Psychologické vyšetření



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#46 » úte 16. lis 2010, 18:56

To platí i pro ty kurzy. Možná bych to teda pojal jinak - v rámci testu resp. prodlužování platnosti ZP by musel žadatel prokázat, že má správné návyky a znalosti, tj. kromě pár ran do terče a pár chytáků u praktické zkoušky by musel ukázat, že umí tasit, že zvládá alespoň průměrně pudovou střelbu, že si ví jak ubránit zbraň a tak. Nemělo by jít o žádné brutální síto, ale posouzení, jestli ten člověk ví, co obnáší pojem "obranná střelba" i v praxi. Problém je, že zkušební komisař je prostě jenom člověk a může to být stejná fraška (nebo i korupce), jako dosud. Smysl by to mělo jen kdyby se to dělalo poctivě. A kdyby se dělaly poctivě i současné testy a zkoušky, tak bysme tuhle debatu vést nemuseli, protože by nebylo potřeba přemýšlet nad žádnými "upgrady" zkoušek.

Uživatelský avatar
Missak
Příspěvky: 459

Příspěvek#47 » úte 16. lis 2010, 22:03

no to přezkušování u prodloužení ZP by byl asi velký problém, kde by se to dělalo? ne všude mají na PČR střelnici jako u nás :D . ale třeba by stačilo prokázat se absolvováním nějakého kurzu, případně určitého počtu LOSů. ale stejně, pokud není vůle, je to zbytečné. jestliže ten člověk nemá zájem se vzdělávat, jsou ty "čárky" za absolvování k ničemu. totéž by se dalo (a možná daleko víc mělo) aplikovat na držitele ZP sk.C a loveckých lístků - tam je těch průšvihů daleko víc.
a teď někdo navrhne z jiných důvodů jinou skupinu a pod.
takže ne, byla by to jen zbytečná buzerace a pro lidi, kteří nechtějí by to nic neznamenalo, ti by si to nějak zařídili a ti co mají zájem se vzdělávají sami a nějaká nařízení nepotřebují.

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#48 » úte 16. lis 2010, 22:30

Mám pořád pocit, že se tu někteří pořád snaží nalézt zázračný systém, který zachrání svět. Takovéhle věci prostě neexistují. I v těch kurzech, nebo třeba i v tom LOSu. Vždyť i zkušení závodníci občas střelí bábu nebo dokonce dostanou DQ - znamená to hned, že mají přijít o ZP? To je přece ptákovina...
Stát má jen omezené možnosti jak na to dohlédnout (pochopitelně) a imho lepší než kontrola bezúhonnosti a spolehlivosti to nebude, samotná zkouška je jen startér.

1) Ať stát dohlíží raději na to, ať se zkouška dělá kvalitně a jak má podle aktuálních pravidel a
2) my se z naší pozice můžeme snažit o to, aby se střelci, kteří o to mají zájem, zdokonalovali, případně jim ten zájem nějakou zajímavou formou nabídnout (viz LOS). Kdo zájem nemá, osere zkoušku i opakovací testy. A tak to přeci není jen u střelby.

Uživatelský avatar
Missak
Příspěvky: 459

Příspěvek#49 » stř 17. lis 2010, 11:25

souhlas. nic samospasitelného není. v podstatě cokoliv navíc proti nynějšímu stavu (navíc pokud by to bylo placené či opakované) by byla zbytečná buzerace na ty poctivé a ty co se chtějí učit a rozvíjet.
ti co to budou mít na háku a jen proto, aby mohli machrovat že mají železo u pasu, tak ty to neodradí a jako většinu věcí někde oje**u.
tudíž psychotesty, povinné praktické kurzy by byly jen na základě kolektivní viny. tedy by tím byli potrestáni hlavně ti poctiví.
pokud si někdo udělá ŘP, taky ho potom už nikdo do dalších kurzů netlačí. a nikdo neřeší, jestli třeba následujících 5 let vůbec neřídil. a to je určitě daleko nebezpečnější svému okolí než držitel ZP.

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#50 » stř 17. lis 2010, 20:33

Nemluvě o tom, že jsem od vícero lidí slyšel, že se v první hodině autoškoly s komisařem dohodli, že už vlastně stejně řídit umí a je zbytečné to protahovat... :roll:
Systém bude vždycky děravý.

Uživatelský avatar
pufik
Příspěvky: 166

Příspěvek#51 » čtv 18. lis 2010, 08:15

Jsem rad ze nejsem sam kdo si mysli ze soucasny system je zcela vyhovujici (zadne hromady za/postrelenych) a hlavne zcela NEBUZERACNI a skyta minimum prostoru pro KORUPCI... Takze nechapu snahy nekterych jedincu do toho vrtat...



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#52 » čtv 18. lis 2010, 08:36

No já do toho vrtám předevší pro to, že se pořád ještě občas stane, že nějaký myslivec někoho uloví nebo někdo nedodrží pravidla nutné obrany (myslím tím že v tom stresu se dopustí zbytečného přešlapu pravidel). Je pravda že to všechno visí na zájmu lidí a na kvalitě dnes dělaných zkoušek. (Sice si pořád myslím že přezkušování by většině lidí neuškodilo, ale budiž :) Takže pokud teda přijmeme fakt, že každé opatření by bylo buzerační a skutečný efekt by to přineslo mizivý, tak co teda s tím? Nějakou formu další osvěty? Na webu je toho sice spousta včetně těchto stránek, ale myslím, že se k tomu dostane jen ten, kdo se vzdělávat chce. Jak teda u vlastníků ZP vzbudit zájem o sebezlepšování?

Tak mě napadá, že už je to asi OT, tak kdyžtak prosím přesunout...

Uživatelský avatar
Missak
Příspěvky: 459

Příspěvek#53 » čtv 18. lis 2010, 16:51

"...že nějaký myslivec někoho uloví ..." - na to by asi žádný kurz nepomohl, psychobuzerace už vůbec ne. díkybohu nejvíce pomohly (dle mého názoru) kontroly na alkohol, i když se také údajně nedělají zase tak, jak by měly. stačí se podívat na to složení myslivců a jak často chodí střílet. U většiny jsem schopný tvrdit, že když mám den, tak při návštěvě střelnice vystřílím víc než oni za rok.(jasně, jsou tam i tací, co vystřílí víc než já, ale těch nebude tolik). navíc střelba v nepřehledném terénu v "zápalu boje" je riziková a naučit se to dá velmi těžko.

"...někdo nedodrží pravidla nutné obrany .." tady je to hodně těžké hodnotit, když v podstatě jso samotná pravidla hodně nejasná a většinou záleží až na soudci u NS. ale to se často člověk nedozví, že bylo něco uznáno jako NO, když se to roky soudilo jako TČ. navíc stačí, když policie udělá svou práci špatně, je více svědků na straně útočníka vs. žádný svědek na straně napadeného (často napadne skupinka osamoceného chodce a přece je nevystřílí všechny) atd.
takže tady by moc školení taky nepomohlo.

od úmyslných TČ a sebevražd to taky nepomůže.
nehody - tady by to možná pomohlo, ale.... těch případů je minimum a často se stávají u profesionálů, kteří cvičení jsou.

takže opravdu zbytečné. psychotesty nic neodhalí (což už bylo několikrát prokázáno) a kurzy střelby také nijak podstatně statistiku neovlivní.

opravdu by to bylo jen tahání peněz z kapes lidí a potencionální zvýšení korupce. jelikož kdo chce, ten se postará i bez nařízení a kdo nechce, najde si cestičku, jak to obejde (čili nulový přínos)

Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 131

Příspěvek#54 » pát 26. lis 2010, 15:55

Brrrrrr..... Běhá mi mráz po zádech, když čtu příspěvky některých členů střelecké obce, kteří obhajují zavedení psychotestů.
Současný stav zákonných podmínek pro získání zbraně je až příliš přehnaný. Osobně se kloním spíše k podmínkám platným v Texasu. Záznam v trestním rejstříku je jasný a dostatečný argument pro zákaz vlastnit zbraň legálně, věková hranice 21 let je jistě také chvály hodná. Registrace všech zbraní je samozřejmostí. Vše je provedeno v zákonné čekací lhůtě.

Psychotesty rozhodně nezabrání nehodám při nevhodné a nešťastné manipulaci se zbraní, tedy neúmyslným činům. Tyto činy stejně nechtěl nikdo spáchat a pokud se staly, pak selhala všechna opatření. Stejně tak v žádném případě nezabrání úmyslným činům. Tyto činy jsou spáchány záměrně, zavraždění druhého člověka bylo zapovězeno ve společnosti již velice dávno. I přesto se stále vraždí.......
Pokud bude člověku, který po zbrani touží či ji potřebuje, zakázáno opatřit si zbraň, pořídí si ji jakýmkoliv způsobem bez ohledu na cokoliv, záleží jen na vynalézavosti daného jedince.....
Výše napsané možná může poukazovat na určitý náznak paranoického myšlení, domnívám se ale, že pokud někdo hlásá zpřísnění podmínek pro získání palných zbraní, projevuje sám dávku paranoi.
Mlátit se končetinami, hlavou, trupem, kousat a drásat se navzájem....To vše samozřejmě můžeme praktikovat, ale spolu s námi toto praktikuje rozmanité množství organismů- od nejmenších prvoků až po koně. Jsme lidé, dejme šanci i slabým adekvátně a účině se bránit, je-li to v zájmu společnosti.



Antestorix
Příspěvky: 7
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#55 » pát 18. úno 2011, 11:57

Byl někdo z vás na tom vyšetření ? popř. kolik to stálo, na jak dlouho to je, co po vás chtěji atd...

Uživatelský avatar
JiGSSaW
Příspěvky: 179

Příspěvek#56 » pát 18. úno 2011, 16:04

já jsem to dělal poreferoval sem o tom na druhé stránce. Neplatil jsem zato nic (ale to je spíš vyjímka ze známosti, nebudu to tu nějak moc rozebírat).
Trvalo to asi hodinku a pak hlavně ten test trval dlouhu ten jsem si mohl vzít domů a pak ještě asi na druhou hodinku kdy jsem si tam přišel pro ten vyhodnocený test a ještě nějaký pokec a tak. Zbytek je v tom příspěvku.

Necitujeme předchozí příspěvek P.



speedee82
Příspěvky: 94

Příspěvek#57 » pon 16. dub 2012, 15:11

Já byl na psycho 2x a vždy bez problému. (řidič na zákl. voj. službě) a pak když jsem to chtěl podepsat jako profi (na štěstí mě vyrazili skrz křivá záda). Paradox je,že jsem dostal tři roky po vojně papír vojny neschopen.:) Určitě bych ty testy nijak neodsuzoval ba naopak se přikláním k názoru,že by je asi měl dělat každý žadatel.Nevim jak doktoři třídí žadatele zbrojáku,ale tehdá z dvaceti uchazečů na profi službu k AČR vyrazili 10 na psychotestech. Doufám,že to neznamená,že každý druhý člověk je pako. :) Ale znám spoustu lidí,kteří nosí zbraň a jsou jak z mauglí školy. A věřte,že trávit celý den vedle ozbrojeného,nasraného cholerika není nic příjemného. A kyž k tomu slyšíte,jak řve já ho zabiju nebo já se du zabít (i když to tak ¨doslovně nemyslí) ... no dejte pokoj.

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#58 » pon 16. dub 2012, 23:49

To je právě ten problém, kolik bezproblémových lidí vyrazí, protože jim to tak vyjde z nějaké tabulky, kterou dostali k papírovým testům.
Četl jsem před nějakou dobou odhad pro Slovensko, kde říkali, že očekávají, že sítem nově zavedených psychotestů neprojde 5 až 10 % současných držitelů ZP. Když si vezmeme, že zločinnost legálních držitelů zbraní se pohybuje ve zlomcích promile, tak z toho snadno dopočítáme, kolik střelců přijde o svůj sport, zaměstnání nebo možnost obrany "bezdůvodně", "preventivně", protože "co kdyby".
Nejsem fanouškem preventivních (a neprokazatelných) opatření typu "i kdyby to mělo zachránit byť jeden lidský život".

A ano, i mezi střelci se najdou blbci. Ani povinné psychotesty by je ale všechny neodfiltrovaly (osobně si myslím, že ani polovinu, ale to je věštění z křišťálové koule, navíc pojem "blbec" je velmi subjektivní - škoda že tomu Hašek ve Švejkovi nepřiřadil přesnější definici :mrgreen: ).

Uživatelský avatar
JiGSSaW
Příspěvky: 179

Příspěvek#59 » úte 17. dub 2012, 07:27

Souhlas s MarKem. Navíc jak tady píšete s cholerikama - napadlo vás třeba že takového člověka to může víc sklidnit ? Aneb představte si že doma máte sbírku zbraní opravdu chcete kvůli nějakému hloupému konfliktu přjít o zbroják ? Pochybuju raději se budete konfliktům co nejvíc vyhýbat.

Jinak pokud bych už měl něco měnit na dnešním zákonu tak to v první řadě budou taková buzerační zbytečné věci jako nákupní povolení a nevrtal bych do toho co funguje dobře.



speedee82
Příspěvky: 94

Příspěvek#60 » úte 17. dub 2012, 15:19

Beru zpět. V tomhle s váma naprosto souhlasím.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: jenikw, trijeron a 53 hostů