Kolik zbraní aby musel být trezor



crossman
Příspěvky: 46

Příspěvek#76 » pát 4. pro 2015, 07:06

Opak může nastat, že v domě jsou 2 či více lidí, kteří mají zbraně a když každý bude mít do 2, tak trezor mít nemusí. Ale to je taková specialitka, protože věřím, že když nastane tato situace, tak tam trezor je.


Zdravím, pokud si to vykládám správně, tak se povinnost mít trezor na zbraně vztahuje na objekt (byt, společná domácnost) a počet zbraní a ne na jednoho držitele? Takže pokud se v jednom bytě sejdou tři se zbraní, zbraně musí být doma v trezoru?! Je to tak? Děkuji za odpověď.


Ahoj, Chtěl bych rozlousknout tyto příspěvky výše.

Jak je to tedy pro případ, dva lidi se ZP v jednom domě(uvažujeme rodinný dům, jeden majitel domu zároveň vlastník ZP) - 1. osoba má na sebe dvě zbraně a druhá jednu. Když nebereme v potaz ponaučení, že by tam trezor měl být. Tak čistě podle zákona je potřeba mít trezor? NEbo je to v mezích "vhodně zabezpečit".

Díky za odpovědi

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#77 » pát 4. pro 2015, 07:38

Nevím, ale nějak jsem v ZoZ nenašel zmínku o tom, že se povinnost nevztahuje na držitele, ale na objekt???
viz. druhá citace). Ba naopak, já našel, že, ctuji: ..." které je však držitel těchto zbraní a střeliva povinen vhodně zabezpečit"....
Toť vše, logicky ale do dvou zbraní/držitele, poněvač o nich se dá prohlásit, že jsou stále nošené i když se budou válet na stole.



Piggy
Příspěvky: 1876

Příspěvek#78 » pát 4. pro 2015, 09:24

Bavíme se o přechovávání. Když jsem doma fyzicky přítomen, můžu si přece roztahat všude možně libovolný počet legálních zbraní (i nabitých) a není to nic proti ničemu.
Když se bude válet na stole jediná zbraň (I nenabitá, bez zásobníku, rozebraná apod.) v nepřítomnosti držitele, je to špatně.

Uživatelský avatar
RomanB74
Příspěvky: 390

Příspěvek#79 » pát 4. pro 2015, 10:11

> Piggy: "Trošku" si dovolím nesouhlasit s formulací prvního odstavce. ZoZ §2 a §28 definuje pojmy držení a nošení a držiteli ZP sk. E umožňuje mít nejvýše 2 zbraně ve stavu nošení. Takže si myslím, že nemůžeme mít více jak 2 zbraně ve stavu nošení (nabité).
Samozřejmě, doma Tě asi nikdo lustrovat nebude. Stejně tak si myslím, že když opouštíš dům/byt a necháváš zbraň v trezoru, měla by zůstat ve stavu držení (nenabitá).

Pouze podle mého chápání zákonného rámce.



cipis
Příspěvky: 2103

Příspěvek#80 » pát 4. pro 2015, 10:28

Romane, pleteš se. Držení se souhlasem majitele/nájemce vůbec neřeší stav zbraní, takže když jsem doma, mohu všechny zbraně roztahat po celém "uvnitř zřetelně označených nemovitostí" a je úplně jedno, jestli budou nabité a viditelné.
V držení podle odstavce dva, tedy za účelem přepravy z místa na místo (anebo když nemám souhlas majitele/nájemce nemovitosti), je už specifikováno, že nenabité.
U nošení je samozřejmě uvedeno všechno ostatní, vyjma těch dvou možností držení, takže je to jednoduché - přijdu za kámošem, zeptám se/povolí mi to, tak už nenesu, ale držím, tudíž žádné skrytě nebo bez nábojů není potřeba ;-)
U držení a nošení se operuje se slovem "mít", takže když jsou někde zbraně a není tam jejich majitel, tak to není ani držení ani nošení, ale přechovávání a to je specifikováno v zákoně jak.



garf
Příspěvky: 170

Příspěvek#81 » pát 4. pro 2015, 10:48

doma a na střelnici vždycky držíš ,i kdyš vlastně viditelně nosíš ,je to tak ,jak napsal cipis

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#82 » pát 4. pro 2015, 10:58

cipis: Pak se ale nejedná o držené zbraně. Držené zbraně mohou být dle ZoZ uschované, uložené nebo uskladněné (dále jen "přechovávané zbraně"). Pokud zbraň nabiješ, pak je to v rozporu s §2 písm. a) bodem 2 a už se jedná o režim nošení.
Nelze to brát tak, že držení je v písm. a) buď bod 1 nebo 2, ale musí to splňovat oba body, aby se jednalo o držení.



cipis
Příspěvky: 2103

Příspěvek#83 » pát 4. pro 2015, 11:25

Není tam "a", takže to neplatí zaráz, resp. to zaráz ani platit nemůže! Buď mám souhlas a platí 1 nebo ten souhlas nemám, tak to tam mohu max. tak přepravovat (anebo nosit, ale to je zase jen max. 2 kusy).

Co se týče toho rozdělení, tak to tam tak formulované není, je tam "Držené zbraně kategorie A, B nebo C uschované, uložené nebo uskladněné (dále jen "přechovávané zbraně") "
A to dle mne značí jen to, že se následující vztahuje pouze pro ty zbraně, co chci uschovat, uložit nebo uskladnit. Ne obecně pro všechny držené zbraně.

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#84 » pát 4. pro 2015, 12:12

Nechápu, proč nemůžeš naráz zbraň nebo střelivo uvnitř bytových nebo provozních prostor nebo uvnitř zřetelně ohraničených nemovitostí se souhlasem vlastníka nebo nájemce uvedených prostor nebo nemovitostí,
a současně mít tu
zbraň nenabitou náboji v zásobníku, nábojové schránce, nábojové komoře hlavně nebo nábojových komorách válce revolveru a uloženou v uzavřeném obalu za účelem jejího přemístění z místa na místo,

Tam se píše za účelem jejího přemístění.
V okamžiku, kdy jí začneš přemisťovat, tak se jedná o přepravovanou zbraň a o té pojednává §58 bod 1.



cipis
Příspěvky: 2103

Příspěvek#85 » pát 4. pro 2015, 13:17

No však právě a co jsem psal já jako prvně?
V bodě 1, tedy držení uvnitř zřetelně ohraničených nemovitostí se souhlasem, není ani slovo o tom, jestli to má být vybité, zamčené, schované atd. Takže kámošovi doma řeknu, můžeš to tu držet a bude zcela v souladu se zákonem u mne doma chodit s neskrytou pistolí u boku.
Když mu to nedovolím, tak nastupují dvě možnosti - buď bude držet dle bodu 2 (tedy vybitou v tašce) anebo bude nosit a tím pádem klidně nabitou, ale skrytě a jen do počtu dvou kusů.

Tedy pokud mi někdo povolí držení dle bodu 1, tak nemůže ani nastat nošení, protože se to vylučuje s definicí nošení.
Kdyby chtěli dát držení vybité obecně, tak by to napsali do obou bodů a ne jenom do bodu o přemístění či pak v rámci přechovávání.

Když jsem u kámoše na návštěvě, tak se nemůže jednat o přechovávání (protože to přeci u něj neschovávám, nemám to uložené ani uskladněné), protože tu zbraň jen "mám". A když mám souhlas, tak to zcela naplňuje variantu 1 držení.

Uživatelský avatar
RomanB74
Příspěvky: 390

Příspěvek#86 » pát 4. pro 2015, 13:23

Já to dle ZoZ chápu takto.

Nošení je definováno takto:
b) nošením zbraně nebo střeliva mít zbraň nebo střelivo u sebe, s výjimkou případů uvedených v písmenu a),

A obsah písmene a) zmiňuje Rough Boy výše. Pomozte doplnit rovnici:
Zbraň u sebe (třeba vnější pouzdo), nabitá = nošení.
Zbraň u sebe (třeba vnější pouzdo), nenabitá, náboje v kapse = podle mne nošení.
Zbraň u sebe v uzavřeném obalu, nenabitá = držení.
Zbraň doma, nenabitá = držení.
Zbraň doma, nabitá = ??? vážně jen držení?



cipis
Příspěvky: 2103

Příspěvek#87 » pát 4. pro 2015, 13:31

Musíš doplnit skrytě/neskrytě a také ještě, jestli je to doma nebo to není doma a koho je to domov, tedy jestli máš souhlas nebo nemáš :)

Dle mého názoru a toho, co nás učili kdysi na přípravě na zkoušky a z různých rozhovorů, je prostě kdekoliv doma, resp. uvnitř zřetelně ohraničených nemovitostí se souhlasem vždy držení. A to "mít" vysvětluji tak, že to tam mám. Pokud to ale chci přechovávat, tak musím splnit doplňující podmínky, tedy vybité, zamčené v trezoru atd.

Ono pánové jednoduše, kdyby to mělo být jinak, tak v životě nesplníte podmínky střelby ze zbraní kategorie D.
Totiž domluvím se s majitelem pozemku, řádně ho označím, zabezpečím (viz. par. 15/3), tak se jedná o držení ad 1a u něj není vůbec specifikované nabití/skryté, takže se mohu vesele věnovat airsoftu/paintballu apod.

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#88 » pát 4. pro 2015, 14:00

garf píše:doma a na střelnici vždycky držíš ,i kdyš vlastně viditelně nosíš ,je to tak ,jak napsal cipis

No, na střelnici se v podstatě nejedná ani o držení, ani o nošení ale používání, viz. §52. Neboť tam může střílet i osoba bez ZP sk. E, nebo i člověk bez ZP, viz §59, bod 2.

cipis:
Nechci se hádat, já tvrdím, že nabitá zbraň v objektu se souhlasem vlastníka je nošená, nikoli držená. V pasáži o držení není o nabité zbrani ani zmínka, ba naopak. Musíš to písmeno zákona brát jako celek, není tam nikde možnost NEBO.



cipis
Příspěvky: 2103

Příspěvek#89 » pát 4. pro 2015, 14:13

S tím souhlasím :) Nicméně střílení je jen jeden okamžik a v momentě, kdy tu vystřílenou zbraň odložím, tak ji tam mám sice vybitou, ale rozhodně ne v uzavřeném obalu nebo skrytě, takže se to blíží v tomto okamžiku držení (se souhlasem). A to nemluvím o třeba kombinaci dlouhá a krátká, když to nemám skrytě, to třeba střílím dlouhou a krátkou mám nabitou v pouzdře :)
Nicméně tohle je už trochu odbočení. Já jsem prostě přesvědčen o tom, že pokud mi majitel nemovitosti dovolí "držet", tak se tam můžu promenádovat jak chci.
Samozřejmě, když to tam budu chtít nechat, tedy "přechovávat", tak už musím splnit ty podmínky (vybité, patřičné schránky/trezory/zabezpečení) dle počtu kusů.

Ono tam není NEBO, ale také tam není ANEBO či A :)
Takže to prostě beru tak, jak mi velí logika - když mám souhlas, tak je to takto, když souhlas nemám, tak to akorát mohu přepravovat.
Vždyť si vem extrém, to bys, dle tvého, nemohl defacto doma chodit s nabitou pistolí za pasem, musel bys to mít skrytě a mohl bys mít jen dvě ... Plus samozřejmě to hraní airsoftu/paintballu.

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#90 » pát 4. pro 2015, 14:30

Doma můžu chodit s nabitou pistolí za pasem, mám ji v režimu nošení. Nemusím jí nosit skrytě, nejedná se o místo veřejnosti přístupné. Nesmím jí tam používat, vyjma NO a KN.
Když Ti majitel dovolí držet, tak se tam nemůžeš promenádovat jak chceš, ale jen tak, jak je to uvedeno ve smyslu držení - bod 1., bod 2., poněvadž držení má své mantinely, definované právě v těchto dvou bodech.
Tak to zase chápu já.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 hostů