Děti a zbraně ve společné domácnosti

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1298

Příspěvek#91 » úte 5. pro 2017, 12:48

Proto jsou tam ty uvozovky - myšleno v dosahu i v noci. Pokud tam nejsem já, tak tam není ani zbraň. Není jen tak volně položená, je vhodně zabezpečená, ale nejedná se o sejf nebo zakódovaný gunbox, který mám přišroubovaný ve skříni...



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#92 » úte 5. pro 2017, 13:00

Já jsem jako děcko věděl jak se co používá, že je to nebezpečný a že s tím nesmím bez dozoru manipulovat. Co myslíš že jsem dělal, když nikdo nebyl doma? No samozřejmě jsem zamčené otevíral a používal, často s důsledky.
Naštěstí to končilo maximálně u mě pořezanýma/posekaným rukama, u motorky s rozervanýma gumama, kamaráda jsem šípem střelil do nohy (nebyl dost rychlej - trefovali jsme se do nohou navzájem), holku co mě zkoušela šikanovat sem zavírákem bodnul do ruky (brala mi sváču mrcha), kamarádka "jen" vstřelila brok bráchovi do zadku (pak to rejpali ven z pod kůže zavírákem), a další a další. Bejt doma přístupná zbraň tak sem nejspíš putoval po nějaké podobné příhodě (jen se střelnou zbraní) do diagnosťáku.
Jako jestli jsi ochoten vsadit vše na zodpovědnost vlastního potomka, tak si to doma udělej jak chceš - jen to nikde neříkej, nebo Ti ten zbroják ještě vezmou. ;)



ppindian
Příspěvky: 276

Příspěvek#93 » úte 5. pro 2017, 13:47

NIKDY nevěřte dětem že nebudou zvědavé. Jako malej prcek jsem vzal tabletku do raketového motorku a zapálil v kuchyni na linoleu. Jako nepatrně starší prcek jsem vzal tátovu 12v zkoušečku a strčil jí do zásuvky. Pravidelně jsem se tátovi dobýval do stolku protože jsem tam tušil něco epesního (a taky že jo :-D ). O pyrotechnických pokusech ani nemluvě. Synek, když mu bylo asi osm, na druhý pokus okoukal kombinaci do firemního trezoru a na první pokus ho otevřel. Pokud má Síla Temnou stranu, tak jí nastrčila do zvědavých dětí :-) .



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#94 » úte 5. pro 2017, 14:08

Jo pyrotechnika - brácha vyráběl z trubiček malinký děla a zkoušel kolik toho prostřelí. Bylo to dělaný z ocelovejch trubek, dno uzavřený šroubem do vyřezanýho závitu!!! a zátravku tuším pracně vrtal nějakým pidi vrtáčkem. To vše ve věku cca 12-13 let.
Krmil to strouhanejma hlavičkama sirkek - dycky 10 minut škrabal hlavičky, tím to naládoval, ucpal to hajzpapírem a pálil - na balkoně, aby to v baráku nesmrdělo, tak opatrnej byl :D . Pozdějc to krmil kuličkama z ložisek a zkoušel kolik vrstev dektury, nebo překližky prostřelí. Nejvymakanější verze se už neodpalovaly rozžhaveným hřebíkem vkládaným do zátravky, ale měli malej piston a kladívko, který odpalovaly kapslíky do dětskýho revolveru.
Mít přístup k nábojům, tak to bude buď zkoušet vystřelit z tý trubky přímo, nebo to bude "odborně" delaborovat - ještě štěstí, že nic dostupnýho nebylo.
Jo a zapomněl jsem na naše bitky - řezali jsme se občas jak koně až do krve. A ve chvíli, kdy jsme měli rudo před očima, tak jsme použili co bylo zrovna k dispozici po ruce - od kamene a klacku, až po příborák (nůž) a pilník. To by jste nevěřili, kolik krve teče po píchnutí pilníkem. Já se divím, že se z nás rodiče nezbláznili. Tyto zážitky přímo v rodině a spousta převyprávěných od kamarádů a příbuzných mě přesvědčila, že některý věci je lepší dětem raději do rukou nedávat (nebo je držet bezpečně mimo jejich dosah).



JardaB
Příspěvky: 1246

Příspěvek#95 » úte 5. pro 2017, 15:51

JJ, trubička a hlavicky od sirek + loziskova kulicka, moje oblibena detska zabava. Obcas někdo sehnal poplasnaky, to slo taky ale slepy z kosy uz jsme nastesti necpali do trubky ale dali do krabice se sponama z elektronu (darek od otce po obrabeni...) a zapalili prskavkou. To byla neskutecna mr.a ;-) Raketu s elektronem a hypermanganem odpalenou za oknem uz pripomina jen vypalena dira do ramu... Taky se divim, ze jsem to prezil a jsem rad, ze jsem k nicemu ostrému nemel pristup, pouzil bych to urcite :-P

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3752

Příspěvek#96 » úte 5. pro 2017, 17:17

To by stačilo....

Uživatelský avatar
DZimmy
Příspěvky: 205

Příspěvek#97 » stř 12. srp 2020, 07:20

Zdravíčko kolegové,
nikde jsem obdobné téma nenašel, což mě trošku udivuje. Možná jsem špatně/málo hledal.
Mám 2 malé děti (6 let). Pomalu už chápají a občas doma zaslechnou "střelnice". A tak jsem si říkal, že je asi čas zamyslet se nad tím, jak je časem seznámit s tím co máme doma.
Mám jen krátké, takže trezor je schovaný a dle mého o něm ani nevědí.

Jak jste k tomu přistupovali vy? V kolika letech jste je seznámili s tím co máte doma?

Tajit to nejde, takže asi jediná možnost je ve správný věk jim vše ukázat, zdůraznit, že je to fakt nebezpečné a ať o tom nikde nemluví. Ale že bych věděl jak a v kolika letech začít, to fakt nevím.

Budu vděčný za vaše zkušenosti.

Díky!

DZimmy



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#98 » stř 12. srp 2020, 07:31

Asi bych ale nezačínal skutečným železem.

Přijde mi normální začít učit s nožem někde kolem 5 let, házet, trefovat, luk, gumičkovou pistolku, kuličkovou.... prostě aby byl ten smysl funkce a účel zřejmý - trefujeme se a je to nejen zábava, ale i dovednost. Prak ... výborná věc, vzduchovka...
Vštěpovat návyky k bezpečné manipulaci. A pak asi seznámit s tím, že tatínek má taky hračky, ale ty jsou fakt nebezpečné, kdyby člověk nedal pozor ... a s těmi až budeš velký a uvidím, že všechno dovedeš.

Já mám holky, které to tolik nezajímalo, ale nože dostaly, střílely ze vzduchovky, jedna pak chtěla vyzkoušet i plnotučné, tak jsem ji vzal s sebou. Druhá zájem nemá.

Myslím, že je potřeba vybudovat normální vztah asi jako k autu - zatím máš tříkolku a dostaneš kolo a musíš se perfektně naučit jak se chovat na silnici, ale není potřeba mít z aut fobii.

Uživatelský avatar
DZimmy
Příspěvky: 205

Příspěvek#99 » stř 12. srp 2020, 07:38

Se vzduchovkou jsme už začali. Základy už učím a kupodivu to baví víc holku než kluka. Uvidíme. Střílíme fakt jen občas, jelikož je to zatím moc neba.



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#100 » stř 12. srp 2020, 07:48

Mám ještě zkušenost, že největším problémem jsou ženské v rodině. Dovedou někdy vyvolat v děcku dojem, že když vyjde na silnici nebo nebo chytne do ruky nůž, že v tu ránu se stane něco tak strašného, že o tom radši ani nebudeme mluvit ... já jen mám o něj strach, ty ne?
Takže pak děcka někdy mají fobie až do zralého věku.



kk
Příspěvky: 999

Příspěvek#101 » stř 12. srp 2020, 07:55

U me holka začala taky asi v 5-6 letech se vzduchovkou a flusbrokem. od cca 10 let malorážka občas (libí se ji střilet s puškohledem).

Jinak od doby co jsou doma "velké" zbraně tak ví, že na to sama šahat nemá a samozřejmě umí bezpečnostní pravidla.
Jednoduše dětem vysvětli, že to je nebezpečné jako nůž apod. a když budou chtít, že je vezmeš na střelnici ať si to vyzkoušej. Tim se uspokojí jejich zvědavost a nebude to to zakázané ovoce co nejvíc láká.

Moje si teď občas řekne, že chce jet se mnou a střílet malorážku, ale celkově se to naučila brát jako samozřejmost a nějak sama od sebe to neřeší.
Což je asi lepší přístup než jim to zakazovat a dělat "tajemno".

No a v neposledním bodě, v žádném případě nenechat někde ležet nabitou zbraň. Ale to snad nikdo nenechá i bez dětí.

A k tomu trezoru: nevěř tomu, že děti o tom neví ;)



Radhagupta
Příspěvky: 117

Příspěvek#102 » stř 12. srp 2020, 08:42

Před děckama jsem nikdy nic neschovával, jen dbám od nejútlejšího věku (1,5 r.) na důrazné! výchově při manipulaci se zbraněmi:
1. Na trezor se bez dospělých nešahá,
2. kdykoli si chcete pohrát s kvéry, tak řekněte dospělýmu,
3. bezpečná manipulace (nešahat na spoušť, zásobník, komora atd.) - to jsem děckám ukazoval pravidelně fakt od malinka a pravidelně důrazně upozorňovat na možná nebezpečí (ukázáno vzduchovkou na rozbité sklenici od kečupu).

Nejstaršímu je 7, se vzduchovkou spolu střílíme běžně, oproti synovcovi se chová naprosto předpisově (žádný prst na spoušti, když za vzduchovku ulehá, míří jen do země, nikdy s tím nemává, nemíří mimo střeliště, ... ).
Jinak děcka ty zbraně už ani nezajímají pokud je zrovna nečistím (to je zajímavý, páč to je rozebraný). Ono zakázané ovoce má nejsladší chuť, takhle vědí, že si s nimi můžou kdykoli pohrát (ale musí ukázat kontrolu zbraně :D).

Uživatelský avatar
DZimmy
Příspěvky: 205

Příspěvek#103 » stř 12. srp 2020, 10:17

Děkuju za odpovědi a za přesunutí do odpovídajícího tématu (já ho prostě předtim nenašel). Pěkně jsem si početl.
O víkendu musíme zase provětrat vzduchovku. :)

Uživatelský avatar
TheMlok
Příspěvky: 107

Příspěvek#104 » úte 18. srp 2020, 13:33

No moje dcera (budou ji 4 roky), obcas pomuze pri cisteni, protlaci kartacek. Jinak obcas nadsene hlasi ze az bude vetsi bude mit svou, malou (malorazku) a chce ruzovou a mamka taky bude mit ruzovou.

Tak chlapi, kde sehnat ruzovou malorazku? :D

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#105 » úte 18. srp 2020, 14:45

CERAKOTE, ten by asi mohl být i růžový. :)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti