Rozborky po Xte



AnCZ
Příspěvky: 17

Příspěvek#1 » čtv 18. srp 2016, 03:33

Ahoj, dobré ráno,
Mám asi už miliontej dotaz k rozborce.
Jsem žena a tak občas (zvlášť se spojenými rucemi) mám problém přetáhnout závěr a udržet ho tak,abych mohla cep vyndat. Problém je i v tom, ze u zbrane u které budu dělat rozborku, nejde cep vyndat pouhým zatlacením,ale musíte s nim zatlačit o zásobník a proto moje otázka je, jak bezpečně držet zbraň a manipulovat s ní, abych stále mířila do BZ a zároveň byla schopná zatlačit cep o zásobník? V jaké ruce držet závěr, abych si zbraň neprehazovala jako horký brambor?



JardaB
Příspěvky: 1246

Příspěvek#2 » čtv 18. srp 2016, 05:06

Me to u CZ ucili tak, ze pravou dlani (pravak) se chytne pistole za zaver z vrchu, palec dozadu a hranou dlane zatlacit na hledi, pritom miri do bezp. prostoru. Staci zaver posunout o par mm a levou rukou se treba zasobnikem vytlaci cep. Proste jde o to mit na to volnou levou ruku.



AnCZ
Příspěvky: 17

Příspěvek#3 » čtv 18. srp 2016, 05:14

Takže prsty od sebe a mám čas ten palec?



Enerccio
Příspěvky: 623

Příspěvek#4 » čtv 18. srp 2016, 05:21

nemuzes na to pouzit pojistku? My jsme jistili zaver pojistkou



AnCZ
Příspěvky: 17

Příspěvek#5 » čtv 18. srp 2016, 05:28

To nevím. Takže soupnu závěr a zajistim pojistkou?



Enerccio
Příspěvky: 623

Příspěvek#6 » čtv 18. srp 2016, 06:14

mi jsme to tak delali na CZ85 pri vyuce, zaver na risku (stale mirit do bezp. prostoru) a zajistit, pak tam drzi a staci zbran otocit a pouzit zasobnik na cep. Uplne snadne bez nakeho handrkovani na stole.

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#7 » čtv 18. srp 2016, 06:40




Jezevec
Příspěvky: 139

Příspěvek#8 » čtv 18. srp 2016, 06:46

Pokud se bavíme o CZ75 a podobných derivátech tak snad nejlepší je postup s palcem v lučíku. https://www.youtube.com/watch?v=T8KCKJz93uM
V tu chvíli je zbraň pevně v ruce a zásobníkem v druhé ruce zatlačíme na čep. Zkoušel jsem i jiný průsoby, ale tenhle se mi zdá nejlepší.



AnCZ
Příspěvky: 17

Příspěvek#9 » čtv 18. srp 2016, 06:50

Právě nevím jestli je ok mít palec v luciku. Porad se jedná o bezpečnou manipulaci?



Jezevec
Příspěvky: 139

Příspěvek#10 » čtv 18. srp 2016, 06:56

Tak dá se předpokládat, že přistupuju k rozborce až poté co jsem zbraň zkontroloval. Tento postup snad uvádí CZUB i v manuálu, takže pokud člověk nenarazí na nějakýho "superkomisaře" tak to bude bez problémů. Při zkoušce jsem to dělal přesně tak i s tím, že jsem si pomohl vyrazit čep dnem zásobníku.



AnCZ
Příspěvky: 17

Příspěvek#11 » čtv 18. srp 2016, 07:09

To je pravda, ze je to tak napsané v manuálu od CZUB, ale hadej se pak, ze to je ofiko postup



davidoff
Příspěvky: 185

Příspěvek#12 » čtv 18. srp 2016, 07:21

Klidne se na navod odkazuj. Na tom te vyhodit nemuze kdyz to ma vyrobce a schvalene. Stejne jako proc cekat po selhaci 30 sek (udava vyrobce streliva). Samozrejme pred tim zbran bezpecne zkontrolovat vcetne ranyh jistoty.
Jinak u CZ75 kdyz das kohout na ozub, tak jen zaverem dojedes tam kde se mirne zastavi a jsi presne na ryskach, nemusis je pak sledovat.



AnCZ
Příspěvky: 17

Příspěvek#13 » čtv 18. srp 2016, 07:40

Moc vám děkuju. Snad to zítra klepne a budu se radit mezi vás



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#14 » čtv 18. srp 2016, 07:43

Rozborka s palcem v lučíku CZ75 je pravda v návodu a sám ji používám, nicméně už tu byly referovány případy, kdy komisař tento způsob neuznával a chtěl to dělat jakkoliv jinak, hlavně s prsty mimo lučík. Takže bych se nespoléhal na to že to vyargumetuješ u člověka, který to prostě neuznává. Nauč se raději více způsobů a před zkouškou se na toto speciálně zeptej - ptát se, nebo hádat se už v průběhu zkoušky je zbytečné.
Dobrou pomůckou je jak psal kolega - zatlačit kohout na ozub a máš jasnou zastávku na dráze závěru, která Ti hlásí, že jsi na správné pozici.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1300

Příspěvek#15 » čtv 18. srp 2016, 07:49

Nám komisař i instruktor (Brandýs n Labem) tedy řekli, že v návodu je postup - držím zbraň v silné ruce, palec pod kohoutem, ostatní prsty nahoru přes závěr a posunout na rysky a slabou rukou vyndat čep. Návod na ČZ75 jsem neviděl ani nečetl, takže, co tam opravdu je, nevím...:oops:

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 47 hostů