Los - účast policistů, případně členů jiných ozbrojených složek

Moderátor: LOS vedení

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#1 » ned 3. bře 2013, 17:10

Zdravíčko pánové, dnes jsem se bavil s kamarádem policistou a zmínil jsem se mu, že jsem zkoušel střílet LOS a že s největší pravděpodobností si to tento měsíc zopakuju. On se mne ptal, zda by mohl jet se mnou. Já mu řekl, že v tom nevidím problém. Pak jsem se ho ptal, čím bude střílet, kdy on mi odpověděl, že služební CZ 75 D compact. Bavili sme se ještě dál o LOSu a já mu řekl, kde a co si má ještě přečíst.
Pak jsem se podíval do pravidel (abych se ujistil) a koukám, že si nejsem jistý, zda by se vůbec mohl takové soutěže zůčastnit :shock: A proč ? Protože v pravidlech je napsáno, že:
Pravidla LOS, Část II - Pravidla závodu
1. Registrace
Při registraci musí závodník pověřenému rozhodčímu předvést zbraň, se kterou bude střílet, výstroj a předložit doklady ke zbrani.
Jenže služební zbraně totiž nemají Průkaz Zbraně. Takže by jako policista musel asi startovat v Divizi Pistol: Ozbrojené složky (policie, armáda, SBS). Jenže zde je další problém:
- Ve skupině Ozbrojené složky smí závodit pouze zaměstnanec ozbrojených složek. Pokud chce závodit v této skupině, musí použít služební uniformu, protože pak smí použít speciální vybavení (taktická pouzdra atd.) a viditelně nošenou zbraň tak, jak to zákon neumožňuje běžným občanům.
pochybuju, že by se mu chtělo jet v uniformě, spíš by to chtěl střílet jako civilista, ale ke zbrani nemá PZ. A v pravidlech je jasně uvedeno, že musí předložit doklady ke zbrani. Navíc tato skupina snad ani nebude vyhlášena. Když se tady píše a veřejně prohlašuje, že pravidla jsou danná, neměnná a musí se dodržovat, s čímž souhlasím a také jsem pro, aby se dodržovala, může mi někdo poradit, co s tím ? Napadlo mne, že by závod mohl střílet mojí zbraní, ale on že je zvyklý na tu služební a že by bylo zbytečně finančně nákladné (cena nábojů), aby se zaučoval s tou mojí. Takže tudy cesta nevede. Co tedy s tím ? Díky za každé podmětné odpovědi.



kuba
Příspěvky: 434

Příspěvek#2 » ned 3. bře 2013, 17:54

Tohle je na dohode s organizatorem, na souste zavodu ani prukaz zbrane videt nechtej, spis jde o to zda ma zbrojak.

jde spis o to jestli mu to dovolej v praci :) jinak obcas vim ze nekdo strili se sluzebni a neni v tom problem, pokud ma ale zbrojak.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#3 » ned 3. bře 2013, 17:57

Jo omlouvám se, na to jsem zapomněl. Zbroják myslím nemá. Jako policista jej v zaměstnání stejně nepotřebuje. A to je další věc, jenže v pravidlech jsem o zbrojním průkaze nic nenašel. Pouze o dokladech ke zbrani.



kuba
Příspěvky: 434

Příspěvek#4 » ned 3. bře 2013, 18:03

tohle spis nez z pravidel zavodu vyplyva ze zakona a provozniho radu strelnice. A pokud nema zbrojak tak to nejspis bohuzel. ale tohle zalezi spis na poradateli zavodu a spravce strelnice (ale zase proc by meli duverovat nekomu a brat za nej odpovednost)..

Uživatelský avatar
jomekabi
Příspěvky: 937

Příspěvek#5 » ned 3. bře 2013, 19:59

Pratele, zase jenom dumate nad necim, co je proste:
Pokud vim, tak vas zadna strelnice nenecha strilet budto bez zbrojaku, nebo bez odborneho dozoru.
Vyjimkou je, kdyz prijdou oficialne trenovat policajti ci vojaci, se svym instruktorem. Pak samozrejme mohou strilet i bez zbrojaku a se sluzebni zbrani.
Na LOS, ci jakykoliv jiny zavod, mohou jako soukrome osoby pouze se zbrojakem. Opet je zde vyjimka: prinese-li pisemny souhlas sveho velitele, ze se smi zucastnit se sluzebnim prukazem a sluzebni zbrani. Bez tohoto souhlasu to smrdi pruserem. ;)
Naposledy upravil(a) jomekabi dne ned 3. bře 2013, 20:00, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#6 » ned 3. bře 2013, 19:59

Tak zákon o zbraních č. 119/2002 Sb. říká, že:
(2) Zákon se nevztahuje, není-li dále stanoveno jinak, na:
a) zbraně, střelivo a munici, které jsou nabývány nebo drženy ve výzbroji ozbrojenými silami České republiky1), bezpečnostními sbory1a), Vojenským zpravodajstvím1b) nebo ozbrojenými silami anebo sbory jiných států při jejich pobytu na území České republiky, překračování státních hranic České republiky a průjezdu přes území České republiky......
přičemž:
Závody (LOS) se obecně musí řídit zákonem č. 119 / 2002 Sb. v platném znění a ostatními souvisejícími zákonnými normami.
Takže už asi jen provozní řád střelnice ? Nebo je nějaká šance, aby si zastřílel i něco jiného než nějaké standartní cvičení na služební střelnici ?
Nějaké to tvrzení, že ani ZP vidět nechtějí a podobně je o ničem, protože jestliže příjde na střelnici někdo nový, neznámý, který navíc není zběhlý v provozním řádu střelnice, kterou ani nezná (já osobně jsem tam střílel poprvé a sám jsem byl "nervózní" z neznámého prostředí). Takový střelec je více pod "drobnohledem", takže je zde na místě větší, resp. kompletní kontrola požadovaného a předepsaného.

Těsně před vložením napsal jomekabi svůj příspěvek.



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#7 » ned 3. bře 2013, 20:02

To lze chápat i tak, že pokud se někdo řídí zákonem, tak celým. Tedy i onou vyjímkou ze zákona, tedy že se zákon sám nevztahuje na ozbrojené síly. I to je v zákoně o zbraních platné.

Uživatelský avatar
jomekabi
Příspěvky: 937

Příspěvek#8 » ned 3. bře 2013, 20:10

Tim chces rici co? Ze muzou prijit jako soukrome osoby (tj. mimo sluzbu) jen se sluzebnim prukazem a sluzebni zbrani? Ani nahodou!
Pokud jsem Te spatne pochopil, tak se omlouvam.



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#9 » ned 3. bře 2013, 20:24

Nechtěl jsem tím říct, že může, nebo nemůže. To neumím posoudit. Ale to, že je třeba posuzovat i zákony i pravidla LOSu v dalších souvislostech. Zákon o zbraních není jediný předpis, kterým se jako občané řídíme, že. ;-)

Asi jako soukromá osoba do soutěže ne. Nevím, ale zase služební zákon, nebo zákon o policii, nebo jak se to dnes jmenuje je oním zvláštním předpisem, a ten se vztahuje asi zase jen na policistu ve službě. Tak nějak bych souvislosti chápal. Jestli je to na rozhodnutí pořadatele, nebo jestli nemůže, nebo může... to opravdu posoudit v takto širokých souvislostech neumím. Jen jsem chtěl na ty širší souvislosti poukázat.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#10 » ned 3. bře 2013, 20:46

Pánové, prosím, jen žádné hádky. To opravdu není mým úmyslem. Děkuji.
Vypadá to, že jsem (společně) asi "kápli" na "absurdum". Ve službě může veřejně a viditelně nosit zbraň, kterou může použít i mimo KN a NO, ale pokud se chce zdokonalit i mimo službu, tak nemůže. Nebo může ? Co vím, tak mi říkal, že služební zbraň může nosit i mimo službu (přičemž její použití je stejné jako ve službě), ale je to nějak upraveno nějakým rozkazem nebo nařízením a teď nevím jestli policejního prezidenta, nebo jen nějakého nadřízeného.



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#11 » ned 3. bře 2013, 21:16

To není o hádkách, myslím. Jsem onehdá byl s jedním policistou mimo službu na střelnici... a kdybych tam nebyl, měl by asi smůlu. To by mohl tušit ten policista, jestli tu možnost tak nějak mít může, se zdokonalovat. Jen stále pozor na jednu věc, pro civilisty je nějaké nařízení policejního prezidenta, naprosto irelevantní. Občané se říděj zákony, vyhláškami a nařízeními vlády a ministerstev. Pak už jen pravidly stanovenými subjekty pouze ve své působnosti, ovšem pouze v rámci vyšších právních norem. Zpravidla vyhlášky obcí, pracovní řády organizací a podobně. U těch ale tato nařízení mimo svou působnost nemají žádnou váhu. Myslím.



Steiner
Příspěvky: 784
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#12 » ned 3. bře 2013, 21:45

Jsou tři možnosti:

a) má písemný souhlas nadřízeného, startuje se služební zbraní

b) má ZP a PZ a startuje se svojí zbraní

c) nemá ZP ani vlastní zbraň, startuje s vypůjčenou zbraní pod dozorem instruktora podle §59 - Svěření zbraně, pokud se dohodne s pořadatelem a pokud to dovolují propozice toho konkrétního závodu

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#13 » ned 3. bře 2013, 22:11

Problém by nebyl, kdyby měl ZP. Jinak ty nařízení pol. prezidenta a podobně se týkají samozřejmě jeho. Myšleno nějaké ty pokyny a nařízení nošení služební zbraně mimo službu. Je jasný, že pro civilisty zase platí to co psal Carloss.



magnum
Příspěvky: 56

Příspěvek#14 » ned 3. bře 2013, 23:02

to že policisté nemuseli mít ZP platilo kdysi. Dnes již musí mít ZP. Takže jej kolega na 100% má



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#15 » ned 3. bře 2013, 23:15

Já myslím, že nemusí, pokud není měšťák.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů