Trezory, schránky, skříně a jiná zabezpečení zbraní.



nogi
Příspěvky: 37

Příspěvek#61 » pát 10. pro 2010, 12:09

Ahoj, už jsme se s Patrikem bavil, ale chci se zeptat i širšího publika :-) Mám 1ks krátké zbraně "B" a 1ks dlouhé zbraně "B". Potřebuji mít doma trezor? Dle zákona asi ne. Viz níže

2) Držené zbraně kategorie A, B nebo C uschované, uložené nebo uskladněné (dále jen "přechovávané zbraně") v počtu do 10 kusů nebo střelivo v počtu do 10 000 nábojů se zabezpečují uložením do uzamykatelné ocelové schránky nebo uzamykatelné ocelové skříně nebo zvláštního uzamčeného zařízení, pokud tato schránka, skříň nebo toto zařízení splňují technické požadavky stanovené prováděcím právním předpisem. Ustanovení tohoto odstavce se nevztahuje na přechovávané zbraně kategorie B nebo C v počtu do 2 kusů nebo střelivo v počtu do 500 nábojů, které je však držitel těchto zbraní a střeliva povinen vhodně zabezpečit proti zneužití, ztrátě a odcizení.

Otázka je co se myslí tím vhodným zabezpečením. Stačí např. zamknout v pokoji a pustit psa? :-D
Díky

Uživatelský avatar
Proden
Příspěvky: 29

Příspěvek#62 » pát 10. pro 2010, 12:32

Rozhodující jsou počty - tedy ze zákona nepotřebuješ, hovoříme-li o zbraních.
Další věc je rodina či jiní spolubydlící. Samozřejmě je třeba náležité výchovy (a to prosím nejen dětí), ale i vlastní vnitřní klid a čisté svědomí, že jsem proti odcizení a zneužití udělal maximum. Mluvím zejména o nepřítomnosti v bytě během zaměstnání, dovolené atd.
Co znamená "vhodné zabezpečení" většinou nikdo neví, nebo se budou definice lišit podle odpovídajícího. Prováděcí vyhláška, pokud vím, řeší pouze skříně, trezory a trezorové dveře (pokud se mýlím, prosím znalé o opravu).



nogi
Příspěvky: 37

Příspěvek#63 » pát 10. pro 2010, 12:45

: Proden: Je to jak říkáš, bavil jsem se s naším podnikovým právnikem a říkal, že je to opravdu na majiteli zbraní, jak vhodně je zabezpečí, ovšem všichni víme, jak to v našem právním státě chodí, že ochrana zlodějů a vrahu má vysokou prioritu. Samozřejmně, že pokud jsou děti trezor je nutnost.

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#64 » pát 10. pro 2010, 13:38

Z pohledu zákona mít trezor nemusíš.
Z pohledu "praxe" (můj názor, ne zkušenost) ovšem, jakmile by se stal průšvih, bude se policie ptát, proč jsi to neměl v trezoru s certifikátem a že to očividně nebylo dostatečně zabezpečené, když to někdo zvládl ukrást...

To, že mnohé bezpečnostní bytové dveře (či třeba staré sejfy bez certifikátu) odolají mnohem lépe než spousta ocertifikovaných plechovek, už je holt formalita...



nogi
Příspěvky: 37

Příspěvek#65 » pát 10. pro 2010, 13:43

:Mark: To asi ano. By mě zajímalo teoreticky jak by policie postupovala, kdyby mě vykradli a odcizili by mi zbran. Kterou bych měl zamknutou v pokoji a schovanou, tak aby nebyla všem na očích. Já zákon neporušil nebo se pletu? Já vím je to slovičkaření a těžko říct přesně co by..kdyby..ale jen mě to zajímá.

Uživatelský avatar
Proden
Příspěvky: 29

Příspěvek#66 » pát 10. pro 2010, 13:53

Z pohledu občana, je jakékoli zvýšené zabezpečení vhodné. Mluvím zde o bezpečnostní vložce, kování, přídavném zámku či závoře, bezpečnostní dveřní nástavbě a mříži. Případně o skříni či trezorz, pokud nežiju sám. Policie si může myslet co chce, ta provádí šetření, rozhodující je stanovisko rozhodujícího orgánu. V případě nesouhlasu se lze odvolat a využít služeb právníka.
Osobně mám trezor, na dveřích závoru a bezpečnostní vložku, ačkoli žiju sám. Jistota je kulomet ... ;)



nogi
Příspěvky: 37

Příspěvek#67 » pát 10. pro 2010, 13:59

jj na tom se shodnem. Díky za reakci :-)



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#68 » pát 10. pro 2010, 17:51

Já bych vložil otázku z jiného soudku - jaké máte zkušenosti s tím, že by výrobce udělal vnitřek tak nějak na přání? Sice se teprve začínám učit na zkoušky, ale už teď vím, že nezůstanu u jedné zbraně. A osobně se mi líbí varianta trezoru, která má po jedné straně takové ty poličky (ne na dveřích, ale v pravé nebo levé části vnitřku. Přijde mi to hrozně praktické i na odkládání krátkých zbraní, ale viděl jsem to jen na pár skříních, kde mi ale zase nevyhovovala velikost nebo cena. Tak mě zajímá, jestli lze s výrobcem domluvit, jak to bude rozčleněné vevnitř kupříkladu abych tam měl police a vešly se mi čtyři dlouhé, když přitom půovdně je trezor na x dlouhých a police nemá (aniž by mě to pak stálo spoustu peněz navíc).

A jako bonus - co způsob zamykání trezoru, když má člověk děti. Protože je plánuju a mám pocit, že když tam bude jen klíč, tak to prostě není před nima bezpečně uzavřené, ale kódový zámek (elektronický nebo mechanický) zase chvilku trvá otevřít (kdyby náhodou zloděj v domě) a kombinace můžou odkoukat (nemluvě o tom, že ani nevím, jestli to není méně spolehlivý způsob zamykání).

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#69 » pát 10. pro 2010, 18:07

Domluvit se lze, ale obvykle to stojí pár tisíc navíc. Já si to radši dal z pár prkýnek dohromady sám (a to rozhodně nepatřím mezi kutily) z trezoru pro deset dlouhých, aby se tam vešlo pět dlouhých plus poličky.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#70 » pát 10. pro 2010, 22:35

Zámek jsem měl jak číselníkový tak klíčový. Číselníkový - je otrava pokud se do trezoru chodí častěji a ve stresu je problém jej napoprve otevřít. Klíčový - je třeba dávat pozor na klíče, třeba i ve spánku, např po noční můžou být klíče jen tak pohozené lákadlem pro zvídavé děti. Nehledě na velikost klíče - jsou sice i malé ale s rostoucí třídou zabezpečení roste i délka klíče, já tahám po kapsách 14 cm. Jak budu dávat dohromady starší pracovní trezor (zatím tam jsou klíče a z toho jeden 25cm dlouhý) tak jsem rozhodnut pro elektronický (značkový), po rozhovoru s výrobcem trezorů jsem dospěl k názoru, že je to nejkomfortnější způsob uzamčení.

Uživatelský avatar
Proden
Příspěvky: 29

Příspěvek#71 » pát 10. pro 2010, 23:11




jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#72 » pon 13. pro 2010, 09:49

Mark: Chápu to správně že s tím "vybavením" vevnitř trezoru se dá hýbat? tj třeba zkrátit ten držák na hlavně (doufám, že je poznat co myslím) a přidělat si poličky? Nebo jsi to prostě dal před to?

Patrik: Elektronickým zámkem myslíš takovou tu číslicovou klávesnici, že jo? Tam by mě zajímalo, jak se řeší nouzové otevření, když dojdou baterie a je potřeba je vyměnit (jestli se nepletu, tak ty jsou pak přístupné zevnitř trezoru)?

Proden: Díky, přesně něco takového jsem měl na mysli a ta cena celkem ujde, nastuduju si co ten výrobce ještě má...

Uživatelský avatar
KajaKliment
Příspěvky: 238

Příspěvek#73 » pon 13. pro 2010, 10:48

Já jsem si do skříně na zbraně nechal u Tuzy přivařit na boky závěsy na poličky + dva fochy do schránky (tu schránku jsem si taky nechával dělat větší). Přišlo mě to na dvě stovky. Poličky jsem si dodal sám dřevěný. Vyřídilo se to při objednávce po telefonu.

Jinak dvakrát měř a třikrát počítej co si do toho budeš dávat. Rozměry trezoru jsou většinou udávány vnější. Já počítal, měřil a teď mi tam Henryovka stojí naštorc napříč trezorem, protože na normální postavení mi uvnitř chybí dva centimetry :oops: Ale vyřešilo se to, vlastně ani moc nepřekáží a poličky tam mohly zůstat líp, než kdyby tam byla tak, jak je původně počítáno. Jen to vypadá zajímavě.



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#74 » pon 13. pro 2010, 12:08

No co jsem koukal, tak snad všechny trezory mají výšku kolem 150cm, plusmínus pár cm, takže to snad taková tragédie nebude. Ale rozhodně si to proměřím, než něco koupím. Je to hromada peněz...



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#75 » pon 13. pro 2010, 12:13

jhora píše:Patrik: Elektronickým zámkem myslíš takovou tu číslicovou klávesnici, že jo? Tam by mě zajímalo, jak se řeší nouzové otevření, když dojdou baterie a je potřeba je vyměnit (jestli se nepletu, tak ty jsou pak přístupné zevnitř trezoru)?

Pokud se dobře pamatuji tak pod krytkou byl konektor pro nouzový zdroj.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 hostů