Jak začít s LOSem?

Moderátor: LOS vedení

Uživatelský avatar
pedro!
Příspěvky: 332

Příspěvek#331 » pon 21. lis 2016, 14:54

Můj pohled jakožto člověka netknutého - zúčastnil jsem se pár (dvou) LOSíků a očekával jsem, že obsah bude v souladu s názvem, tedy Lidová obranná střelba. Můj dojem je, že se jedná o sport, který se jako obranná střelba tváří, alespoň názvem. Pro sebe ho považuji za dosti nebezpečný, protože učit se vypálit (téměř) vždy dvě rány na cíl považuji za půlku poukázky do vězení. Zrovna tak si osvojovat strategii trestných sekund se může v případném reálu vymstít. Snažit se trefit alfu v o sekundu delším čase než charlie může v realitě znamenat, že budu mrtvý. Takže LOS v současné podobě pro mě není. Asi by se to mělo rozdělit na taktický a sportovní LOS. Proč ne?



Xerxes
Příspěvky: 484
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#332 » pon 21. lis 2016, 15:28

pedro!: asi tu narážíme na nepochopení losu jako takového. Ale vůbec, jak by sis taktický los představoval?



pajapety
Příspěvky: 294

Příspěvek#333 » pon 21. lis 2016, 15:41

Bez urazky, Pedro, ale co Ti brani usporadat vlastni zavod o peti situacich, kde bude na kazde situaci stacit k vyreseni jen jeden vystrel? Aby to tedy bylo alespon trochu realne... Tahle debata je celkem o nicem. Cmk to vystihl naprosto presne

Sent from maj tojlet juzink foun

Uživatelský avatar
pedro!
Příspěvky: 332

Příspěvek#334 » pon 21. lis 2016, 15:46

Přesně nevím. Takový, který by vytvářel a prohluboval návyky, potřebné k bránění se. Opakování výstřelu ano, ale ne bezhlavě. Jen v případě potřeby. To by asi znamenalo, že to budou sklopky nebo nebo jiné "chytré" terče. Předepsané pořadí střelby na terče, proč??? Střelec se přeci musí rozhodnout sám, v jakém pořadí bude střílet, je-li útočníků více.

Měl jsem za to, že všechny tyto věci jsou promyšlené a asi nedokážu z fleku napsat, jak by to mělo vypadat. Předepsané taktické přebití, hmm, to samé - střelec se musí rozhodnout, zda je vhodné/nutné takticky přebít.

"Nucené" přebití, o kterém vím předem, že ho mám provést?

Jo, dá se tím asi mechanicky naučit třeba to přebíjení. To se dá klidně drilovat doma se sušilkami, 100x vyměnit zásobníky. Něco zcela jiného je realita, kdy opravdu dojdou náboje nečekaně nebo jsem v krytu a musím se rozhodnout, zda mám takticky přebít nebo ne.

Asi ten LOS opravdu nechápu :)

Uživatelský avatar
pedro!
Příspěvky: 332

Příspěvek#335 » pon 21. lis 2016, 15:49

papajety: brání mi v tom naprostý nedostatek zkušeností, zeptej se mě za pár let.

Uživatelský avatar
Boudy
Příspěvky: 175

Příspěvek#336 » pon 21. lis 2016, 16:10

pedro: hmmm, to je dobrý, nedostatek zkušeností se nahradí zapáleností, že? Tak co je špatného, že někdo trefí alfu ve stejném čase jako druhý charlie- jak potom srovnáš, že ten, co trefil alfu vyřešil situaci lépe?

No nic, přeji pevnou mušku a pokud to chceš jinak, nikdo ti nebrání pronajmout si celou střelnici a dělat si svoji obrannou střelbu (teda asi se správcem za zády).

LOS musí být ve spoustě věcí kompromis, kde vyhrává především bezpečnost...

Uživatelský avatar
pedro!
Příspěvky: 332

Příspěvek#337 » pon 21. lis 2016, 16:41

Koukám, že jsem nevědomky píchl do vosího hnízda. Nahrazovat nedostatek zkušeností zapáleností mi nepřijde v souladu s tvrzením, že jde především o bezpečnost.

U obranné střelby jde o přežití, nikoli o body, proto nepotřebuji srovnávat, kdo trefil alfu a kdo charlie, ale kdo "přežil" a kdo "nepřežil".

Prostě LOS je sport, soutěž, kdo se trefí rychleji a přesněji. Nic pro mě. Nechal jsem se zmást tím názvem.



ravo001
Příspěvky: 162

Příspěvek#338 » pon 21. lis 2016, 17:28

myslím že LOS ti dá hodně dobrých návyků použitelných při případné reálné obranné situaci které když máš v krvi tak už je děláš naprosto automaticky a nepřemýšlíš nad tím. Uvedu pár příkladů co mě zrovna napadly:
- dobře si stoupnout/kleknout/lehnout do krytu, abych zbytečně nevyčníval ale byl stabilní a při této poloze přesný při střelbě
- naučit se automaticky a rychle řešit neobvyklé situace se zbraní, odstraňování závad (stane se naprosto neočkávaně - selhač/zádržka, nedoražený/vypadený zásobník atd.)
- přebíjet takticky i nuceně - dle pravidel LOS je stage na ideálních 12 ran, ale pokud je tam nějáký záludný popper/gong, kyvka...tak ti dojde střelivo v nejméně vhodnou chvíli, obzvlášť když je situace "chytře" a nápaditě postavená ;-)
- tajné situace (ty nejvíc miluju) - absolutně netušíš co kde bude, řešíš dle pravidel LOS - více terčů z krytu tak jak se postupně odkrývají, pokud jich je vidět víc najednou, tak ten bližší dřív = věrně to odráží realitu. Jako příklad bych dal tajné situace v Guncentru - reálné fototerče, schované ve skříních apod., jsou tam postavené celé "malé byty" které musíš doslova prohledat.

Takže abych to shrnul, účastníci LOSů se vždycky budou dělit na "sportovce" a "obranáře" - budou se lišit vybavením a záměrem proč jedou na závod. Já se řadím asi do té druhé skupiny - závodím s tím co nosím (CZ75 semicompact s obyč. pevnými mířidly, zásobníky na 16 ran) vč. pouzder a oblečení (nic extra taktického, běžné mikiny atd) a na závod jedu si potrénovat na případný reálný střet v životě - to že se pravidelně umisťuju v horní polovině a docela často i mnohem výš beru jen jako velmi příjemný bonus.

To co jsem se naučil na závodech se nedá nadrilovat nebo potrénovat "v klidu na střelnici" a jsou to zkušenosti k nezaplacení - ten prvek stresu že běží čas a že jsem platil startovné odhalí spoustu chyb které při drilu/tréninku buď přejdeš nebo ani nepostřehneš, protože tě nic "netrestá" (v mém případě to je např. instinktivní kontrola doražení zásobníku a jeho potažení, jeslti opravdu drží - možná mě to stojí pár desetinek, ale vyplatí se ;-). Také vlivy počasí (teplo/zima, vítr, slunce do očí/tma, špatný terén atd.) a z toho odvíjející problémy jako zkřehlé ruce, třas/pot a obecně diskomfort dokáží udělat divy a je dobrý si to vyzkoušet.

Takže nehaž flintu (pistoli) do žita a vyraž na další závody více zaměřené obranně, LOSík není "plnotučný" závod LOS a hlavně si z toho vezmi co je pro tebe dobré a zbytek ber jako fakt a užíj si to.

Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 361

Příspěvek#339 » pon 21. lis 2016, 18:16

Amen


Sent from my iPhone using Tapatalk

Uživatelský avatar
Boudy
Příspěvky: 175

Příspěvek#340 » pon 21. lis 2016, 18:46

pedro! píše:Koukám, že jsem nevědomky píchl do vosího hnízda. Nahrazovat nedostatek zkušeností zapáleností mi nepřijde v souladu s tvrzením, že jde především o bezpečnost.

U obranné střelby jde o přežití, nikoli o body, proto nepotřebuji srovnávat, kdo trefil alfu a kdo charlie, ale kdo "přežil" a kdo "nepřežil".

Prostě LOS je sport, soutěž, kdo se trefí rychleji a přesněji. Nic pro mě. Nechal jsem se zmást tím názvem.

Špatně jsi mě pochopil - za zapaáenost byla na tebe (plus vykřičník u tvého jména), ne na bezpečnost v LOS... pokud ti jde o přežítí, musíš někam do války (ber to jako nadsázku)...



Chip
Příspěvky: 641

Příspěvek#341 » pon 21. lis 2016, 21:04

Žádná disciplína ve které se dva lidé objektivně poměřují nemůže být naprostou simulací skutečného souboje. Aby něco bylo hodnitelné, musí to být svázané pravidly. Stejně jako box, thai box, nebo MMA není skutečná rvačka, nebo boj na život a smrt, nemůže tím být obranná ani praktická střelba. Jen to může rozvíjet nekteré vlastnosti potřebné k úspešnému vyřešení konfliktu. Nic víc tyto disciplíny nenabízí a nic jiného od nich nikdo nemůže chtít. Aby chování terčů skutečně simulovali chování pachatele, musel by takový terč někdy utéci po první výzvě, jindy spadnout po zásahu do okrajové zóny a někdy by musely vydržet deset zásahů do alfy. A jak bys to pak chtěl srovnatelně vyhodnotit jako závod? Můžeš si vzít FX zbraň, nebo aspoň airsoftovou a s několika značkaři si stavět modelové situace. Jenže pak zase nepůjde o sport, protože nezaručíš objektivní hodnocení. Ale klobouk dolů pokud vymyslíš nějaké lepší a hlavně realističtější hodnocení než je IPSC nebo LOS. Nevymyslel ho totiž zatím nikdo. Jezdím po celé ČR a okolních zemích na služební závody policejních, vojenských a dalších bezpečnostních složek, ale nic výrazně jiného jsem nikde neviděl.

Uživatelský avatar
pedro!
Příspěvky: 332

Příspěvek#342 » úte 22. lis 2016, 01:38

Díky všem za info, rady a povzbuzení, nějak mi nedošlo, že (zatím?) nikdo nevymyslel reálnější simulaci boje. Je mi jasné, že ten nácvik je limitovaný technickými možnostmi a bezpečností.

Zajímavá je videoprojekce na střelnici SCSA Security. Dopadalo to pro mě dost katastrofálně, a to jsem měl pistoli v pohotovostní poloze. V realitě bych přeci netasil v okamžiku, kdy se na scéně objeví nějací lidé, tedy by to dopadlo ještě hůře.

Uživatelský avatar
jirka87
Příspěvky: 262

Příspěvek#343 » úte 22. lis 2016, 08:07

pedro! píše:Předepsané pořadí střelby na terče, proč???
- Ber to tak, že střílíš pokud vím v pořadí, v jakém se ti odkrývají (při střelbě z krytu - což je logické), při střelbě z otevřeného místa z čáry ti řeknou. A není to fuk, jestli střílíš prvně levý, nebo pravý terč ?

pedro! píše:Předepsané taktické přebití, hmm, to samé - střelec se musí rozhodnout, zda je vhodné/nutné takticky přebít.
+
pedro! píše:Nucené" přebití, o kterém vím předem, že ho mám provést?


Když ti do toho skočí závada, nebo fakt, že jsi opravdu dostřílel (kapacita), tak se to rozhodne samo, proto je fajn to mít natrénováno v době, kdy jsi za to časově penalizován = pod mírným tlakem. Konečně, může klidně nastat situace, kdy ti budou chodit útočníci ve vlnách - vypráskáš od dveří první dva (řekněme 8-10 výstřelů) a další 2 čekají na chodbě a taky by rádi dovnitř = pokud máš kapacitu jako já 12 nábojů, tak je lepší přebít, ikdyž máš ještě něco v zásobníku. Řekl bych, že je to myšleno takto. Je volovina jít s tím, že máš v zásobníku 2 náboje.

pedro! píše:Jo, dá se tím asi mechanicky naučit třeba to přebíjení. To se dá klidně drilovat doma se sušilkami, 100x vyměnit zásobníky.
To určitě můžeš a je to vhodné, ale nejseš schopen si zjistit, jak jsi na tom v nějakém pressu při situaci, kdy hraje roli čas - tedy na soutěži. Doma budeš házet zásobníkama před sebe, za sebe, měnit je během čumění na telku, půjde ti to dobře od ruky a budeš jako robot. Ve chvíli, kdy ti v hlavě tikají stopky už to tak asi nebude. Nebo ne u mě, třeba jsi kliďas jak hrom.

pedro! píše:Asi ten LOS opravdu nechápu :)
To nemusíš, ostatně, nikdo tě tam násilím netáhne :) Já bych si taky takové věci raději zprvu cvičil nějak sám, ale je to těžké. Střelnic s dovoleným pohybem je v mém okolí naprosto přesný počet. NULA.

Toš tak za mě, jako amatéra s jedním prožitým LOSíkem :) Ber to Pedro tak - buďmě rádi, že to někdo pořádá a můžeš se u střelby hýbat. To je benefit a velká výsada. Ono to totiž možná nepůjde vždycky (v budoucnu).

P.S : A pokud to chceš reálnější co do situace (ne střelby), zkus airsoft, nebo paintball. Já jsem to vždycky zatracoval a stím, že je to hra pro kluky, co ještěnemají zbroják. No..asi jsem to nějak přehodnotil, protože u toho pitomého airsoftu máš zkutečně možnost běhat po lese jak chuj a můžeš lidi "střílet" do hlavy nebo kam chceš (předpokládá se užití ochranných prvků jako brýle apod.) Takže já bych si na vojáčky klidně zahrál :)
Naposledy upravil(a) jirka87 dne úte 22. lis 2016, 08:10, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#344 » úte 22. lis 2016, 08:07

pedro! píše:......... Předepsané pořadí střelby na terče, proč??? Střelec se přeci musí rozhodnout sám, v jakém pořadí bude střílet, je-li útočníků více.......

setkal jsi se snad s tím, že bys musel střílet po nejvzdálenějším terči s basseballkou dřív než po terči s nožem na kontaktní vzdálenost ?
čili byl briefing stage výrazně mimo Tvé logické postupy ?

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#345 » úte 22. lis 2016, 08:16

pedro! píše:.......... zúčastnil jsem se pár (dvou) LOSíků a očekával jsem, že obsah bude v souladu s názvem, tedy Lidová obranná střelba. Můj dojem je, že se jedná o sport,......

kupodivu ikdyž jsi dělal zkoušky na ZP pro sk. E jsi nestřílel hodnocený zásahy na sklopnou figurínu ale na sportovní terč
ono se to totiž snáz vyhodnocuje
LOSík jsou treninkový stage, stejně jako když si postavíš na parkovišti slalom, nemusíš závodit ale měl bys umět ovládat svý auto a jinak než stopkama svůj progres neodhalíš

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů