilní aplikaci Zbrojní průkaz, 2x jsem byl na střelnici v Třešti s kamarádem, který vlastní zbrojní průkaz a to bylo vše. Myslím tak po cca 3 týdnech až měsíci jsem uměl spolehlivě otázky, při učení 2 - 3 hodiny denně večer po práci. Kdo bude dělat střelby v Třešti, tak doporučuji si tam zajet, správce, pan Růžička je výborný člověk a provádí zde i přípravné školení na zbrojní průkaz, na otázky kolem průběhu zkoušek na střelnici atd., rád odpoví.

Přeji všech uchazečům o zbrojní průkaz hodně úspěchů.

Uživatelský avatar
SmrtihlavMAGOR
Příspěvky: 152

Příspěvek#187 » čtv 24. led 2019, 23:39

Místo: KŘ PČR Karviná (testy, manipulace), střelby na střelnici Karviná U Bažantnice
Datum: 25.1.2019
Zkušební komisař: pan Opíchal
Skupiny: B,E
Cena: 600 kč zk. komisař, 450 kč střelnice
Čas: 8:00 - 12:00

K testům nás šlo 7, všichni splnili. Poté manipulace 7 lidí + 2 lidí oprava, všichni splnili. Střelba 9 lidí, jeden to nedal (zrovna ten co opravoval manipulaci). Pan komisař byl výborný, všechno vysvětlil a jednal s klidem. Ze strany komisaře a policie naprosto perfektní přístup. Byli ochotní, vysvětlovali, řešili s námi naše návrhy a dotazy.



Míšánek
Příspěvky: 18

Příspěvek#188 » sob 9. úno 2019, 12:12

Místo: Střelnice Uh. Ostroh
Datum: 7.2.2019
Komisař: Tuším Ing. Pavlíček
Skupiny: A,B,C,E
Cena: 1400 Kč
Čas: 8:00 - cca 12:00

Na testy nás tam mohlo být cca do 13, z toho bohužel dva testy nedali (jeden o blbý bod, bylo mi to líto i za něj...). Poté na manipulaci dorazilo ještě cca dalších 10 - 12 opravkářů a všichni jsme dali jak manipulaci, tak střelby. U manipulace žádný chyták, žádné špeky nebo naschvály, úplně fér pohodářský přístup. U mě osobně byla požadována manipulace u všech tří typů zbraně, ale rozborku jsem předváděl pouze na malorážce. Musím říct, že pan Ing. Pavlíček (doufám že jeho jméno píšu správně) byl naprosto v pohodě, lidi neznervózňoval, byl chápavý, vše vysvětlil a u celé zkoušky byla opravdu uvolněná atmosféra, za což bych rád poděkoval. U nás na okrese (Uh. Hradiště) údajně řádí komisaři celkem tři - tady pan Ing. Pavlíček, pak nějaká paní (názory úplně neznám) a pak nějaký bývalý voják nebo lampasák nebo co, a to je prý teda katastrofa a ten že je úplný opak - samá nervozita spíš se snaží lidi vyházet než pouštět. Taky proto tam bylo s nama taolik opravkářů. Říkali, že jich tam minule bylo celkem asi 23, ale z toho to udělalo 6... Takže jsem tedy měl i štěstí :)



Baker
Příspěvky: 1

Příspěvek#189 » pon 18. úno 2019, 19:35

Datum: 18.2.2019
Místo: střelnice Kapslovna, Praha 3
Zkušební komisař: Ing. Milan Martínek
Účast: 18 lidí (z toho 7 opravkářů)
Skupiny: A, B, C, E
Čas: 9:00-15:00

Stručně: Komisař super, test nedal 1 účastník, 7 lidí nezvládlo manipulaci, 10 lidí šlo na střelby a nejspíše všichni udělali (odcházel jsem předposlední a všichni včetně mě nastříleli).

Komisař p. Martínek byl naprosto v pohodě - usměvavý, korektní, nestresoval. Jediné, co mě u manipulace překvapilo byla nachystaná zádržka u brokovnice :shock: Prostě nábojnice skřípnutá v nezavřené zbrani. Po odstranění závady se ptal, co bych dělal ještě, a chtěl slyšet, že zkontroluji nábojnici, zda není poškozená, a zda je to správný rozměr náboje pro danou hlaveň..
Žadatelé pouze o skupinu E manipulovali pokud vím kromě pistole i s malorážkou/brokovnicí. Střelba pak byla již "podle skupin". Nejdříve stříleli Ečkaři a poté ti, kteří žádali o více skupin.
Dle mého názoru zkouška probíhala přesně tak, jak by měla - nebyla jednoduchá, ale vyhazovalo se pouze (jak dotčení sami uznali) za zjevná porušení (míření mimo bezp. prostor, prst před hlavní při sborce, nepočkání u selhače..) nebo nevědomost - slovy komisaře "když se někdo dvě minuty kouká na pistoli a přemýšlí, jak by ji rozebral".

Velký dík panu komisaři Martínkovi za fér přístup, dále za přípravu p. Mirku Váňovi (Kapslovna), p. Vlachovskému (správce střelnice), a přítomným milým policistkám, které nám i lepily terče :)



dejdy
Příspěvky: 20

Příspěvek#190 » sob 23. úno 2019, 19:14

Datum: 18.2.2019
Místo: střelnice Luková
Zkušební komisař: Blažek (křestní jméno si bohužel nepamatuju)
Účast: 8 lidí (z toho 2 opravkáři)
Skupiny: E
Čas: 8:00-11:00 (cca)

Na začátku 3 lidi ze 6 nedali testy (z nichž jeden měl prý snad 10 chyb v testu o.O), na praktickou se pak připojili 2 opravkáři. Komisař byl úplně skvělý, na začátku nám rozdal papír, kde byly popsané postupy při závadách a před manipulací detailně popsal co chce a co naopak nechce vidět a celkově byl moc příjemný. Vypouštění kohoutu mohlo být přes palce i ránou jistoty, jako hrubou chybu by prý nebral ani odložení zbraně s nataženým kohoutem. Naopak vyhazoval by klasicky za prst na spoušti, nevyndání zásobníku před stažením závěru a nějaké výrazné míření mimo bezpečný prostor (ale to by muselo nejspíš být opravdu výrazné, na nějaké milimetry se nehrálo :) ).

Celou manipulaci si přítomní příslušníci PČR natáčeli. Já jsem jako éčkař manipuloval pouze s pistolí, při rozborce mu stačilo když viděl jak jsem ze zbraně sundal závěr, vyndavat hlaveň a vratnou pružinu už ani nechtěl, stačilo mu říct jak bych pokračoval dál. Při závadě (selhač) mu stačilo říct, že čekám 10 vteřin a klasicky odstranit závadu, hledat náboj a kontrolovat otisk úderníku nechtěl. Poté co jsem hned na začátku provedl kontrolu zbraně mi řekl, že zbraň je už zkontrolovaná, a že při dalších úkonech už kontrolu provádět nemusím (i tak jsem se vždycky raději znova ptal, ale opravdu zde žádný podraz nebyl). Celkově byl komisař super, žádné podrazy ani chytáky, dokonce ani dotazy na nějakou teorii. Stačilo mu, když viděl že vím o co jde.

Z 5 lidí, kteří dělali manipulaci nevyhodil nikoho, a nastříleli jsme taky všichni. Papíry rozdal nakonec všem najednou a ještě před obědem bylo hotovo. Teď už jen počkat na vydání ZP a NP :)



Tonny
Příspěvky: 6

Příspěvek#191 » stř 27. úno 2019, 12:29

Datum: 26.2.2019
Místo: Hradec Králové střelnice Třebeš
Zkušební komisař : Bc. Chmelík (z Liberce)
Účast: nahlášeno 12 lidí + 2 opravkáři,ale dorazilo 6+2 opravkáři
Skupiny: A,B,E
Čas: 8:00-12:00
Cena: střelnice 2000kč + 600kč komisař + 500kč kurz od střelnice Třebeš (2denní)
Zbraně: brokovnice dvojka, pistole CZ 82 9mm Makarov, malorážka ZKM

Nejdříve musím napsat, že kurs je extra důležitý. Za prvé stojí 500kč na 2 dny, je to vždy víkend před zkouškou a bylo nás 6 lidí a trval v sobotu od 15-19h, neděle 12,30-17,30h v ceně je střelba s pistole,malorážky, brokovnice. Hodně důležité je,že si člověk osahá zbraně na kterých bude dělat zkoušku a střelbu a navíc dostane pokyny co komisaři vyžadují + může si kolikrát chce vyzkoušet zkoušku manipulace nanečisto kdy mu pokyny dává správce střelnice a upozornuje na chyby. Navíc komisařů se střídá cca 16 a každý bazíruje na něčem jiném.

V den zkoušky sraz před 8h, komisař působil v pohodě a uvolněně. Testy dal každý, pak pár slov k manipulaci od komisaře tj. že bude vyhazovat pouze za hrubou chybu + u malorážky a brokovnice nebudeme dávat ránu jistoty ani vypouštět kohout - ale musíme odkládat zbran s otevřeným závěrem a to samé u brokovnice. U pistole můžeme ránu jistoty nebo vypustit to nechá na nás. Každého "dusil cca 10 minut). Já manipuloval nakonec jen s pistolí a malorážkou, prvně určil bezpečný prostor a řekl abych o zbraně něco krátce řekl + ukázal její hlavní části - řekl jsem krátká kulová palná zbran pistole samonabíjecí CZ 82 9mm makarov (byl nadmíru spokojený) pak ukázat hlavní části tj prstem je ukázal na tělo,závěr atd. Pak řekl vemte zbran do ruky a uvedte ji do bezpečného stavu, takže zásobník ven a kontrola komory pohledem a rána jistoty a odkládám. Pak řekl nyní již budeme vždy zbran během pokračování zkoušky považovat za bezpečnou (tj nemusel jsem při každém položení pistole provádět kontrolu+ ráno jistoty) pak chtěl rozebrat zbran + co kontroluji při rozborce (průchodnost hlavně) poté zbran složit a chtěl odzkoušet kompletní funkčnost zbraně tj. dát pojistku a zachytit závěr v zadní poloze. Pak se ještě zeptal jak budu postupovat při selhači ( 10s čekám pak zásobník ven a závěrem vyhodit náboj, kontrola náboje zda je chyba v náboji nebo uderníku a odevzdám náboj správci střelnice) dokonce řekl že bych jako první měl po 10s čekání ještě jednou zmáčkout spoušt a pokud ani napodruhé rána nevyjde tak postupovat podle mého popisu. Pak ještě něco podobného s malorážkou a pak mě již propustil (cca 10minut). 2 vyhodil na praktické,ale musím říct že jeden nebyl ani na kurzu a na otázku co je to (ukázal na pistoli) mu řekl černá zbraň - ale i tak ho nevyhodil a pokračoval dál kde skončil na manipulaci protože dle slov uchazeče mu kamarád ukazal rozebrání CZ 75 a tady se rozebíralo lučíkem (CZ 82). Pak se šlo na střelby střílelo vždy 3 najednou dle pokynů. První 3x nástřelné a pak se hned pokračovalo na 5 dalších ran. Sice to komisař dopředu neřekl ale po dostřílení počítal 4 rány v terči i s nástřelem takže to musel dát každý. I tak 1 vyhodil ze střeleb - pán ještě o víkendu při kurzu 2x nabil zásobník náboji obráceně a pak se divil že nejde střílet, při střelbách na zkoušce byla pistole připravená na závěru v zadní poloze takže stačilo jen dát zásobník a zatáhnout za závěr nebo za páku záchytu závěru a střílet. Bohužel pán dal zásobník a zapomněl na závěr a divil se že mu to nestřílí tak zahlásil závadu a komisař mu tedy říká ok tak závadu odstrante a ještě ho upozornil že již 20s drží prst stále na spoušti a pokud ho ihned nesundá tak letí. Bohužel i tak zazmatkoval a 2x stáhl závěr ale nevyndal zásobník takže si vyhazoval nové náboje a to už komisař nevydržel a ukončil to. Jinak ten kdo neměl skupinu C tak střílej jen z krátké tj. z pistole. Nakonec už jen předání potvrzení + od policie předání formulářů jak na zbrojní průkaz tak rovnou i na nákup. Vyhotovení zbrojního průkazu cca 25-30 dní. (700kč za každou skupinu + 200kč povolení na nákup kategorie B + 300kč vydání průkazu zbraně). Celkově komisař působil hodně férově - vyhodil jen za opravdu hrubé porušení, navíc byl kuřák a na kouřové se i pěkně dalo popovídat.



Jirka.Bazo
Příspěvky: 3

Příspěvek#192 » čtv 14. bře 2019, 17:11

14.3.2019
Střelnice Jimi Odrava
Zkušební komisař pan Mgr. Michal Pitro

Brífink hned ze začátku proběhl velice detailně. Komisař nás seznámil se vším co a jak bude probíhat. Na co apeluje, co mu nevadí a na co si máme dat pozor. Na testech vyletěli dva kluci. A z bezpečné manipulace vyletěli další 4. Ke střelbě nás nakonec došlo jen 5. Velká selekce ale pan komisař se po nikom nevozil. Žádný chyták ve formě kuličky papíru ve hlavni. Jen klasické závady. Selhač - chce jasně slyšet jak dlouho se musí počkat. Co se stalo a v čem může být problém. Zkouška začala v 8:30 a skončila po 12 hodině. Pan komisař má příjemné vystupování a můžete se ho na cokoliv zeptat. Je shovívavý ale přesto spravedlivý. Díky app zbraněkvalitně.cz 79 bodů.

Poplatky za střelnici 2000 Kč
Zkušební komisař 600 Kč



calvary
Příspěvky: 6

Příspěvek#193 » pát 22. bře 2019, 14:23

19.3.2019
Střelnice: Spořilov (U Lovčího Huberta)
Zkušební komisař: pan Julius Babinský

Začátek v 9h ráno. Nejdříve byl úvod, potom jsme museli všichni na kameru říct, že nejsme opilí a na drogách :) Komisař byl skvělý a oba policajti také. Bylo nás celkem (myslim) 18 + 3 na druhý pokus praktické části.

Test nedali 2 - jejich blbost. Na praktických 3 (2 mačkali spoušť jak chtěli). Můj průběh manipulace byl takový, že jsem převzal zbraň a uvedl jí do bezpečného stavu. Žádná pojistka, žádné otáčení zbraně, jen náboj v komoře. I když jsem to měl natrénované (koupil jsem si kvůli tomu CZ 75 Shadow 1 airsoft s reálnou rozkorkou), tak jsem u první kontroly skoro zapomněl na ránu jistoty (komisař jí požadoval). To mě trochu rozhodilo a potom jsem začal skoro koktat a komisař na mě mluvil čínsky (vůbec jsem občas nechápal, co po mě chtěl - prostě stres jako blázen). Po uvedení zbraně do bezpečného stavu jsem měl závadu na slabou ránu. Můžu čekat 30s řekl jsem, komisař řekl můžete. Potom klasické stáhnutí (2x) závěru a potom vypuštění kohoutu přes palce. Následně proběhla rozborka a sborka. Kromě toho, že mi rozborný čep ulítl, bylo vše OK. Mám obří ruce a tak jsem se bál, že bych dal ruku před hlavěň, ale naštěstí jsem si to ohlídal.
Potom střelby, odmítl jsem nástřelné, protože bych určitě něco po.... Nastřílel jsem 9,9,8,8,7, dal komisaři kouknout do hlavně + prázdný zásobník, uvedl do bezpečného stavu a šel jsem rychle od toho... Prospěl jsem.

Musim říct, že takové nervy jsem neměl hodně dlouho.

Každopádně děkuji za 100% přípravu střelnici U Lovčího Huberta. Instruktor byl skvělý (bohužel si nemohu vzpomenout na jméno) - na nic nezapomněl, dával povely jako komisař a byl v pohodě i jako člověk.

Dale samozrejme dekuji tomuto webu, bez ktereho bych to nedal!

Uživatelský avatar
Paper
Příspěvky: 5

Příspěvek#194 » pon 25. bře 2019, 00:17

Datum: 21. 3. 2019
Místo: střelnice Byšice
Komisař: ing. Jiří BEČKA
Účast: sešlo se nás 13 (3 ženy), 3 omluveni
Čas: 8:30 - cca 13:30
Cena: 600,- komisař + 1400,- střelnice

Dostali jsme instrukce k vyplňování testu a psalo se. Test nenapsal 1.

Pan komisař nám podrobně řekl, co přesně po nás bude chtít u manipulace, dával prostor pro dotazy a ochotně na ně odpovídal, vše i několikrát zopakoval a zkoušel nás, aby se ujistil, že je vše jasné. Zdůraznil, za co bude vyhazovat.

Pak jsme šli postupně do samostatné místnosti. Byl přítomen pan komisař, policistka a policista - oba v uniformě a točilo se na kameru. Dělala jsem skupiny B a E a dostala jsem jen CZ 75. (malorážku a brokovnici-kozlici dostali jen Céčkaři). Bezpečný prostor byl veliký. Měla jsem převzít (kontrola) zbraň, náboj byl v zásobníku. Pak rozborku. Docela se mi klepaly ruce a trochu jsem se zapotila, když mi nešel zpět rozborný čep, ale povedlo se. Pak nabít 2 náboje a připravit ke střelbě... a slabá rána :lol: Takže popis co dělat a ještě jedna rozborka ;) a hotovo.

Na manipulaci vypadl jeden, pokonil toho vícero...

Střílet šli nejprve céčkaři a pak zbytek. Nastříleli všichni.

Závěr: Pan komisař je fajn chlap, který nemá potřebu snažit se někoho vystresovat nebo nachytat, nedělá žádný boty. Chce prostě jen předvést to, co předem řekl. Naopak působí klidně a pohodově, snaží se co nejvíc snížit stres a nemá ani potřebu vyhazovat za drobnosti. Tímto bych mu chtěla poděkovat, je to fajn chlap.

Policisté taky nestresovali, povídali si s námi, byli v poho.

Správcové střelnice jsou milé usměvavé dámy a i ty se dost snažily, abychom se při všem tom čekání cítili co nejlépe, vařili kávu jak na běžícím pásu, rozdávaly sušenky...

No, nakonec to byl docela fajn den. A hlavně: už mám onen důležitý papír 8-)

Uživatelský avatar
DZimmy
Příspěvky: 205

Příspěvek#195 » úte 26. bře 2019, 17:42

Datum: 26.03.2019
Místo: střelnice SSK Combat Kladno, Libušín
Zkušební komisař: Ing. Ladislav Kaupe
Účastníků: 11 (3 ženy) z toho prospělo 5 (1 vypadl na testech, 4 na manipulaci a jeden na střelbách)
Skupiny: A + B + E
Čas 8:30-12:45
Cena: 600 komisař + 1200 střelnice
Hodnocení: Prospěl

Tak to mám za sebou!
Chvilku po půl deváté nás komisař seznámil s průběhem zkoušky a šlo se na test. Vyplňoval jsem ho stejně jako nanečisto - moc jsem nečetl otázky a sázel správné odpovědi. Pak dvakrát kontrola a jelikož tam bylo vydejcháno, tak mě začala hrozně bolet hlava a nad dvěma otázkama jsem začal pochybovat. Ale neopravoval jsem. Nakonec na plný počet. Testem neprošel jen jeden. O bod.
Pak manipulace. Tuším, že jsem šel třetí. Pořadí bylo dle dobrovolníků. Pan komisař narozdíl od začátku dost zpřísněl a dával pro mě zvláštní povely. Navíc chtěl odkládat zbraň po ráně jistoty. Na přípravce jsme to zásadně dělali s otevřeným závěrem. Nicméně jsem mu byl asi sympatickej, takže mě nedusil a měl jsem jen pistoli. Na další adepty tak mírnej nebyl a podle času docela dusil. Dokonce vyrazil kluka co je od ozbrojených složek. Nachytal ho na 30ti vteřinách po slabém výstřelu. Že prý mu ukáže něco, co určitě nedělali. Prý se v armádě nečeká. Dvě dámy vypadly také na 30ti vteřinách. Poslední vypadl na prstu na spoušti. Komisař byl takový zvláštní, přišlo mi, že se k lidem chová podle ksichtu. Na druhou stranu žádné chytáky nedělal, mírné chybky promíjel a ve výsledku byl spravedlivý. Ale když chtěl tak to pěkně protáhl. Ale za mě bez problémů.
Na střelbách nic zvláštního. Až na to, že byla fakt zima. Šel jsem opět třetí. První prošel, druhý už ne. Ten měl D, takže střílel na 15m. Tak mě to vynervovalo, že jsem to už chtěl mít za sebou. Naštěstí pět z pěti v terči. 4 v černém 1 na okraji. Naštěstí byla střelba jen z pistole. U malorážky by to asi tak dobře nedopadlo. Alespoň jsem se toho teda fakt obával.

Velké díky panu Ledvinkovi za přípravu. Bez něj bych neprolezl. Je ochotnej a celková příprava byla dohromady asi 8 hodin místo avizovaných 5ti. Probíralo se všechno opravdu důkladně. Děkuji i zbranekvalitne za skvělou appku!

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů