Vyhovuje tento certifikát?



Majkl1
Příspěvky: 30

Příspěvek#1 » stř 9. lis 2022, 17:25

Prosím, neukamenujete mě za případně blbý dotaz, ale jsem v těch normách volačo zmetěný.
Vyhlídnutý trezor na 5 zbraní má tento certifikát. V zákoně je ČSN EN 1143-1, ale i když prodejce píše, že trezor je certifikovaný, tak na papíře jsou dvě normy. Jedna je ČSN 91 6012:2001 a druhá je ČSN EN 17067:2014
Vyhovuje nařízení vlády č. 338/2002 Sb nebo ne?
MONTANA 5 do 2020.pdf
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



JirkaCV
Příspěvky: 1515

Příspěvek#2 » stř 9. lis 2022, 17:44

Ten certifikát je už dva roky neplatný (je to na něm uvedeno).
Uvedená norma je stará, měli by mít na trezor nový certifikát s novou normou.
Oslovil bych prodejce.

BTW: Není to v zákoně, ale v NV 217/2017 Sb.



iloveguns
Příspěvky: 1421

Příspěvek#3 » stř 9. lis 2022, 17:48

Ale bezpečnostní třída Z2, která je uvedena v certifikátu, by měla na zbraně stačit. Viz: https://metalsafe.cz/bezpecnostni-tridy-trezoru/



JirkaCV
Příspěvky: 1515

Příspěvek#4 » stř 9. lis 2022, 17:53

To sice ano, ale trezor musí mít PLATNÝ certifikát, alespoň v okamžiku nákupu. A to tento možná nemá, možná má ...



iloveguns
Příspěvky: 1421

Příspěvek#5 » stř 9. lis 2022, 17:58

Policajty datum nákupu nezajímá. Certifikát na výrobek dostává výrobce, ne prodejce.



Majkl1
Příspěvky: 30

Příspěvek#6 » stř 9. lis 2022, 17:59

Co jsem se dočetl, tak platnost certifikátu mě, coby zákazníka, nezajímá. Pro mě je pouze důležité, aby výrobek byl vyroben v době platnosti certifikátu.
Mě hlavně zajímá ta norma. Zda vyhovuje danému nařízení vlády nebo ne.



iloveguns
Příspěvky: 1421

Příspěvek#7 » stř 9. lis 2022, 18:01

Vládní nařízení stanoví pro určitý nízký počet zbraní pouze příslušnou bezpečnostní třídu a bezpečnostní zámek třídy A. V té nejnižší kategorii do nejnižšího poču zbraní, které jsou přechovávány, dokonce stanoví jen uzamčené zařízení pevně připevněné k podlaze nebo ke stěně s bezpečnostním zámkem třídy A. O trezorové třídě se tam vůbec nemluví.



Majkl1
Příspěvky: 30

Příspěvek#8 » stř 9. lis 2022, 18:14

V nařízení vlády žádné Z2 uvedené není, na rozdíl od třídy zámku.
Takže pro mě je směrodatné, zda trezor má splňovat min. 15RU a zámek je min. třídy A, že?
Pokud vyjdu z předpokladu, že pod Z2 se má skrývat právě RU(15/20) a zámek třídy A, tak by uvedený trezor s bezpečnostní třídou Z2 měl vládní nařízení splňovat. Je to tak?



JirkaCV
Příspěvky: 1515

Příspěvek#9 » stř 9. lis 2022, 18:28

Zahraju si na opozici, občas to může být užitečné.
NV od roku 2017 vyžaduje trezor v provedení podle ČSN EN 1143-1. Bez ohledu na třídu.
Uvedený certifikát byl vystaven podle dnes neplatné normy, navíc byl omezen do roku 2020, takže vlastně neexistuje.
Uvedená skříň tedy nesplňuje žádnou míru odolnosti, protože to výrobce/dovozce/prodejce nemá čím doložit.



iloveguns
Příspěvky: 1421

Příspěvek#10 » stř 9. lis 2022, 18:45

Tohle kdyby platilo, tak bych nemohl zbraně uložit ani do trezoru té nejvyšší třídy, který byl vyroben před deseti lety, jehož výrobce už na trhu není a proto nemůže doložit certifikaci podle nové normy, ale do plechové skříňky z milimetrového plechu ano, protože ta nově vyrobená plechovka prostříhatelná nůžkami, ten nový certifikát má. Ovšem ten několikatunový trezor se třemi zámky a elektronickým zabezpečením má certifikát propadlý, takže...



JirkaCV
Příspěvky: 1515

Příspěvek#11 » stř 9. lis 2022, 18:50

Mluvím o okamžiku prodeje, nikoliv o okamžiku uvedení na trh. To by byla situace jiná a bylo by po problému..

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 785

Příspěvek#12 » stř 9. lis 2022, 19:34

Rozhodující uvedení na trh (platná certifikace) a datum kdy na tebe přejde vlastnické právo. Tzn. byl vyroben v době platnosti, prodavat se může a splňuje to co je v normě. V době nákupu již pro TEBE platí jiná legislativa, tzn. vyžaduje jinou normu a jiný předpis, tzn. výrobek v ten moment nesplňuje zákonný požadavek. Tzn. koupit si to můžeš, ale nesplňuješ zákonné požadavky, což znamená je to do 2 zbraní a 500 nabojů. Jiná situace by byla kdyby doložili prohlášení o vlastnostech doplňujícím certifikatem, že splňují současný požadavek NV.



iloveguns
Příspěvky: 1421

Příspěvek#13 » stř 9. lis 2022, 20:01

Bavil jsem se o tom s odborníkem na trezory na zbraně, a ten říká, že dle nové normy nevyhovují pouze skříně dříve certifikované ve třídách S1, S2 a Z1. Skříň dříve certifikovaná jako Z2, by měla vyhovovat i podle nové normy. Jde hlavně o to, že třída Z2 musela i dříve splňovat počet odporových jednotek 15/20 RU.

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 785

Příspěvek#14 » stř 9. lis 2022, 21:11

Zítra když budu mít čas kouknu se do té normy. Ono tam často bývá i přechodné ustanovení. Teď jsem kupoval taky trezor a koupil jsem podle nové normy a dle platného NV. Pokud by tomu tak bylo měl by to prodejce uvádět a nevidím důvod proč by to neuvedl pokud by tomu tak bylo.



Carloss
Příspěvky: 2931

Příspěvek#15 » čtv 10. lis 2022, 08:22

Já myslím, že by bylo dobrý přestat bejt papežštější než papež. Je třeba si uvědomit, co certifikace vůbec znamená. Přeci to, že něco nemá papír ještě neznamená, že daný produkt nemá výrobcem uvedené vlastnosti. Certifikace pouze usnadňuje doložení toho, že někdo nezávislý se kouknul do popisu od producenta a potvrdil, že to, co producent uvádí je pravda. Což implicitně neznamená, že pokud to někdo neudělá není pravdou, že by to vlastnosti nesplňovalo. A pokud vím, zákon a příslušná nařízení tchnicky popisují, jaké vlastnosti ten či onen produkt má mít, ale jen pro určité účely vyžaduje certifikaci. A nemyslím, že pro domácí uložení zbraní je nějaká certifikace podmínkou. Jinak řečeno... dokud se nic nestane, je to v zásadě úplně fuk. A až se něco stane, bude se ex-post zkoumat, jestli zařízení pro uložení odpovídalo požadavkům, nikoli jestli mělo, nebo nemělo nějaký certifikát. Nebo si snad někdo myslí, že s každou změnou normy bychom si měli pořizovat nový trezpory jen proto, že něko někde změní nějakou pro nás nepodstatnou část?? To je přece hloupost.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů