Kdy je možné nosit zbraň neskrytě?



JohnyxXx
Příspěvky: 14

Příspěvek#1 » úte 31. led 2017, 16:07

Zdravím všechny majitele ZP a mám takovou otázku a prosím Vás o vyjádření pokud s tím máte nějakou zkušenost(a nejlépe pokud jste i právník) kdy mohu nosit zbraň neskrytě? V zákoně se píše: "a) podle účelu užívání nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit zakázaný doplněk zbraně, na který mu byla udělena výjimka, sportovní nebo loveckou zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo sportovní nebo loveckou zbraň kategorie C; tuto zbraň může nosit pouze na střelnici nebo v místech, kde je k tomu oprávněn podle zvláštního právního předpisu"

ještě se tam píší další věty k nošení ale mě zajímá, zdali mohu nosit zbraň neskrytě na vlastní zahradě či ve vlastním areálu(nemovitosti) pokud jsou tyto nemovitosti řádně oploceny a nejsou pro veřejnost volně přístupné tak zákon neporušuji nebo ano?
Chci si třeba v létě na sluníčku zbraně opravovat či čistit ale nechci aby na mě sousedi zavolaly URNU a pokud tak učiní abych nedělal nic nezákonného. Jaké máte zkušenosti? Díky



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#2 » úte 31. led 2017, 16:28

Jsi-li strážník obecní policie, jsi oprávněn nosit zbraň viditelně při plnění úkolů obecní policie.
Jsi-li zaměstnanec České národní banky zajišťující fyzickou ochranu objektů této banky, můžeš zbraň nosit viditelně jen v souvislosti s plněním svých pracovních úkolů.
Jsi-li myslivec, můžeš nosit v honitbě viditelně, nebo i skrytě (ale k tomu bys těžko hledal důvody i způsoby).
Na vlastní zahradě nosit zbraň nemůžeš v žádném případě, viz zákonná definice držení x nošení.
Počkat - ty máš nějaké vážné problémy se sousedy? To bych ti opravdu nepřál.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#3 » úte 31. led 2017, 16:31

Pokud to není nutné, tak bych se zbraní na místě, kde mohu být pozorován sousedy, nemanipuloval. Leda by to byl soused, se kterým chodím společně na střelnici.

Uživatelský avatar
WalrusInAnus
Příspěvky: 278

Příspěvek#4 » úte 31. led 2017, 16:49

Mám pocit, že se v zákonu píše i o manipulaci, což je předpokládám to na co se Johny (byť trochu nejednoznačně) ptá.
V létě si taky čistím pistole na zahradě, ale nejsem magor, abych si sednul přímo k plotu do ulice.

Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 588
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#5 » úte 31. led 2017, 17:10

Existuje vyjádření MV ohledně toho, co se myslí místem veřejně přístupným, zkus si to vyhledat, možná to má na stránkách i LEX. Kromě fyzické nepřístupnosti se tam nějak řešila i viditelnost, že by to němělo být hned za drátěným plotem do ulice... kdybys to našel, klidně hoď link.

Provozuj sem tam seriózní sportovní střelbu ze vzduchovky, laik by pak neměl poznat, že zrovna servisuješ něco výkonnějšího.



HonzaLBC
Příspěvky: 558

Příspěvek#6 » úte 31. led 2017, 20:45

Tak na vlastní zřetelně ohraničené zahradě to nebude nošení, ale držení, takže nemusí být skryté, takže zákon neporuší, ale je otázka, jak moc je rozumné takhle dráždit třeba ty sousedy.

V nějakém vyjádření MV byla zmíněna argumentace k nabývání dlouhé zbraně k ochraně ŽZM, že dlouhá může být třeba vhodná k ochraně rozlehlých usedlostí, což bych bral tak, že počítají s tím, že bude někdo chodit po zahradě s viditelnou zbraní a "hlídat".

Uživatelský avatar
wigum
Příspěvky: 921

Příspěvek#7 » úte 31. led 2017, 20:54

Na svém pozemku, který je řádně ohraničen si můžeš dělat co chceš. Co se týče viditelnosti je to jedno. Záleží na posouzení každého, zda je to vhodné.



JardaB
Příspěvky: 1246

Příspěvek#8 » úte 31. led 2017, 20:56

Taky predpokladam, ze na oplocene zahrade si muzu hrat s kverem ale take to nepovazuji za nejlepsi napad... I kdyz, jak v lete chodim s CO2 imitaci P07 po zahrade a strilim slimaky (plze, aby to nekdo spatne nepochopil) tak to musi byt docela zajimave, uznavam ;-) Ale mame vysoke zive ploty tak snad OK.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2967

Příspěvek#9 » stř 1. úno 2017, 09:49

Já bych to rozsekl tezí, třeba to tak zákonodárce myslel: viditelně = co ostatní vidí, mohou vidět jsou-li přítomní.

I když moje zahrada je můj dům moje adresa, kde mám zbraně uskladněne, podle mě lhostejno, zda v obýváku nebo na zahradě podle zákona. Přece nebudu popotahovan za to, že soused viděl oknem do obýváku.
Neoprávněný apel sousedů bude nepříjemný a dlouhodobě neopodstatnene proti tobě, pokud sousedi jsou hloupí.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2231

Příspěvek#10 » stř 1. úno 2017, 10:42

Panove, opet to rozdelte na 2 logicke vetve..
PRAVNI:
- ano, na pozemku si cistete zbrane klidne venku, "noste" neskryte a trenujte pri tom CQB v baraku a jeho okoli - je to povolene

TAKTICKA, LOGICKA, VZTAHOVA:
- kdyz budete susit smerem k sousedovu baraku, dost pravdepodobne na vas zacne posilat stiznosti. Jednak je to na hovno, kdyz to dojde do stavu, ze jeden soused posila na druhyho stiznosti, jednak na jejich zaklade prijede policajt, zaklepe na dvere, vyzve vas k odevzdani zbrani, jelikoz ma duvodne podezreni, ze doslo ke zmene vaseho zdravotniho stavu a vyzve vas k dolozeni zdravotni zpusobilosti.

Tak co, jak se kdo rozhodnete? :-)



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#11 » stř 1. úno 2017, 10:44

Nevím, proč bych na vlastní zahradě, pokud je zřetelně ohraničenou nemovitostí, tedy oplocenou (za zřetelně ohraničenou se rozumí plot, zeď, apod.), měl řešit nějaké nošení. V takovém případě vždy držím, protože jsem si sám sobě dal souhlas. Takže klidně si to tam můžu štrádovat sem tam, po zuby ozbrojen a sousedům to musí být absolutně putna.
Jak je to praktické, vzhledem k závisti a sousedským vztahům, je věc druhá. Myslím ale, že tak po třetím marném výjezdu jednotky, to přestane bavit souseda (zvlášť, když mu to pak dají k úhradě) i ty policajty.

CMK: dle tehdy slibovaných věcí by nemělo být přesně takovéto udání souseda "důvodným" podezřením, ale jak je vidět, sliby chyby ...

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2231

Příspěvek#12 » stř 1. úno 2017, 10:52

Pozor, "duvodem" nemelo bejt anonymni nebo nejasne udani.
Ale suseni (zvlaste opakovane, dlouhodobe) smerem k sousedovic baraku tak, aby to soused videl - i za me zavani tim, ze je clovek magor...

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#13 » stř 1. úno 2017, 11:09

Pokud je někdo přesvědčen, že se může běžně pohybovat, za vlastním plotem, viditelně se zbraní a že to je normální, tak je něco špatně.

Já bych to viděl tak, že na místech, kam sousedi vidí, platí skryté nošení. Není potřeba přivolávat problémy, protože to žádné vylepšení nepřinese ...



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#14 » stř 1. úno 2017, 11:14

Ano, tento konkrétní případ by se mohl považovat za "divný". Jenže ono je i divné to, že někdo každou neděli chodí do vedlejší garáže na 2h ráno nechat bublat motorku. Zavolám také policajty a přijedou mu zabavit motorku?
Problém je, že my se pohybujeme v oboru, takže když uvidím souseda, jak tam furt suší směrem ke mně, tak mu prvně něco řeknu a pak začnu sušit směrem k němu :D
Ne, sranda, ale je to obecně o sousedských vztazích. A je jedno, jestli je to zbraň, boj o parkovací místa před barákem, boj o kočky, co běhají na cizí zahradu, atd. atd.

Kolombo, pak to vidíš špatně. Je to můj pozemek, je to zřetelně ohraničený pozemek, tedy se jedná o držení, nikoliv o nošení. Jak je to praktické, je věc druhá.
Nicméně na základě toho, co říkáš, tak bys nemohl hrát airsoft ani se souhlasem majitele pozemku ... Střílet ano, ale běhat po lese ne.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#15 » stř 1. úno 2017, 11:20

Fakt to budeš řešit tak, že začneš sušit proti sousedovi ?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 hostů