Trezor ano nebo ne?



Majkl1
Příspěvky: 28

Příspěvek#1 » úte 10. kvě 2022, 18:36

V zákoně jsem nenašel řešení konkrétní situace. Když budou v RD dva držitelé zbraní, přičemž každý z nich bude mít dvě zbraně, čili v RD budou dohromady 4ks zbraní, musí být všechny v certifikovaném trezoru?
Zakon totiž neřeší počet držitelů střelních zbraní. O držiteli mluví v jednotném čísle:

"Střelné zbraně do 10 kusů nebo střelivo do 10 000 nábojů – držitel zbraní a střeliva je povinen tyto předměty uložit do uzamykatelné ocelové schránky nebo skříně či zvláštního uzamykatelného zařízení. Zvláštní uzamykatelné zařízení musí splňovat technické požadavky, které stanovuje prováděcí právní předpis. "



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#2 » úte 10. kvě 2022, 18:49

Myslíš například manželé?
Taky by mě to zajímalo.



Zoon
Příspěvky: 108

Příspěvek#3 » úte 10. kvě 2022, 18:52

Každý držitel zbraní odpovída pouze za své zbraně, popř. za zbraně zákonně převzaté.
Tedy pouze za ty dvě a své střelivo. Ono by se nemělo ani stát, že by v tom společném trezoru byly zbraně obou, protože kdyby jsi nebyl doma a ten druhý by si vzal tvou zbraň, tak je problém.



bbobb
Příspěvky: 352

Příspěvek#4 » úte 10. kvě 2022, 18:53

No, pomineme-li, ze trezor je dobry napad nehlede na zakon, tak uplne nechapu michani poctu drzitelu a zbrani.
Bud drzis dve zbrane a trezor mit ze zakona nemusis, nebo vic a musis.
Pokud rikas, ze dva drzitele maji 4 zbrane, tak kazdy drzi 4.

Navic teda pokud drzi zbrane toho druheho, tak snad spravne musi mit povoleni je drzet, ne? Tzn. realne si je maji zabezpecit pred tim druhym dle zakona, nebo ziskat povoleni a pak je drzet vsechny dle zakona.



Idahou
Příspěvky: 486

Příspěvek#5 » úte 10. kvě 2022, 18:58

Dle mého názoru nemáš povinnost zabezpečovat cizí zbraně. I pokud jde o manžele, tak je držitel samostatný.
I tak si myslím, že by bylo lepší pořídit trezor

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#6 » úte 10. kvě 2022, 19:32

Ono Vám stejně velmi rychle přeteče beztrezorový počet střelivo, takže stejně trezor koupíte :-)

A zbraně jde sdílet, pokud s tím oba souhlasí a vyřídí se průkazy zbraně.



Majkl1
Příspěvky: 28

Příspěvek#7 » stř 11. kvě 2022, 05:17

Dnes jdu na PČR, tak se zeptám, ale předpokládám, že taky nebudou mít jasné stanovisko :-)



ondrush
Příspěvky: 290

Příspěvek#8 » stř 11. kvě 2022, 08:28

Majkl1: stejne tak sa na to mozes ist pytat do miestnej hospody alebo na urad zivotneho prostredia a bude to mat rovnaku hodnotu ako miestne prislusne oddelenie pcr. Dokonca ak v tej hospode bude nejaky ZoZ znaly pravnik, tak odpoved dostanes fundovanejsiu. V tomto pripade sa teda riad znenim zakona, alebo sa na zamer zakona dotaz na MINV, pripadne pravnika tychto veci znaleho. Nijak ta samozrejme neodradzam od socialneho kontaktu a budovania potencialne protekcnych vazieb na tvojom miestnom oddeleni, len poznamenavam, ze je to pre kontext debaty uplne zbytocne.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#9 » stř 11. kvě 2022, 09:08

Dle zákona "Držitel". Takže 2 držíš ty a 2 žena. Fertig.



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#10 » stř 11. kvě 2022, 09:12

A co když ty moje má povolení držet i žena a obráceně? Oba tedy držíme (nikoliv vlastníme) všechny 4.

Uživatelský avatar
DesertEagle
Příspěvky: 522

Příspěvek#11 » stř 11. kvě 2022, 09:17

Některé dotazy mi přijdou logika páte třídy, výmýšlení kravin, nic osobního kluci. Kvéry má mít držitel zabezpečené především pro svůj pocit bezpečí, bezpečí dětí. atd. odpovídajícím způsobem. Mám hračky, tak si proboha koupím kovovou bednu. Pokud mám manželku držitelku, tak jí stejně napišu do PZ jako další osobu a tím si používání hraček podstatně více rozšiřím. Až tě picne nechtěná návštěva vlastním kvérem, potom ti právní rozbory uplně nepomůžou ...



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#12 » stř 11. kvě 2022, 09:27

To je asi každému jasné.
Dotaz ale zněl na to, jak to vidí předpis. Myslím, že je docela dobré si v tom udělat jasno.
Jinak, stačí mi s manželkou 2x plechovka co odolá nechtěné návštěvě nebo už musím mít 1x 15RU?



Zoon
Příspěvky: 108

Příspěvek#13 » stř 11. kvě 2022, 10:13

Myslel jsem, že je to jasné.
Pokud držíte každý jen sve dvě zbraně stačí plechovka, každý se stará a odpovídá pouze za své zbraně.
Pokud k tomu mate vyřízené držení zbraní partnera, tak záleží na aktuální situaci kolik zbraní zrovna fyzicky držíš. Pokud si pujčíš další dvě od partnera, tak držíš 4 a pak bys mě mít trezor. Hypoteticka situace - manzelka pojede na půl roku na stáž do zahraničí, prokazatelne budeš z jejích zbraní střílet třeba na závodech pak jejich uložení je na tobě a protože v tu dobu jsi je nemohl manzelce vratit, tak se staraš o 4 zbraně a postupujes dle zakona, tedy trezor.
Naposledy upravil(a) Zoon dne stř 11. kvě 2022, 10:19, celkem upraveno 1 x.



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#14 » stř 11. kvě 2022, 10:14

Zákonodárce zřejmě takovou situaci neuvažoval. Je to tedy otázka výkladů (těch může být mnoho).
Za celkem jisté bych považoval, že § 58/2 hovoří o zbraních "pod jedním zámkem" bez ohledu na počet držitelů.
Takže kopu zbraní můžu rozdělit do 6 certifikovaných plechovek, ale tři pistole tří osob v jednom bytě už musí být všechny v takové plechovce.
Pokud ty tři osoby nemají povolení na zbraně těch druhých, musí je i proti nim uvnitř plechovky "vhodně zabezpečit" - na to by už měl stačit třeba jednoduchý lankový zámek.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#15 » stř 11. kvě 2022, 17:54

Pokud trezor, tak opravdický a přišroubovaný. Řešíte s tím "právním pohledem" ptákoviny.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů