Vysvětlení testových otázek

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#46 » úte 4. dub 2017, 11:30

Jelikoz jsem pred tydnem stravil 3 akce vedle zminene pani z ministerstva a vsechny se tykaly tehoz a vsude o tom mela podobny proslov, myslim, ze jakesi drobne povrchni informace na to tema mam :-)

a) Novela zakona vysla ve sbirce zakonu a musel by nekdo ve snemovne navrhnout odlozeni ucinnosti, aby to nezacalo platit... Nevim, ze by se k tomu nekdo chystal.

b) za rok URCITE NEBUDE novy zakon o zbranich, nebude ani za 15 mesicu od ucinnosti smernice. Realne, pokud to projde snemovnou, bude to platne tak od 1.1.2020

c) sanci "podilet se" na tvorbe testovych otazek ma kazdy - budete se divit, ale na zbrane@mvcr.cz fakt ty lidi fuguji. Zkus jim napsat sve napady. Ukolem otazek je tak trochu odradit kdejakyho blbce, kterej by si to udelal "jen proto, ze je to snadny"... Ale chapu, ze ve chvili, kdy se to clovek uci na to kouka jinak ;-)

Kazdopadne - samocinna zbran strili davkou. TECKA. (Ano, nektere samocinne mohou strilet po prepnuti i v samonabijecim rezimu - ale ne kazda samocinna umoznuje strilet jednotlive rany). Nevidim v tom zasadni problem zvlaste ve chvili, kdy jsou otazky verejne dostupne vcetne spravnych odpovedi.



petras125
Příspěvky: 158

Příspěvek#47 » úte 4. dub 2017, 11:44

... protože tím, jak člověk píše do více vláken, návaznosti se ztrácí ....

Takže snad na konečnou vysvětlenou: O "komisařských zkouškách jsem trochu uvažoval a chvíli se věnoval i studiu doporučené literatury, následně jsem ale zjistil, že praktické využití v našem kraji je nízké a že úspěšnost u zkoušek je mizivá, takže jsem to skrečoval. Mám už svůj věk, což sice přináší spoustu volného času, ale člověkovi učení už tak neleze do hlavy jako před 50-ti roky, takže náročné studium před zkouškama by u mne byla asi špatně návratná investice :-( Nechám to raději vám mladším, aktivnějším a schopnějším !

marinakus píše:Právě že nepsal. Tvůj příspěvek, cituji : Když jsem studoval na zkoušky zkušebního komisaře, byla jednou z knih z doporučené literatury http://www.mvcr.cz/soubor/lit-pro-zk-kom-pdf.aspx kniha Jiřího Frenzla: Ruční palné zbraně. Zde na straně 154 najdeme tento text:

Proč myslíš, že jsme takto reagovali já i Scorpion?



petras125
Příspěvky: 158

Příspěvek#48 » sob 8. dub 2017, 12:46

Mám následující dotaz:
"Držitel zbrojního průkazu skupiny B, C nebo E nesmí přechovávat .... více než 1000 zápalek" (§29, odst. 4.). Většina přebíječů nakupuje po větších dávkách a třeba Fiocchi má platíčka SP zápalek po 150 ks a celá krabka (10 platíček) je tedy 1500 ks. Uvedené ustanovení se netýká ZP skupin A a D. Podle § 28 jsou ale držitelé ZP sk. A omezeni (odst. 1) nejmenším spotřebitelským balením a držitelé ZP skupiny D omezeni (odst. 3) výkonem zaměstnání/povolání.
Z toho mi plyne, že pokud nemám zbrojní licenci, nemohu přechovávat více jak 1000 zápalek, ať mám skupinu ZP jakoukoliv. Je to tak, nebo se mýlím ?



machoh
Příspěvky: 114

Příspěvek#49 » sob 8. dub 2017, 12:57

Nič v zákone ani v ďalších predpisoch nenaznačuje, že by to mohlo byť inak. Limit je jednoducho 1000, držanie väčšieho množstva je podľa zákona priestupok.



petras125
Příspěvky: 158

Příspěvek#50 » sob 8. dub 2017, 17:27

Nicméně teď koukám, že novela 229/2016, která mění 119/2002 od 1.8.2017 (tedy pokud nebude její platnost nějakým přílepkem k jinému zákonu "pozdržena"), nám problém se zápalkami zjednodušuje:

Černý lovecký prach, bezdýmný prach a zápalky pro účely přebíjení nábojů nebo použití ve zbrani je oprávněna nabývat do vlastnictví a držet fyzická osoba starší 18 let, jejíž svéprávnost nebyla omezena, nebo právnická osoba. Osoba uvedená ve větě první je oprávněna nabývat do vlastnictví, přechovávat a nosit nejvýše celkem 3 kilogramy černého loveckého prachu a bezdýmného prachu a 10 000 zápalek.

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#51 » ned 9. dub 2017, 11:01

No, koukáš správně.



ineyaa
Příspěvky: 111

Příspěvek#52 » pát 9. čer 2017, 18:28

Neodporuje si 69 a 76a v novom zneni ohladom poctu zapaliek?
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2002-119/zneni-20170801

69
...
Osoba uvedená ve větě první je oprávněna nabývat do vlastnictví, přechovávat a nosit nejvýše celkem 3 kilogramy černého loveckého prachu a bezdýmného prachu a 10000 zápalek.

76a
(6) Držitel zbrojního průkazu skupiny B anebo C, držitel zbrojního průvodního listu pro tranzit zbraně anebo střeliva nebo držitel evropského zbrojního pasu se dopustí přestupku tím, že
...
d) přechovává větší množství bezdýmného prachu než 3 kilogramy nebo více než 1000 zápalek anebo neukládá zápalky v samostatné schránce.

(12) Držitel zbrojního průkazu skupiny E se dopustí přestupku tím, že
...
c) přechovává větší množství bezdýmného prachu než 3 kilogramy nebo více než 1000 zápalek anebo neukládá zápalky v samostatné schránce.



petras125
Příspěvky: 158

Příspěvek#53 » sob 10. čer 2017, 15:01

Máš pravdu, v novele zákona s účinností od 1.8.2017 se u zápalek změnilo v §29 množstevní oprávnění nabývat do vlastnictví/přechovávat. Novela zapomněla tuto změnu promítnout i do sankčního ustanovení v §76a.



Michal1
Příspěvky: 85

Příspěvek#54 » sob 10. čer 2017, 21:48

petras125> Znamená tedy doslovné znění zákona, že osoba dle podmínek je oprávněna přechovávat více než 1000 zápalek a zároveň se tím dopustí přestupku? Tedy že zákon něco dovolí a zároveň za to trestá? Při nelogice našeho práva a soudů by mě to nepřekvapilo.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#55 » sob 10. čer 2017, 21:53

Zaslan dotaz na prislusne misto...
Proste si toho nevsiml ani ten, kdo to upravoval (ono to prekopani bylo kvuli vrbeticim velky), ani nikdo potom (legislativni rada vlady, vsichni pravnici v legisaltivnim procesu, ani nikdo z pripominkovych stran - a to to bylo prubezne rozesilano mnoha lidem).

Podle me by to ani k soudu neslo... Je to bug, ktery by se resil "ve prospech" drzitele zapalek.



petras125
Příspěvky: 158

Příspěvek#56 » sob 10. čer 2017, 22:01

To Michal1: Je to zjevná chyba v zákonu - nedopatření. To není nic zas tak neobvyklého a nevzniká tím žádný podstatný problém, protože platí zásada, že nelze trestat něco, co zákon povoluje, resp. něco, co není zakázáno.
ineyaa má pochvalu za všímavost.
Zkusím se kouknout do materiálů sněmovny z projednávání, jestli zvýšení počtu zápalek nebyl nějaký poslanecký pozměňovací návrh, což by vznik chyby vysvětlovalo.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4574

Příspěvek#57 » sob 10. čer 2017, 22:16

petras : To by ses divil, jak nelze trestat něco, co není zákonem zakázáno :)



petras125
Příspěvky: 158

Příspěvek#58 » sob 10. čer 2017, 22:41

Tak ne, ta chyba už je tam z ministerského návrhu: https://www.psp.cz/sqw/text/orig2.sqw?idd=124513



petras125
Příspěvky: 158

Příspěvek#59 » sob 10. čer 2017, 22:51

Výcuc z důvodové zprávy:
Navrhovanou úpravou je umožněno v rámci přebíjení střeliva provádět veškeré potřebné
technologické operace, např. též včetně delaborace při výrobě vzniklých zmetků apod.
Na nakládání se střelným prachem a zápalkami v množství přesahujícím 3 kg střelného
prachu a 10 000 zápalek (s ohledem na nízká rizika spojená s nakládáním se zápalkami se
navrhuje zvýšení dosavadního limitu) se však již použijí předpisy upravující nakládání
s výbušninami (viz § 1a).
Podle výslovné navrhované výjimky se však na množství černého loveckého prachu,
bezdýmného prachu a zápalek použije právě toliko zákon o zbraních. Nelze totiž realisticky
očekávat, že by zvláště fyzické osoby používající střelný prach a zápalky pro střelbu z k tomu
určených zbraní (vesměs kategorie D) a k přebíjení střeliva byly schopné plnit požadavky
zákona o hornické činnosti, výbušninách a státní báňské správě, přičemž z bezpečnostního
hlediska k tomu s ohledem na povahu a uvedené množství těchto látek není ani věcný důvod.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#60 » pon 12. čer 2017, 14:37

Vzdyt jsem psal, ze si toho nevsiml ten, co to upravoval :-)
Pamatuju si, jak na VH LEXu, kdyz byl vzdy na verejne casti pritomen "nejaky" legislativec z vnitra, tak asi 3 roky po sobe tenhle navrh padal a byl akceptovan pri prvni prilezitosti, kdy se menil zakon (i kdyz to spadlo do te odlozene casti ucinnosti).

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 99 hostů