CZ G2000

Minirecenze od střelců z našeho fóra
Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1148

Příspěvek#1 » pon 22. zář 2014, 22:01

UVOD
Poznamka na uvod. Zbrojak mam 6 mesiacov, pokladam sa za zaciatocnika, napriek tomu mi pri hladani 'tej jedinej pravej' (dobre, budme otvoreni - niekolkych pravych ;)) uz preslo par zbrani rukami. Kedze som dnes prehnal svojou G2000kou 1000-y naboj pocas jej pobytu u mna, rozhodol som sa napisat k nej par slov. Mozno aj preto, ze ich je este v obehu po bazaroch dost a zrejme sa pravidelne niekto zamysla ci kupit alebo nekupit. A aj preto ze je to podla mna napriek 'mucham' fajn zbran a pred par mesiacmi som takto hladal po sieti aj ja a mimo kratkych reakcii typu 'fuj' pripadne par slov na jej obranu som toho vela nenasiel.

Zbran bola vyvinuta firmou Arms Moravia, predstavena r.1999, kedze na europskom trhu nemala prilis uspech nasledne bola (2006) vyroba predana do Venezuely kde sa vyrabala dalej pod nazvom 'Zamorana'. Dalsie detaily nie je problem najst na sieti.

"TTD"
Zbran s plastovym ramom
System SA/DA
Uzamykanie zaveru systemom Browning s kratkym spatnym pohybom hlavne a poklesnutim jej zadnej casti
Prazdna vaha 780g
Dlzka 185mm
Dlzka hlavne 102mm
Moj exemplar ma pevne mieridla, su aj varianty s nastavitelnymi
Kapacita 15+1 (u 9mm Luger, verzia .40 S&W 12+1)
Nema poistku, namiesto toho vypustanie kohuta
Rozborka je velmi jednoducha, rovnako ako u klasickej CZ75 - popotiahnutie zaveru dozadu, vybratie KZZ a stiahnutie zaveru smerom dopredu.

Moje osobne skusenosti
Kus ktory som si kupil uz ocividne co-to ma za sebou, je znacne osuchany - a podla stop zvonku na hlavni aj ma nieco nastrielane. Kedze som nan narazil v CB vyslovene nahodou a cestu do Prahy pozriet si nejake ine exemplare som zamietol uz predtym, skocil som po nej. Hned na uvod som s nou zazil dva soky. Prvy, ked mi na 10m lietali strely jednou vacsou dierou, a druhy ked mi po prvom vystrielanom zasobniku v nej nieco odislo a prestala fungovat. Povedal som si ze to skusim napriek tomu. Ukazalo sa ze praskla cast spuste (detaily mozem na v pripade zaujmu zistit od zbrojara). Od momentu navratu z opravy som s nou ale nemal ziadne problemy. Zerie vsetko co sa jej da - fabricke S&B, prebijane Limit a Alza, jedine zlyhania (FTF) ktore na pociatku nastali boli sposobene zle zalozenym zasobnikom - cize problem medzi zbranou a zemou.

Ergnomia
Tak toto je vyslovene subjektivna vec, ktoru si musi kazdy otestovat sam. Mam 198/95, dost velke ruky a zbran mi sadne dobre - s vynimkou toho ze by som potreboval o 1-2cm dlhsiu rukovat pri obojrucnom drzani aby som mohol drzat vsetkymi prstami slabej ruky - malicek mi visi vo vzduchu. Co som videl, su k dispozicii zasobniky aj s patkou, takze predpokladam ze to by problem vyriesilo. Na temu nadavok na 'kopanie' - nemozem potvrdit, moj dojem z nej je velmi dobry. Vystrelil som radovo stovky nabojov z pozicanych CZ75, P-07, P-09 pripadne o cosi menej z roznych Walther-ov a Glock-ov a nemozem povedat ze by som pri porovnani s nimi tuto zbran vnimal ako horsiu.

Rychle zapichovanie na terc mi ide rovnako ako s mojou MP9 - v oboch pripadoch vidim ze musim este vela trenovat :lol: . Ked obcas chytim naladu na plytvanie streliva a skusam rychlu strelbu, nemam problem udrzat na 10m rozptyl 10-15cm, navrat do zamierenia pokial mozem posudit je bezproblemovy. Co sa tyka nosenia - bezne nenosim, ale na skusku som si kupil 'podpaznu' Dastu, tam sedi bez problemov. Jedna vec co mi obcas lezie na nervy - zbran ma dost silnu vratnu pruzinu (o tomto viacej pri spolahlivosti) a ryhovanie na zavere by som popisal ako znacne sub-optimalne. Takze ked ju vycistim, zlahka pretriem mastnou handrou nakoniec a chcel by som natiahnut zaver, musim si dat fakt pozor, inak mi zaver vyklzne z ruky. Toto som zatial zazil len s fungl novou Ruger 1911kou.

Mieridla / Presnost
Zbran ma pevne mieridla s cervenymi bodkami. Ako kazdy kto strielal na tmavsej strelnici vie, bodky samozrejme vobec vidno nie je. Uz mam ale kupenu modelarsku bielu a reflexnu farbu a ked bude trochu casu, poexperimentujem. Aj takto su ale velmi dobre citatelne, 'priesvit' po stranach musky je jasne viditelny. K presnosti zase podotknem ze som zaciatocnik, napriek tomu s G2000kou dokazem nastrielat velmi slusne - na 25m pri mierenej strelbe sa momentalne pohybujem okolo 90 zo 100. Jedina zbran z ktorej som mal podobne dobry pocit bola CZ P-09. Zbran ma urcite na lepsi vykon nez ja som momentalne schopny.

Spust
Hodnotena ako hrozna. Nesuhlasim. Ako 'hrozna' mi pride spust Walther P99QA pripadne Walther PPS, toto je oproti nim v pohode. Zvlastne je ze spust spusta uplne vzadu - podobne ako natiahnuty revolver. Chvilu trvalo kym som si zvykol, niekomu to moze vadit. Na reset je nutne spust dostat az dopredu - takisto vec ktora niekomu nevyhovuje, mne nevadi. Zbran pouzivam v povodnom stave, na sieti sa daju najst popisy ako to poladit. Popisovany 'hrbolaty' chod pri spustani nemozem potvrdit - zrejme to bude aj tym ze z toho uz nejaky ten naboj bol vystreleny. Obcas mam pocit ako keby sa bod kedy zbran spusti od vystrelu k vystrelu pohyboval o +-1mm. Na druhu stranu to prispieva k prekvapivemu vystrelu a tomu ze si davam pozor aby som mal mieridla pocas spustania poriadne zrovnane :D.

Spolahlivost
Co sa tyka streliva - uz som spominal ze jedine problemy boli so zle zalozenym zasobnikom. Mimo uvodnej zalezitosti so spustou uz ziadne problemy. Je popisovane ze zbran koli slabej vratnej pruzine nedoviera, pripadne ze zaver je prilis volny. Rozhodne nie u mojho kusu - bud pruzina nie je original, alebo po uvodnych problemoch sa zacali pouzivat silnejsie. Nerovnosti na vodiacej tycke vratnej pruziny som nezistil ziadne. Je znamy problem s tym ze pri intenzivnom pouzivani po case praskne zachyt zaveru - vylomi sa ten zarez. Na mojom kuse je to uz zlahka nastrbene. Komentar zbrojara p. Novaka z Borku v C.B. : ... zbran funguje aj bez toho, u mojej to uz mam tiez odidene ... ;). Pre zaujimavost - pri oprave vysvitlo ze ma s G2000kami hlbsie skusenosti, spominal ze bol koli zavadzaniu vyroby nejaku dobu vo Venezuele.

Suhrn
Za ~ 4-5.000 velmi slusna zbran ci uz na zaciatok, pravidelne cvicenie alebo obcasne pohodove strielanie. Moj kus pojde casom kamaratovi ktory z nej bude strielat raz za cas krabicku nabojov, ja by som ho pri intenzivnom pouzivani skor ci neskor 'ustrielal'. Na druhu stranu - beruc do uvahy ze ma nou prehnane naboje uz stali viacej ako ta zbran, nie je prilis nad cim rozmyslat. Pokial narazim na kus v 'novom' stave a nebudem mat prave vyhliadnute nieco ine SA/DA, pokojne do neho pojdem znovu.
Klady a zapory z mojho pohladu
+ jednoznacne cena
+ presnost
+ citatelne mieridla
+ jednoducha rozborka a cistenie
o mne sedi, to je ale znacne subjektivna vec
o spust / reset moze byt pre niekoho nevyhovujuca - takisto si to treba skusit vlastnorucne
- tie ryhy na zavere mali byt skutocne hlbsie, pri spotenych rukach bude klzat
- material zaveru - pri intenzivnom pouzivani sa vystrbi / vylomi zarez na zachyt zaveru, mimo estetickej vady zbran ale funguje dalej
- pocitajte s tym ze sa moze pokaslat nejaka malickost, bezne nahradne diely vraj este su k dispozicii ale pokial prave dany kus chyba, je to treba opravit resp. vyrobit z niecoho ineho

Fotografie neprikladam kedze jednak ich je plna siet a jednak prilis fotit neviem :).

HOWGH

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů