Trezory, schránky, skříně a jiná zabezpečení zbraní.



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#826 » stř 3. pro 2014, 00:26

MM, už jsem tady psal, že mám Safetronic I. bezp. třída, montáž do panelového bytu do podlahy mně dělali při dodávce mechanici od Safetronicsu.
Žádný problém, akorát před několika lety to bylo v ceně, dnes již není.



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#827 » pát 5. pro 2014, 01:23

Taková otázka,dají se koupit staré trezory, viz. trezor Popelka ve foru.
Podle čeho se potom mám řídit, na kolik zbraní takový trezor vlastně je ?
U těchto skříní asi těžko bude ke koupi trezoru ještě k tomu nějaký bezpečností certifikát.
Otázka zní, koupit, nebo nekoupit ? Jako trezor, je to ale pěkný.

Uživatelský avatar
Gash
Příspěvky: 150

Příspěvek#828 » pát 5. pro 2014, 01:31

Pokud se nemýlím, tak už se to tu řšilo. Trezor poputuje do zkušebny a tam se ozkouší (za tvoje keš) a pak ti vystavěj případně certifikát...jeden trezor padne na zničení, takže je fajn mít minimálně dva identické...při dvou kusech je otázka, jestli se to majiteli vyplatí...jen díky certifikátu zničit starožitný trezor



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#829 » pát 5. pro 2014, 08:24

Nevím, školy nemám, ale znalec by snad mohl posoudit odolnost trezoru na základě dostupných informací (konstrukci z dokumentace/literatury, aktuální stav vlastní prohlídkou) a dát na to kulaté razítko?



Karel_Jelínek
Příspěvky: 1

Příspěvek#830 » pon 8. pro 2014, 14:13

My máme výbornou zkušenost s domácími trezory od http://www.esejfy.net/. Jeden máme v Praze a druhý na chalupě, nemůžeme si je vynachválit. Jsou solidní, zařídili špičkově nastěhování a za přijatelnou cenu. Doporučuji! KJ



KlokanXM
Příspěvky: 95

Příspěvek#831 » stř 10. pro 2014, 00:23

Jen bych si tam dal pozor na certifikáty - viz. skříň na zbraně Select 8:

"Skříň na zbraně SELECT 8EL je jednoplášťová zbraňová skříň, bezpečnostní schránka, až pro 8ks dlouhých zbraní. Skříň na zbraně SELECT 8 umožňuje separátní uzamykání zbraní a munice a ve standardním provedení trezoru má výšku schránky na munici 180 mm.Trezor na zbraně – skříň na zbraně SELECT 8 má na vnitřní straně dveří umístěné držáky pro uchycení nářadí na čištění zbraní, držáky zbraní jsou upravené tak, aby nezpůsobily poškození hlavní zbraní. Pro tuto schránku na zbraně je stanoveno, že při přechovávání dlouhých zbraní do počtu 2 ks nebo do 500 ks nábojů plati prohlášení o shodě: Vlastnosti výrobku splňují požadavky, které jsou uvedené v zákoně č. 119/2002 § 58 ods. 2. Při posuzování shody bylo použito: Zákon č. 119/2002 Sb z 8.3.2002 a Nařízení vlády č. 338/2002 Sb z 26.6.2002."

takže skříň na zbraně až pro 8ks ale dle zákona lze uložit max. 2 :-D



E-Ryc
Příspěvky: 516

Příspěvek#832 » stř 10. pro 2014, 07:37

Tak to je snad jasne kazdemu, jaka je verohodnost tohohle prispevku - ucet s jednim kometarem a to reklamou na eshop...



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#833 » stř 10. pro 2014, 09:13

Vždyť je to blábol: jestliže to splňuje požadavky citovaných předpisů (a tudíž v prohlášení o shodě je odkaz na normu ČSN EN 1143-1, resp. ČSN EN 1300), tak to vyhovuje do 10 zbraní.
Pro přechovávání do 2 zbraní zákon ani vyhláška žádné požadavky nespecifikuje.
Závěr o důvěryhodnosti firmy nechť si učiní každý sám.

Uživatelský avatar
Mirasis
Příspěvky: 32
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#834 » pon 29. pro 2014, 23:09

Ahoj všem jen k select 8 přikládám ten certifikát. Jen pro informaci :)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Mirasis
Příspěvky: 32
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#835 » pon 29. pro 2014, 23:18

Třída Z2 má 15 odporových jednotek :)

O 15 odporových jednotkách hovoří právě zákon číslo 119/2002 Sb. a Nařízení vlády číslo 347/2003 Sb (dříve číslo 338). 15 odporových jednotek odolá plechová skříň s rozvory do tří stran a trezorový zámek třídy A. To, že má trezor 15 RU může stanovit jedině akreditovaná zkušebna. V tom bývá často problém, když si na zbraně koupíte použitý trezor, který ale nemá potřebné dokumenty.

Tuto třídu určuje česká norma ČSN 906012, která se řadí před evropskou normu EN 1143-1. Bezpečnostní třída Z1 je nejnižší možná třída trezorů. Odporové jednotky jsou RU(10/10) Z2 Odporové jednotky jsou RU (15/20)

Uživatelský avatar
Mirasis
Příspěvky: 32
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#836 » pon 29. pro 2014, 23:27

A jinak abych upřesnil v minulosti k těmto trezorům dával ROTTNER jako výrobce jen prohlášení o shodě a to proto, že jejich trezory mají jen německé certifikáty VDMA - A, které u nás neplati. Proto jsme na něj apelovali, že jestli chtějí tady prodávat, musí je certifikovat pro Český trh. To se tedy stalo a trezory ROTTNER cerifikoval https://www.adsafe.cz/aktuality/55/nove ... .VKHTe70A0

Tak že tedy jen aby se vysvětlil nedostatek v popisech na eshopech :)

PS: taky to asi máme v popisu po staru. Jinak kdykoli rád poradím, klidně pište.



tomashr
Příspěvky: 69

Příspěvek#837 » pon 5. led 2015, 10:10

Mirasis - jelikož se evidentně v oboru pohybujete, tak bych možná oživil můj dotaz, který jsem tu nadhodil před delší dobou...
Mě totiž není jasná ta vazba ČSN a EN (a dalších evropských norem) po vstupu do EU. Ve většině oborů, kde jsem se pohyboval, je totiž v současné době fakticky prioritou právě EN a pokud výrobek odpovídá certifikaci platné v rámci EU, tak ho u nás zpochybnit nelze. To má vliv i na certifikace podle různých národních norem typu zmíněné německé VDM - pokud je německá certifikace ve shodě s EU, tak by měla být akceptována i u nás. V mnoha ohledech jsou dnes normy EU naopak domácím nadřazeny, ne naopak (neřešme teď zda je to dobře).

Proto mě docela udivuje, že by se to u trezorů lišilo, je toto opravdu něčím podloženo? Poznámka - to, že jako prodejce raději přimějete výrobce, aby zařídil i ČSN certifikaci je určitě dobře a pro zákazníka příjemné, to nijak neshazuji, jen by mě zajímalo, zda to vaše tvrzení ve stylu "VDMA neplatí" je opravdu plně podložené...

Uživatelský avatar
Mirasis
Příspěvky: 32
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#838 » pon 5. led 2015, 16:47

Teoreticky tak jak to říkáte máte pravdu a asi kdyby došlo na soud, tak by to musely uznat. Nicméně kontrolní úřady (Policie) zná jen nače české cerifikace. Je tedy jen o certifikace s ohledem na 15RU. Cestifikace bezpečnostních tříd I až VI ty jsou dle ČSN/EN norem.

Příklad:

Na trezoru dodaném z Rakouska je na štítku vyraženo/uvedeno EN/ČSN nebo EN 1 to je to samé a uvádí se pro I. až VI. bezpečnostní třídu.

Třídy S1, S2 jsou také podle EN norem a tak odpovidají viz fotky.

Problém VDMA je že:
VDMA není EN norma a tudíž by ji musely úřady přezkoušet což udělal pravě ROTTNER viz článek výše certifikace modelů. Tak teoreticky kdyby došlo na soud a Vy měl doma trezor s VDMA certifikací "mohl by" znalcem po přezkoušení projít. Kdo z nás se bude soudit, když řekne kontrolní úřad tento certifikát neznáme a tudíž neodpovídá (nevíme kolik má VDMA odporových jednotek proto že o ty tady jde).

Tak jak je na štítkách Security level VDMA není dle EN normy jinak by ji použily na štítku.

Paradoxem je, že kontrolnímu úřadu bude stačit prohlášení o shodě :) od dodavatele.

"Německý oborový svaz pro pancéřové pokladny a trezory prováděl od května 1995 zkoušky podle kterých zařadil výrobky do tříd A, B nebo C podle VDMA 24992. Jde o specifikaci konstrukce. Nejedná se tedy o normu, ale o výrobní předpis. VDMA 24992 tak neříká nic o odolnosit proti vloupání (RU), ale jak má vypadat konstrukce. Odolnost proti zloději se certifikují podle normy EN 1143-1"

Pro naše úřady je to necertifikovaný trezor a pro pojišťovny "nezjištěná konstrukce".

Současná situace je taková, že v Německu se jednoplášťové trezory označují jako třída A. Dvouplášťové trezory se potom označují jako třída B

Požadavky na třídy A a B (VDMA 24992 platná od května 1995) neodpovídají stavu současné techniky, byl 31.prosince 2003 ukončen dohled společenství VDMA. Tím tak skončil předpis VDMA 24992. To ale nezabránilo prodejcům a výrobcům trezorů, aby rozdělení do tříd A a B nadále používali. Bylo a je natolik populární, že se stále uvádí. Jen to nezastřešuje žádná organizace a v podstatě třída A a B označují jedno a dvouplášťové sejfy.

Snad jsem to napsal srozumitelně :)

PS: To neznamená, že když se dají trezory s VDMA certifikovat, že neprojdou ! Neznamená to, že také nejsou kvalitní !
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



tomashr
Příspěvky: 69

Příspěvek#839 » stř 7. led 2015, 10:15

Děkuji za vysvětlení k ukončení platnosti VDMA, to jsem nevěděl. Tam bych asi důvody k jistým sporům chápal a "recertifikace" u něčeho značeného jen takto tedy dává smysl určitě.

Naproti tomu ale v případě značení EN (druhý obrázek) si nemohu pomoci, ale tady by neměl být s prostým konstatováním shody problém.
Ad soudy - tak to je samozřejmě vždy až poslední možnost, obecně je ale už nějakou dobu jasný trend (potvrzený i několika judikáty NS), že soudy, ale i správní orgány, musí brát v úvahu skutečné naplnění skutkové podstaty atd. Proto moc nevěřím, že by třeba pojišťovna uspěla ve sporu o krácení plnění jen z důvodu, že trezor nemá určitý štítek ač je jinak zabezpečením nadstandardní, muselo by se dokládat, že skutečně nevyhovuje...

Poznámka - tyto moje dotazy se točí skutečně jen kolem otázek certifikátů atd. Byl bych velmi nerad, kdyby si to někdo přeložil jako doporučení k použití nějakého "pseudotrezoru" bez jakékoli certifikace za pár stovek (viz některé příklady v historii tohoto threadu). To ani náhodou, tam bych si naopak při sporu klidně vsadil na "vítězství" pojišťovny či správního úřadu (při přestupku proti zabezpečení zbraní).



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#840 » čtv 8. led 2015, 23:13

Já mám jiný problém.
Zajímalo by mě jestli nemáte někdo zkušenost, jak ukrýt zbraň na chatě, aby se např. nedala najít hledačkou, nebo do jaké schránky jí uložit ?
Soused má skrýš pod dřevěnou podlahou, ale to hledačka asi najde hodně rychle.
Jde i o to, že dost lidí ví, že mám zbraně, když jsem myslivec a jde v podstatě na jistotu, že může něco vyštrachat ! Jasně, trezor je trezor, na chatě mám pouze malý, sice v bezp. tř. I.
Děkuji za rady.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů