Návrhy a diskuze ke změnám pravidel 2020

Moderátor: LOS vedení



mamut16
Příspěvky: 39

Příspěvek#76 » pát 2. srp 2019, 16:42

Honzo, dík za kompliment :-) ... ale popravdě si myslím, že nastřílet těch 90% na Štěpána v Pi je těžší, než 90% na mě v MRe. Celkově je v divizi, kde je větší obsazenost, těžší nastřílet dobrá procenta, protože je větší pravděpodobnost, že to ten den některému střelci opravdu sedne a laťka bude hodně vysoko. S tím ale nic nenaděláme. Co se týká způsobu hodnocení žen, tak při současném počtu žen v závodě, kdy je většinou spočítáme na prstech jedné ruky, nemá smysl vyhlašovat ženy v každé divizi zvlášť (byť by to podle mě byl asi jediný naprosto objektivní přístup). Musí se tedy použít nějaký způsob, jak to udělat napříč všemi divizemi. Z tohoto pohledu mi přijde současný způsob (tj. vzít procenta z příslušné divize) velmi dobrý - je relativně spravedlivý a snadno spočítatelný.

A ještě jedna poznámka ... banda chlapů tu řeší, jak hodnotit ženy. Přitom nikoho z nás se to netýká. Co nechat holky, ať přijdou s nějakým návrhem samy, a pokud ne, nechme to být.

Uživatelský avatar
Quirinus
Příspěvky: 346

Příspěvek#77 » pát 2. srp 2019, 17:33

cmk: Ve všech bodech kromě kolimátorů s tebou souhlasím (i když účast dětí nebo vyhodnocování žen je mi absolutně volná).

Co ale nechápu je, že když používáš (správný) argument (a nejen ty), že v minulosti i dnes přestříleli lidi s plasťákama lidi se speciálama, tzn. o vybavení to není, tak proč si myslíš, že to bude jinak s kolimátory? Tj., že lidi bez kolimátoru nepřestřílí lidi s kolimátorem? Nebo jaký je u tebe ten důvod aktuálního zákazu kolimátorů? Podle mě má být v případě zákazů logika vždy opačná - říct si, co jsou argumenty pro zákaz. A když nejsou dost dobré, tak zákaz zrušit. Ne naopak.

Proč byl zrušen zákaz laserů? Někdo dělal průzkumy? Dělaly se zkušební závody s laserama, počítali se účastníci? Ani náhodou. Jen prostě ti co o tom rozhodují správně seznali, že laser není nic zázračnýho a naprostý většině lidí k lepším výsledkům nepomůže, nebo jen ve velmi specifických situacích. Nechápu, proč se u kolimátorů postupuje jinak. :-(



Steiner
Příspěvky: 784
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#78 » pát 2. srp 2019, 19:37

Quirinus: Lasery nebyly zakázaný pravidlama LOS, byly zakázaný zákonem 119/2002 a když se je podařilo při novelizaci ze zákona vyhodit, tak je bylo možné používat i v LOSu, protože tam je pravidla nijak neřešily, resp nebyl dostatečně pádný důvod je v LOS zakázat.

Uživatelský avatar
Quirinus
Příspěvky: 346

Příspěvek#79 » pát 2. srp 2019, 20:01

Steiner: Ok, to máš pravdu. Ale je to podobné. Zákaz laserů zákonem nedával prakticky žádný smysl a byl to nějaký historický kompromis založený na neznalosti. Kriminalizace majitelů čínských laserových ukazovátek s montáží byla k smíchu. Je jen dobře, že si to při novele někdo uvědomil a tenhle nesmysl zrušil.

Nepamatuješ si nebo nedá se někde dohledat, kdy se do pravidel LOS dostal zákaz kolimátorů? Možná proto kdysi opravdu nějaké relevantní důvody byly, dnes je to ale jen anachronismus.



martin kovar
Příspěvky: 55

Příspěvek#80 » pát 2. srp 2019, 20:19

Jelikoz jsem toto tema založil z informaci ze závodu co jsem kdy a kde slyšel od strelcu,tak to vidím takto. po všech odpovědi scitam plusy a mínusy a hodnotím to takto:
AD. 1:rozhodci:
Nechme to, tak jak je. Pokud rozhodčí (urceni z losu) chtějí pískat a používat dvojí metr říkám ok a hold se s tím smirim. Kdo chce vyhrávat dvojím metrem ať vyhrava.
AD 2:zeny
Opet říkám nechme to jak to je. Pokud mají vyhrávat jednoznačně slabší divize, tak rikm ok. O to víc budeme trénovat i když v současném stavu musí ženy v pistoli vyhrávat svou divizi aby dohnal procenta v mre.
AD 3:lasery a kolimarory
Pokud cítíte, že laser není výhoda tak to beru. Pak jen nechápu proč není dovolený kolimator i když je to naprosto stejný doplněk. Aspoň za mě. I to přijímám a o to víc je důvod se snažit porazit střelce s laserama.
AD 4:deti
Asi to opravdu nechme na organizarorech závodu kdy a komu povolí střílet los.

Neberte to zle. Jen to byly návrhy na změny a je tu mnoho názoru a mnoho přihlížejících kteří se k tomu ani nevyjádřili.i tak díky všem co něco napsali a svůj názor vyjádřili.

Uživatelský avatar
Quirinus
Příspěvky: 346

Příspěvek#81 » pát 2. srp 2019, 20:19

Našel jsem pravidla z roku 2007 a tam už zákaz kolimátorů je. Podle mě se tehdy autoři snažili zamezit účasti pistolí používaných v IPSC v Openu, což dává smysl, ale nikdo tehdy nemohl tušit, že o deset let později bude malý kolimátor na závěru plasťáků na nošení běžná věc.

Uživatelský avatar
staM
Příspěvky: 274

Příspěvek#82 » pát 2. srp 2019, 21:39

Blacky píše:Mnoo je dobra, ale je to "profik", takze jako priklad naprosto nerelevantni.


Nesouhlasím s tvoji argumentací že je profík.
Jako profík (v čemkoliv)se nikdo nenarodi ...
Takhle dobrá 12ti letá holka nespadla z obláčku,ale dokáže co vidíme v jejich letech diky drillu a i nadšení.
Takže když se chce tak to jde i v uvedeném věku.
Přece si nemůže nikdo se zdravým rozumem ani na chvíli myslet že do stage pustí kohokoliv s nula,nula,nic zkušenostmi jen proto že ten kdo je za takového člobrdu zodpovědný to chce.
Pokud to legislativa a organizátor umožní a současně jsou zkušenosti neviděl bych v tom zase tak veliký problém za předpokladu důkladného posouzení toho kterého.



coffee
Vedení LOS
Příspěvky: 853

Příspěvek#83 » pát 2. srp 2019, 22:26

Zákaz kolimátorů byl již od začátku, protože měly být používány standardní zbraně bez doplňků. Postupem času stoupá chuť si to usnadňovat - lasery, kolimátory, kompenzátory, trychtýře, sportovní pouzdra, ....

Stanovení kategorií také mělo platit jen v rámci divize, ale vyvinulo se to v hodnocení napříč. Správné to není. Hodnocení napříč spravedlivé není. Nakonec takový způsob se v žádných jiných závodech nepraktikuje. Prostě, pokud se nesejde dost lidí do kategorie, tak by neměla být. Často mám také smůlu na jiných závodech, že se nezúčastní dost seniorů. Jednoduše se kategorie nevyhlásí.

Ale jak píše Honza, návrh na změnu pravidel - předložit úpravu pravidel s návazností na ostatní části.



coffee
Vedení LOS
Příspěvky: 853

Příspěvek#84 » pát 2. srp 2019, 22:33

Jo, po 40 neudrží lžíci.
Jinak máš pravdu, ale velkou část střelců neznáme a pouštíme do stage a nevíme nic o jejich zkušenosti. Jen ze sebe odpovídají, děti ne.
cestou by mohlo být třeba i omezení ráží. ALE, když pustíme bez ZP děti, znamená to, že pustíme do závodu i jiné osoby bez ZP?

staM píše:
Blacky píše:Mnoo je dobra, ale je to "profik", takze jako priklad naprosto nerelevantni.


Nesouhlasím s tvoji argumentací že je profík.
Jako profík (v čemkoliv)se nikdo nenarodi ...
Takhle dobrá 12ti letá holka nespadla z obláčku,ale dokáže co vidíme v jejich letech diky drillu a i nadšení.
Takže když se chce tak to jde i v uvedeném věku.
Přece si nemůže nikdo se zdravým rozumem ani na chvíli myslet že do stage pustí kohokoliv s nula,nula,nic zkušenostmi jen proto že ten kdo je za takového člobrdu zodpovědný to chce.
Pokud to legislativa a organizátor umožní a současně jsou zkušenosti neviděl bych v tom zase tak veliký problém za předpokladu důkladného posouzení toho kterého.

Uživatelský avatar
staM
Příspěvky: 274

Příspěvek#85 » pát 2. srp 2019, 23:19

Přece si nemůže nikdo se zdravým rozumem ani na chvíli myslet že do stage pustí kohokoliv s nula,nula,nic zkušenostmi jen proto že ten kdo je za takového člobrdu zodpovědný to chce.

Řeč byla myslím o jasně definovaných případech.

Uživatelský avatar
staM
Příspěvky: 274

Příspěvek#86 » sob 3. srp 2019, 09:32

Letmo jsem projel vaše pravidla a nikde jsem nenarazil na pojem minimální povinný výkon náboje (PF)
Přehlédl jsem se nebo ho pravidla nijak neřeší?
Proč?
Poměrně často se diskutuje jak výkonný náboj na nošení nejvhodnější nebo alespoň lehká rychlá vs těžká pomalá.
Pak přijde soutěž a hafl lidí střílí neuvěřitelné hadí pšouky a prdlavky.
Že prdlavky poskytují neskutečnou výhodu ohledně konfortu střelby proti tomu kdo používá "továrnu" netřeba polemizovat.
Ve stage kde jsou pouze papírové terče jsou prdlavkáři v těžké výhodě.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2980

Příspěvek#87 » sob 3. srp 2019, 10:43

Sepsaná Pravidla los střelivo neupravuji. Propozice každého závodu obsahují informací, na jakou ráži je každý jeden ten závod kalibrovan (nejčastěji 9 luger, popř. 38 acp). Záměr pořadatelů tedy je, že je deklarovano, že s touto ráží lze závod bezproblémů absolvovat (=vyhrát). Tj. Gongy padají na první ránu. Lze použít silnější ráži do limitu střelnice nebo omezení v propozice (někdy nelze 357 magnum nebo Sig). Se slabší ráží Gongy nemusejí padat. A proto s 22 lr, 32 acp a snad ani 38acp nikdo na LOS nejezdí. 40sw a 45acp jsou použitelné stejně jako 9x19.

Uživatelský avatar
Albert
Příspěvky: 1011

Příspěvek#88 » sob 3. srp 2019, 16:19

Hlavně by to kladlo další nároky pro pořadatele. Nakoupit Hradla, váhy, delaborační kladívko...

Uživatelský avatar
Quirinus
Příspěvky: 346

Příspěvek#89 » sob 3. srp 2019, 19:01

Tak aby tu teda zazněl nějaký konkrétní návrh v paragrafovém znění na úpravu pravidel:

Návrh na odstranění zákazu kolimátorů, které jsou přímo uchyceny na závěr zbraně.

Část Ia. – technické požadavky na vybavení, definice platné pro krátkou zbraň
6. Jmenovitě zakázané úpravy
Kolimátory, které nejsou připevněny přímo na závěru zbraně mezi zadní část závěru a okno výhozu nábojnic, puškohledy, dioptry, anatomické terčové pažbičky se spodní opěrkou dlaně, přidané kompenzátory nebo kompenzátory, se kterými nebyla zbraň vyrobena, přídavná závaží, návleky na spoušť, rozšiřující ji mimo obrys lučíku. Úpravy odstraňující nebo omezující pojistné mechanismy.


Záměrem úpravy pravidel je umožnit lidem startovat se zbraněmi a kolimátory, které jsou vhodné pro skryté nošení a obrannou střelbu, jako jsou např. tyto:
Obrázek

A neumožnit (tak jako dosud) startovat se zbraněmi a kolimátory určenými pro specifické závodní účely, jako je třeba toto:
Obrázek



SlashKO
Příspěvky: 251
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#90 » sob 3. srp 2019, 19:06

Pokud by se melo hlasovat mezi nejakou streleckou verejnosti, jsem pro.

Drive jsem byl odpurce a mel strach, ze to poskytne velkou vyhodu, ale je to podle me podobne, jako laser :)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů