Trezory, schránky, skříně a jiná zabezpečení zbraní.



kk
Příspěvky: 1018

Příspěvek#2326 » ned 3. kvě 2020, 11:57

Pokud to vemu doslova, tak mas 9 zbrani, 8 trezoru a jednu nosis ... ve chvili kdy jdes spat nebo ji nemas pod dohledem, musis ji dat do toho trezoru. Pokud to das do nejake skrinky (ktera nesplnuje podminky) a nemas ji pod dohledem tak mas problem v pripade pruseru. Neresim to, ze se pravdepodobne nikdy nic nestane a kde neni zalobce ...

Proste vhodne uschovat do 2 zbrani je to takova vyjimka pro lidi kteri proste maji "jednu pistoli/revolver" na ochranu a vic nic. Jak jich mas vic musis resit zabezpeceni na vyssim levelu.

edit:
Obecne o tech levelech, mas 2 levely:
1/ vhodne zabezpeceni do 2 zbrani vcetne
2/ zabezpeceni dle zakona volitelne po 10, po 20, nebo 10+ 20+10 treba, neomezene trezorovka.

Ale nemuzes michat ty levely zabezpeceni mezi sebou.



LordSalix
Příspěvky: 579

Příspěvek#2327 » ned 3. kvě 2020, 12:38

"Proste vhodne uschovat do 2 zbrani je to takova vyjimka pro lidi kteri proste maji "jednu pistoli/revolver" na ochranu a vic nic. Jak jich mas vic musis resit zabezpeceni na vyssim levelu."

No ale o to přece jde. Znění zákona známe, jen tady řešíme, že jeho obecně přijímaný výklad nemá logiku. Pokud dvě zbraně mohou být pouze "vhodně zabezpečeny", tak najednou se stávají magicky nebezpečnější, pokud v trezoru jsou uchované další tři?

A co takhle střelivo? Mít 500 nábojů v šuplíku je ok, ale když je 500 nábojů v trezoru, tak už najednou v šuplíku nesmí být ani zásobník, protože 500 nábojů v šuplíku je vhodně zabezpečeno, ale jeden zásobník v šupíku už je nebezpečný jenom proto, že v trezoru nějaké taky jsou? Mně teda přijde nebezpečnější ta první možnost..

Nejde o žádné míchání zabezpečení, ale jeho škálování. Tak jako je možné mít 10 + 10 a stále je to ok. Míchání by bylo, kdyby někdo řekl. že má 2 + 2 + 2 + 2 + 2 a všechny stále vhodně zabezpečeny :D To samozřejmě ne. Ale 2 + 10 + 10 mi přijde v souladu s tím, čeho chtěl zákonodárce dosáhnout. Tedy že mít dvě zbraně mimo trezor je přijatelný kompromis společenského rizika a nebuzerace občanů. A myslím, že by o to neměli přijít ani ti, co vlastní navíc trezor a více zbraní.



LordSalix
Příspěvky: 579

Příspěvek#2328 » ned 3. kvě 2020, 12:53

Znovu citace ze zákona:
"Ustanovení tohoto odstavce se nevztahuje na přechovávané zbraně kategorie B nebo C v počtu do 2 kusů"

Zjednodušíme:
"Ustanovení tohoto odstavce se nevztahuje na zbraně v počtu do 2 kusů"

To má přece jasnou logiku - "zbraně musí být v trezoru, ale 2 kusy jsou z této povinnosti vyňaty".

Jak se sakra mohlo historicky stát, že z toho někdo vyvodil "Zbraně musí být v trezoru, ale pokud máte pouze dva kusy, tak nemusí. Pokud máte více kusů, tak musí všechny, i ty dva na které se ustanovení tohoto odstavce nevztahuje."

Kdo to vůbec kdy byl? Nepletu se, že "správný" výklad může poskytnout až soud? Proběhl nějaký?

Uživatelský avatar
erteple
Příspěvky: 242

Příspěvek#2329 » ned 3. kvě 2020, 13:01

Díky, na to přesně jsem reagoval - tys napsal,
Proč 20 zbraní je možné rozdělit na 2x10, ale stejnou logikou není 10 možné rozdělit na 8 a 2? Podle zákona bych čekal, že obojí bude ok nebo obojí bude špatně. Ale zatímco k variantě 2x10 máme vyjádření, že je to v pořádku, tak mít všechny zbraně v trezoru a jednu někde po ruce není povoleno.
(zvýraznění já)
a mě by právě zajímalo, proč? Já mám opravdu za to, že se to tak může a Ty teď taky uvádíš, s přesnějším zdůvodněním než já, že by to mělo jít? Odkud máš tu informaci, že to není povoleno?



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#2330 » ned 3. kvě 2020, 13:05

Zákon nepracuje s počtem zbraní, které máte (držíte), ale které v ten moment přechováváte (máte je uschované, uložené nebo uskladněné mimo váš dohled).



kk
Příspěvky: 1018

Příspěvek#2331 » ned 3. kvě 2020, 14:03

erteple: hele vyklad zakona dela soud az, ja to beru tak jak jsem to pochopil z dostupnych informaci a predpokladaneho zameru zakonodarce, takze je to porad jen muj nazor :)



Piggy
Příspěvky: 1867

Příspěvek#2332 » ned 3. kvě 2020, 14:07

Tož to tady trochu zamotám:

Zákon rozlišuje dosti pečlivě různé stavy zbraní. Pro danou otázku jsou relevantní tyto: zbraň nošená x držená v bytě apod. x držená přepravovaná x přechovávaná.
Zbraně nošené nebo přepravované držené musí být pod neustálou kontrolou držitele (nikoliv pod dohledem, jak se zde často uvádí - v praxi je to nejspíš jedno a to samé).
Zbraně přechovávané podléhají zde do omrzení citovaným omezením.
Zbývají zbraně držené v bytě - na ty se zřejmě žádná specifická povinnost nevztahuje.
A zcela určitě JE povoleno mít (skoro) všechny zbraně v trezoru a jednu (dvě, tři, klidně všechny) někde po ruce. Totiž pokud jsou po ruce, nejsou přechovávané a ty limity se jich netýkají - ty ožívají ve chvíli, kdy zamykám byt zvenku.

Z čeho někteří usuzují, že doma nesmím spát s polštářem pod pistolí? Nebo mít u vstupních dveří držák s pumpou? A v lese pod širákem si můžu dát pod hlavu batoh s kosou (nošená, musí být pod kontrolou - a není snad?)?

Sám nevidím pádný důvod, proč můžu nechat doma pistoli v krabičce z Baumaxu, ale pokud stojí v ložnici trezor s dalšími zbraněmi, tak už nesmím. Na druhé straně když už tam ten trezor je, tak ji do něho přihodím. I kdyby už v něm těch deset bylo, tak tu nelegální jedenáctou dám radši k nim než do skříně mezi fusekle. A nebudu předem řešit situace, kdy mi po vloupání zmizí jen ta jedna, nebo mi naopak jenom ta zůstane.



kk
Příspěvky: 1018

Příspěvek#2333 » ned 3. kvě 2020, 14:56

Piggy: dohledem kontrolu ja tim myslim to jedno, jen jsi to upresnil. Jen to jak pises ze muzes mit v byte zbrane kde chces pokud jsi v tom byte ... pokud spis, tak je to jako bys odesel z bytu, proste spis a tim padem nemas zbrane pod kontrolou. Tod odpoved ministerstva na muj dotaz zda muzu mit 10 zbrani v skrini na zbrane a 11. mit neustale v "noseni" a na to mi rekli, ze ve chvili kdy spim, nemam 11. zbran pod kontrolou (ackoliv pod polstarem na kterym spim apod.). Nasledne jsem s 11. zbrani proste koupil dalsi skrin.

Uživatelský avatar
erteple
Příspěvky: 242

Příspěvek#2334 » ned 3. kvě 2020, 15:10

kk: v tom máš pravdu, ale nechtěl bych být zrovna tím, o kom bude rozhodovat :-)
Piggy: Zamotám? Naopak! Já už chtěl citovat zákony, ale uvědomil jsem si, že máš pravdu (jen místo doma asi myslíš ten opis...), alespoň co se týče toho držení klidně vlastně X zbraní doma.

Jenomže odkud usuzuješ, že pokud odejdu, už je pak nemůžu dát do té krabičky? Ony v tom trezoru podle mě právě "neožívají", ale jsou tam v souladu se zákonem přechovávané, odděleně. A pak se chystám přechovávat (dejme tomu před tím odchodem) ještě další, kterou a) buď hodím k nim, pokud se vejde atd a nebo b) vhodně zabezpečím proti zneužití, ztrátě a odcizení. Sám bych na to nepřišel a myslel si, že můžu trezor na 10 vyhodit, pokud si koupím jedenáctou, ale opravdu jsem viděl to vyjádření policie, že JE možné skladovat např. 20 zbraní po deseti (v trezoru po deseti)

Hm, tak jsem si to stanovisko vyhledal a dle PČR je to opravdu tak, takže už vím, odkud berete, že se to nesmí. Je to prý opravdu z důvodu, aby nebylo možné zbraně rozdělit do souborů 2 kusů a "vhodně je zabezpečovat...". Takže se přikládám na stranu těch, kdo to respektují, vědí, ale opravdu nechápou. A jdu napsat Lexu, jestli by se to ještě dalo specifikovat někam do návrhu..
https://www.mvcr.cz/soubor/stanovisko-zabezpeceni-vice-jak-10-ks-zbrani.aspx

Uživatelský avatar
Arc
Příspěvky: 543

Příspěvek#2335 » ned 3. kvě 2020, 16:04

Ja to vidím podobne ako Piggy. Úvahu čo napísal kk, že pokiaľ spíš v byte, tak zbrane nie sú pod kontrolou, nepovažujem za správnu. Je niečo iné mať zbraň v nočnom stolíku a spať v tej istej izbe, niečo iné nechať zbraň v obývačke a ísť grilovať na záhradu.

Zbrane sú buď nosené alebo držané. Nosenie presne upravuje zákon. Ak zbraň nie je nosená, je držaná. Prechovávanie zbrane v trezore či prepravovanie zbrane z miesta na miesto sú podskupiny držania, ktoré sú podrobnejšie upravené v zákone. Ale môžu nastať situácie, ktoré v zákone podrobne upravené nie sú. (Vysvetlím)

Pod neustálou kontrolou musia byť zbrane nosené a prepravované. Ak je niekto doma (je jedno či spí alebo nie) nie je to nosenie zbrane a súčasne jeho zbrane určite nie sú ani prepravované. Nie sú nutne ani prechovávané v zmysle "skladované", pretože je človek fyzicky pri nich, takže nemusia byť v režime prechovávania podľa zákona (vybité a v správne zabezpečené). Čo to teda je, keď je človek doma pri zbrani ktorá je mimo trezoru, ale spí - je to určitá situácia v rámci držania. Zákon túto situáciu, kedy je človek doma a zbrane sú teda v režime držania, ale človek spí, nijako neupravuje. Je úplne normálne a bežné, že zákon niektoré situácie nepozná - to neznamená, že sú zakázané, len že ich zákon neupravuje. Ak ich presne zákon neupravuje, použije sa primerane a rozumne obecnejšie ustanovenie. Teda o držaní.

Kým je ale človek doma pri zbraniach a napríklad spí, môže a nemusí ich mať adekvátne pod kontorlou. Čo je adekvátne zákon nestanovuje, podobne ako keď máte zbrane len do dvoch kusov. Dokážem spať v obývačke a mať na stole rozloženú brokovnicu? Ak príde zlodej, ťažko ju vezme bez toho aby ma zobudil, povedal by som že to je OK. Môžem spať v noci a mať v nočnom stolíku pištol? Určite, to mám pod kontrolou - k tomu sa len tak nikto nedostane. Ale niečo iné je nechať 5 zbraní v 5 rôznych izbách a sám spať v izbe šiestej. Kde nie je žalobca nie je sudca, takže kým sa nič nestane je to skoro jedno - ak ale bude problém tak sa posúdi, či mal človek zbrane adekvátne pod kontrolou alebo nie. A bude sa to posudozvať podľa konkrétnej situácie. Zbraň v nočnom stolíku a spať je, podľa mňa, úplne v poriadku. Mať zbraň v garáži a byť na záhrade už je dosť nezodpovedné. Ako vravím, vždy sa to bude musieť posudzovať na konkrétnej situácii.

Alebo chcete namietať, že ak čistím zbraň vo vlastnej obývačke a odskočím si na wécko, tak porušujem zákon?

Iné by to bolo v hotelovej izbe alebo nocovanie u rodičov, kde človek ide sem a tam a zbrane so sebou prepravuje. Celý "výlet" je prakticky prepravovaním. Takže do 2 zbraní OK (nosenie), ale viac už je mimo zákon. Verím tiež, že ak človek čo má kľudne aj 50 zbraní ide niekam s max 2 zbraňami a ostatné má kľudne v 5 trezoroch s certifikátom do 10 je to OK. Tie 2 má totiž v režime nosenia. Nepochybujem, že človek čo napríklad spí v hotelovej izbe s 2 zbraňami ich má adekvátne pod kontrolou (je to nosenie). Nechať ich v hotelovej izbe a ísť na bazén (držanie) už ale OK nie je.



Piggy
Příspěvky: 1867

Příspěvek#2336 » ned 3. kvě 2020, 16:28

erteple píše:Jenomže odkud usuzuješ, že pokud odejdu, už je pak nemůžu dát do té krabičky? Ony v tom trezoru podle mě právě "neožívají"
Promiň, asi jsem ty formulace trochu překombinoval: ve chvíli mého odchodu z bytu "ožívají" ty limity pro zabezpečení, a ta výjimka pro max. dvě zbraně se opravdu vykládá tak, že žádná třetí a další už nikde jinde v tom bytě není, i kdyby byla zazděná do komína.

Uživatelský avatar
erteple
Příspěvky: 242

Příspěvek#2337 » ned 3. kvě 2020, 16:32

Piggy: A máš naprostou pravdu, v tom stanovisku je to jasně napsané. Ne, že bych chtěl Tebe nebo LordSalixe považovat za ty, co jim hoří koudel u pr..., ale pořád jsem nevěděl, kde berete tu jistotu, že se to nesmí. Už vím (doplnil jsem červeně v tom citovaném příspěvku)...



Piggy
Příspěvky: 1867

Příspěvek#2338 » ned 3. kvě 2020, 16:36

LordSalix píše:To má přece jasnou logiku - "zbraně musí být v trezoru, ale 2 kusy jsou z této povinnosti vyňaty".
Je možná i jiná jasná logika (jako ostatně vždy v právních otázkách :twisted: ): "zbraně musí být (všechny) v trezoru, ale pokud jich (celkem) není víc než dvě, tak to neplatí".



Piggy
Příspěvky: 1867

Příspěvek#2339 » ned 3. kvě 2020, 16:39

Buďme rádi aspoň za tu možnost postoupit od hromadění zbraní k hromadění trezorů :lol:



kk
Příspěvky: 1018

Příspěvek#2340 » ned 3. kvě 2020, 20:50

Arc: Ja sdilim tvuj nazor, ze doma je doma a jak spis tak to jako je ok kdyz to je u tebe doma a nikdo nikde, ale odpoved ministerstva znela jasne: spis, nemas pod kontrolou, musi byt zabezpeceno, hotovo, prtes to nejede vlak. Jediny co by asi proslo mit byt bud vysoko treba 10. podlazi (nebo mrize na oknech atd) a dvere s dostatecnym odporem proti vloupani, pak by to bylo ok ;) proste mit z bytu komorovku.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů

cron