Trezory, schránky, skříně a jiná zabezpečení zbraní.



Piggy
Příspěvky: 1875

Příspěvek#1996 » sob 28. črc 2018, 11:42

Nerozumím trezorům, ale snad trochu rozumím slovům. ;)
Mám dojem, že prvotní příčinou nedorozumění je matoucí slovní spojení "trezor s atestem do 10 zbraní" (něco jako "autobus s pěti sedadly").
Dále v diskusi se pak střídavě - a nepřehledně - hovoří o trezorech a skříních na zbraně.



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#1997 » sob 28. črc 2018, 15:09

@radim78 : Bingo!!! Trefil jsi to přesně. Konečně rozumné slovo. Tedy í od jhory... Protoze jak píše Pingy o autobusu s 5 sedadlama, tak na ten taky nepotřebuju řidičák na autobus ... Trezor na 10 zbrani jsou v prvé řadě vyhozené peníze když stačí plechová skříň.
Jinak je celá tato diskuse zmatená a zavádějící...



kolemjdoucí
Příspěvky: 811

Příspěvek#1998 » ned 29. črc 2018, 07:55

radim78> přesně tohle se celou dobu tady snažím tvrdit, ovšem asi nešikovně.



cipis
Příspěvky: 2103

Příspěvek#1999 » pon 30. črc 2018, 13:56

radim78 - asi ztratil, protože to tam bomber napsal naprosto přesně.
Pokud je skříň certifikovaná na 15RU/A, tak musí být taktéž patřičně nainstalována. Stanovisko MV je krásné, ale nepočítá s jednou zásadní věcí, a to tou, co se tu snaži bomber vysvětlit. Totiž to, že certifikace na 15RU se neskládá jen z odolnosti proti průlomu, ale také na ten tah kotvení. Takže když máte skříň, co má 15 RU, tak znamená, že se dá do ní dostat za 90 sekund flexkou a dá se urvat ode zdi (teď přesně nevím kolik, ale vycházelo to na 4 chemické kotvy M12) silou xx kN.

Všude kolem se ztratilo to, co jsem se snažil vysvětlit v tom druhém threadu a řada lidí s tím nesouhlasí. Totiž to, že "odolnost proti vloupání" není jen, jak dlouho to musí vydržet třeba to řezání flexou, než se tam udělá definovaný otvor, ale je to také, co to musí vydržet, než to celé někdo odnese.

Co se týče trezorů, opět platí kotvení do hmotnosti 1000 kg, protože jinak to nemá nejen tu deklarovanou odolnost, ale ani tu nejmenší na zbraně, má to prostě 0.

Stačí se na to přece podívat selským rozumem. Mám plechovku, do které se dá dostat za 90 sekund. Čas akorát na splnění těch 15 RU v prvním testu. Mám tu plechovku volně postavenou, co to vydrží, než to někdo odnese? Nic, nula z druhého testu. Jaký je celkový výsledek na certifikaci? 0. Mám to přišroubované a během testu se nevyrvaly kotvy, neprorvaly skrz skříň, tahem xx kN? Tak potom mám druhou část testu splněno a mám tedy certifikaci na 15 RU. Tudíž, když si to donesu domů, tak abych měl "odolnost proti vloupání", tak musím kotvit.



BombrCZE
Příspěvky: 61
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#2000 » pon 30. črc 2018, 14:16

Cipis to napsal úplně přesně :-) Nemám k tomu co dodat. Přestal jsem už reagovat, protože sem čekal do práce, že sem naskenuju protokol z certifikace, kde to přesně takto podrobně vysvětlujou :-) Ale po Cipisově vyjádření už ani nemusim :-)



ViralWinter
Příspěvky: 659

Příspěvek#2001 » pon 30. črc 2018, 14:50

No, vidím, že tady jsou lidé chytřejší, než MV a zároveň mají v úmyslu použít "selský rozum". V tom případě budu opravdu potřebovat citaci z ČSN EN 1143-1, týkající se podmínek 15 RU skříní na zbraně (ne trezorů) :D



kolemjdoucí
Příspěvky: 811

Příspěvek#2002 » pon 30. črc 2018, 15:03

cipis> dobrý pokus, ale není to tak :lol:

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2233

Příspěvek#2003 » pon 30. črc 2018, 15:06

????

Nějak nechápu :-)

Máš někde citaci, co zakazuje kotvení ??



kolemjdoucí
Příspěvky: 811

Příspěvek#2004 » pon 30. črc 2018, 15:13

Já neříkám, že to zakazuje kotvení. Kotvení je dobrý, jenom podmínka 15 RU v sobě kotvení nemá. 15 RU je skutečně jen odpor proti vniknutí a v té normě je to také tak popsáno. Pokud budeš řešit trezory a jejich třídy, tak tam ke splnění třídy podmínka kotvení obvykle je.
Ona ta norma totiž skříně na zbraně ani neřeší, ale je tam popsáno, co to je 15 RU.



Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#2005 » pon 30. črc 2018, 15:21

kolombo:
Nikdo nic nezakazuje, skřiň si klidně může člověk zabetonovat do zdi když to bude jeho přání. Otázka je jestli trezorovou skříň, která je dostatečná pro uchování zbraní do 10 kusů je třeba kotvit.

Z vyjádření MV vyplývá (nejenom vyplývá, přímo je to tam napsáno) že to nutné není. A člověk se nebude dopouštět porušení zákona.
Ostatní tvrdí, že pokud není skříň kotvena (navíc ještě správně kotvena), její certifikace je neplatná.

Zdá se to logické, nicméně zákon nejde vykládat stylem "podle selského rozumu" Krom toho člověk by se při případné při mohlo odvolat právě na vyjádření MV. MV přece nemůže uvádět lidi v omyl, to není vyjádření sousedky od vedle.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2233

Příspěvek#2006 » pon 30. črc 2018, 15:27

Tj. pokud Ti odnesou trezorovou skříň se všemi zbraněmi, střelivem a doklady, je to podle zákona v pořádku :-)

Ta debata poněkud nedává smysl ....



kolemjdoucí
Příspěvky: 811

Příspěvek#2007 » pon 30. črc 2018, 15:37

No, ono 15 RU taky není nic moc a se stejnou logikou bys mohl říct, že pokud se ti do skříně prořežou flexou (což se prořežou a se slušnou flexou docela rychle) a odnesou zbraně, střelivo a doklady, tak je to dle zákona v pořádku. Je to prostě nějaké stanovené minimální zabezpečení.



Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#2008 » pon 30. črc 2018, 15:45

kolombo: A pokud má někdo jen do 2 zbraní včetně tak co? Tam zákon nestanovuje už vůbec nic. Tak je ukradnou taky. Tam stačí jen dveře od domu. Můžu je mít zamčený ve skříni ze šatny která splní jestli 1 RU a pořád budu zabezpečený víc než zákon požaduje.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2233

Příspěvek#2009 » pon 30. črc 2018, 18:34

Asi se budu opakovat, ale: "Ta debata poněkud nedává smysl ...."



ViralWinter
Příspěvky: 659

Příspěvek#2010 » pon 30. črc 2018, 18:50

Debata o čem?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů