Walther TPH

Minirecenze od střelců z našeho fóra


antonspelec
Příspěvky: 1182

Příspěvek#1 » čtv 10. led 2019, 21:44

Jelikoz je tahle sekce dlouho neaktivni, rozhodl jsem se to tu trosku ozivit uzivatelskou recenzi jenoho ze svych podzimnich prirustku. Neni to zbran uplne neznama, ale rozhodne ne tolik popularni jako jine malorazkove pistole, treba Beretta 71.
Jedna se o Walther TPH v razi .22 long rifle.

Proc prave Walther? Abych se priznal, soucasna pistolova produkce teto zbrojovky mi prijde naprosto silena, a to jak po strance strelecke, tak vizualni. Nicmene jejich starsi zbrane jako treba Mod. 8 nebo PP(K) se mi vzdy velmi libily. A jelikoz zbrane si kupuju mimo jine i z tohoto duvodu, rozhodl jsem se svoji sbirku postupne obohatit o nekolik vybranych Waltheru. Jako prvni prisla rada na TPH, a to proste proto, ze zrovna byl k mani v ulozenkovem stavu a za dobrou cenu.

A proc razi .22 long rifle? No jednak kvuli cene naboje (i kdyz to tedy neni prave relevantni argument, vzhledem k tomu, ze se zbrani neplanuju moc strilet, ale co uz) a pak taky proto, ze nechci skladovat a shanet dalsi razi streliva a proto, ze ve .22 long rifle uz zbrane mam a trezor neni nafukovaci.

HISTORIE ZBRANE
Zacatek vyroby Waltheru TPH (TaschenPistole mit Hahn) se datuje do cervence 1969 a probihala ve dvou razich - .22 long rifle a 6, 35 mm Browning (.25 ACP) az do roku 1999. V roce 1987 zacala soubezne TPH licencne vyrabet v USA (Alexandria, stat Virginia) zbrojovka Interarms, ale v celonerezove verzi. Tato zbran se lisi jednak vzezrenim a pouzitym materialem – celonerez, dale celkovou hmotnosti a potom silnejsi vratnou pruzinou a cervenym oznacenim musky namisto bileho, ktere ma v Nemecku vyrabene TPH.

Co se poctu vyrobenych kusu tyka, informace se ruzni – vyrobeno bylo udajne priblizne 35 000 kusu v razi .22lr a priblizne 20 000 kusu v razi 6,35 mm. Cislovani zacina 250 001 a konci 305 137, takze celkova produkce by mela cinit 55 137 kusu bez ohledu na razi. Pocet kusu vyrobenych v USA se mi zjistit nepodarilo.

V Nemecku vyrabene zbrane vetsinou byvaji znaceny vpravo na zaveru za vroubkovanim (17 drazek na kazde strane zaveru) k natazeni. Dale na hlavni ve vyhoznim okenku byva dalsi nemecka znacka spolu s parozim (symbol zkusebny v Ulmu) a rokem zkusebny v podobe dvou poslednich cislic (tj. zkusebna z roku 1973 bude mit na hlavni 73). U zbrani vyrobenych v pozdejsich letech je dvojcisli a tim i rok zkusebny oznacen ciselnym kodem dle nasleduciciho klice (A=0; B=1; C=2; D=3; E=4; F=5; G=6; H=7; I/J=8; K=9). Moje zbran ma kod ID, takze zkusebnou prosla v roce 1983.

CENA A DOSTUPNOST
Cenove se tato zbran pohybuje od cca 3-4 tisic az po nesmyslnych 10 a vic tisic. A bohuzel neplati, ze se zvysujici se cenou dostanete lepsi kousek a naopak, takze jsem pri jejim vybirani narazil na inzeraty nabizejici samotnou zbran ve strilenem stavu za 10k stejne jako na prakticky ulozenku v krabicce se vsim za 5k. Je uplne jedno, zda se bavime o soukromych inzeratech ci o prodejcich zbrani (at uz jedna o standardni ci komisni prodej). Za sebe doporucuji pripadnym zajemcum udelat si poradny pruzkrm trhu a nasledne vytrvat a nekoupit hned první kousek, ktery se objevi. V pripade zajmu muzu poskytnout tipy na slusne prodejce.

Pokud by nekdo mel zalusk na celonerezovou verzi (ktera mimochodem vypada moc pekne, ale mozna jen z meho pohledu, protoze si potrpim na nerezove zbrane) Made in USA, tak to chce jednak trpelivost nez se nejaka objevi a druhak taky byt pripraven vysazet na drevo skoro 20k. A to ja tedy rozhodne nejsem.

Velky problem je dostupnost nahradnich zasobniku, ktere v podstate nejsou. Nasel jsem asi na dvou mistech (na jednom uz nebyl skladem) a cena byla nekde mezi 4 a 5 tisici. Takze oproti TPH je na tom jeste Beretta 71 co se dostupnosti a hlavne ceny nahradnich zasobniku relativne dobre. Nicmene vzhledem k tomu, ze mam TPH jako sbirkovou zbran, kterou planuju vzit na strelnici spise zridkakdy, tak mi to az zase tolik nevadi.

OBECNE O ZBRANI

Zbran se nachazi v hnede kartonove krabicce, ve ktere je nasledujici:

1x zbran
1x nastrelny list (na 15 m)
1x manual
1x plastikova tycka vyteraku (pri cisteni mi do hlavne nevim proc nesel protahovaci trn, takze dobre poslouzila na vypucovani)

Nyni par udaju z manualu, ktery se u zbrane nachazi:
Celkova delka zbrane: 135 mm
Delka hlavne: 71mm
Vyska zbrane: 93 mm
Sirka zbrane: 23 mm
Hmotnost prazdne zbrane: 325 g
Kapacita zasobniku: 6 naboju
Ustova rychlost (pri standardnim strelivu): 254 m/s
Ustova energie (pri standardnim strelivu): 82 Joule

Z vyse uvedenych cisel je videt, ze TPH je skutecny drobecek. Oproti popularni Berette 71 je o 155 g lehci, o 30 mm kratsi, 30 mm nizsi a hlaven ma kratsi o 19 mm. TPH je pistole, kterou ja osobne dam bez problemu do predni kapsy u dzin, do ktere se mi jinak sotva vejde iPhone 8. Ovsem jako u vseho, take zde plati neco za neco. Oproti vyse uvadene Berette 71 vidim dve hlavni nevyhody, a to jednak o 2 naboje mensi kapacitu a hlavne – o dost horsi uchop. Zejmena majitele vetsich rukou s dlouhymi hubenymi prsty (jako mam ja) potrebuji nejaky ten cvik, aby je pri uchopu na titernem telu TPH srovnali a mohli z nej strilet bez pokousani. Oproti tomu Berettu 71 ja osobne chytim na prvni dobrou a rovnat neni nic potreba. Pokud nekoho napadne, ze Beretta musi byt presnejsi, protoze ma skoro o 2 cm delsi hlaven, tak to je sice pravda, nicmene zase oproti TPH nema hlaven pevne spojenou s ramem. Vyhodou je jiste delsi zamerna, ale na vzdalenosti, na ktere s obema pistolemi strilim (10-15 m) rozdil zasadni neni. Na vetsi vzdalenost to ale urcite uz bude znatelne.

Zbran ma aluminiovy ram, ocelovy zaver, ocelovou hlaven a dvojdilne cerne bakelitove strenky s prijemnou texturou a logem Walther ve spodni casti. Na leve strence je dole jeste napis MADE IN GERMANY. Jak jiz zmineno vyse, hlaven je pevne spojena s ramem (tak jako treba u modelu PPK) a tak neni zadna hlavnova objimka (barrel bushing).

Miridla jsou ocelova a podobna soucasnym zbranim. Vykrojeni v hledi je na spodku zvyrazneno bilou barvou, stejne jako muska, takze pri mireni jde o to dostat nad sebe ony dva bile body. V praxi to ale moc nepomaha a citelnost na strelnici takova prumerna, dost podobna Berette 71.

Zasobnik s kapacitou 6 naboju (u obou razi) je z plechu s dirkami po stranach pro vizualni kontrolu poctu naboju a zda se byti vyroben solidne. Disponuje plastovou botkou, ktera pro me osobne dost zlepsuje moznost uchopu zbrane - zbran drzim tremi prsty a malicek opiram zespoda o botku zasobniku. Zasobniky jsou nad botkou na leve strane znaceny razi zbrane a logem Walther na strane prave. Zcislovane se zbrani nejsou.

STRELBA
K samotne strelbe - pred dlouhodobejsim ulozenim trezoru jsem se v ramci tri navstev strelnice pokusil zjistit, jak je to s tou mlsnosti malorazkovych Waltheru na strelivo. Zkousel jsem tri druhy streliva:

1) SB Standardy
2) SB HV
3) A pak tyhle Winchestery

Mel jsem v planu od kazdeho naboje vystrilet krabicku. Nicmene k tomu nedoslo.

ad 1) Standardy TPH bere, ale zhruba kazdy treti naboj neprebil pistoli k dalsimu vystrelu
ad 2) HV naprosta parada, ani jediny problem
ad 3) Tohle byla totalni tragedie, jeste nikdy se mi nestalo, aby ze dvou zasobniku (tady 12 naboju) doslo jen jednou k prebiti zbrane - pripadal jsem si jak debil a tak jsem s nima uz dal nestrilel; -navic jednou doslo ke vzpriceni naboje po ceste do hlavne

Cili zmlsanost Waltheru se potvdila, nebo aspon tohoto kusu TPH. Nekdy jeste mozna zkusim dalsi strelivo, ale ty HV budou asi jistota.

Co se tyka presnosti, neni to zadna tercova pistole, ale na 10m se to da udrzet v mezinarodnim pistolovem terci od sedmicky lepe, ale soustrel nic moc (ovsem ja taky nejsem kdovijakej strelec).

SHRNUTI
Myslim, ze jsem toho uz napsal dost, takze to vezmu bodove:

PLUSY
- kompaktni rozmery (na skryte noseni super)
- kvalita zpracovani
- Walther "sexy" cumak

MINUSY
- komplikovanejsi uchop
- zmlsanost na strelivo
- pouze prumerna miridla


FOTOGALERIE


IMG_1109.jpg


Miridla
IMG_1103.jpg


Zasobnik
IMG_1107.jpg

IMG_1106.jpg


Zasobnik se vypousti zatlacenim na plastovy bazmek na okraji zasobnikove sachty-na fotce vpravo
IMG_1105.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



antonspelec
Příspěvky: 1182

Příspěvek#2 » čtv 10. led 2019, 21:46

Rozborka
IMG_1156.jpg


Krabicka
IMG_1143.jpg


Vyterak
IMG_1144.jpg


Manual
IMG_1145.jpg


Nastrelny list
IMG_1150.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



antonspelec
Příspěvky: 1182

Příspěvek#3 » čtv 10. led 2019, 21:49

S Berettou 71
IMG_1124.jpg


IMG_1132.jpg


Na Berette 71
IMG_1123.jpg


Uchop
IMG_1142.jpg

IMG_1117.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 499

Příspěvek#4 » pát 11. led 2019, 15:57

Cili zmlsanost Waltheru se potvdila, nebo aspon tohoto kusu TPH. Nekdy jeste mozna zkusim dalsi strelivo, ale ty HV budou asi jistota.

Určite nejde o "zmlsanosť". Tie náboje Winchester sú podľa môjho názoru absolútne nevhodné pre takú krátku hlaveň. Prach nestačí poriadne vyhorieť a ľahká strela nedá skoro žiaden spätný impulz záveru. Je to puškové strelivo na drobnú škodnú a chce dlhú hlaveň.
Ak chceš ešte testovať, určite skús Blazer. V krátkych malorážkach fungoval bez chýb.



antonspelec
Příspěvky: 1182

Příspěvek#5 » sob 12. led 2019, 23:19

No ja si myslim, ze to zmlsanost je, protoze Beretta 71 bere ja Standardy, tak ty Winchestery naprosto bez problemu.
Blazery zkusim, dik za tip.



sterbic
Příspěvky: 12

Příspěvek#6 » sob 22. čer 2019, 07:29

Ahoj, mám také Walther TPH a zmlsanosti lze předejít promazáním náboje před střelbou. Stačí náboje v hadříku lehce prostříknout Ballistolem. cca. 10 - 15 nábojů v hadříku lehce promnout, pak bere absolutně vše bez jakýchkoliv problémů



sterbic
Příspěvky: 12

Příspěvek#7 » sob 22. čer 2019, 07:31

Pravda je že Beretta 71 mi také bere vše bez promazání



KarelSmid
Příspěvky: 91

Příspěvek#8 » úte 1. říj 2019, 22:50

Dobrý den. Nevíte kde sehnat dřevěné střenky na tph? Našel jsem jen nějaké na ebay ale moc se mi nelíbí. Také nějaké v USA ale z dovozem je to bída. Děkuji.



smates
Příspěvky: 351

Příspěvek#9 » pon 23. kvě 2022, 18:05

Vlastnim kousek z roku 1978.Ma komplet bile znaceni a vypada to jako original.Vi o tom nekdo neco?Jinak mi slape jak hodinky jen to chce kvalitni HV strelivo.CCI nebo Aquila chodi super.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti