Děti a zbraně ve společné domácnosti



kk
Příspěvky: 999

Příspěvek#76 » ned 4. čer 2017, 21:34

wigum: Ale ja to nemyslim, ze ta vec sama o sobe je nebezpecna kdyz bude jen tak nekde lezet, ja to myslim ve vztahu k detem treba. Varecku necham lezet na stole, tim si dite co, placne pres ruku? Ale nuz nebo zbran, nebo nuzky a dalsi podobne veci proste vzhledem k malym detem davam tak aby na ne nedosahli. Tot cele. Moje dcera od zacatku co je zbran doma tak vi jak s ni zachazet, a vi ze kdyz chce strilet (vzduchovka, malorazka) tak muze pod dohledem a je klid. Uplne stejne sirky. Taky od mala si pod dohledem mohla zapalit svicku a byla spokojena, vzdy kdyz chtela, tak si rekla a nikdy nebyl problem aby to zkousela sama.



Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#77 » pon 5. čer 2017, 10:28

Je potreba detem vstepovat, ze je to uplne normalni, ba samozrejmost, ale take ze to muze byt nebezpecne podobne, jako kyselina do zachodu, nebo postriky na zahradu a proto to ma tatka nekde mimo dosah. A s postupem veku, pokud je ze strany deti zajem, je s tim bezpecne seznamovat. Ja taky nechavam klicky v autech jak v garazi, tak venku (uvnitr oploceneho) a neni s tim problem. Vsechno jsou to uplne normalni veci a take tak je potreba to prezentovat tazatelum. Neni to zadna senzace, nic pro vyvolene. Kdyby barak zacal horet a decko umelo s autem aspon vyjet ven, taky budu rad.



dj.coffee
Příspěvky: 11

Příspěvek#78 » pon 4. pro 2017, 11:42

Souhlasím s tím, že děti by měly být obeznámeny a poučeny (soustavně poučovány) mimojiné i o zbraních. Zvláště pak, jsou-li zbraně v rodině. Hodně se to bude lišit rodina od rodiny třeba s ohledem na tradici v myslivosti, sportu a podobně. Ale ponechat to jen na vzájemné důvěře a důsledné výchově je imho hazard.
Zaprvé i sebelépe vychované/poučené dítě může mít zkrat. Není nic neobvyklého, stává se to často i dospělým.

Zadruhé všichni dobře víme, jak je i naše vlastní zásadovost někdy vrtkavá. Stačí popichování od kamarádů - "to se nikdo nedozví, jen si na to sáhneme". Jako děti jsme lezli dědovi do skříně s flintama každou chvíli. Věděli jsme, kde je klíč a tak jsme se na ně chodili dívat. Do ruky jsme to nebrali, ale stejně. Sám jsem to nikdy neudělal, stačilo, aby se nás sešlo s bratrancema a sestřenicema víc a případná kolektivní vina nás najednou tolik neděsila...I když jsme věděli, že kdyby se to někdo domákl, byl by to průser jak vrata a také jsme věděli, že to umí zabíjet.

Zatřetí u nás doma nejsou vždy jen mé vychované/poučené děti.

Vzhledem k několika postům výše si nemyslím, že bych byl přehnaně paranoidní. Vlastní zbraň zatím nemám, ale až ji pořídím bude VŽDY (samozřejmě mimo nošení, čištění atd :) ) zamčena v trezoru (klíč + kód) a nikdo jiný kromě mě k ní nebude mít přístup. Resp. 6ti místný kód znám jen já a dbám na to, aby to tak zůstalo. Upřímně, své dítě bych nepustil na návštěvu do rodiny, kde by tomu bylo jinak.



radim78
Příspěvky: 302

Příspěvek#79 » pon 4. pro 2017, 13:30

@dj. Vidim to podobne. Muj kluk bez dovoleni nesahne ani na svou volne lozenou vzduchovku, ale jednou by mohl uklouznout a navic se u nas pomerne casto vyskytuji dalsi deti a tak i v dobe, kdy bude strilet jak Jerry Miculek (pokud ho to kdy vubec bude bavit), budou hromove hole pod kodem, nebo rfid zamkem, navic pod zabezpecovackou.

Nestesti nechodi jen po horach a nema smysl tomu chodit naproti...



cipis
Příspěvky: 2057

Příspěvek#80 » pon 4. pro 2017, 17:18

A až to děcko bude chtít odvracet nějaké napadení, tak nebude mít čím, byť s tím umí perfektně zacházet. Na jednu stranu ochrana před tím, aby se někomu něco nestalo, na druhou stranu defacto znemožnění účinné obrany, pro kterou ty zbraně jsou.
Až se něco stane, tak budou dvě možnosti, buď si někdo bude vyčítat, že to zamčel anebo že to nezamčel ...
Než si člověk pořídí zbraň na ochranu, tak by si měl vyřešit tyto otázky.
Jako možné řešení mi přijde nějaké uschování, kdy to dítě ví, jak se tam dostane, ale napojené na nějakou zabezpečovačku, co mi pošle info na mobil třeba.
No a ruku v ruce s tím jde také rychlost, s jakou se mi/dítěti podaří k té zbrani dostat. Pokud bude přespříliš zabezpečená, tak je mi na sebeobranu k ničemu.

Uživatelský avatar
Poli
Příspěvky: 460

Příspěvek#81 » pon 4. pro 2017, 17:36

Asi nemáš děti co?



radim78
Příspěvky: 302

Příspěvek#82 » pon 4. pro 2017, 18:38

@cipis Nic ve zlem, ale dobre jsi mne pobavil.
Maly chodi do skolky a pac to neni Chuck Noris Jr. Neexistuje, ze by dokazal pretahnout zaver, nebo jen tak z pleziru nabit a natahnout kosu. Na rovinu pisu - nastesti.
Fyzicka rovina je jedna vec, elementarni zodpovednost drzitele ZP vec druha a ZOZ apod. Naprosto jasne rika, komu, od kdy a za jakych okolnosti patri do ruky hromova hul.
Neexistuje, ze by ke zbranim melo mit volny pristup dite predskolniho veku.
Tudiz dokud nedoroste a hlavne dokud nedostane rozum, musi si v ramci NO vystacit s prakem, lukem, nebo Nerf puskou :)

Ted uz vazne - ohledne rychleho pristupu ke zbranim je zde jine vlakno, ale pro zalozni kratkou, nebo dokonce AR existuji rapid sejfy od Hornady. Jsou oteviratelne treba RFID chipem.
Junior se do toho nedostane ani omylem a odpada jakakoli chyba ve stresu.



dj.coffee
Příspěvky: 11

Příspěvek#83 » úte 5. pro 2017, 00:30

Po cteni nekterych prispevku si pripadam, jako kdyby u nas byla obrana zbrani na dennim poradku a nebezpeci hrozi na kazdem kroku :-). Pravdou je, ze CR se v ruznych zebriccich a indexech bezpecnych zami pohybuje na prednich prickach. Napriklad na Global Peace Index 2017 nam patri 6. Misto. Opravdu nemam duvod si myslet, ze me dite potrebuje takticky vycvik (zatim :-)). Vzdelavat, informovat, zamykat :-).

@cipis: ze bych litoval, ze jsem diteti znemoznil pristup ke znrani a to se nemohlo ucinne branit? Tahle uvaha te napadla po kolika jointech? :-D



cipis
Příspěvky: 2057

Příspěvek#84 » úte 5. pro 2017, 11:49

Pokud budeš uvažovat tímto způsobem, tak tu zbraň nepotřebuješ vůbec. A když bude jen na sport, tak samozřejmě, zamčít.
Ona je také otázka, co si kdo představí pod pojmem dítě. Pro mě je to kdokoliv do 18 let. A jak je známo, tak zbroják může mít už i 15 letý. Tak proč ty urážky a blbé řeči? Co to trochu lépe číst a všimnout si, že jsem tam uváděl základní předpoklad, že s tím umí zacházet.

Celou domácnost máte plnou vražedných zbraní, obzvlášť pro dítě. Ale jen pistole se bude zamykat tak, že až bude potřeba, tak se k ní nedostanete ani vy. Kdežto nože, sekáčky, nářadí a vůbec prostě cokoliv, to je tařka volně ložené. A co kličky od oken na balkon, co schůdky, co máte opřené o zeď právě na tom balkoně? Možná to teď táhnu až do extrému, ale pistole jako taková není o nic nebezpečnější než běžné vybavení domácnosti. Jistě, máme zákonné požadavky na její přechovávání, ale ty nejsou tak přísné, aby se nemohl udělat nějaký vhodný přístup, i pro případ NO/KN.



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#85 » úte 5. pro 2017, 12:13

Táhneš to do extrému docela hodně. Takhle dítě nepřemýšlí, dospělý taky ne. Důvod proč je potřeba mít zbraně pod zámkem není ten, že by to byl jediný způsob, jak si děcko může ublížit (a neexistovaly jiné nebezpečné předměty), ale proto, že pro spoustu dětí (a nejen těch) mají střelné zbraně punc nebezpečnosti, tajemna a bůhvíčeho ještě - takže jednak je třeba dítě vést k tomu, aby zbraň byla další z věcí, ke kterým je třeba mít respekt (stejně jako třeba pila nebo soustruh), jednak je potřeba zvolit vhodnou úroveň zabezpečení pro případ, že ho bude lámat nějaký kamarád, aby mu to ukázal. A to je jen jeden z důvodů.

Není problém mít zbraně zajištěné tak, aby se k nim v případě nouze dalo dostat, ale pravděpodobnost, že budou doma potřeba k obraně, bude je potřebovat to děcko a vážně nebude mít jinou možnost, to je tak neuvěřitelně nepravděpobné, že je nesmysl mu kvůli tomu dávat přístup do trezoru. Snad si nepamatuju, že bych někde zachytil informaci, že by dítě nebo dospívající zastavil útočníka zbraní svých rodičů, zato jsem zachytil hodně případů, kdy dítě ublížilo sobě nebo druhému neodbornou manipulací se zbraní, kterou nemělo dostat do ruky. Nemluvě o malém, ale přesto existujícím počtu sebevražd dospívajících použitím zbraně jednoho z rodičů.
Naposledy upravil(a) jhora dne úte 5. pro 2017, 12:13, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Poli
Příspěvky: 460

Příspěvek#86 » úte 5. pro 2017, 12:13

Souhlasím, kdo má děcka , rozumí.



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#87 » úte 5. pro 2017, 12:22

Ta urážek jsem si vážně nevšiml. To že Tvůj pohled na věc větší část střelců nesdílí je faktem a holt se musíš smířit i s tím, že Ti to někdo i napíše v lehce ironickém tónu.

Já když si vzpomenu co jsem vyváděl jako děcko, tak nechápu jak to, že jsem se dožil plnoletosti. A když vidím našeho sviště, tak mě jímá hrůza co ho napadne, až bude vědět, že je doma něco zamčenýho - pač je to můj totální obtisk. Nevím jak hodně máš vyspělé potomstvo a nakolik jim můžeš věřit, ale u nás o bude jen a pouze pod dozorem.
Nejvyšší pravděpodobnost nějakého střetu (napadení) je buď škola, nebo cesta do ní/z ní. V případě starších potomků pak akce (diskotéka, taneční,...). A to bys s ním musel furt chodit - nebo bys mu snad tu pistoli na cesty pučoval???



cipis
Příspěvky: 2057

Příspěvek#88 » úte 5. pro 2017, 12:28

Ale to samozřejmě platí, vždyť to už píši po několikáté, že je základní předpoklad, že s tím umí zacházet atd.
Zachytil informace, hmm, tak ony nejsou ani informace, že by i dospělý a vůbec obecně nikdo. Takže nějakou logikou pak můžeme opravdu říct, že to vlastně nepotřebujeme :(
Těch případů jsou ale tisíce a tisíce, bohužel včetně těch nešťastných událostí, třeba v USA.
Zajímavé, že používáte argumenty, které defacto používají zakazovači zbraní (dát pryč zbraně, nebo třeba ty sebevraždy) a tím je defacto schvalujete. Vést argumentaci tímto směrem není vhodné.
I to super hyper zabezpečení jednou neuděláte a bude neštěstí. Člověk je tvor omylný, takže jednou zůstanou klíče v trezoru, jednou na poličce, jednou se prostě někde něco nezamče. A veškeré postupy jsou najednou k ničemu. Jak už tu pár lidí poznamenalo, zásadní je výchova, naučení bezpečné manipulace apod. A pak samozřejmě vhodné zabezpečení. Nikde jsem nepsal, že se mají válet po zemi nabité zbraně, že má být vše dostupné atd. Do jisté fáze stačí náboj mimo komoru, ale jak už někdo zvládne přetáhnout, tak je problém.
Vždycky se bude balancovat mezi bezpečností a bezpečností.

Ehm, 5 lidí je větší část střelců? To snad ne ...

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1298

Příspěvek#89 » úte 5. pro 2017, 12:37

Mám na to stejný pohled jako jhora... Potomstvo zatím cvičím na vzduchovkách (nehrabat na spoušť, nemířit na nikoho atd.), pak se bude pokračovat, aby to vnímali jako normální věc. Pistoli mám na zadku, "pod polštářem" nebo když si jí neberu (na běhání, fotbal), tak je v gunboxu, zbytek v trezoru a klíče u sebe...

Mikymoto: Taky nechápu, jak to, že 1. mi je 38 a 2. mám všechny kosti v celku... A taky se děsím hlavně mladšího potomka, který je slušné kamikadze...



cipis
Příspěvky: 2057

Příspěvek#90 » úte 5. pro 2017, 12:40

No, a už to tu je, o čem jsem mluvil.
Samé zabezpečení a co to "pod polštářem"? Vždyť to popírá vše výše uvedené ...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti