Kde je hranice koncesované živnosti v oblasti zbraní a střeliva?



mikky
Příspěvky: 565

Příspěvek#1 » čtv 11. led 2018, 19:45

Ahoj,

oblast zbraní a střeliva je obecně živnost koncesovaná (a tudíž definovaná v příloze 3 živnostenského zákona).

Řekněme, že bych chtěl uspořádat něco jako seznamovací kurs se zbraněmi pro lidi typu "nevim co to je, ale mohlo by mě to zajímat". Součástí kursu by byla nějaká teorie, obrázky, povídání o konstrukčních prvcích zbraní a střeliva, principy, apod., a "hands-on workshop", kde by si lidi mohli z blízka prohlédnout ostrou zbraň, zkusit si ji rozebrat, složit, vyzkoušet si manipulaci... Nic do hloubky, jen taková "zážitková" kontaktní kampaň, něco kam můžou lidi přijít bez závazku jen tak ze zvědavosti, aby zjistili, jestli je to zaujme, nebo jim to nic neřekne.

A teď otázky:

spadá tohle pod koncesovanou živnost "provozování střelnic a výuka a výcvik ve střelbě se zbraní"? Ke střelbě tam nedochází, ani to není primární zaměření kursu. Nanejvýš může dojít k vyzkoušení si pár cvaknutí na sucho, což lze (dle mého skromného názoru) jen velice těžko považovat za "výuku a výcvik ve střelbě se zbraní".

Jak daleko se teoreticky dá v takovém kursu zajít, aby to ještě nespadalo pod koncesovanou živnost?

Je pro takovouhle činnost nutná zbrojní licence?



Zkuste prosím diskusi držet v nějakých relevantních mantinelech, díky,

-m.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#2 » čtv 11. led 2018, 19:54

Chceš to zřejmě provozovat jako živnost. Jak bys tu živnost nazval?? Pořád ti ji bude muset schválit především živnosťák, tady se dozvíš jen subjektivní názory. Ono je otázkou, na co je potřeba koncese a na co pak ještě k tomu licence.



mikky
Příspěvky: 565

Příspěvek#3 » čtv 11. led 2018, 20:05

Živnosťák už dávno mam a po předběžný telefonický konzultaci na ŽÚ se paní zasekla na slovu "zbraně" a okamžitě přepnula do režimu kolovrátek, aniž by zjevně chápala, na co se jí ptam (dokonce se mi snažila tvrdit, že na to musim mít povolení od policie a podobný blbosti).

Za sebe se domnívam, že by to mělo spadnout ideálně do živnosti č. 73 (kulturně-vzdělávací činnost), protože to je zhruba ta vize, kterou mam. Nejde mi o to trénovat lidi ve střelbě, ale seznámit je s tim, že zbraně existujou, jak fungujou a že jsou vlastně docela fajn. Kurs by se mohl nazvat třeba "Fenomén zbraní" :)

Subjektivní názory mě zajímají taky, pokud mají nějakej relevantní základ - už jen pro případnou přípravu argumentace pro úřady.

Uživatelský avatar
scorpions.cz
Příspěvky: 505

Příspěvek#4 » čtv 11. led 2018, 20:15

Podle mého názoru , pokud chceš lidem půjčovat ostré zbraně , měl bys mít jak koncesi tak licenci. A pokud tam budou lidi , který osobně neznáš , tak být hodně opatrný.
My máme na kurzy , kde půjčujem cizím lidem zbraně , zbraně upravený. Zbraně mají buď vyndanej nebo upravenej zápalník , tak aby nemohlo dojít k výstřelu. nikdy nevíš co má kdo v kapse.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#5 » čtv 11. led 2018, 20:36

Souhlasím se Scorpionem. Navíc bych si nikdy nedovolil mít zbraně užívané k živnosti přihlášené na sebe jako neživnostníka. Tudíž jasná potřeba licence, na kterou je mám přihlášené. Že se paní na ŽÚ zasekla se celkem nedivím. Ono je to dost sledované.



mikky
Příspěvky: 565

Příspěvek#6 » čtv 11. led 2018, 20:44

Zbraně budou v každym případě nestřelbyschopný, přesně jak píšeš - bez zápalníku nebo jinak upravený, aby to nemělo vliv na "funkčnost", ale nemohlo to vystřelit.

Bezpečnost samozřejmě aktivně řeším (mam předběžně domluvenej prostor za bezpečnostním checkpointem - brána, ruční detektory, nechci zabíhat do podrobností ;) ).

S licencí už jsem se tak trochu smířil, ale tý koncesi bych se chtěl vyhnout, pokud to jde, proto tahle diskuse.

Nicméně pokud by hraniční faktor mělo být "půjčení" zbraně, můžu ten kurs jinak - buď s maketou, nebo nějakou zbraní kat. D.

Nemam ambice dělat nějakou střeleckou přípravu, ani nic podobnýho, a dělat si administrativní kolečko na dvou orgánech i důsledkama se mi nechce, to bych radši ty kursy neudělal vůbec.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#7 » čtv 11. led 2018, 20:50

Příteli. Licenci ti bez koncese nikdo nevydá. S tím je třeba se smířit. Pak je ještě třeba si uvědomit, že i např. na prodej zbraní kat. D potřebuješ opět koncesi. Je to prostě tak trochu sledovaná oblast.

Uživatelský avatar
scorpions.cz
Příspěvky: 505

Příspěvek#8 » čtv 11. led 2018, 20:53

Přesně jak píše marinakus , prvně na ŽU koncese a potom na policii licence.



mikky
Příspěvky: 565

Příspěvek#9 » pát 12. led 2018, 13:08

Vidíš, a já sem si z nějakýho důvodu myslel, že je to obráceně :) dík za podněty

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#10 » pát 12. led 2018, 13:29

Ono to v podstatě funguje tak, že policie ti vydá licenci na základě tebou získané koncese a pokud koncesi zrušíš, přijdeš i o licenci, protože pominul důvod pro který byla vydána.

Uživatelský avatar
HawkCZ
Příspěvky: 882
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#11 » pát 12. led 2018, 13:31

Koncesi na to potřebuješ ve chvíli, kdy si za kurz/výuku vezmeš peníze. V opačném případě jde jenom o svěření zbraně dle zákona 119. Fakt, že znestřelbyschopníš ostrou zbraň nic nemění na tom, že svěřuješ ostrej kvér, i když v tu chvíli nemůže střílet. Podobný jako by si někomu půjčil zbraň, ale nedal mu náboje. Pořád je to zaregistrovaná zbraň kat. B (např.).

Jak už tu padlo, je otázka kde jsou hranice mezi možnostmi koncese a zbrojní licence. Z mého pohledu by měl mít podnikatel vždy obě "listiny", protože jedna bez druhé defakto nedává smysl, ale pokud vím, nikde to napsané/zakázané není.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#12 » pát 12. led 2018, 13:42

HawkCZ : Podle mě je tam to, co už jsem napsal. Zbraně jsou užívány k podnikání, takže by měly být napsány na IČ, což bez držení zbrojní licence asi nejde.



coffee
Vedení LOS
Příspěvky: 853

Příspěvek#13 » pát 12. led 2018, 20:55

HawkCZ: jestli si na akci lidi přinesou svoje zbraně, pak Ti stačí koncese. Pokud zbraně nepůjčuji, tak licenci nepotřebuji, jak tu už bylo také napsáno.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#14 » pát 12. led 2018, 20:58

Coffee : Samozřejmě. Provozování střelnic je činnost koncesovaná bez nutnosti licence a i jiná činnost se zbraněmi jejich majitelů se pod to v pohodě vejde. Ale ta nešťastná koncese......

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů