Zabezpečení zbraní v objektu vs.okamžitá použitelnost



radim78
Příspěvky: 302

Příspěvek#91 » čtv 30. led 2020, 23:17

ahoj,
ma odpoved na to, co se ptas dole.
30s? To jako fakt? Tak to nejakou zbran v pripade loupeze uz snad radeji ani netahej...
Vec se ma tak, ze ne uplne schvalne jsem si to nedavno vyzkousel - 5s vcetne pretazeni zaveru.
Z rychlosejfu to neni zadny vykon.
Situaci vyhodnocujes az nasledne.

Natazenou zbran mit doma z principu nikdy nebudu - mam tu deti a nehodlam riskovat nejakou tragedii.

wigum píše:
jhora píše:Já to vyřešil tak, že zbraň je v trezoru "na dosah" a je vybitá s naládovaným zásobníkem hned vedle. Ty 2-4 bteřiny na vložení zásobníku a nadrcnutí už mě nerozhází a nemusím řešit semantiku :)

To mi chceš říct, že bys zvládnul se probrat, vyhodnotit situaci, vzít klíč od trezoru, vyndat zbraň + šuple a vrazit ho do zbraně během půl minuty? A to nejlépe všechno potmě, abys nepřišel o moment překvapení. Ve vší úctě, tomu moc nevěřím.



radim78
Příspěvky: 302

Příspěvek#92 » čtv 30. led 2020, 23:19

tady je lehce usmevne HIGTECH zabezpeceni (nechme se unaset predstavou, ze ten suplik odpovida nasim paragrafum)

https://mobile.twitter.com/JMontanaPOTL ... 2373076992



milanvpg
Příspěvky: 87

Příspěvek#93 » čtv 30. led 2020, 23:40

Piggy: nevím, proč tak ironicky, ale díky za názor. Sice si nenapsal, jestli pro Tebe připravená znamená nabitá, o což mi šlo hlavně, takže nevím, jestli se mnou souhlasíš nebo ne. Ale předpokládám, žes myslel nabitá. Pro plno dalších připravená zase znamená s plným zasobnikem vedle. Nicméně pojem “připravená” v téhle souvislosti zákon nezná..
Naposledy upravil(a) milanvpg dne čtv 30. led 2020, 23:47, celkem upraveno 2 x.



milanvpg
Příspěvky: 87

Příspěvek#94 » čtv 30. led 2020, 23:46

Radim78: asi moje chyba, že jsem otevřel staré vlákno :oops: - odpovídas na dotaz wiguma z roku 2017 :-)



radim78
Příspěvky: 302

Příspěvek#95 » čtv 30. led 2020, 23:56

stane se :) pozde, ale prece :lol:
jukni na ten twitter - to je vychytavka nekonecna. tedy do doby, kdy nejaky nerd na amazonu nerekne Alexe, ze slovo gunz je fujky :lol:
jinak resenim prakticke stranky veci jsou rychlosejfy - treba na rfid...



Piggy
Příspěvky: 1835

Příspěvek#96 » pát 31. led 2020, 09:04

milanvpg píše:Piggy: nevím, proč tak ironicky
pojem “připravená” v téhle souvislosti zákon nezná..
Mýlíš se, nebyla v tom tentokrát ani špetka ironie, naopak považuji to za velmi důležité věcné stanovisko.
Pokud zákon něco nezná, tak to ani nijak neupravuje => neomezuje.
Zbraň snadno a rychle dosažitelná a ihned použitelná podle mě splňuje stav "mít u sebe".

P.S. Pokud jsem v bytě sám, klidně i s nábojem v komoře. Pokud je tam třeba malé dítě, dám ji místo nočního stolku třeba na skříň.



plavcik
Příspěvky: 9

Příspěvek#97 » pát 31. led 2020, 10:17

Bezpečnost uložení neřešme. Je jasné, že co není v zákoně zakázáno, je dovoleno. A zákon jen říká, kdy MUSÍ být zbraň vybitá, v ostatních případech může být tedy nabitá. Pak bych tedy spíš argumentoval ne tím, že “mám zbraň u sebe pod plnou kontrolou” (protože to je termín pouze při nošení mimo byt nebo při přepravě), ale že zbraň v nočním stolku není “uložená”. A musel bych si to pak obhájit...Tedy že od příště už po příchodu domů nabitou zbraň do stolku neuložím, ale "připravím”, jak píšeš ;). No, myslel jsem prostě, že držení nabité zbraně doma má v zákoně větší oporu...

Edit: Pardon za odlišný user, poslal jsem z Tapatalku..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Uživatelský avatar
Arc
Příspěvky: 543

Příspěvek#98 » pát 31. led 2020, 16:17

Ja zákon chápem tak, že je v poriadku mať zbraň nabitú a položenú na nočnom stolíku v byte kde som, ak som zabezpečil aby nedošlo k jej náhodnému zneužitiu (zamknuté vchodové dvere, aby sa mi tam náhodou nemotal opitý sused čo si pomýlil dvere). A je jedno či spím, varím večeru alebo pozerám telku. Či to nazvem držaním, nosením, pripravením zbrane alebo nejako inak, stále v zákone nevidím nič, čo by to jednoznačne zakazovalo = je to teda povolené.

Zákon zakazuje (a rešpektujem to) mať zbraň nabitú a uloženú (chápem to v trezore, ak nie som v byte). Podľa mňa by to zákon nemal riešiť, pretože ku každej zbrani sa správam ako keby bola nabitá, tak aj môže byť a ide o riziko len pre mňa... Akurát by to ušetrilo trochu miesta. Ak by aj mal niekto v trezore všetko nabité, nikto nikdy nepríde na to, že to tak je (ak nemá teda Ačko na výnimky) ak sa nestane problém, napríklad že sa mu tam niekto vláme. Potom už ale ťažko niekto dokáže, či zbrane boli nabité alebo nie.

Kde nie je žalobca, nie je sudca. Nikto nikdy nezistí a nebude riešiť, či zbraň mávate na nočnom stolíku a či je nabitá alebo vybitá, až kým sa nestane problém. Problém môže byť, že ju tam zabudnete a odídete z bytu; že ju budete musieť použiť; že ju zneužije niekto iný (návšteva, dieťa). Zamerajte sa teda na to, aby ste predišli problémom. Ak máte doma návštevu alebo dieťa, nenechávajte zbraň na nočnom stolíku a hľadajte iné riešenie. Ak sa bojíte že ju tam zabudnete, zamknite dvere od bytu a kľúče položte pod tú zbraň. Ak ju budete musieť použiť, budete radi že je tam a nie v trezore a akýkoľvek potenciálny právny postih = pokuta za priestupok vás v tomto prípade bude trápiť zo všetkého najmenej. A som zvedavý, ako a či by niekto bol schopný dokázať, že ten zásobník neležal voľne vedľa zbrane... a neverím, že by z toho bol problém. Buď by to bolo použitie mimo NO = máte väčšie problémy; alebo by to bolo použitie v rámci NO a asi by ťažko niekto argumentoval, že ste to nemali urobiť aj keď vám to zachránilo život.



Tondys
Příspěvky: 38

Příspěvek#99 » ned 12. bře 2023, 18:24

Zákon v podstatě říká, že pokud někdo má někde, ať už v kanclu nebo třeba doma, nebezpečně uloženou zbraň a něco se stane, tak bude mít oplétačky. A pokud bude mít velký malér, krom jiného kvůli porušení zákona třeba policie může rozhodnout o zániku jeho ZP. Mimo zásobník má být střelivo, zásobník mimo zbraň na jiném místě, v komoře nemá být náboj. To všechno třeba kvůli vynalézavým a zvědavým dětem. Znáte to, třeba když se blíží Vánoce, děcka vědí, že ještě dárky nemáte zabalené a šmejdí, protože se nemohou dočkat. Takže když dítě uvidí někde mimo zásobník, asi ho hned nezačne plnit. Pistoli sice najde, ale třeba se na ní jenom opatrně podívá. Když není nabitá, nic v podstatě nehrozí a dítě toho beztak nechá. Rozzuřená manželka zase není schopná v amoku střelnou zbraň zprovoznit a raději popadne lahev nebo kuchyňský nůž, poněvadž než by zbraň zprovoznila, už by jí amok přešel, atd. Podle mě je v pohodě mít zásobník napáskovaný a ve skříňce u pistole v pokoji, nicméně třeba obojí skryté pod oblečením ap. Abych v případě potřeby zásobník mohl vsunout do zbraně a nabít náboj do komory. Pokud jedu do zahraničí na dovolenou, tak ze zásobníku vyndám náboje. Kde není žalobce, není soudce a bezpečnost je zachována. S nebezpečným ukládáním je to IMHO jako s alkoholem za volantem. Prostě ten malér půjde za vámi, i když jste neudělali doví co špatně; špatně už je ten alkohol za volantem.



MojeTikka
Příspěvky: 1546

Příspěvek#100 » ned 12. bře 2023, 18:50

Stran deti - deti laka predevsim to, co je zakazane. Moje deti odmala byly vychovavane v tom, ze strelne palne zbrane jsou uplne normalni vec, jako treba nuz, krumpac, nebo motorova pila. Pomahat tatinkovi cistit hylzny pri prebijeni byla zabava od jejich ctyr let. Ve vysledku se sice u nas doma kratke nikde nevali (casto nezamykame barak a soused, nebo dopravce donese az do kuchyne), nicmene vsichni vedi, kde je dlouha a strelivo do ni. Bere se to uplne stejne, jako klice od auta. Proste se na to nesaha, pokud to neni fakt potreba, protoze se muze hodne veci pokazit.

Dokonce jsem trosku pretahl zavit, protoze kdyz jsem pln nadeje zacal agitovat, ze uz maji vek na trap, byl jsem s tim poslan slusne do hader, ze proste je to nelaka. Jako jo, kdyby bylo nutne se branit, dobre, ale jinak si to tati nech...

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4535

Příspěvek#101 » ned 12. bře 2023, 19:27

Tondys : Nikde není stanoveno, že u přechovávané zbraně nesmí být náboje v zásobníku a ten nemůže ležet v trezoru vedle zbraně. Zbraň pouze nesmí být nabita a musí být uložena dle zákona. Pokud jsi doma, můžeš mít klidně mimo trezor a třeba nabitých a to i v komoře třeba 30 zbraní. Je to jen Tvoje odpovědnost.



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#102 » ned 12. bře 2023, 19:38

marinakus: Je někde stanoveno, že držené zbraně nemohou být nabité? Mně se zdá, že to platí jen pro zbraně držené a současně přepravované. Zbraně držené "uvnitř nemovitostí" tuhle podmínku nemají (§ 2 odst. 2 písm. a) zákona č. 119/2002 Sb. - znění od 01.02.2022)



Carloss
Příspěvky: 2905

Příspěvek#103 » ned 12. bře 2023, 23:30

MojeTikka píše:...casto nezamykame barak a soused, nebo dopravce donese az do kuchyne), nicmene vsichni vedi, kde je dlouha a strelivo do ni...


Tohle myslíš vážně??



ValdaM
Příspěvky: 153

Příspěvek#104 » pon 13. bře 2023, 06:53

Tím myslel rodinu a né souseda co si dojde půjčit cibuli nebo kurýra s balíčkem v kuchyni :-)

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4535

Příspěvek#105 » pon 13. bře 2023, 08:10

risa2000 : Vždyť to je přesně to co píši. Pokud jsi např.doma, máš zbraně jako držené v jakémkoliv stavu.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti