SA/DA a vypouštění na bezpečnostní ozub

Moderátor: LOS vedení

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2239

Příspěvek#16 » stř 3. led 2024, 22:18

Nebylo to střelené na závodech. Proto se musí vypouštět bezpečným směrem. A proto se zbraně kupují tak, aby se s nimi střílelo přesně tak, jak je potřeba manipulovat.

Na nošení jsem si koupil malého Walther PPS M2, velkou pistoli se mi nějak nosit nechce.

A LOS střílím právě s tou P-07 s vypouštěčem.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 893

Příspěvek#17 » čtv 4. led 2024, 07:47

To je Míro škoda, že se připravuješ o možnost na soutěžích "trénovat" s tím, co normálně nosíš.

K původnímu dotazu, kdybych nosil s2c, tak bych ho stejně nosil s nábojem v komoře, nezajištěnou pojistkou a kohoutem na závěru. Umět bezpečně vypustit kohout je základní dovednost, nemělo by se od toho ustupovat z lenosti. Protože to každý umí, není důvod si to na závodě neprocvičit taky...



onovy
Příspěvky: 11

Příspěvek#18 » čtv 4. led 2024, 08:03

Rozdíl dvou navržených postupů není v lenosti, ale v bezpečnosti. Náročné jsou oba stejně. Jsme lidi, chyby se stávají a postup, který je více blbuvzdorný je přeci výhodnější.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 893

Příspěvek#19 » čtv 4. led 2024, 08:28

A to je právě to hezké, že na to můžeme mít různé názory. Mnoho let jsem nosil pistoli s vypouštěčem (a blokací) s kohoutem na ozubu, kam padal při vypuštění pákou vypouštěče. Důvodů bylo víc. Myslel jsem, že je to bezpečnější, byl jsem líný vypouštět palcem na závěr, protože kvůli tomu jsem si přece koupil pistoli s pákou, abych nemusel provádět "nebezpečnou" aktivitu, věřil jsem ozubu a taky DA z ozubu je snazší než ze závěru. Takže to mám skutečně zažité. Po pětadvaceti letech jsem si dovolil změnit názor, přičemž důvody změny názoru jsem už popsal výše.

U mě tam prostě lenost byla taky. A podle sebe soudím tebe...

S2c by měl mít podle mě blokaci a vypouštění, pokud to někdo chce nosit. Pokud to někdo nosit nechce a jen to chce na sport, má lepší to přestavět na SA. Ale to už si může na sport rovnou pořídit velkou pistoli v SA.

Připravit se o možnost na závodech trénovat s tím, co člověk nosí, znamená výrazně se ochudit. Asi jsem stará škola, ale s touhle myšlenkou jsme s lidovou obrannou střelbou začínali. Proto má taky LOS předepsanou v podstatě civilní výbavu, běžné provedení zbraní, skryté nošení. Jasně, jsme už o míle dál, máme plno divizí, ale ta myšlenka tam pořád ještě je.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2239

Příspěvek#20 » čtv 4. led 2024, 08:47

Jarda.Jezek píše:To je Míro škoda, že se připravuješ o možnost na soutěžích "trénovat" s tím, co normálně nosíš.


Problém je v tom, že mám toho Walther PPS M2 teprve krátce a nemám s ním natrénováno. Jiný rozměr, jiný typ zbraně. Už je jasné, kam patří rozměrově a které zásobníky jsou povolené na LOS. Ale třeba svítilnu k němu nemám. A v kategorii MPi budu spolehlivě poslední :-(
Někdy si to dám mimo soutěž, ale musím mít jistotu v manipulaci.

A já moc nenosím .....



onovy
Příspěvky: 11

Příspěvek#21 » čtv 4. led 2024, 18:41

Jarda.Jezek píše:S2c by měl mít podle mě blokaci a vypouštění, pokud to někdo chce nosit. Pokud to někdo nosit nechce a jen to chce na sport, má lepší to přestavět na SA. Ale to už si může na sport rovnou pořídit velkou pistoli v SA.


Jo souhlas, tohle popravdě nechápu. Proč tam proboha dávají pojistku a ne decocker.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 893

Příspěvek#22 » čtv 4. led 2024, 19:01

To se tu už řešilo ve vlákně k s2c.



hugos
Příspěvky: 9

Příspěvek#23 » pon 8. led 2024, 11:31

onovy píše:... Tedy že nehoda tohoto typu se nikdy nestala. Já mu to moc nevěřím, takže budu rád za referenci :-)


Mám zkušenost, že se přesně tohle stalo zkušenému střelci při LOSu na podzim 2023. Na příštích závodech už startoval bez náboje v komoře.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2233

Příspěvek#24 » pát 19. led 2024, 11:55

Zpět k úvodnímu dotazu... Vypuštění "až dolů"...

Je to proto, že je to jednoznačně lepší způsob pro nošení.
V autě se vám nedostane pás mezi kohout a závěr a nenatáhne ho, žmolky z mikyny se nedostanou mezi kohout a závěr, nemá co spadnout na zápalník a iniciovat nějakou měkčí zápalku.
Navíc se do LOSu v podstatě převzala ověřená bezpečnostní pravidla z IPSC.

Když proti tomu postavím jediné mínus - o chlup vyšší pravděpodobnost, že si člověk při vypouštění (tedy ve chvíli, kdy kontrolovaně míří do valu) bouchne nechtěňák, tak mi výhody kohoutu až dole převládají.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti