Police vs. zavírací nůž



ValdaM
Příspěvky: 153

Příspěvek#1 » ned 18. úno 2018, 22:44

Díky komediálnímu seriálu "Policie v akci" máme doma menší rozepři ohledně denního nošení zavíracího nože/multitoolu, nošený v pouzdře na opasku.

Otázka: Proč ten nůž u sebe pořád nosíš?
Argumentace: V tom seriálu "Policie v akci" měl dotyčný nastoupit do vozu policie za účelem výpovědi na služebně, na vyzvání zda u sebe má zbraň dotyčný oznámil, že má v batohu zavírací nůž. Po zajištění nože bylo dotyčnému oznámeno, že u sebe měl zbraň a musí být omezen na svobodě, myšleno spoután, a odvezen na služebnu. (Dotyčný byl pouze svědek a nůž v batohu přiznal.)

Zmíněný díl jsem neviděl, ale pochybuji, že děj a zápletka s dotyčným vypadala přímo takhle.
Jak by v takovém případě policie postupovala? Vážně by to dopadlo pouty?

Dík za případné reakce

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 3009

Příspěvek#2 » pon 19. úno 2018, 00:33

Pořad jsem neviděl.

Před asi 10 let jsem měl jet polyšovým autem. Před jízdou se mě optali, zda mám zbraň, co si chci vzít vše s sebou. Musel jsem ukázat, co chci s sebou . S polýšem jsme si odsouhlasili, co nutně potřebuju s sebou (léky, peněženka, mobil, cigára) a co nechám v autě (klíče, tašku, nařadí). A mohli jsme vyjet. Bylo to nšco jako úkony před bezpečným převozem, nějak se to jmenuje přesně. Domnívám se, že pokud bych nahlásil a měl u sebe pištol, s polyšem bychom se dohodli, že pištol s sebou ne, aspoň ne u mě (musel by vypsat papír dle zákona o zbraních o předání jemu) a nějaký poutání a služebna z důvodu že nosím poštol, je blbá fikce.



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#3 » pon 19. úno 2018, 00:55

K tomu pořadu nemá moc smysl se vyjadřovat, ale obecně se uplatní § 35 zákona o policii.

Kód: Vybrat vše

§ 35
Vydání a odebrání zbraně a prohlídka osoby
(1) Policista je oprávněn vyzvat osobu k vydání zbraně, hrozí-li nebezpečí, že jí bude neoprávněně užito k násilí nebo pohrůžce násilím. Po předchozí marné výzvě je policista oprávněn zbraň odebrat.

(2) Policista je oprávněn provést prohlídku osoby a odebrat jí zbraň, pokud

a) osobní svoboda osoby má být omezena,

b) proti ní směřuje zákrok, nebo

c) proti ní směřuje jiný úkon, hrozí nebezpečí, že osoba bude klást odpor, a je podezření, že má u sebe zbraň.

(3) O provedení prohlídky sepíše policista úřední záznam.

(4) Osobě, která zbraň vydala nebo jíž byla odebrána, vystaví policista bez zbytečného odkladu potvrzení o jejím odebrání.

(5) Policista vydanou nebo odebranou zbraň vrátí, jestliže pominul důvod pro její vydání nebo odebrání. Osoba je povinna vrácení zbraně potvrdit podpisem.

Není důvod, aby svědka omezovali na svobodě. Ale může spadnout pod písm. c).

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3755

Příspěvek#4 » stř 21. úno 2018, 09:07

jste OT

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: muf007, Vik a 3 hosti