Trezory, schránky, skříně a jiná zabezpečení zbraní.

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 994

Příspěvek#3331 » úte 20. úno 2024, 10:26

Jako u všech napadení objektu je dobré, pokud sousedi žijí v nějaké pospolitosti a navzájem se tak nějak hlídají.
U nás obsousedi odjeli na hory a nikomu nic neřekli (no u nás nejsou moc dobré sousedské vztahy a neříká nikdo nikdy nikomu nic, spíše naopak je uražen, pokud někdo něco vidí co dělá), no a přijeli k nim zloději, před domkem stála dodávka (no ale ona tam občas jsou různá auta) a ti maníci dva dny v domě bušili a vrtali a zdevastovali tři místnosti, vykutali zazděný trezor, rozvrtali vše, kde něco čekali, zničili nábytek, vytrhali kus podlahy, prostě devastace.
Oboje sousedi, kteří jsou trvale doma, prý nic neslyšeli, neviděli, přitom se tam vrtalo sekalo řezalo rozbrusem, Policie to tady potom obcházela, nemá-li někdo záznamy z kamer na domech, nic se nenašlo, nezjistilo. Takže to, že někdo přijde, zkusí s trezorem jen snadno pohnout a když to nejde tak to vzdá, to tak úplně neplatí, nespoléhal bych na to !!!!!!!!!
Ten zazděný trezor nakonec ti zloději opravdu odvezli...
Jo dodatek: ti vykradení obsousedi alarm systém mají, ale nezapínali ho, protože se jim to nějak zdálo zbytečné...

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 615

Příspěvek#3332 » úte 20. úno 2024, 10:57

paza píše:..Jo dodatek: ti vykradení obsousedi alarm systém mají, ale nezapínali ho, protože se jim to nějak zdálo zbytečné...

Tohle je celkem zásadní.

Jen trezory, byť kvalitní a dobře ukotvené, nestačí. Je třeba mít hodně kvalitní alarm - a tím kvalitní myslím ne nějakou plastovou hračku z Alzy, ale něco, co má už vlastní UPSku s možností mnohadenního nezávislého provozu, online přenos dat do cloudu a přes služby třeba na mobil (a to více kanály, Wi-Fi, GSM atp.) případné připojení na pult PCO atd., atd...

Jenže takový profi alarmový systém už něco stojí a to nepočítám měsíční poplatky za napojení třeba na ten PCO atp. A lidi jsou žgrdi, znáte to. Kroutí se jak hadi, když mají dát prachy byť jen za kvalitní trezor a myšlenka dát několikanásobek ještě za alarm jim přijde už úplně absurdní. No a pak se diví, že sousedům nepřišlo divný, že jsou u nich dva dni stěhováci...

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2252

Příspěvek#3333 » úte 20. úno 2024, 11:15

Možnost mnohadenního nezávislého provozu je nereálná, ale systém hlásí i výpadek proudu a opětovné zapnutí. S provozem zabezpečovačky na vzdáleném objektu mám zkušenost a nikdo tam nebude tak rychle, aby stihl vniknutí a cílené vykradení. Ale nebudou mít možnost několika hodin, natož pak dní.
A rozbitou výlohu v centru Liberce, kdy zabezpečovačka volala výjezd, ale zloděj drapl prvních pár věcí a zmizel, to jsem taky viděl.



tomas.s
Příspěvky: 20

Příspěvek#3334 » úte 20. úno 2024, 11:28

Určitě, ono to chce brát individuálně.
Zákonodárci podle mne nad tím přemýšleli a ono opravdu i to základní kotvení pro schránky, což je myslím 25 kN a 50 kN není vůbec jednoduché a třeba v nájmu i neřešitelné.

V podstatě tohle je možné zajistit jen v betonu (typicky podlaha), ale třeba bytové novostavby mají často v podlaze rozvody, izolaci a "maso" betonová vrstva je až pod tím. Stěny často dutá cihla, tam ani s chemickou kotvou to nejde. Někde na stěně beton (pod stropem, překlady), pak ANO. O dřevostavbě ani nemluvím.

Jasně, je možnost stěnu provrtat, instalovat kotvy skrz zeď + zazdít pod zeď pláty apod., ale reálně v nájmu to nejde.

Proto podle mne zákonodárci nad tím přemýšleli a spoléhají, že i lidé použijí rozum. Hlavní důvod podle mne je, aby to zabránilo zneužití v rámci domácnosti a ztížili případné odcizení. A každý by si měl sáhnout do svědomí, zda jeho zbraň někdo neukradne a nezneužije.

Ono upřímně: základní schránka typu ZSL-4M působí robustně a i vcelku je, ale pořád je to jen 3-ka (možná 2.5) plech, flexa vyřeší za pár minut. Jde o komplexní zabezpečení a pohled na bezpečnost.


Když už se tady zmínil SafeTronic ZSL-4M:
Mám také (málo místa v bytě), za mne slušná schránka, pokud i byt je nějak rozumně zabezpečen.

Koupil jsem Rottner Yukon 40 S1 a okamžitě jsem ho vrátil. Nechápu, že tohle dostalo certifikaci. Plech slaboučký, myslím, že 2mm, všude vůle na páčidlo, výška dveří vymezená podložkami. Rakouská kvalita těžce zklamala, raději připlatit si za slovenský SafeTronic, kvalita o 2 levely jinde.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2252

Příspěvek#3335 » úte 20. úno 2024, 12:06

NA webu Rottner je napsané, že certifikaci má. Byl u něj certifikát ?

Ale za tu cenu bych zázraky nečekal :-(



v.k.
Příspěvky: 260

Příspěvek#3336 » úte 20. úno 2024, 12:26

tomas.s píše:Dovolím si korekci - pletou se zde dvě věci
A. Certifikace sejfu / trezoru na určitou třídu je podmíněna i příslušným kotvením. Mimochodem splnit požadavky na to kotvení vůbec není tak jednoduché.

B. Požadavky na uložení zbraní se týkají čistě pouze samotné skříně, na kotvení požadavek není.


To je pravda, ale ty dve veci spolu tak uzce souvisi, pres pozadavek 15RU podle EN 1143, ze se nutnost kotveni pod 1t primo promita do techh pozadavku formulovanych v NV 217/2017.
Pokusil jsem se to vysvetlit tady.



tomas.s
Příspěvky: 20

Příspěvek#3337 » úte 20. úno 2024, 12:30

Rottner certifikát pouze na stránkách, ale má ho. Nicméně opravdu ho NEDOPORUČUJI :-(
Pozn.: omluva k mému příspěvku výše - mám ten ZSL-17 (nejmenší)



tomas.s
Příspěvky: 20

Příspěvek#3338 » úte 20. úno 2024, 12:40

Ad kotvení:
prosím VŮBEC nerozporuji potřebu kotvení. Jen si myslím, že ze zákona není přímo vyžadováno. Jinova (výrobce) to rozebírá zde:
https://www.jinova.cz/servis-trezoru-sl ... -na-zbrane

Ono jak jsem psal: pokud bychom chtěli dosáhnout ukotvení dle norem, v mnoha případech to nelze splnit - viz můj příklad s nájemním bydlením. V podstatě tam, kde není beton, není ani šance. Dtto když budeš bydlet někde, kde jsou SDK stěny.

Proto myslím, že to i zákonodárci takto formulovali. Jinak klidně mohli dát, že to má splňovat třeba třídu S1 a bylo by vyřešeno a požadavek na kotvení by v tom byl ukryt.

Samozřejmě je vhodné (i logické) to ukotvit, alespoň tak dobře, jak to místní podmínky umožňují. Je to jen můj názor, ale mohu se určitě plést ;)
A děkuji za odkaz, rád jsem přečetl.



JirkaCV
Příspěvky: 1602

Příspěvek#3339 » úte 20. úno 2024, 12:57

Plechy na trezoru bych nepodceňoval.
I když ATM asi bude jiná liga, než 15RU skříňka, takhle jeden dopadl po útoku flexou.
Hoši si domů místo milionů donesli pytlík drobných z kasy.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



kolemjdoucí
Příspěvky: 821

Příspěvek#3340 » úte 20. úno 2024, 12:58

v.k.> Nechci opakovat diskusi, která tu proběhla už několikrát, ale pokud je zde nutnost kotvení, jaká tedy musí být pevnost ukotvení (kN) a kde je to definováno? Díky.

Uživatelský avatar
Destructor
Příspěvky: 698

Příspěvek#3341 » úte 20. úno 2024, 13:12

Podle mě, pokud v certifikaci není písmemeno o kotvení a čím a jak ukotvit, tak kotvení ze zákona není vyžadováno.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 615

Příspěvek#3342 » úte 20. úno 2024, 15:23

tomas.s píše:...Stěny často dutá cihla, tam ani s chemickou kotvou to nejde...

Jde, ale chce to silnou zeď (minimálně čtyřicítku) a kotvit dostatečně hluboko - 20 cm a s přebytkem chemické kotvy (na jeden svorník klidně jednu malou tubu) Ale pokud je to obvodová zeď, zase to s hloubkou nepřehnat aby nevznikly tepelné mosty.

Samozřejmě tohle vše jde jen ve svém, ne v nájmu...



cipis
Příspěvky: 2140

Příspěvek#3343 » úte 20. úno 2024, 15:33

V nájmu to jde také, když to pak uvedeš do původního stavu ...



iloveguns
Příspěvky: 1457

Příspěvek#3344 » úte 20. úno 2024, 16:26

Pokud máš zdi v bytě nebo v domě ze sádrokartonu, z bílých tvárnic nebo z dutých cihel, tak té požadované pevnosti kotvení těžko dosáhneš. A co teprve dřevostavby?



JirkaCV
Příspěvky: 1602

Příspěvek#3345 » úte 20. úno 2024, 19:35

tomas.s píše:Ad kotvení:
Jinova (výrobce) to rozebírá zde:
https://www.jinova.cz/servis-trezoru-sl ... -na-zbrane


A je jasno.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host