Střelba na střelnici - svěření zbraně osobě mladší 18ti let bez ZP - lze?

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2234

Příspěvek#46 » stř 22. úno 2017, 06:58

To je sice pravda, že ta délka držení ZP neodráží skutečné zkušenosti, ale dá se předpokládat, že někdo, kdo má ZP třebas 15 let ale prakticky nestřílí, bude natolik soudný, že se najednou nevrhne na výuku dětí z rodiny ve střelbě.

Všude se poukazuje na to, že držitelé ZP jsou disciplinovaní a tady se spousta příspěvků řešilo, jak to udělat, aby se dalo střílet mimo rámec zákona.

Uživatelský avatar
lebadabel
Příspěvky: 57

Příspěvek#47 » stř 22. úno 2017, 14:16

coffee píše:...jako správce střelnice musím postupovat s péčí řádného hospodáře a dohlídnout na splnění podmínek stanovených zákonem a provozním řádem, tedy být si jist, že dohlížitel splňuje podmínky. Policie hodně zpřísňuje požadavky na provoz střelnice...

Máš pravdu (§ 55 ods. 2 pís. d) Zák. o zbraních). Uznávám, že můj příspěvek o odpovědnosti střelce a že správci střelnice je to jedno je mylný a beru ho zpět. Vycházel jsem z pouze osobní zkušenosti a neověřil jsem si fakta v zákoně, což je samozřejmě má chyba a omlouvám se za to.
Jak vyplývá z předchozího souvětí, v tomto směru jsem se setkal s vcelku laxním přístupem jak ze strany střelnic, tak střelců. Za všechny uvedu příklad. Vzbudil jsem neskrývaný údiv, když jsem sedmnáctileté neteři sjednával na střelnici instruktora v době, kdy mi chyběl jeden měsíc do "povinné tříleté praxe".
Ono je možná dobře, že policie přitvrzuje...



ggrandcz
Příspěvky: 146

Příspěvek#48 » stř 22. úno 2017, 18:34

Je to tak. On je obrovský rozdíl mezi chováním dítěte+mladistvých vůči dospělému, co drží poprvé zbraň a tomu je potřeba přizpůsobit přístup ke střelbychtivému individuu. Na tyto rozdíly vás připraví právě ty 3 roky zbrojáku, aby se vám nestalo, že dáte dítěti fullauto uzi jako v tragickém případu ze zámoří, kdy tohle udělal instruktor. Kdo ví, jestli měl vůbec zbroják a jak dlouho.
Jelikož tu nechceme divoký západ, nebylo od věci popřemýšlet, jestli by pro svěření střelbychtivého tvora v kritickém věku na střelbu, nebylo od věci certifikovat nějakou společnost, dobře, jsme velká republika, tak dvě společnosti, které by vedly bakalářský 3 letý studijní program na specializaci v této problematice a kdo by chtěl nechat střílet člověka ve věku 10-18 ze svého kvéru, musel by studovati. Ale řekněte to za včasu, ať si stihnu oběhat veškeré náležitosti pro můj budoucí vzdělávací institut. Když tak nad tím přemýšlet, proč se držet tak při zdi a nebýt více ambiciózní? Možná by to mělo platilo pro všechny od 10 do 99 bez zbrojáku.
BTW, obdivuju nejen místní drzost a nic nedělání si z hříchu jménem "polemizování nad smyslem zákona". Jednou je to dané, je to tak správně, protože co je psáno, to je svaté, i kdyby se psalo, že vaše dcery patří na první noc po 13.roku od narození hejtmanovi a chraň vás všeci svatí, jestli nad tím budete diskutovat! A to nemluvím o nedodržování.

Uživatelský avatar
Ivoo
Příspěvky: 150

Příspěvek#49 » stř 22. úno 2017, 19:15

Na polemizováním nad smyslem zákona(nů) nevidím nic hříšného podívej se co je kolem nás různých zákonů co stojí za starou belu a sami autoři je několikrát novelizují ,nemyslím že je dobré stát se ovčím stádem které bezmyšlenkově jde tam kam ovčák píská,bez vlastního zdravého úsudku a zamyšlení se.Tím nemám na mysli zrovna zákon o zbraních který považuji za vcelku dobrý

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4573

Příspěvek#50 » stř 22. úno 2017, 20:27

ggrandcz : Zatím podle mých zkušeností byla každá oficiální příprava horší než od lidí se zájmem o věc, kteří umí a mají letité zkušenosti. Doufám, že tento institut nikdy nevznikne ikdyž sebevzdělávání se v žádném případě nebráním. Ono totiž studium jakéhokoliv institutu praxi nenahradí a tohoto se vždy jako první chytnou ti nejhorší teoretici.



Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#51 » ned 26. úno 2017, 00:06

cmk píše:
Sysop píše:
marinakus píše:Sysop : Tak podle zákona to problém prostě asi je, nechat střílet osmiletého kluka z brokovnice. Upozorňuji znovu, že existují střelnice, které umožňují střelbu až např. od 15-ti let a nic s tím neuděláš.


Jasne, tezko asi clovek bude s prckem chodit na nejakou verejnou a ne "domaci" strelnici, to celkem chapu, jsme v Evrope, ne USA :?
Ale tohle mam vyresene.


Dekujeme za informaci, hned mame o cem psat. Vase slunickova media...


? A o cem by jako ta media mela psat??

Jak jsem uvedl, nejsme v USA. Tam v nekterych statech takove obstrukce nejsou (ale jinde zase jsou o to vetsi).

U nas zakon umoznuje strilet 10letemu, pokud jsou splneny zakonne podminky (a vzdy s dohledem, ktery splnuje dalsi podminky). Ze zakona jasne plyne, ze do tohoto veku lze, aby dite strilelo z D-ckove zbrane, ktere vyhovuje maximalni energii strely. Cili v pripade strelne treba cvicit se vzduchovkou a v pripade strelne palne treba flobertku. Je k tomu i zcela jasne vyjadreni MVCR. Co by s tim jako media mela delat? Opsat zakon? Slunickari si najdou cokoli na cemkoli.

Ja to mam vyresene. Nechtel jsem to rozebirat, aby si nekdo nevylozil jako chlubeni (coz neni). Moje ditko ted zacina v 6 letech se vzduchovkou, pak prejdeme na flobertku a okolo 8 let zkusime brokovnici. Protoze ale nechci ztracet cas, ani porusovat zakon, tak vyuziju toho, ze dite kazde leto travi mesic u teticky v USA, kde je mozne nechat dite pod dozorem strilet od 6 let. To uplne staci, aby si to dite osahalo a pak od 10 let muze legalne i u nas. Samozrejme clovek musi chodit na nejakou "domaci" strelnici, kde s tim spravce nema problem a neni to v rozporu s provoznim radem. Pokud clovek je na nejake klubove strelnici, tedy "domaci", kde strili casto a vi se, ze skutecne neohrozuje ani on dite, ani dite nikoho jineho vcetne sebe, pak neni snad problem, ne? Nebo by nekdo rad omezil i to, co je zakonem dovoleno? Ano, EK, samozrejme, to vime.

Nechapu proste, o cem je tolik reci. Ostatne jsem i psal, ze souseduv kluk (v USA u moji svagrove) strilel z brokarny mnou prebite naboje naprosto bez problemu a daval jsem tady i video holky, ktera v 10 letech strili klubovy skeet. Cili vek nehraje roli, dokonce ani u holek. Mnohdy starej deda muze manipulovat se zbrani hure, nez dite.

A co se tohoto serveru tyce, tak ten je na vysoke urovni, takze predpokladam, ze i pripadny pisalek si muze nastudovat veskere zakony zde polopate vysvetlene, i kdyby sam nebyl (coz predpokladam) drzitelem ZP.

Zde se kazdy muze pripravit jak po teoreticke, tak prakticke strance. Jako bonus je zde dokonce simulator chovani uredniku v EU, protoze staci mit ZP a kdokoli bez dukazu vas odsoudi jen proto, ze chce. Ja jsem dostal tydenni ban za udajne poruseni zakona, ktere mi samozrejme nikdo ani nevysvetlil. To je prece perfektni nastroj, jak cloveku ukazat, co muze ten, kdo ma moc. Ja jsem rad, ze jsem se probral do reality. I zde musi clovekbyt ve strehu, protoze kdykoli ho nekdo muze odstrelit bez udani duvodu.



Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#52 » ned 26. úno 2017, 00:09

ggrandcz píše:Jelikož tu nechceme divoký západ


Dovolim si lehce oponovat - v dobe onoho "divokeho zapadu" bylo v USA mnohem bezpecneji na ulicich a bylo v prepoctu na obyvatele vyrazne mene trestnych cinu, nez dnes. To jen na okraj.

Zrejme jsi spise myslel ono pistolnicke podani westernovek, tedy ne realitu.

Uživatelský avatar
wigum
Příspěvky: 921

Příspěvek#53 » ned 26. úno 2017, 08:25

[quote="Sysop"][quote="cmk"]


Nezlob se, ale nejsi tak trochu mimo? Co sem taháš USA? Každá země má nějaký zákony a my jsme v ČR tak rad snad řešíme naše zákony a co mají v USA je úplně jedno. To je jako, kdybys tvrdil, že někde v Banánystánu se může lovit granátama a tak u nás v nějaký domácí honitbě by to přece mělo jít taky.
V zákoně je to napsané jasně, některé střelnice to mohou ve svém řádu ještě upravit. Jestli se ti to nezamlouvá tak se budeš asi muset odstěhovat.
A tomu známému dítěti jsi v těch státech osobně náboje přbijel nebo jsi mu tam dovez už svoje prebite?
To jsou hrozný pohádky co tu píšeš.
Naše mladá začala s malorázkou v 11 letech a nic ji neuteklo.



Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#54 » ned 26. úno 2017, 08:52

wigum píše:
Sysop píše:
cmk píše:

Nezlob se, ale nejsi tak trochu mimo? Co sem taháš USA? Každá země má nějaký zákony a my jsme v ČR tak rad snad řešíme naše zákony a co mají v USA je úplně jedno. To je jako, kdybys tvrdil, že někde v Banánystánu se může lovit granátama a tak u nás v nějaký domácí honitbě by to přece mělo jít taky.
V zákoně je to napsané jasně, některé střelnice to mohou ve svém řádu ještě upravit. Jestli se ti to nezamlouvá tak se budeš asi muset odstěhovat.
A tomu známému dítěti jsi v těch státech osobně náboje přbijel nebo jsi mu tam dovez už svoje prebite?
To jsou hrozný pohádky co tu píšeš.
Naše mladá začala s malorázkou v 11 letech a nic ji neuteklo.


- rec byla i o tom, jestli je dite vlastne schopne strilet z velke zbrane. Proto jsem psal, ze ano a v tomto pripade snad je fuk, kde na svete to je a ja mam zrovna zkusenost z USA, tak jsem to tak napsal. Je klidne mozne, ze i nekde v Evrope je to podobne, ale to proste nevim.
- proc bych se po svete tahal s naboji? Samozrejme, ze jsem je prebijel na miste, oni s tim nemaji zadny legislativni problem, i kdyz nejsem obcanem USA. Kdyz pojedes do USA na streleckou soutez, taky si na miste muzes vyrobit naboje podle potreby.
- proc by se mi to nemelo v Cesku zamlouvat? Ja jsem nepsal, ze si stezuju.
- ja jsem se sexem taky zacal ve 22 letech a nic mi neuteklo. Ale je prece kazdeho vec, kdy s tim chce zacit, ne? Nikomu nic necpu, neprikazuju, nezakazuju.

Ja nevim, proc porad nekdo v psanem textu hleda neco, co tam neni napsane. Ach jo. :(



Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#55 » ned 26. úno 2017, 09:09

Ivoo píše:Na polemizováním nad smyslem zákona(nů) nevidím nic hříšného podívej se co je kolem nás různých zákonů co stojí za starou belu a sami autoři je několikrát novelizují ,nemyslím že je dobré stát se ovčím stádem které bezmyšlenkově jde tam kam ovčák píská,bez vlastního zdravého úsudku a zamyšlení se.Tím nemám na mysli zrovna zákon o zbraních který považuji za vcelku dobrý


Troufam si tvrdit, ze problem neni v zakone, ale v zakonodarcich. Cili zaplatpanbuh za alespon ten zakon, ktery mame a doufejme, ze se v nem nebude moc vrtat. Mam vazne obavy, ze kazda dalsi novela by byla jen horsi, nez status quo.

Uživatelský avatar
wigum
Příspěvky: 921

Příspěvek#56 » ned 26. úno 2017, 09:23

Hele, každý svého štěstí strůjce. To že nějaká holka střílí neznamená že to zvládne i tvoje dítě. A druhá stránka je že děti se rady pochlubí a až se to donese ke "správným" uším, tak pak budeš možná litovat, že jsi chvilku nepočkal. A jestli myslíš že nikde nic neřekne, tak neznáš děti.
Víc tvé počínání komentovat nebudu.



Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#57 » ned 26. úno 2017, 09:48

wigum píše:Hele, každý svého štěstí strůjce. To že nějaká holka střílí neznamená že to zvládne i tvoje dítě. A druhá stránka je že děti se rady pochlubí a až se to donese ke "správným" uším, tak pak budeš možná litovat, že jsi chvilku nepočkal. A jestli myslíš že nikde nic neřekne, tak neznáš děti.
Víc tvé počínání komentovat nebudu.


Smozrejme, ze se klidne muze stat, ze to potomkovi nepujde. Strelba neni jizda na kole, pochopitelne. Ale dokud clovek nezkusi, nevi.

Pokud neporusuji zakon (a to nedelam), tak se muze donest co chce kam chce. Nehodlam sedet doma a koukat do zdi, jen aby proboha nekdo nekde neco nerekl a ja jsem potom treba nemusel nekomu neco vykladat. Pokud delam veci lege artis tak mi muze kaze "ucho" polibit zada a vykladat nemam co.

Zbrane jsou soucasti lidstva odjakziva a je zcela normalni umet s nimi zachazet. Holt zijeme v republice, takze je to upraveno nejakymi zakony, ale to neznamena, ze se z toho bude delat nejake woo-doo.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4573

Příspěvek#58 » ned 26. úno 2017, 14:27

Sysop : Kdybys některé věci řekl hned, ušetřili bychom si spoustu psaní.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#59 » ned 26. úno 2017, 14:39

Sysop - precti si znova, NA CO PRESNE jsem reagoval. Nechal jsem tam i citaci a zamysli se, jaky vyznam ma to, cos napsal... Nic vic, nic min.



Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#60 » ned 26. úno 2017, 21:00

marinakus píše:Sysop : Kdybys některé věci řekl hned, ušetřili bychom si spoustu psaní.


Nechtel jsem otevrene psat, ze potomek jezdi za tetickou do USA, aby to tady nekdo nebral jako vytahovani, lidi jsou ruzni. Takze jsem zvlast resil, jestli je vubec 10lete dite schopne strilet broky a jak to obecne budu resit ja.

Jo, napsal jsem to nejasne, moje blbost. Ta hlavni zkusenost je, ze je nutne vse psat jak pro blbce, protoze admin neresi a jedna. Na jinych forech clovek spise diskutuje a v pripade chyby je upozornen, omluvi se, nebo vysvetli a zivot jde dal.

Vem to cert, mea culpa.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: nn, Rejsek, Rick a 39 hostů