Kdy je možné nosit zbraň neskrytě?

Uživatelský avatar
lubos.zama
Příspěvky: 65

Příspěvek#16 » stř 1. úno 2017, 11:30

Já jsem tento týden potkal u nás v sámošce nového securiťáka, takovej vychrtlej skrček celej v černým, kterej měl služební opasek s navěšeným kdečím, od pepřáku, pouta, teleskop až po zbraň na telefonní šňůře. Taky mě to trochu zarazilo a začal jsem v paměti pátrat, jestli je to v souladu se zákonem nebo ne.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#17 » stř 1. úno 2017, 11:31

Cipis : Přestěhoval jsem se před pár lety z okresního města na malou vesnici. Přesto, že zde moc kontaktů neudržuji (nemám na to čas a ani hospoda tu není, aby si tam šel člověk pokecat se sousedy), do roka tu znal snad každý moji minulost i přítomnost včetně mých minulých pracovních záležitostí, které se týkaly zbraní a výbušnin i moji přítomnost osoby z podnikateských kruhů z oboru zbraně a střelivo jakož i majitele zbraní a provozovatele střeleckých činností. Přesto i po zahradě nosím zbraně v obalech (třeba do auta, když jedu na střelnici) a pokud si v létě čisím zbraně venku, zalezu za barák pod pergolu, kde je teprv vyndám a kam vidí jen jeden můj soused, kterému je to jedno a to tam ještě vidí hodně blbě. Jedna věc je, co říká zákon (nebo jak lze vykládat) a druhá věc je, co je vhodné. A to z daleka nejen v tomto případě.
Zákon je prostě hrana ale kolikrát je lepší jednat ve změkčené podobě. Samozřejmě v jeho mezích.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#18 » stř 1. úno 2017, 11:32

lubos.zama : Samozřejmě není.

Uživatelský avatar
lubos.zama
Příspěvky: 65

Příspěvek#19 » stř 1. úno 2017, 11:34

marinakus: Předpokládám, že to měl plynovku, ale to je fuk.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#20 » stř 1. úno 2017, 11:45

Ani plynovku nelze nosit veřejně. A fuk to není, dělá blbé jméno legálním držitelům ZP.

Uživatelský avatar
lubos.zama
Příspěvky: 65

Příspěvek#21 » stř 1. úno 2017, 11:49

Myslel jsem, že je fuk, jestli to je plynovka nebo ostrá zbraň. Tak jak tak, nesmí.



o.n.y.x.
Příspěvky: 36

Příspěvek#22 » stř 1. úno 2017, 12:02

Plynovka je zbraň kategorie D. Vztahuje se na ni zákon. Musí nosit skrytě.
A jedno to není. Nedávno tu byl případ s plynovkou na nějakým nádraží. Ale ten ji teda měl v ruce. Což je dá se říct, tatáž věc - neskryté nošení.
Odesláno z mého LG-H815 pomocí Tapatalk

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#23 » stř 1. úno 2017, 12:13

lubos.zama píše:Já jsem tento týden potkal u nás v sámošce nového securiťáka, takovej vychrtlej skrček celej v černým, kterej měl služební opasek s navěšeným kdečím, od pepřáku, pouta, teleskop až po zbraň na telefonní šňůře. Taky mě to trochu zarazilo a začal jsem v paměti pátrat, jestli je to v souladu se zákonem nebo ne.

Tady si dovolím volně odcitovat jeden příspěvek z fóra LEX, vyjádření Bačkovské přímo k této problematice. Ve zkratce: viditelně nosit nesmí.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2231

Příspěvek#24 » stř 1. úno 2017, 12:17

Kolombo - opet spojujes ty 2 "vetve" diskuze...
"Pokud je někdo přesvědčen, že se může běžně pohybovat, za vlastním plotem, viditelně se zbraní a že to je normální, tak je něco špatně." - myslis z hlediska prava nebo zdraveho rozumu?

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#25 » stř 1. úno 2017, 12:41

cmk: To nebude tak těžké uhodnout, když v zákoně je přece jasně napsané, že to dělat může :-)

Zákon umožňuje spoustu věcí. Třeba vstoupit, bez rozhlédnutí, na přechod, pokud mi svítí zelený panáček. Přesto se vyplatí koukat, jestli fakt někdo nejede.

Zase se tu dokolečka slovíčkaří a přitom je jasné, že normální je zbraněmi nemávat tam, kde to vidí nezúčastněné oko. Problémům je lépe předcházet, ne je následně řešit.



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#26 » stř 1. úno 2017, 12:43

Můj osobní názor je ten, že žádný cizí člověk by neměl vidět, že nosím zbraň. Na ulici je to snad bez debat a upravuje to přímo zákon, na vlastním pozemku podle mě prakticky platí totéž. S výjimkou toho, když soused ví a nevadí mu to.
Míření směrem k cizímu pozemku, nebo nedej bože tam, kde mohu očekávat lidi, je přece z principu špatně a nezáleží odkud mířím. Kdyby soused sušil směrem do mé zahrady, kde se pohybujeme, vadilo by mi to a považoval bych to za porušení zásad bezpečné manipulace se zbraní.
Já to beru tak, že by nezúčastněná osoba neměla zbraň vůbec zahlédnout, pokud se nebude sama snažit. Tj. doma v kuchyni (nikoliv před oknem s rozsvíceným světlem) si můžu dělat celkem co chci a když mi bude někdo nakukovat do okna, porušuje tím moje soukromí stejně, jako kdyby mě na ulici šacoval.
Na zahradě to beru analogicky - jestli je tam zvenčí vidět, nebudu zbraně vybalovat. Jestli mám kolem 2m vysoký plot, tak si je klidně vybalím a jestli se někdo vytáhne, aby se mi podíval na zahradu, narušuje on moje soukromí.
Viděl bych to podobně jako intimitu - nechodíme s holou prdelí tam, kde bychom byli vidět, s výjimkou k tomu určených prostor (sauny, nudistické pláže) nebo doma s určitou úrovní zabezpečení před zraky zvenčí.
Zákon nám taky nenařizuje nosit kalhoty nebo spodní prádlo, přesto nám sociální inteligence a kulturní kontext brání chodit nazí po ulici nebo se vystavovat všem v okně nebo u branky na předzahrádce.
Kdo to dělá, není zločinec, ale je okolím považovaný za úchyla (i když je třeba jen naturista a hranice intimity má oproti ostatním jen hodně posunuté) - tak pamatujme na to, že za úchyla bude považovaný i člověk, co manipuluje všem na očích se zbraněmi. Jak říkaly naše babičky: "to se nedělá". A v době zvýšeného tlaku na odzbrojení a strašení "magorama s kolty proklatě nízko" považuji vyvolávání takto zbytečných konfrontací především za hloupost.

Uživatelský avatar
RomanB74
Příspěvky: 390

Příspěvek#27 » stř 1. úno 2017, 12:46

Tohle bude velmi individuální téma. Já osobně nevidím jediný důvod, proč bych měl komukoliv "ukazovat" zbraň neskrytým nošením - byť na vlastním pozemku. Mimochodem, ani rodinní příslušníci či známí na návštěvě nemusí vidět/vědět, že jsme ozbrojeni. Proč někoho stresovat, strašit a v konenčném důsledku se připravovat o taktickou výhodu?

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#28 » stř 1. úno 2017, 12:50

pavelq : Máš celkem pravdu ale jako pravda obecná se to taky vzít nedá. Když táhnu na střelnici 4 dlouhé, pozná asi každý, kdo nemá IQ dementa, že na ryby asi nejdu, ikdyž je vše ve futrálech. Ačkoliv to vleču jen k autu a od něj. Ale jde fakt o to zbytečně nedráždit.



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#29 » stř 1. úno 2017, 13:08

Není zbraň jako zbraň, není činnost jako činnost a není soused jako soused. ;)
Jeden extrém na zahradě je vzduchovka, druhý extrém je třeba lehký kulomet. Jeden extrém je čištění zbraní pod pergolou, druhý je míření směrem k sousedovi. Jeden extrém je nerudný soused, který mi případně chce škodit, druhý extrém je soused, který se přišel přímo podívat na moje zbraně nebo pochlubit těmi svými.
Zákon vymezuje hranice z jedné strany, z druhé by je měl vymezit zdravý rozum i u mírně podprůměrně inteligentního jedince.



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#30 » stř 1. úno 2017, 13:17

Samozřejmě, že jde o míru - co jsem psal, bylo míněno vzhledem k "nezúčastněnému kolemjdoucímu, co není slepý, ale taky se nijak zvlášť nezajímá".
Já myslím, že toto byl i záměr zákonodárce. Nemáme povinnost vlastnictví zbraní tajit, nesmíme je jen vystavovat všem na oči ať už přímo, nebo tak, že to každému hned dojde.
Odpovídá to i kulturnímu kontextu ČR. To mi přijde jako rozumnější, než prudit souseda trváním na liteře zákona. Protože zákon se dá změnit celkem snadno v náš neprospěch, když se začnou množit incidenty tohoto typu.
Já když řeknu (i naturalizovanému) cizinci, že je v ČR 800 000 zbraní a asi čtvrt milionu lidí, kteří mají oprávnění mít pistoli u sebe na ulici, tak je většinou dost překvapený a jelikož snad všechny země mají restriktivnější zákony, tak se trochu zalekne. Pak se ho zeptám, jestli někoho takového viděl, jestli měl nějaký problém, jestli se teď cítí nebezpečněji, když to ví a jestli ví, že si vybral k životu 6.nejbezpečnější zemi světa... většinou nakonec uzná, že je to vlastně fajn země s vysokou úrovní zbraňové kultury. teda on to takhle neřekne.. většinou řekne ně co ve smyslu "u nás by to nešlo, u nás by se lidi pozabíjeli" .. což by řekla i většina lidí u nás, kdyby bylo nošení zakázané jako např. v Británii nebo Francii.
Klíčem je ale právě ta neinvazivnost, která umožní přirozenou toleranci a pohodové soužití.
Zákon musí řešit ty extrémy, ale k těm by se slušní občané neměli dostat.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů