Věcné záměry pravidel od roku 2023

Moderátor: LOS vedení



coffee
Vedení LOS
Příspěvky: 853

Příspěvek#46 » pát 14. dub 2023, 14:52

Tak ono to přebití má naznačovat řešení závady, taky by byla zajímavá možnost dostat od rozhodčího zásobník se sušilkou (neznámo kde) a poraď si.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 864

Příspěvek#47 » pát 14. dub 2023, 15:01

Pokud by to nebylo v rámci tajné situace a pro všechny na stejné pozici v zásobníku, tak bych to považoval za rozhodčím ovlivněnou situaci. Ale nápad to je hodný hlubšího promyšlení, zejména vzhledem k přípustnosti zásahu rozhodčího do vybavení soutěžícího.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#48 » pát 14. dub 2023, 16:19

Trochu moc kombinujete, povinné přebití by mohlo stačit :-)

Ostatně, běžné zbraně nezávadují ....



Foxrem
Příspěvky: 21

Příspěvek#49 » pát 14. dub 2023, 18:05

Mohl by mi zde někdo prosím objasnit proč se pár příspěvků zpět řešilo že by Glock 43X neměla být kategorie malá pistole? Někomu leží tyto pistole žaludku :D ? Po letech klidného střílení s revolverem přejdu k pistoli s tím, že bych chtěl zkusit LOS a když jsem vybíral mezi Hellcat Pro a Glock 43X, jsem přihlédl k omezení kategorie Mpi a šel do Glocku. Kdybych vzal velikostní omezení co zde bylo zmíněno, tak Hellcat Pro s delší hlavní, delší záměrnou a větší kapacitou zásobníku oproti Glocku by o nějaký milimetr vlezl do malé pistole. Je potřeba více kategorií? Budou i kategorie sportovní speciály, které v podstatě nikdo nenosí, ale LOS se s nimi střílí? Pokud by měly být velikostní krabice na rozdělení kategorií není podle mého nic složitého nechat je vyfrézovat například z lamina, kdy i hobby CNC frézka dokáže udělat přesnost 0.2mm. Pokud by se měla měřit celková délka hlavně, nebylo by asi nic jednoduššího než místo posuvky udělat třeba jednoduchý výpalek jako kalibr v maximálním povoleném rozměru a měřit stylem vleze se do kalibru nebo ne.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 864

Příspěvek#50 » pát 14. dub 2023, 18:34

Délka hlavně se měří bez výstupků a skluzavky, takže malá hlaveň by se do kalibru vejít nemusela a velká třeba ano. Posuvka je jednoduchá a funkční, přesto jsem nikde neviděl spor o zařazení pistole do kategorie. Metodika měření hlavně tu je na fóru popsána. Honza chce měnit přístup a zavést mezikategorii, kompakty. Tak holt uvidíme, co a jak bude.

Taky jsem si před rokem koupil pistoli speciálně pro MPi. Vlastně jako sportovní speciál, klidně to přiznám, protože mi jinak byla k ničemu. Jenže od té doby ji normálně nosím. Jestli nevydrží v MPi, bude mi to taky vadit, ale třeba přesednu do velké a třeba mě to bude bavit víc... A možná začnu pak nosit i pětipalcové SA železo, kdo ví? Už jsem přemýšlel i o revolveru na osm lugerů, ale ten taky asi v LOSu budoucnost nemá.

Prostě, střílejme tím, co máme a čím se komu střílí nejlíp. Kdo bude nespokojen, si obstará něco jiného. Ono to stejně moc ve výsledcích neudělá.



tata7474
Příspěvky: 8

Příspěvek#51 » pát 14. dub 2023, 19:33

No v našich krajoch to riešime jednocho, napríklad stage na 12 rán, prvý zásobník max 5 nábojov. My sme takí neformálni pankáči ;)



Foxrem
Příspěvky: 21

Příspěvek#52 » pát 14. dub 2023, 20:05

Děkuji za objasnění. Měl jsem na mysli jednoduchý výpalek z plechu takové natažené Učko skluzavka by se natočila bokem, ale když by byly krabičky, měření hlavně už nemá význam. Mohl bych se zeptat co to je za speciál do MPi? Klidně do zprávy;) .
Když přidají kategorii hold budu muset více trénovat abych nezaostával :D .



Jarda.Jezek
Příspěvky: 864

Příspěvek#53 » pát 14. dub 2023, 20:13

Je to mimo téma, najdeš to v tématu o Caniku.



MiraStar
Příspěvky: 144

Příspěvek#54 » pon 17. dub 2023, 13:54

Dobrý den všem,
koukám, že se diskuse rozjela. Mě donutilo přispět do této diskuse. Snažím se moc do fóra nepřispívat, nebo alespoň tam, kde je to relevantní (většinou pro naše Anatres Defense závody). Nejsem v žádných strukturách LOSu ani LEXu, takže mé „přispění do mlýna“ se odehrává buď ústní formou, nebo na zdejším fóru. Na FB bych toto osobně neřešil, tak se to zvrhne vždy (někdy jak tady). Jen jsem zvědav, jak to dopadne.

Procesně bych úpravu pravidel zkusil řešit systémově. Aby to mělo strukturu, kterou jsem se snažil alespoň já dodržet :
Důvod proč změnu chci
Návrh na změnu +
Návrh textace na změnu pravidel.
Tím se eliminují všelijaké výkřiky do ticha, klávesnicový bainstorming a různé jiné zde známé např. tohle je na hovno...

Takže mé subjektivní i snad objektivní návrhy a připomínky na nová pravidla pro rok 2023 v jednotlivých bodech:

1. Způsob ověření zařazení zbraně do divize
1.1. Důvod změny:
Z předešlé diskuse vycházím, že nová kategorie Kompaktní pistole prostě bude. Jak bude divize vypadat, jaký počet ran a jaké budou rozměry, je na vrchnosti LOSu. Návrh Honzy Koreckého se mi jeví jako schůdný.
S optikou pořadatele mi jde o systémové nastavení jednoduchého a funkčního prostředku, jak ověřovat zařazení do jednotlivých divizí. Možná není vůbec od věci se „ochytřit“ v IDPA nebo IPSC z důvodů, že prostě je tam víc filutů, kteří se snaží pořád něco ojebat. Což u nás je další sportovní disciplína. Z toho jasně plyne, využít pro určení velikostní krabice. Kašleme na to jak kdo má která mířidla, závěr nebo pindíka. Vejde se ti to do krabice bez násilí apod.? OK jsi tam! Bez diskusí. Chvilku registrace zabere (odhaduji to celé max. na tak 1 minutu). Na druhou stranu u registrace je lidí víc. Jsem zvědav, jak se na MČR 2023 už bude ověřovat divize kompaktních pistolí...
1.2. Návrh na změnu:
Závodník při registraci na závod na pokyn předloží vybitou zbraň spolu se zasunutým prázdným zásobníkem o nejvyšší kapacitě, který bude používat při závodu a uloží ho do příslušné krabice divize, ve které chce závodník střílet. Pokud se zbraň do krabice nevejde, je závodníkům umožněn přechod do vyšší divize. Krabice bych pro pohárové soutěže a MČR nechal vyrobit centrálně LEXem (LOSem) aby byly jasně stejné a byl tak zachován jednotný přístup. Organizátorům pohárovek a mistrovství bych je za nějaký poplatek rozdal, plus by byla nějaká skladová zásoba pro nové organizátory.
1.3. Úprava v pravidlech:
Část Ia. – technické požadavky na vybavení, definice platné pro krátkou zbraň
Doplnit rozměry u jednotlivých divizí + nová kapitola
12. Ověření zařazení zbraně do divize
Pro organizátory soutěží jsou vytvořeny pomůcky (krabice), které mají za cíl ověřit maximální rozměry zbraně pro jednotlivé divize Pi, KPi a MPi.
Závodník při registraci na závod na pokyn organizátora soutěže předloží prázdnou zbraň spolu s prázdným zásobníkem o nejvyšší kapacitě, který bude používat při závodu. Následně na pokyn organizátora soutěže vloží prázdný zásobník do zbraně a celou zbraň uloží do příslušné krabice divize, ve které chce závodník střílet. Pokud se zbraň do krabice nevejde, je závodníkům umožněn přechod do vyšší divize.

2. Sloučení MRe a Re
2.1. Důvod změny:
Na našich závodech se bohužel moc Re a MRe nestřílí. Když jsme vyhodnocovali náš Antares Defense Cup 2022 u divize Revolver jsme upravovali počty odstřílených závodů na „existenční“ minimum. Na druhou stranu je revolverová zbraň určena na Obrannou střelbu. Oni ti kluci a holky se stejně znají a domlouvají se, na jaký závod půjdou v jaké divizi. A ano už slyším, ten má 8 ran, ten 6 a támhleten chudák jen 5. Chudákovi s 5 to nezávidím. Na druhou stranu velikost situace je 12 ran. Takže přebít musí defacto všichni. Nicméně kdyby byl první válec jen se 6 byl by rozdíl smazán, leč 6+6=12 ale když má někdo na opravu 2 náboje navíc, je to klika.
2.2. Návrh na změnu:
Sloučení Re a MRe do jedné divize Re. Omezení prvního válce na maximálně 6 nábojů.
2.3. Úprava v pravidlech:
Úprava kapitoly, sloučení divizí, odstranění MRe v celém textu
Část Ia. – technické požadavky na vybavení, definice platné pro krátkou zbraň
2. Revolver (Re)
Pěti a víceranný revolver ráže větší než .22 WRM. Zbraň musí být nositelná skrytě a její úpravy nesmí toto základní kritérium znemožňovat. Zbraň může být nabita v prvním válci pouze 6ti náboji, další nabíjení již není omezováno.

3. Stanovení maximální délky zásobníků použitých na situacích
3.1. Důvod změny:
Na několika našich a i jiných závodech jsem byl svědkem toho, jak si závodníci pomáhají různými „vychytávkami“ aby měli výhodu. Několik málo příkladů: Glock 17 a 25r. a 33r. zásobník, Glock 26 a 17r. a 19r. U dalších to nemám úplně na vnímané, ale chtěl jsem zdůraznit 2 zbraně ve 2 divizích. Jelikož mě fyzika docela bavila (a kór na ZŠ), tak ta váha velkého zásobníku je pákou proti zdvihu zbraně. U malé pistole zase oproti u G26 s 10 až 12 ranným zásobníkem se to drží taky jinak. Proto bych ten box hodně uvítal. Chápu, že do G26 dám klidně 50r. buben, ale sakra je to o Obranné střelbě (když trochu zmutované sportem) takže už vidím, jak nějakej frajer řekne, hele já ten 33r. zásobník normálně nosím. To je asi brácha toho co nosí denně TS ;-). No ale jak z toho. No zase ten box, ale s max. velikostí zásobníku u krátké zbraně na max. 21 globálně.
3.2. Návrh na změnu:
Omezení velikosti zbraně pro divizi spolu se kontrolou použitých zásobníků.
3.3. Úprava v pravidlech:
Doplnit stanovení velikosti (kapacity) zásobníků na maxi. 21 ran + nová kapitola
13. Stanovení maximální velikosti zásobníků
Pro jednotlivé divize Pi, KPi a MPi je stanovena maximální velikost zásobníků na 21 ran.
Závodník při soutěži nesmí použít zásobníky o vyšší kapacitě. V případě porušení, se toto bere jako nesportovní chování a může být ze soutěže vyloučen.

4. Umožnění střílení PDW i v soutěži krátkých zbraní
4.1. Důvod změny:
Důvodů je hned několik:
a) V současné době májí lidé u sebe pistolové karabiny a střílí s nimi tak spíše někde taktiku, nebo jsou na IPSC-PCC. Nebo nestřílí vůbec a jen se doma na to práší.
b) Na závodech IPSC i IDPA se PDW střílí na pistolových závodech normálně
c) Je velmi omezený počet závodů LOS pro dlouhou zbraň
d) S tím souvisí, že je málo střelnic, kde by se dali puškové závody střílet z důvodu hluku nebo výkonu
e) Kurzy MV-102 už dělají s PDW, tak tady by se dalo vyzkoušet v jiném módu
f) LOS by přitáhl střelce, co mají PDW doma a do pistole se jim nechce
g) a opravdu má někdo doma PDW jako sebeobrannou zbraň!
4.2. Návrh na změnu:
Záleží na pořadateli soutěže, zda navržené situace lze střílet s PDW. Osobně říkám, že ano! Je to jen nástroj a střelec musí být schopen střílet jak venku na vzdálenosti 25-50m, tak na vzdálenosti do 25m.
4.3. Úprava v pravidlech:
Přesun PDW do kapitoly Ia a odkaz do Části Ic – technické požadavky na vybavení, definice platné pro větší kulovou zbraň
4. Osobní obranná zbraň (PDW)
Krátká samonabíjecí zbraň dle platného zákona o zbraních. Dále krátká i dlouhá samonabíjecí zbraň v ráži nesplňující min. limit energie střeliva pro ostatní divize.
Krátká zbraň musí být vybavena pažbou umocňující vedení střelby z ramene, která musí být pevně spojena se zbraní a je-li sklopná, musí být vyklopena.
Střelivo pro PDW:
Minimální ráže 7,62 mm a zároveň minimální energie 150 J a zároveň maximální energie 750 J.

5. Nestřelecké úkony max. procedura
5.1. Důvod změny:
Tady spíše reaguji na závod v Žalanech 9.4. 2023 a nechci nasazovat na kluky z Žalan! Nicméně házení puků před střelbou NEBYLA střelecká disciplína navíc penalizována 3x 3 procedurami. Chápu pointu příběhu, ale neměla by být spíše procedura 1? Když prostě neházíš. Dát někomu 9s za to, že se netrefil do plastové bedny mě nepřipadá úplně košér, a to i s tím že jsme to měli všichni. Chápu spousty věcí, i my dáváme některé části související s řešením situace, ale které jsou nestřelecké, nepenalizujeme vícenásobně. Absolvoval jsme závody, kdy se vybírali náboje z misky s míčky, muselo se 5x otočit a jiný kraviny pro prdel, ale pořád to byla jen na příběh navazující procedura, která se neměla střelecky penalizovat.
5.2. Návrh na změnu:
Do pravidel zanést podmínku, že nestřelecká procedura se penalizuje max. 1 procedurální chybou, tzn. max. 3s
5.3. Úprava v pravidlech:
Doplnění a úprava textu
Část II. – Pravidla závodu
6. Střelecké situace
Situace v LOS by měly v zásadě vždy vycházet z reálných sebeobranných situací se zbraní. Každá situace musí mít písemný popis, který musí obsahovat minimálně tyto informace:
1/ popis problému, který má střelec na situaci řešit
2/ počet terčů (neplatí pro tajnou situaci)
3/ procedura či způsob řešení (je-li předepsáno)
Smyslem je svazovat závodníka při řešení situace co nejméně. Procedury či předepsaná řešení by se proto měla používat co nejméně. Správný způsob řešení by měl vyplynout ze samotné situace. Před započetím situace je rozhodčí povinen na každém stanovišti vysvětlit situaci a zároveň seznámit závodníky s podmínkami bezpečnosti na této situaci. Je–li stanovena procedura řešení, je závazná. Není-li dodrtěna, považuje se to za zcela chybné řešení situace a je penalizováno jako procedurální chyba.
Nestřelecké řešení situace se penalizuje max. 1 procedurální chybou.
Na tajné situaci rozhodčí pouze upozorní na způsob řešení v případě, že je to z hlediska bezpečnosti nutné. Na tajné situaci se propozice omezí na zdůraznění obecných pravidel řešení situací s upozorněním, že je závodník musí dodržet.

6. Zrušení kategorie: Civilista, Ozbrojené složky
6.1. Důvod změny:
Toto nikdo nepoužívá, reziduum z minulosti. Na LOSu jsem neviděl příslušníka v uniformě snad nikdy.
6.2. Návrh na změnu:
Úplně vyčistit tyto kategorie v celých pravidlech.
6.3. Úprava v pravidlech:
Úplně vyčistit tyto kategorie v celých pravidlech.

7. Zavedení kategorie: Ženy, Senioři a Junioři
7.1. Důvod změny:
Snad nejpalčivější téma všech mistrovství ČR a ostatních závodů a to z důvodu, jak to hodnotit a porovnávat. Napříč divizemi!
Co bylo vlastně původně cílem? Odměnit část něžné populace, že s námi muži střílí. Dále odměnit ty, kteří když vstávají, tak u toho strašně řvou. A neposlední řadě přitáhnout mláďata k našemu sportu, abychom si vychovali také nějaké nástupníky. Bo populace střelců stárne a mládež tráví více času doma na mobilu nebo PC.
Pořád ale není rozlouskuto, jak to rychle hodnotit. Jelikož některý(á) má 80% v MPi a druhý(á) v Pi je potřeba namalovat systém jak to hodnotit a pro nás pořadatele jak to RYCHLE vyhodnotit.
Pro pořadatele to bude náročné v několika věcech:
a) snad si poradí s tím, zda je někdo muž nebo žena.(Prosím zbylých 48 pohlaví na AD závody nejezděte. :-D)
b) bude muset mít v zásobě příslušné sady medailí. Teoreticky je to o 3 sady navíc.
c) otázkou je, zda na to LEX (LOS) přispěje.
7.2. Návrh na změnu:
Takže navrhuji následující pravidlo:
a) rozdělení do kategorie Ž, S, a J je vždy na pořadateli
b) hodnotí se získané pořadí v jednotlivé divizi
c) hodnocená kategorie musí mít více než 5 účastníků v jedné divizi
d) kategorie s méně než 5 účastníky v jedné divizi se nehodnotí
7.3. Úprava v pravidlech:
Doplnit celou novou kapitolu v části III.
Část III. – Organizace závodů, hodnocení
Kategorie Ženy, Senioři a Junioři.
Dle uvážení pořadatele je možno vyhlásit v jednotlivých divizích kategorie ženy, senioři a junioři. Pro zařazení do příslušné kategorie je nutné pořadateli sdělit příslušné údaje.
Zařazení do jednotlivých kategorií se řídí následně:
a) do kategorie senior je zařazen střelec, který dosáhl věku 55 let v den konání závodu.
b) do kategorie junior je zařazen střelec, který nedosáhl věku 21 let v den konání závodu.
O způsobu vyhlášení těchto kategorií rozhodne vždy pořadatel a vyhlášení výsledků se řídí těmito pravidly:
a) pořadí první tři místa v kategorii se vyhlásí, pouze pokud se závodu zúčastní v dané divizi 5 a více závodníků.
b) při účasti méně než 5 závodníků se nevyhlásí kategorie vůbec

Míra Starčevič



machoh
Příspěvky: 114

Příspěvek#55 » úte 18. dub 2023, 16:42

1. Z nutnosti vyrábať/distribuovať/ako organizátor si zaistiť krabice nie som nadšený, ale ak by sa nenašla iná možnosť, aspoň by som pravidlo mierne poupravil kvoli jednoznačnosti zámeru:
Závodník při registraci na závod na pokyn organizátora soutěže předloží prázdnou zbraň spolu s prázdným zásobníkem největších rozměrů o nejvyšší kapacitě, který bude používat při závodu. Následně na pokyn organizátora soutěže vloží prázdný zásobník do zbraně a celou zbraň uloží do příslušné krabice divize, ve které chce závodník střílet. Pokud se zbraň do krabice nevejde, je závodníkům umožněn přechod do vyšší divize.

Každopádne ak sa krabiciam bude dať vyhnúť, budem za.

2. Nesúhlas - Sú miesta, kde sa obe divízie otvárajú pravidelne - napr. v Znojme sa bežne v oboch vyhodnocujú všetky 3 miesta na bedne. To, že sa divízie nezídu vždy a všade podľa mňa nie je dôvod hneď jednu z nich rušiť. O športovom význame rozdelenia už diskusia prebehla minulé roky.

3. Vzhľadom na plánovanú divíziu KPi a reálnu možnosť zavedenia krabíc by som to videl jednoduchšie, v Pi ďalej neregulované a vo zvyšných divíziách podľa krabice/rozmerov divízie. Ak by krabice zavedené neboli, mimo Pi to už dnes do veľkej miery rieši maximálny počet nabíjaných nábojov - a v Pi resp. Opt by som to neriešil.

4. Nie je mi jasné, prečo je presun nutný. Koniec koncov tam, kde to kapacita umožňuje je už dnes klubovka PDW bežne spojená s pištoľovým klubovým či pohárovým závodom. Presun by naviac znamenal, že by divízia správne mala vypadnúť z tých pár existujúcich závodov pre dlhé zbrane :D
Ide ti o to, sa v PDW vyhodnocoval pohár? To totiž v návrhu napísané nikde nie je - a ani na to nie je nutné presunúť PDW do kapitoly krátke zbrane. Stačilo by premenovať odstavec 17 na Pohárový závod LOS (pouze závody „krátká zbraň“ nebo "PDW").

5. Nesúhlas - Toto pravidlo medzi riadkami znamená nutnosť obmedziť akúkoľvek nestreleckú časť procedúry na max. 3 sekundy v podaní najpomalšieho jedinca, inak sa ňou nikto nemá dôvod zaoberať. Rozsah penalizácie by mal zodpovedať získanej výhode nedodržaním procedúry a organizátor závodu by mal mať k dispozícii nástroj, ako toto vymáhať. To, že nestreleckú časť nejaký organizátor na 1 stagi preženie by nemal byť dôvod na praktické zrušenie možnosti procedúru prispôsobovať a vymáhať. Každý organizátor si dokáže vyhodnotiť čo fungovalo alebo nie a do ďalších závodov sa poučiť.

6. Toto už v posledných platných pravidlách (verzia od 7.11.22) nie je. http://zbranekvalitne.cz/forum/viewtopic.php?p=280916#p280916

7. Nie je mi jasné, čo sa mení oproti súčasnému stavu, kde sú kategórie plne v kompetencii organizátora. Všetko popísané súčasné pravidlá umožňujú a pridanie kapitoly do pravidiel k žiadnemu zrýchleniu nepovedie.



MiraStar
Příspěvky: 144

Příspěvek#56 » úte 18. dub 2023, 18:40

Tak se pokusím vysvětlit co bylo zámyslem.
"Miluju" anonymní diskutéry!!!
Podmínka je také pochopit psaný text!

Takže věta co jsem napsal "Krabice bych pro pohárové soutěže a MČR nechal vyrobit centrálně LEXem (LOSem) aby byly jasně stejné a byl tak zachován jednotný přístup. Organizátorům pohárovek a mistrovství bych je za nějaký poplatek rozdal, plus by byla nějaká skladová zásoba pro nové organizátory."
Je úplný opak toho co píšeš, že se ti nelíbí " Z nutnosti vyrábať/distribuovať/ako organizátor si zaistiť krabice nie som nadšený, ale ak by sa nenašla iná možnosť....."

Co se týká tvrzení "Nesúhlas - Sú miesta, kde sa obe divízie otvárajú pravidelne - napr. v Znojme sa bežne v oboch vyhodnocujú všetky 3 miesta na bedne. To, že sa divízie nezídu vždy a všade podľa mňa nie je dôvod hneď jednu z nich rušiť. O športovom význame rozdelenia už diskusia prebehla minulé roky."
tak jsem si udělal statistiku bylo 20 pohárových závodů. MRe byl do poháru zanesen 9x a Re 10. Znojmo a Otrokovice (a to ne vždy) se vyhodnocuje průměrně 3 závodníci. I k nám někteří příjdou.

Odstavec "Vzhľadom na plánovanú divíziu KPi a reálnu možnosť zavedenia krabíc by som to videl jednoduchšie, v Pi ďalej neregulované a vo zvyšných divíziách podľa krabice/rozmerov divízie. Ak by krabice zavedené neboli, mimo Pi to už dnes do veľkej miery rieši maximálny počet nabíjaných nábojov - a v Pi resp. Opt by som to neriešil" jsem úplně nepochopil na co vlastně reaguješ.

"No to vidím "Nie je mi jasné, prečo je presun nutný. Koniec koncov tam, kde to kapacita umožňuje je už dnes klubovka PDW bežne spojená s pištoľovým klubovým či pohárovým závodom. Presun by naviac znamenal, že by divízia správne mala vypadnúť z tých pár existujúcich závodov pre dlhé zbrane :D"
To si myslím že tvrdíš, není pravdou. Co co píšu já je umožnit PDW střílet I v soutěžích pro krátkou zbraň a ANO jako pohárový závod. a aby to bylo zaneseno v pravidlech.

"Nesúhlas - Toto pravidlo medzi riadkami znamená nutnosť obmedziť akúkoľvek nestreleckú časť procedúry na max. 3 sekundy v podaní najpomalšieho jedinca, inak sa ňou nikto nemá dôvod zaoberať. Rozsah penalizácie by mal zodpovedať získanej výhode nedodržaním procedúry a organizátor závodu by mal mať k dispozícii nástroj, ako toto vymáhať. To, že nestreleckú časť nejaký organizátor na 1 stagi preženie by nemal byť dôvod na praktické zrušenie možnosti procedúru prispôsobovať a vymáhať. Každý organizátor si dokáže vyhodnotiť čo fungovalo alebo nie a do ďalších závodov sa poučiť."
Tady OPRAVDU došlo k nepochopení bodu a textu. Nestřelecká část situace je to, že musíš udělat něco odemknout něco a pod. To že organizátor nemůže dát jiné procedury za špatně řešenou situaci (krytí, jiné pořadí terčů a pod.) se penalizuje normálně. To jsou ale procedury spojené se střelbou!!!

Vycházím z pravidel co jsou publikovány http://los.zbranekvalitne.cz/pravidla/los/ a ne pokoutně ve sdělení ředitele LOSu. Takže sorry.

"Nie je mi jasné, čo sa mení oproti súčasnému stavu, kde sú kategórie plne v kompetencii organizátora. Všetko popísané súčasné pravidlá umožňujú a pridanie kapitoly do pravidiel k žiadnemu zrýchleniu nepovedie."
Jen se zeptám o jaké zrychlení jsem psal?
Jde o to dát kategorie v textu zvlášť a neplést to do části "Divize zbraní a kategorie při závodu „krátká zbraň“" protože to platí i pro dlouhou

Tak to asi jako moje reakce
Miroslav Starčevič

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#57 » úte 18. dub 2023, 18:47

Podle pravidel MHD je senior až od 65ti, tak v tom nedělej zmatky :-)



machoh
Příspěvky: 114

Příspěvek#58 » stř 19. dub 2023, 18:28

MiraStar píše:Tak se pokusím vysvětlit co bylo zámyslem.
"Miluju" anonymní diskutéry!!!
Podmínka je také pochopit psaný text!


Ak som niečo nepochopil, rád si to vysvetliť nechám. Rozhodne nebolo mojim zámerom návrhy nejak zhadzovať či haniť, ak to tak vyznelo - ospravedlňujem sa. Len som chcel prispieť do diskusie vlastným pohľadom.

MiraStar píše:"Krabice bych pro pohárové soutěže a MČR nechal vyrobit centrálně LEXem (LOSem) aby byly jasně stejné a byl tak zachován jednotný přístup. Organizátorům pohárovek a mistrovství bych je za nějaký poplatek rozdal, plus by byla nějaká skladová zásoba pro nové organizátory."
Je úplný opak toho co píšeš, že se ti nelíbí "

Zrejme som sa vyjadril nejasne. Nepáči sa mi na tom, že pre organizáciu závodu bude nutný fyzický objekt, ktorý nemá žiadne iné využite (terče, timery a ďalšie pomôcky nie sú zďaleka len pre LOS). Napriek tomu súhlasím, že v systéme niekoľkých divízii rozlíšených veľkosťou to význam môže mať.

Máš nejaký názor/pripomienku k úprave znenia pravidla, ktorú som tam napísal?

MiraStar píše: Odstavec "Vzhľadom na plánovanú divíziu KPi a reálnu možnosť zavedenia krabíc by som to videl jednoduchšie, v Pi ďalej neregulované a vo zvyšných divíziách podľa krabice/rozmerov divízie. Ak by krabice zavedené neboli, mimo Pi to už dnes do veľkej miery rieši maximálny počet nabíjaných nábojov - a v Pi resp. Opt by som to neriešil" jsem úplně nepochopil na co vlastně reaguješ.

Reagoval som na 3. bod návrhu - obmedzenie maximálnej dĺžky zásobníka. Myšlienka bola, že v prípade zavedenia krabíc by to riešila krabica, a aj keby zavedené neboli, Pi by mohla zostať "otvorenou" divíziou a v ostatných diviziách to do veľkej miery rieši súčasné/navrhované obmedzenie počtu nabíjaných nábojov.

MiraStar píše:...
To si myslím že tvrdíš, není pravdou. Co co píšu já je umožnit PDW střílet I v soutěžích pro krátkou zbraň a ANO jako pohárový závod. a aby to bylo zaneseno v pravidlech.

Ďakujem za vyjasnenie. V takom prípade si stále myslím, že formálne čistejšia by bola zmena odstavca o pohárových závodoch tak, že pohárový závod sa vypisuje v divíziách krátkych zbraní + PDW.

MiraStar píše:Tady OPRAVDU došlo k nepochopení bodu a textu. Nestřelecká část situace je to, že musíš udělat něco odemknout něco a pod. To že organizátor nemůže dát jiné procedury za špatně řešenou situaci (krytí, jiné pořadí terčů a pod.) se penalizuje normálně. To jsou ale procedury spojené se střelbou!!!

Nejasne som sa zrejme vyjadril ja. Samozrejme rozumiem, že procedúry za krytie apod. by zostali. Naďalej ale považujem za legitímne, aby mal usporiadateľ možnosť predpísať napr. procedúru štartu, ktorá by mala strelca dlhšie zdržať či inak riešenie skomplikovať a túto procedúru vymáhať počtom penalizácii zvoleným v pomere k výhode, ktorú by strelec získal nenasledovaním tejto procedúry. Takto je to medzistupeň medzi 1 procedúrou a 12 prockami za zcela chybé riešenie situácie či DQ za nešportové správanie. A ten medzistupeň podľa mňa má využitie.

MiraStar píše:Vycházím z pravidel co jsou publikovány http://los.zbranekvalitne.cz/pravidla/los/ a ne pokoutně ve sdělení ředitele LOSu. Takže sorry.

Asi sa nezhodneme na legitimite sdělení ředitele LOSu, ale to je v konečnom dôsledku asi problém pána riaditeľa... Ak by to z pravidiel vyradené nebolo, podporil by som vyradenie.

MiraStar píše:Jen se zeptám o jaké zrychlení jsem psal?
Jde o to dát kategorie v textu zvlášť a neplést to do části "Divize zbraní a kategorie při závodu „krátká zbraň“" protože to platí i pro dlouhou

Zrýchlenie bola reakcia na vetu v pôvodnom návrhu:
MiraStar píše:je potřeba namalovat systém jak to hodnotit a pro nás pořadatele jak to RYCHLE vyhodnotit.

Inak sprehľadnenie pravidiel je samozrejme legitímna vec, nič proti. Len som tam hľadal niečo iné.



MiraStar
Příspěvky: 144

Příspěvek#59 » stř 19. dub 2023, 20:06

machoh píše:Ak som niečo nepochopil, rád si to vysvetliť nechám. Rozhodne nebolo mojim zámerom návrhy nejak zhadzovať či haniť, ak to tak vyznelo - ospravedlňujem sa. Len som chcel prispieť do diskusie vlastným pohľadom.


Jsem rád, že diskuse proudí konstruktivním směrem. Snažil jsem se dovysvětlit co bylo záměrem, tzn nastavit systémové řešení.

machoh píše:Zrejme som sa vyjadril nejasne. Nepáči sa mi na tom, že pre organizáciu závodu bude nutný fyzický objekt, ktorý nemá žiadne iné využite (terče, timery a ďalšie pomôcky nie sú zďaleka len pre LOS). Napriek tomu súhlasím, že v systéme niekoľkých divízii rozlíšených veľkosťou to význam môže mať.


Ano, taky mám plné auto když jdeme dělat závod. Na druhou stranu byla by to krabice v krabici. Myslím si, že v komunitě by se našel zručný truhlář, který by pro LEX, potažmo LOS těch cca 15-20 ks setů udělal za rozumnou cenu.

machoh píše:Máš nejaký názor/pripomienku k úprave znenia pravidla, ktorú som tam napísal?

Za mě je počet nábojů jednodušší na kontrolu, protože koukneš a vidíš. Nemusíš mít měřítko a hádat se jestli je to o milimetr delší nebo ne. Takhle zbraň Pi a Optik, které se nemusí strkat do krabice, koukneš a vidíš. Žádné měřidlo apod. MPi a KPi tak na to máš krabici.
Takže spíše původní znění počtu nábojů.

machoh píše:Reagoval som na 3. bod návrhu - obmedzenie maximálnej dĺžky zásobníka. Myšlienka bola, že v prípade zavedenia krabíc by to riešila krabica, a aj keby zavedené neboli, Pi by mohla zostať "otvorenou" divíziou a v ostatných diviziách to do veľkej miery rieši súčasné/navrhované obmedzenie počtu nabíjaných nábojov.

viz bod nahoře

machoh píše:Ďakujem za vyjasnenie. V takom prípade si stále myslím, že formálne čistejšia by bola zmena odstavca o pohárových závodoch tak, že pohárový závod sa vypisuje v divíziách krátkych zbraní + PDW.

Necháme rozhodnout vrchnost. Za mě dát to do obou odstavců není nic proti ničemu.

machoh píše:Nejasne som sa zrejme vyjadril ja. Samozrejme rozumiem, že procedúry za krytie apod. by zostali. Naďalej ale považujem za legitímne, aby mal usporiadateľ možnosť predpísať napr. procedúru štartu, ktorá by mala strelca dlhšie zdržať či inak riešenie skomplikovať a túto procedúru vymáhať počtom penalizácii zvoleným v pomere k výhode, ktorú by strelec získal nenasledovaním tejto procedúry. Takto je to medzistupeň medzi 1 procedúrou a 12 prockami za zcela chybé riešenie situácie či DQ za nešportové správanie. A ten medzistupeň podľa mňa má využitie.

Já vycházím co se mi nelíbilo na jednom závodu, kdy se měli hodit 3 puky z 5 do kyble. To mělo zbrzdit střelce a navíc to mělo být k příběhu situace. Problém co v tom spatřuji je, že když se ti to nepodařilo hodit 3 puky dostal jsem 3 procedury, když jen dva dostal jsi 2 procedury atd. To je 9s když jsi nepodařilo hodit něco někam. Jde mi o to, že prostě toto je NESTŘELECKÁ DISCIPLÍNA PŘE ŘEŠENÍ SITUACE. Když by to byla jedna, tak jsem úplně ticho. Je to ta komplikace o které píšeš, nicméně musí to být rozumné, aby se hodnotili střelecké dovednosti a ne to jak počítáš integrály...

machoh píše:Asi sa nezhodneme na legitimite sdělení ředitele LOSu, ale to je v konečnom dôsledku asi problém pána riaditeľa... Ak by to z pravidiel vyradené nebolo, podporil by som vyradenie.

Hledal jsem pravidla tam, kde mají být. Až se tam přesunou, nebudu je hledat někde jinde. Nový člověk co chce střílet LOS bude běhat po konferenci, nebo je půjde hledat na místo, kde je napsáno Pravidla LOS?

machoh píše:Zrýchlenie bola reakcia na vetu v pôvodnom návrhu:
MiraStar píše:je potřeba namalovat systém jak to hodnotit a pro nás pořadatele jak to RYCHLE vyhodnotit.

Inak sprehľadnenie pravidiel je samozrejme legitímna vec, nič proti. Len som tam hľadal niečo iné.

Přehlednější struktura pravidel by byla moc fajn, už pro použití v PratiScore. Moc se mi líbí zpracování pravidel IPSC i IDPA ve své očíslované struktuře odstavců.

Jsem rád, že jsme to vysvětlili nejen sobě navzájem, ale i ostatním.
Miroslav Starčevič



Jarda.Jezek
Příspěvky: 864

Příspěvek#60 » čtv 20. dub 2023, 05:38

Že mají být pravidla na jednom jediném místě jen jednou jsem Honzovi říkal už dávno. Ostatní místa mají na primární zdroj jen odkazovat.

Pojmy délka a kapacita zásobníku nejsou zaměnitelné a neznamenají totéž. Ani přibližně. Není mi jasné, jak při přejímce zbraní rozhodčí koukne a uvidí, kolik se vejde nábojů do zásobníku, když ani výrobci v tom nemají jasno. U některých se v klidu do zásobníku dá i víc, než deklarují, a u jiných se tam ani náhodou nevejde to, co výrobci deklarují. Obrázky ve tvaru arabských číslic mohou být jen uměleckou dekorací, protože tam někdo může mít třeba legislativní vložku, pokud jeho zásobník pochází ze země, kde vládnou taková pravidla. A ta vložka může klidně být olověná. Neměli bychom tedy raději omezit maximální hmotnost prázdného zásobníku a její maximální dovolený poměr k hmotnosti zásobníku při zaznění startovního signálu? Tahle to můžeme vyšponovat kamkoliv.

Podle mého stačí, aby ten, komu o něco takového jde, v propozicích stanovil maximální dovolený počet nábojů v zásobnících. Půlka soutěžících bude brblat, že si nekupovali velkou pistoli s velkými zásobníky proto, aby je nosili poloprázdné.

Já bych hmotnostní výhodu plného zásobníku neřešil.

Že budou krabičky, psal Honza už dávno, nechápu, proč to znovu navrhovat. Ze dřeva bych je raději nedělal. Zbraně jsou železné, tvrdé a dřevo ošoupou. Budou-li krabičky kovové, málo komu se bude chtít své pistole v nich odírat. Možná plast? Taky asi nic moc... I když třeba frézovaný silon by mohl být dobrý.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů