Trezory, schránky, skříně a jiná zabezpečení zbraní.



Střelec
Příspěvky: 1671

Příspěvek#1546 » ned 19. úno 2017, 22:47

Já počítám s tím, že většina bude ve velkém trezoru, jenže ten do ložnice nevtěsnám. Jedná se mi o něco menšího, co bych ideálně nacpal i do šatní skříně, kam bych dal brokovnici a ukládal pistoli na nošení. Nic víc, jen musím hledět na rozměr.



pelanj
Příspěvky: 888

Příspěvek#1547 » pon 20. úno 2017, 08:59

Do 10 ks zbraní stačí "zvláštní uzamčené zařízení, které je neoddělitelně ukotveno do stěny, stropu nebo podlahy zhotovených z cihel, betonových panelů nebo obdobného stavebního materiálu a vybaveno zámkem s vysokou bezpečností zařazeným do třídy A podle České technické normy ČSN EN 1300"



cipis
Příspěvky: 2112

Příspěvek#1548 » pon 20. úno 2017, 14:55

Ale ano, to jo, už je to tu několikrát dokola. Zámek třídy A seženeme, klidně do 1000 Kč. Ale viděl někdo někdy to "zvláštní uzamčené zařízení"? Co to je? Řetěz? Lanko? To na chemické kotvě ve zdi? Svařenec? Tedy klidně i doma posvařovaná zabetonovaná skříň, do které dám ten koupený zámek A?



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#1549 » pon 20. úno 2017, 15:27

Ono je to celkem jasně dáno:

Do 10ks: uložení v uzamykatelné ocelové schránce nebo uzamykatelné ocelové skříni nebo zvláštním uzamčeném zařízení, pokud tato schránka, skříň nebo toto zařízení splňují technické požadavky.

A definice

Uzamykatelná ocelová schránka nebo uzamykatelná ocelová skříň, které splňují požadavky odolnosti proti vloupání 15 odporových jednotek podle České technické normy ČSN EN 1143-1 a jsou vybaveny zámkem s vysokou bezpečností zařazeným do třídy A podle České technické normy ČSN EN 1300.

Zvláštní uzamčené zařízení, které je neoddělitelně ukotveno do stěny, stropu nebo podlahy zhotovených z cihel, betonových panelů nebo obdobného stavebního materiálu a vybaveno zámkem s vysokou bezpečností zařazeným do třídy A podle České technické normy ČSN EN 1300.

A jak už tady bylo uvedeno ve vlákně dříve (google poradil stranu 28), stanovisko ministerstva:

Protože nařízení vlády č. 338/2002 Sb., o technických požadavcích pro
zabezpečení přechovávaných zbraní nebo střeliva a o podmínkách skladování,
přechovávání a zacházení s černým loveckým prachem, bezdýmným prachem
a zápalkami, ve znění pozdějších předpisů, žádné požadavky na zvláštní uzamčené
zařízení nestanoví a na technickou normu neodkazuje, nemusí zvláštní uzamčené
zařízení svou konstrukcí splňovat další specifické požadavky.

Stačilo pět minut si povídat se strejdou Googlem :)



cipis
Příspěvky: 2112

Příspěvek#1550 » pon 20. úno 2017, 15:33

Ale to jo, já jsem měl na mysli skutečné provedení. Nikde žádná fotka není ... Krom zámků na spouště, ale ty jsem zase nenašel, že by měly A.

No, takže defacto jakákoliv skříňka, co je např. zazděná či zabetonovaná, a má ve dveřích zámek A, tak to splňuje.
Ještě vlastně to může být přivařené nebo přišroubované trhacími šrouby.



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#1551 » pon 20. úno 2017, 15:39

Já bych řekl že přesně tak - musí to být neoddělitelně ukotveno a musí na tom být Ačkový zámek. Zbytek je o tom, kdo si co kreativně vymyslí :)



pelanj
Příspěvky: 888

Příspěvek#1552 » pon 20. úno 2017, 15:47

Já si pod tím představím něco v tomhle stylu: http://valleywoodworkingvt.com/wp-conte ... G_0428.jpg

Akorát bych tam neměl lanko, ale nějakou závoru, právě se zámkem třídy A.



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#1553 » pon 20. úno 2017, 16:10

Nejsem si jistý, jestli dřevěná schránka splňuje tu klauzuli neoddělitelného ukotvení.

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 994

Příspěvek#1554 » pon 20. úno 2017, 16:18

Spíše bych to viděl jako obezličku pro případy, kdy je zapotřebí (třeba z prostorových důvodů) použít atypicky vyrobenou a tedy netypovou skříň nebo využít třeba nějaký výklenek ve zdi a opatřit ho trezorovými dveřmi. Tedy umožňuje to při použití zámku třídy A vyrobit a provozovat atyp nemající atest zkušebny.



pelanj
Příspěvky: 888

Příspěvek#1555 » úte 21. úno 2017, 09:44

jhora: Specifikuje někdo někde neoddělitelné ukotvení? Cokoliv oddělíš, když máš správný nástroj:)

Pokud bych chtěl něco takového mít doma, tak by tam byla zamykací konstrukce z kovu a dřevo by sloužilo zejména jako dekorace. I kdyby se všechno dřevo oloupalo, puška by stále nešla sundat. V hodně dlouhodobém horizontu se chystám na vhodné místo v ložnici také umístit brokovnici.



cipis
Příspěvky: 2112

Příspěvek#1556 » úte 21. úno 2017, 10:23

Neoddělitelné ukotvení si vysvětluji tak, že to běžným nástrojem neodšroubuji, neucvaknu nebo neurvu.
Sice tam není 15RU a ani požadavek na pevnost ukotvení, ale asi by se pravděpodobně z toho vycházelo, tedy dvě kotvy 12mm na chemii a tak tlusté/tvrdé, aby se to za 90 sec nepřeřízlo flexou (už si to přesně nepamatuji, těch 90sec, ale +/- to tak bude). Tedy jak jsem psal už výše, doma udělaný svařenec, na kotvy, které se zavaří. Anebo koupit cert. skříň (15RU, A) na tři zbraně, uříznout bok a dovařit si k tomu !větší prostor", to celé na chemii a kotvy přivařit ke skříni. Anebo do špajzu na dveře dát zámek A :)



kolemjdoucí
Příspěvky: 814

Příspěvek#1557 » úte 21. úno 2017, 11:09

Tady bych připomněl diskusi o tom, zda skříň na zbraně (15RU, A) musí být ukotvená. V tomto kontextu se mi jeví, že nikoliv. Je to vhodné, to bezesporu, ale nemusí.



cipis
Příspěvky: 2112

Příspěvek#1558 » úte 21. úno 2017, 11:30

Pokud ji dáš na šrouby/matice, tak musí, jinak nesplní těch 15RU (kde je i test kotvení, viz několik stránek zpátky). Pokud to přivaříš, tak z toho děláš to zvláštní uzamčené zařízení a nepotřebuješ mít 15RU na papíře.
Tak jak tak to ukotvit ale musíš ;-)



kolemjdoucí
Příspěvky: 814

Příspěvek#1559 » úte 21. úno 2017, 12:43

Tak jsem si přečetl příslušnou pasáž ČSN EN 1143-1 (kapitola 8 - zkouška pevnosti ukotvení) - ovšem toto je zkouška, zda se kotvicí sestavu podaří zničit, nebo protáhnout zkoušenou stěnou či základnou. Čili je to zkouška pevnosti stěny či základny a kotvicí sestavy - čili zkouška pevnosti trezoru (skříně). Takže povinnost upevnění není nikde zmíněna. Na rozdíl od citátu výše

Kód: Vybrat vše

Zvláštní uzamčené zařízení, které je [b]neoddělitelně ukotveno[/b] do stěny, stropu nebo podlahy zhotovených z cihel, betonových panelů nebo obdobného stavebního materiálu a vybaveno zámkem s vysokou bezpečností zařazeným do třídy A podle České technické normy ČSN EN 1300.


Nemluvě o tom, že ke skříním na zbraně se žádné kotvicí sestavy nedodávají. To si musí každý koupit sám.



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#1560 » úte 21. úno 2017, 13:15

Když jsme u toho kotvení, čím jste kotvili skříně wico? teď se chystám ukotvit do panelu a mám trochu obavu kupovat kotvicí šrouby někde v bauhausu, aby třeba nepraskly nebo jinak neselhaly (ne že bych čekal vloupání, ale bez kotvení ta skříň nemá moc efekt).

Našel jsem tohle, ale přemýšlím jestli to udrží trezor, kdyby se ho někdo snažil utrhnout z kotvení:
https://www.adsafe.cz/produkt/ostatni/H ... KwvHlXhCUk

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 hostů