LOS - vypouštění kohoutu před startem ?

Moderátor: LOS vedení



ianraider
Příspěvky: 565

Příspěvek#196 » úte 12. úno 2013, 12:20

PaF - Na závodech LOS je stav zbraně daný procedůrou např. ..nabití z opasku,zásobník mimo zbraň,....O ,,kondici jak kdo nosí,, se pravidlech nic nepíše str.10,čl.22 :lol:



KarlosP
Příspěvky: 194

Příspěvek#197 » úte 12. úno 2013, 13:18

"jak kdo nosí" se v drtivé většině případů týká stavu s nábojem v komoře či bez, nikoliv polohy kladiva. A pro začátečníka je tato informace při stresu na začátku situace rozhodně přínosem. Určitě je to lepší než jenom zavelet co je v pravidelch a nechat ho v tom plácat.



MichalAdam
Příspěvky: 191

Příspěvek#198 » úte 12. úno 2013, 14:43

Na to se mysli pri briefingu kde by to mel reditel,nebo hl. rozhodci pripomenout.(manual na provadeni briuefingu je pro poradetele ke stazeni)
K pristupu k novackum na situaci,ale vzdy zalezi na danem rozhodcim.Myslim,ze rozhodci v LOSce jsou vic vstricni a poradi novackum vic nez v jinych sportech.



ianraider
Příspěvky: 565

Příspěvek#199 » úte 12. úno 2013, 14:57

KarlosP....Je něco k nepochopení při povelu nabij a připrav se ???? Navíc si myslím,když někam jdu,tak se zeptám ,jak se to požaduje a nebo si přečtu pravidla. Každý rozhodčí na situaci má ,,nováčkům ,, věnovat větší péči,to znamená aspoň pro mne že mu to vysvětlím a pohlídám veškerou manipulaci a pohyb se zbraní.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#200 » úte 12. úno 2013, 17:18

ianraider píše:Georg - V pravidlech LOS ( tuším str10,čl.22 ) ,,Povely a činnost závodníka,, ...rozumíš situaci ?....nabij zbraň a připrav se....pozor ... Nikde tam není ,,jak kdo nosí,,. Pokud tohle říká rozhodčí na situaci,je to jeho chybný výrok a svědčí o jeho nevyspělosti,úrovni a neznalosti pravidel.Jak psal Michal, co ,jak a proč bylo již popsáno 100x,stačí se držet pravidel LOS. Pro všechny platí ,,z c e l a ,, vypuštěn. Je to nastaveno pro všechny stejné (především jde o bezpečnost) a není důvod tohle řešit.Pokud se kdokoliv zůčastňuje závodů,a jsou tam nastaveny pravidla,musí je logicky respektovat. Mimo závody si opravdu může nosit jak chce.

Tak za 1) musím napsat, že bylo větou "tak jak nosíš" (nebo si zvyklý nosit - do písmene přesné znění není podstatné, to asi každý pochopíme :) ) míněno to, že buď zasunu náboj do komory, nebo ji nechám prázdnou. Toto vše mi bylo řečeno, respektivě srozumitelně vysvětleno ještě předtím, než se mne rohodčí zeptal, jestli jsem připraven.
Za 2) ani u jednoho rozhodčího jsem nezaznamenal žádný chybný krok a ani jeden mi nezadal jedinou myšlenku pochybnosti o jejich vyspělosti. Vše mi bylo vysvětleno ještě předtím, než jsem položil ruce na zbraň.
Za 3) manipulace se zbraní probíhala před očima rozhodčího (doufám, že zas nějakého nedovtipa nenapadne, že stál přede mnou !!!!!!!!!! - nebylo tomu tak !!!!!!!!!). Tedy nabil jsem, připravil zbraň ke střelbě, spustil kohout na bezpečnostní ozub. No a pak jsem byl rozhodčím správně upozorněn, že dle pravidel LOSu kohout musí být spuštěn úplně dolů, tedy až na úderník. A to byl ten okamžik, který mne nemile překvapil
Za 4) Brífing samozřejmě před samotným rozchodem na stage proběhl. Jasně a srozumitelně.

Vždy jsem při nástupu na stage rozhodčího upozornil, že jsem nováček. Každý rozhodčí mi stage pěkně vysvětlil a zodpověděl případné otázky. Takže všichni rozhodčí při mé první střelecké soutěži se snažili mi vyjít vstřít, před samotnými povely mi bylo vše řádně vysvětleno a na na samotný průběh si můžu stěžovat jen a pouze na sebe, protože jsem nenastřílel dle svých představ, což ale nemohu přičítat na vrub rozhodčím, ale jen a jen sobě. Vysvětluji to tady tak obšírně, protože mi vadí ta poznámka o chybném výroku a nevyspělosti rozhodčího. Nic takového jsem nezaznamenal.

Jedinou chybu, kterou přiznávám, je to, že jsem před samotným závodem nečetl pravidla. O LOSu vím už několik let, ale věnoval jsem se jiným pistolovým (i malorážkovým) střeleckým disciplínám. To že jsem jsem se závodu LOSu zůčastnil bylo na poslední chvíli, kdy jsem ještě ani na samotné střelnici nevěděl, jestli budu závodit, nebo si jen vypiju kafe, podívám se a pojedu domů.

Co mne však překvapilo byl právě ten oný pokyn rozhodčího o spuštění kohoutu na úderník. Osobně to považuji za nešťastnou část pravidel. Nicméně jednou platí, tak je dodržuji. Svými příspěvky se nesnažím hlásat, aby se třeba toto konkrétní pravidlo jakýmkoliv způsobem ignorovalo, obcházelo či podobně. To ne. Jen jsem chtěl coby člověk prvně střílející LOS vyjádřit svůj názor a celkový dojem na tuto střeleckou disciplínu.



ianraider
Příspěvky: 565

Příspěvek#201 » úte 12. úno 2013, 18:17

Georg ... Pokud si dáš práci a přečteš si příspěvky ode mne a členů Rady LOS proč se vypouští ,,zcela,, tak to pochopíš, tím spíš,že již máš střeleckou zkušenost. Jde jen a jen o ,b e z p e č n o s t, Nechci tady zase o tom psát,ale kdykoliv mě potkáš na závodech,rád Ti k tomu řeknu více. :twisted: Myslím si,že rozhodčí by právě u nováčka neměl použít ,,tak jak nosíš,, a měl by naopak dodržovat správné výrazy.( nováčeka a vlastně každý by měl dostávat stejné informace ode všech rozhodčích :twisted: )



PaF
Příspěvky: 878

Příspěvek#202 » úte 12. úno 2013, 20:21

edit Sorry nechal jsem se zase hecnout. Radsi nic :roll:



Carloss
Příspěvky: 2956

Příspěvek#203 » úte 12. úno 2013, 21:52

Myslím,, že termín "tak jak nosíš" se netýká kohoutu, ale "s/bez náboje v komoře), což pravidla neurčují, resp. určují v článku 5, pokud není v situaci popsáno jinak. Jde tedy o zkrácení konkrétního ustanovení pravidel, což, dle mého, na škodu není, neb soutěžící, včetně začátečníků, pravidla znají a jestli se nemýlím, je, nebo by to měla být povinost (vcelku logická). Už vidím, jak každému závodníkovi, který se na to zeptá přeříkává celý článek Pravidel.



markus
Příspěvky: 33
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#204 » úte 12. úno 2013, 22:41

Pořád dokola se opakuje bezpečnost a přitom podle pravidel musím při vypouštění použít spoušť, která na mé zbrani odblokuje úderník, přitom bych mohl použít vypouštění kohoutu, při kterém kladivo dopadne na zablokovaný úderník. Navíc to je uděláno tak šikovně, že můžu (nemusím) levým palcem kladivo brzdit. Takže jsem pravidly donucen "bezpečně" stisknout spoušť, kousek pohnout kladivem, pustit spoušť a pomalu spustit. Tohle vnímám jako velký problém a byl bych rád, kdyby šlo v příštím ročníku použít bezpečnostní prvky, které na zbraň výrobce dal.

Uživatelský avatar
jomekabi
Příspěvky: 937

Příspěvek#205 » stř 13. úno 2013, 00:16

Uprimne receno, tyhle leta se tahnouci diskuze, na vsech forech, nechapu. :roll:
Proste pravidla jsou dana, tak se jim prizpusobim a nemudruju o nesmrtelnosti chrousta. To je jako kdybych v atletice mudroval, proc sprinteri startuji z tak debilni polohy, kdyz v normalnim zivote bych startoval ze stoje. ;)



tempest
Příspěvky: 167

Příspěvek#206 » stř 13. úno 2013, 06:46

Jsem pouze greenhorn, ale když se to má hlavu a patu, tak se přece dá s pravidlama hýbat, ne? Nedohlíží to despotický monarcha, jehož slovo by bylo zákonem.
Mne osobně je tohle vcelku ukradený, zas tak se mne to netýká, protože ambice na vítězství nemám a stejně tasím s natažením.
A OT ad bezpečnost: Třeba 9.2. v GC mi Stage č.2 přišla zase nedotáhlá ve prospěch bezpečnosti, protože když jsem držel kamarádovi krční tepnu, nesměl jsem natáhnout o opasek a přebít se sevřením zbraně mezi koleny. Nýbrž jsem mu tepnu pustil, udělal co bylo třeba a zase chytil. Docela rád bych si to vyzkoušel ještě o fous ztížený, leč smolík...

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3755

Příspěvek#207 » stř 13. úno 2013, 07:09

tempest píše:Jsem pouze greenhorn, ale když se to má hlavu a patu, tak se přece dá s pravidlama hýbat, ne?


Jistě, jednpuza rok se korigují pravidla. Před touto změnou vždy CMK vyzývá aby ti kdo nějaké připomínky mají je zpracovali a předložili. Rada LOS je projedná a bud do pravidel zapracuje a nebo ne. Takže tohle je způsob jak pravidla změnit, diskuze na 14 stránek na foru nezmění nic.

Uživatelský avatar
Urdo von Fuj
Příspěvky: 345

Příspěvek#208 » stř 13. úno 2013, 09:22

na základě nařízení EU o gendrové vyváženosti navrhuji vedle vypoušení kouhoutu, vypouštět i slepičku



garf
Příspěvky: 170

Příspěvek#209 » stř 13. úno 2013, 12:11

:lol: :lol: :lol: Tak ode dneška vypouštim slepičku , ať je gender spravedlnost & safety first...
Hláška roku, dík za positivní energii Tvého sdělení, :lol:
a slepičku pouštím až dolu :mrgreen:

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#210 » stř 13. úno 2013, 12:41

ianraider píše:Georg ... Pokud si dáš práci a přečteš si příspěvky ode mne a členů Rady LOS proč se vypouští ,,zcela,, tak to pochopíš, tím spíš,že již máš střeleckou zkušenost. Jde jen a jen o ,b e z p e č n o s t, Nechci tady zase o tom psát,ale kdykoliv mě potkáš na závodech,rád Ti k tomu řeknu více. :twisted: Myslím si,že rozhodčí by právě u nováčka neměl použít ,,tak jak nosíš,, a měl by naopak dodržovat správné výrazy.( nováčeka a vlastně každý by měl dostávat stejné informace ode všech rozhodčích :twisted: )

popravdě jsem se touhle otázkou - vypouštění kohoutu "až na doraz" začal zabývat až po 9.2.2013. Kdo všechno je či není členem Rady LOS mi moc není známo. Snažil jsem se toto vlákno pročítat celé, ale po čase jsem se v tom vždy tak nějak už ztrácel.
Zcela chápu, že jde o bezpečnost. To je v pořádku. S tím též souhlasím. Mě však nejde o to, jestli vypouštět rukou nebo vypouštěcí pákou. Rukou - to by měl ovládat každý, to je jasný. Vypouštěcí pákou - máš-li zbraň v pořádku, pak není problém. Pokud však bije až na úderník s následným odpálením náboje - je problém ve zbrani a pak je jasné, že do závodu nepatří. Ale to není to, co já řeším.
To, co mne konkrétně vadí je úmyslná ignorace bezpečnostního ozubu. Pročpak se asi jmenuje (nazývá) bezpečnostní ozub ??
Co se však týče rozhodčího na stage a jeho komunikace, tak ve tvém tvrzení, "že každý by měl dostávat stejné informace ode všech rozhodčích" nesouhlasím. Resp. souhlasím s tím, že to co řekneš jednomu, tak to samé řekneš i druhému, ale nezkušenému pomůže víc informací (nemyslím prozrazovat stage), které přispívají k jeho orientaci. Tím jako by jsi všechny rozdíly mezi začátečníkem a "starým ostříleným matadorem" úplně setřel a popřel. Rozdíl v komunikaci by měl (nebo mohl) být. Zkušený střelec ví, co ho čeká a má pohyby již zažité. Ten začátečník ne. Já osobně jsem byl na tom takhle: sám, v cizím prostředí, bez kohokoliv známého (absence psychické podpory a s někým pokecat), neznalost terčů a hlavně neznalost situace (v IPSC jsem si vždy stage mohl prohlédnout a věděl jsem, kam zhruba (do bezpečného prostory) dopadnou mé střely). Samozřejmě, že brífing proběhl. Takže v takovéto nervozitě proběhla komunikace mezi rozhodčím a mnou. Čili vyjasnění si situace. Pak proběhly dané povely. Jestli se nám všem jedná o bezpečnost, tak rozhodně komunikace byť i na samotném startu mezi rozhodčím a střelcem pro vyjasnění situace k této bezpečnosti vždy přispívá. Je rozdíl mezi zkušeným, kde ta komunikace se omezí jen na samotné povely a startovní signál a mezi nezkušeným, kterému rozhodčí klidně znova připomene, co a jak. Má se jednat o zábavnou střelbu s navozením co nejreálnějších situací v možnostech střelnice, které tě mohou potkat v životě. Ale tady bohudík nejde o životy či zdraví a proto bezpečnost je na místě. A jestli k té bezpečnosti přispěje i komunikace nad rámec omezení se na jenom předepsané povely, tak já osobně považuji tuto komunikaci jen za přínosnou.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host