Zbraně jako investice



dassan
Příspěvky: 3

Příspěvek#1 » úte 4. kvě 2021, 09:37

Dobrý den,

Chtěl bych se Vás zeptat/požádat o pomoc. Vlastním zbr. průkaz skupiny B. Nejsem aktivní střelec a zatím žádnou zbraň v osobním vlastnictví nemám. Doslova jsem se ale zamiloval do designu speciální edice pistolí Walther a měl bych zájem si pořídit celkem 3-4 pistole nikoli ke střelbě, ale spíše jako investici ( no dobrá, s jednou bych nejspíš aktivně střílel:-) )

A sem bych chtěl směřovat svůj dotaz, protože je zde plno fundovaných lidí. Měl bych očekávat nějaké problémy s nákupem většího počtu pistolí? Vyjdou mi na policii se žádostmi vstříc nebo na to budu muset postupně/jinak? Ohledně zabezpečení zbraní - samotná jedna pistole je dodávána s bezpečnostním kufříkem s mechanickým zámkem, ale při tomto množství by bylo rozumnější volit variantu trezoru. Zda-li by mi mohl poradit ohledně případného výběru zabezpečení, budu jedině rád.

Děkuji za vás čas a informace
Přeji hezký den
Dan



skagerak
Příspěvky: 972

Příspěvek#2 » úte 4. kvě 2021, 09:51

Zabezpeceni podle zakona - od dvou kusu uz nestaci
"vhodne zabezpecit"

Koupit si je muzes, sportovat se da i treba s ppk pp p38 ...

Ale na tema "povoleni" ZP, trezory... je tu rada vlaken tak svuj dotaz smeruj do jednotlivych prislusnych vlaken a ne vse do jednoho, a taky hledej je toho tady, dost



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#3 » úte 4. kvě 2021, 10:06

dassan: Policie při posuzování žádosti (o nákupní povolení, počítám, že půjde o zbraně kat. B), nerozhoduje o tom, jestli někomu "vyjde vstříc", nebo ne, ale čistě o tom, jestli dotyčný žadatel splňuje všechny požadavky dané zákonem, v tomto případě vlastní ZP (§ 12 zákona č. 119/2002 Sb.). Příslušná skupina ZP (ve tvém případě B) pak určuje, co se zbraní můžeš dělat (§ 28 odst. 2 zákona č. 119/2002 Sb.).



dassan
Příspěvky: 3

Příspěvek#4 » úte 4. kvě 2021, 10:16

Děkuji za informace, nechtěl jsem zapůsobit jako zákona neznalý, jen jsem se chtěl poradit s profíky, co v tom chodí již delší dobu (ve mě se tato myšlenka zrodila před cca týdnem), takže jsem si, přiznávám, o tom moc nezjistil a rovnou sem napsal dotaz. Hlavní dotaz byl ohledně případných problémů při nákupu vyššího počtu zbraní (3-4) během půl roku.

Ohledně zabezpečení - trezoru - se podívám do dalších vláken.
Děkuji za Vaši pomoc:)
Dan

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2412

Příspěvek#5 » úte 4. kvě 2021, 10:28

Ještě bych rád dodal, že pokud se nejadná o nesehnatelné sběratelské kusy, tak na koupi jakékoli zbraně tratíš. U běžných služebních pistolí počítej s tím, že hned po koupi jde cena o 20-30% dolů. Po deseti letech ještě víc. V trezoru lze mít do 10 kusů zbraní a zároveň počet nábojů nepřevyšující 10 000 kusů. Pak už musíš mít zabezpečenou "trezorovou místnost".
Jako koníček jsou zbraně fajn, ale na investování jsou mnohem lepší jiné produkty, než zbraně.

Název speciální edice , nezaručí že si cenu udrží, nebo se dokonce zhdnotí. Trh se zbraněmi bude naopak padat, díky EU.

Uživatelský avatar
Milkyway
Příspěvky: 281

Příspěvek#6 » úte 4. kvě 2021, 10:49

Sbírej věci, které se Ti líbí a investuj do toho, co se zhodnocuje. Pokud to budeš dělat rád, přinese Ti to hlavně klid dovnitř - budeš mít z toho železí radost. Asi je hloupé Ti radit, aby sis koupil pistoli a sbírku známek s mašinkama a loděma.



gunman
Příspěvky: 173

Příspěvek#7 » úte 4. kvě 2021, 10:59

Byly doby, kdy jsem žádal třeba o 7 nákupních povolení najednou a nikdo se nad ničím nepodivoval.

Zbraní mám za mnoho peněz, ale jako investici bych to nebral. Možná kusy vyrobené před rokem 1890, o kterých stát neví.



Střelec
Příspěvky: 1645

Příspěvek#8 » úte 4. kvě 2021, 15:32

Mohu se zeptat ze zajímavosti co si představit pod pojmem "speciální edice pistolí Walther"? To je něco ze současné výroby nebo nějaké špeky jako "bondovské PPK, co si zahrálo ve filmu"?

Jinak jak je uvedeno nade mnou, zbraně samy o sobě jako dobrá investice nejsou, protože je to dost často diskutované téma, nad kterým se stále vznáší pověstný Damoklův meč s velkou otázkou, zda to lidem sneberou (stát) nebo ještě chvíli ne.



Apep
Příspěvky: 93

Příspěvek#9 » úte 4. kvě 2021, 15:47

Každá investice má své riziko, pokud pominu riziko, že bude vlastnictví zbraní omezeno, tak návratnost téhle investice je v řádu minimálně několika desítek let (20-30 nejmíň) a to ještě v závislosti na tom, jestli daný výrobce funguje, jestli se daný model stále nevyrábí, jestli je daný model nějak zajímavý atp. + inflace.
Na investici je lepší kupovat, pokud se povede sehnat, prototypy, zbraně 0. série, dlouho nevyráběné modely, atp.
Přirovnal bych to k tomu, že nyní si plánujete kupovat novou fábii s tím, že jednou bude veterán tak se vám ta investice vrátí + zisk.



cipis
Příspěvky: 2057

Příspěvek#10 » úte 4. kvě 2021, 19:39

Ale kdepak, u některých zbraní je to otázka pár roků. Ještě nedávno stály 858 sotva 6 tisíc a teď do deset, aby člověk pohledal. To samé AKS-74U, kdo to stihl před pár lety nakoupit, tak to teď směle prodá za dvojnásobek.



JardaB
Příspěvky: 1246

Příspěvek#11 » úte 4. kvě 2021, 19:43

A takovej zachovalej Mosin treba...



Střelec
Příspěvky: 1645

Příspěvek#12 » úte 4. kvě 2021, 20:27

Zhodnocení 5 tisíc u 58 není nic moc popravdě (i když 100%).



dassan
Příspěvky: 3

Příspěvek#13 » úte 4. kvě 2021, 20:35

Dle toho, co čtu, to vypadá, že si pořídím raději jen jednu pro sebe. Děkuji všem za konstruktivní komentáře:) Původně jsem měl v úmyslu zakoupit pistole Walther Q5 MATCH SF v edicích Black Diamond, Black Tie a Vintage.

Uživatelský avatar
DesertEagle
Příspěvky: 516

Příspěvek#14 » úte 4. kvě 2021, 21:02

Mám velkou obavu, že jedinou "investicí" bude aktuálně střelivo. SB omezuje dodávky, EU straší lidi zákazem olova, přebíjenky nejsou, protože není z čeho brát, když se moc nestřílí a ceny jsou pomalu, ale jistě nahoru :-(
Jinak spec. edice Walther mě taky zajíma, podělíš se s námi co tím myslís ?

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2412

Příspěvek#15 » úte 4. kvě 2021, 21:11

Nejspíš , že si vybere jednu z výše jmenovaných: "Q5 MATCH SF v edicích Black Diamond, Black Tie nebo Vintage."

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host