Zabezpečení zbraní v objektu vs.okamžitá použitelnost

Uživatelský avatar
jamira
Příspěvky: 301

Příspěvek#1 » sob 8. čer 2013, 17:27

Nechci dávat odkazy na jednotlivé § zákona ohledně KN/NO a skladování zbraní v objektu/bytu/domě. Nakonec to všichni zde na fóru víceméně známe (viz jiná vlákna).
Jde mi teď ale o praktický pohled na výklad paragrafů a hlavně "skulinek" v nich, o které si říká život sám...
Situace: spím v noci doma s rodinou, slyším šramocení za dveřmi, hlasy a páčivé zvuky na vstupních dveřích. Zbraně mám uloženy v trezoru. Jsem rozespalý, ale dokážu odhadnout, že dveře vydrží ještě tak 15,20 vteřin... Běžím k trezoru vedle do pokoje,odemykám ho, beru pistoli ale najednou mi dojde, že dodržuji literu zákona - zbraň je vybitá, náboje v krabičce v další zamčené přihrádce... Nervózně ji odemykám, beru prázdný zásobník, překotně ho láduju s klepoucíma se rukama a najednou bác.... tma. Probouzím se až v nemocnici s těžkým otřesem mozku. Zloděj byl rychlejší, něčím mě vzal po hlavě, byt vykraden, zbraň ukradena... Už tušíte, kam tím mířím?
Jasně, spát s devítkou v nočním stolku nebo pod polštářem ("nosím") v režimu 24/7/365/50let života asi dost dobře nejde, že? :? Proto já mám své miláčky v trezoru vždy připravené! Jak to vidíte Vy ostatní?



pesi
Příspěvky: 304

Příspěvek#2 » sob 8. čer 2013, 18:14

Už zas?
Kde je zakázáno mít v trezoru zbraň nabitou? Kde je zakázáno mít u postele nabitou brokovnici?
Nehledejte problémy tam kde nejsou. Mohlo by se stát, že budou!

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#3 » sob 8. čer 2013, 18:20

muzes doma oficialne a legalne prechovavat 2 zbrane... zbytek musi bejt ve skrini nebo trezoru... takze si dej k posteli nabitou broknu a pod polstar glocka.. a zbytek muzes mit ve skrini... trezor musi bejt kdyz prechovavas ve skrini vic nez myslim 5 zbrani... vlastne neni ani potreba trezor i kdyz budes mit 20 zbrani ve 4 skrinich :D



HonzaLBC
Příspěvky: 558

Příspěvek#4 » ned 9. čer 2013, 01:08

pesi píše:Kde je zakázáno mít v trezoru zbraň nabitou?


§ 58
Zabezpečení zbraní a střeliva

Držené zbraně kategorie A, B nebo C uschované, uložené nebo uskladněné (dále jen "přechovávané zbraně")

(6) Přechovávaná zbraň musí být v nenabitém stavu, to znamená, že zbraň není nabita náboji v zásobníku, nábojové schránce, nábojové komoře hlavně nebo v nábojových komorách válce revolveru.

Uživatelský avatar
jamira
Příspěvky: 301

Příspěvek#5 » ned 9. čer 2013, 07:39

pesi píše:Už zas?
Kde je zakázáno mít v trezoru zbraň nabitou?
Máš snad jiný výklad §58, bod 6) ... ? Neznalost zákona u držitele ZP mě opravdu udivuje.... :shock: Ale jde mi právě o ty "skulinky" v praktickém životě, neboť zákonodárce asi opravdu není schopen postihnout veškeré niance... Já sám tím, co jsem napsal výše, taky ten zákon porušuji! Teď jde o to, jak moc je to na závadu? Když je to doma, kde mám věci pod kontrolou... Dalo by se to uzavřít tím, že platí "co oči nevidí, to srdce nebolí"... ? Myšleno ve vztahu k moci výkonné a soudní ?



Piggy
Příspěvky: 1835

Příspěvek#6 » ned 9. čer 2013, 07:53

Já mám jiný výklad: zbraň určená k rychlému vylovení z trezoru pro účel ochrany ŽZM není zbraní přechovávanou (není "uschovaná, uložená ani uskladněná"), ale připravenou k použití.
Pokud jsem ve svém bytě a zbraň v trezoru tamtéž, jde podle mě o stav "mít zbraň u sebe" a nevztahuje se na ni tedy § 58, odst. 6. Nesmím ji tam samořejmě nechat nabitou, pokud opustím byt, byť nakrátko (pak už by byla "uschovaná").



markus
Příspěvky: 33
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#7 » ned 9. čer 2013, 08:55

HonzaLBC píše:zbraň není nabita náboji v zásobníku, nábojové schránce, nábojové komoře hlavně nebo v nábojových komorách válce revolveru.

Zásobník s náboji nemá být ve zbrani, ale plný být může. Zásobník je jenom lepší krabička s pružinou, dokud není ve zbrani, tak ta není nabitá.

Uživatelský avatar
jamira
Příspěvky: 301

Příspěvek#8 » ned 9. čer 2013, 09:57

Piggy píše:Já mám jiný výklad: zbraň určená k rychlému vylovení z trezoru pro účel ochrany ŽZM není zbraní přechovávanou (není "uschovaná, uložená ani uskladněná"), ale připravenou k použití.
Pokud jsem ve svém bytě a zbraň v trezoru tamtéž, jde podle mě o stav "mít zbraň u sebe" a nevztahuje se na ni tedy § 58, odst. 6. Nesmím ji tam samořejmě nechat nabitou, pokud opustím byt, byť nakrátko (pak už by byla "uschovaná").

Ano Piggy, tento výklad byť svévolný a subjektivní, je mi docela blízký. Jenže jsou zde další niance... "Nechat nabitou", "okamžitá střelecká připravenost" atd. Proč je zákonem v §58, odst.6) právě ta věta, jaká tam je??? Zajímal by mě širší výklad a právní rozbor! To, že v zavřené uzamčené skříní na zbraně/trezoru má být zbraň neschopná okamžitého použití - tak ten odstavec chápu já - je z jakého důvodu? Jsem-li doma, tak by nabitá zbraň neměla vadit. Nejsem-li doma, proč to vadí? Mám li dostatečně zabezpečen byt/dům různými jinými prostředky (polohou, panc.dveřmi, alarmem s dálkovým hlášením stavu, kamerovým systémem s okamžitým dálkovým přenosem obrazové informace aj.), tak předpokládám, že dítě, babička či manželka, pokud by jim ruplo v bedně, se do trezoru nedostanou. Pokud půjde o profi zloděje/bandu, tak když toto vše překonají a dostanou se do trezoru, tak prázdná zbraň, kdy jsou zásobníky/speedloadery v jiné schránce, to stejně nezachrání. Dostanou se i ke střelivu. Rozumíte mi, o co mi jde? To bychom se dostávali do absurdních situací, že bych pokaždé, kdy jdu vysypat odpadky do popelnice, musel nejdříve provádět úkony se zbraněmi (vybíjet dle odst.6.) a za 3 minuty po návratu dělat opačnou proceduru...



Piggy
Příspěvky: 1835

Příspěvek#9 » ned 9. čer 2013, 14:43

jamira: Nějak nechápu důvod takhle složitého uvažování.
Můj výklad je samozřejmě svévolný a subjektivní - jiný být nemůže, nejsem soud.
Žádné další nuance nevidím - odkud pocházejí?
Ta věta je tam proto, aby se zbraně přechovávaly nenabité - jiný důvod si neumím představit.
Jsem-li doma, nabitá zbraň skutečně nevadí - to jsem se právě snažil říct.
Nejsem-li doma, vadit to může - třeba při požáru.
Ano, pokud odcházíš z bytu, musíš provést nějaké úkony (vybít/vzít k popelnici s sebou) a po návratu zase jiné (nabít/uložit zpátky).
Proč vymýšlet problémy, není jich i tak dost?



mar00
Příspěvky: 101

Příspěvek#10 » stř 19. čer 2013, 12:04

Pokud pomineme případ, kdy se nějak k nabité zbrani v trezoru dostane dítě (okouká kód, vezme klíče apod.), tak mne napadá jen jeden další důvod proč by zbraň neměla mít náboj v komoře (především výkonější ráže) a tím je požár. Volně ložené náboje nikoho vážně neohrozí, ale náboj v komoře vystřelí. Naštěstí pušky jsou většinou uloženy hlavní do stropu a pistoli asi většina lidí uloží hlavní ke zdi.
Plný zásobník mimo zbraň by měl vyhovovat pohotovosti i zákonu.



speedee82
Příspěvky: 94

Příspěvek#11 » pát 21. čer 2013, 12:49

Pesi má pravdu. Nevidím jediný důvod,proč bych nemohl spát s naládovanou pistolí pod madračkou. Jen bych ji radši nenechával naštěknutou. :) A pokud chceš mít naládováno 10 zbraní (např. v každé místnosti pro jistotu minimálně jednu),vyhledal bych odbornou lékařskou pomoc. :lol:



Piggy
Příspěvky: 1835

Příspěvek#12 » pát 21. čer 2013, 21:43

Správně. Vždyť i Chuck Norris spí s polštářem pod pistolí.

Uživatelský avatar
graver
Příspěvky: 656
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#13 » sob 22. čer 2013, 06:58

Nikoliv - pistole spí s Chuckem pod polštářem!



michal3245r
Příspěvky: 43

Příspěvek#14 » sob 27. zář 2014, 17:55

Myslím, že celkem dobrá kombinace pro popisovaný případ by mohl být standardní skříň/trezor splňující legislativu PLUS quick access safe v ložnici. I když tyhle rychlopřístupné zbraňové trezory nesplňují většinou potřebné požadavky, tak pokud takto nejsou zabezpečeny více než dvě zbraně v do v době, když jsem doma, tak by to mělo být v pohodě - v noci v rychlopřístupném, v době dovolené atp. ve "velkém". Samozřejmě v noci mohou být pod polštářem / v šuplíku, ale přeci jen - osobně bych toho bál.
Což mě přivádí k otázce - nevíte, jestli tyhle "quick access" se dají pořídit i takové, které by vyhovovaly legislativě (15 odpor. jednotek, zámek bezp. tř. A)?



Milan100
Příspěvky: 421

Příspěvek#15 » sob 27. zář 2014, 20:06

I já občas ve stejném případě vědomě poruším zákon. Běžně nenosím, nemám důvod. Spát se zbraní pod polštářem nehodlám a tak mi vychází trezor pro uložení zbraně která je připravena k použití jako vhodné místo. Bohužel zákon to vidí jinak. Také jsem přemýšlel jestli porušovat nebo ne. Zatím asi není důvod ale vzhledem k tomu že bydlíme na konci obce, v odlehlejším místě tak jak budou přibývat léta nejspíše porušovat budu. Mohli by jsme se pro někoho stát snadným cílem. Opravdu bych nechtěl třesoucími se prsty snažit se naládovat zásobník. Nechci vybízet k porušování zákona, sám se s tím peru ale pokud nedojde ke zneužití vlastní rodinou(nesmí se k ní dostat děti) tak si myslím že to není tak hrozný. Dále jde také o úmrtí majitele ZP. Překvapivě PČR připouští aby pozůstalí přivezli zbraně sami na oddělení, (probíráno v jiném tématu). Předpokládají že zbraně nebudou připraveny k použití. Myslím že možnost nabitého zásobníku který není zasunut do zbraně je celkem dobré řešení.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti