Zabezpečení zbraní v objektu vs.okamžitá použitelnost



Piggy
Příspěvky: 1835

Příspěvek#31 » úte 14. říj 2014, 09:24

Carloss: viděl bych to asi takto - věci v trezoru jistě jsou "řádně zabezpečené" i když odjedu (s jediným klíčem) na půl roku do Tramtárie. Ale netroufl bych si tvrdit, že je mám po celou tu dobu "pod kontrolou" - tož tak.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4535

Příspěvek#32 » stř 15. říj 2014, 11:25

Piggy: Dovolím si s tebou nesouhlasit. Pokud třeba myslivec nese zlomenou dvojku přes rameno (což může pokud nejede třeba MHD) do lesa určitě nepůjde o nošení. O to půjde až v tom lese, kde je oprávněn ji nabít. Pokud pojede sportovní střelec, který nemá povolení zbraň nosit, na střelnici a bude mít pistoli normálně pod bundou v pouzdře na opasku nenabitou, pak se přece ničeho nedopustil. Zbraň je ve stavu vylučujícím okamžité použití a to, jak má vypadat obal vůbec nic neupravuje. Nosit ji bude zase až na střelnici. Naopak, pokud ponesu pumpu plnou magnumů ve futrálu, půjde určitě o nošení, protože zbraň je nabitá a připravená k použití. Jestli nemám pravdu, oprav mě.

Uživatelský avatar
LRRTM1
Příspěvky: 175

Příspěvek#33 » stř 15. říj 2014, 12:28

marinakus: Až na to, že ten sportovní střelec má povinnost přepravovat zbraň v uzavřeném obalu. A za ten bych opaskové pouzdro nepovažoval....

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4535

Příspěvek#34 » stř 15. říj 2014, 14:29

Ale nepovídej. Tak třeba jako příklad P08 držená na ZP sk. B a originál pouzdra nebo kopie. Mě se to zdá uzavřené dost. A nápadné je to asi tak stejně jako klasická taška na dlouhou zbraň. Navíc v tomto případě schované pod bundou. Takových případů by se našlo daleko více. Jako klasický příklad ledvinka na zbraň.



franta599
Příspěvky: 638

Příspěvek#35 » stř 15. říj 2014, 15:25

zabezpečení u me je takove že ji mam vždy v mistnosti kde jsem a když spim tak vedle polštaře okamžita použitelnost a když nemam v komoře tak naprosto bezpečné + stale pod dohledem (ale pro nekoho kdo nebydlí sam jako ja to asi takhle nepujde)

Uživatelský avatar
smajlik
Příspěvky: 89

Příspěvek#36 » stř 15. říj 2014, 15:55

Popravdě moc nechápu, co se tu řeší. Mít zbraň u hlavy a nataženou mi přijde zvláštní. Ještě k tomu když má člověk čistý trestní rejstřík :mrgreen: . Mám dveře, řetízek a za normálních okolností bych stihl určitě natáhnout závěr. Špekulovat nad výkladem zákona je jistě záslužná záležitost, ale v tom případě bych se musel i úzkostlivě bát překročit v obci rychlost víc jako o 5km, protože je to taky mimo zákon. Každý člověk má svůj rozum a pokud bude mít v trezoru naládovaný a uzamčený zásobník, tak to možná úplně v souladu se zákonem není, ale nikdo proti tomu nic neřekne, protože k tomu ani nebude mít důvod řešit. Tedy pokud mi nepřijdou na kontrolu kvůli zbrani kategorie A. Jinak mé domácí podmínky nikdo zjistit ani nemůže. Řešilo by se to celé až by se něco stalo a to už je stejně pozdě. Možná lepší mít nachytanou v hlavě taktiku na případ napadení, než zbrkle něco udělat. Čím více kroků bude mít můj postup ke střelbě v mém bytě, tím asi líp. Pokud spí někdo s nábojem v komoře, tak by si mohl možná nechat nainstalovat bezpečnostní dveře a folie do oken. Je to můj názor a věřím, že můžete mít jiný.

Neřeším venkovní nošení - tam jsem zastáncem náboje mimo komoru :)



Carloss
Příspěvky: 2905

Příspěvek#37 » stř 15. říj 2014, 16:36

mimochodem... mimo zákon je překročení rychlosti byť o jediný km/h. ;-) Jiná věc jsou postihy za různou úrověň překročení... ;-)

Uživatelský avatar
smajlik
Příspěvky: 89

Příspěvek#38 » stř 15. říj 2014, 16:55

Schvalne jsem nepsal o kilometr. Radary maji toleranci :-).



Carloss
Příspěvky: 2905

Příspěvek#39 » stř 15. říj 2014, 17:00

To, jakou mají radary toleranci má vliv na tu trestatelnost, nikoli na to, jestlli je i menší porušení vybočením z mezí zákona... ;-) Ale to už jsme mimo téma...



franta599
Příspěvky: 638

Příspěvek#40 » stř 15. říj 2014, 17:10

co se tyče přimo nošení jsem zastánce nošení naboje v komore protože když už je potreba ji vytáhnout tak neni moc cas se s tim natahovat a kdo vi jestli budu mit ruku funkčni/volnou



Piggy
Příspěvky: 1835

Příspěvek#41 » stř 15. říj 2014, 18:20

marinakus: Shodneme se doufám, že jde o juristická cvičení bez praktického významu. ;)
marinakus píše:Dovolím si s tebou nesouhlasit.
1. Pokud třeba myslivec nese zlomenou dvojku přes rameno (což může pokud nejede třeba MHD) do lesa určitě nepůjde o nošení.
2. Pokud pojede sportovní střelec, který nemá povolení zbraň nosit, na střelnici a bude mít pistoli normálně pod bundou v pouzdře na opasku nenabitou, pak se přece ničeho nedopustil.
3. Pokud ponesu pumpu plnou magnumů ve futrálu, půjde určitě o nošení, protože zbraň je nabitá a připravená k použití.
Nevidím z tvé strany žádný nesouhlas :)
Očísloval jsem tvoje tvrzení v citaci: ad 3 máš pravdu bez výhrad, ad 2 máš pravdu za podmínky uzavřeného pouzdra, ad 1 jsi odhalil zdánlivý rozpor v zákoně, kdy sice podle § 2, odst. 2, písm. b) by šlo o nošení, ale je nutno použít § 29, odst. 6, který fakticky znamená výjimku z podmínky uzavřeného obalu.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4535

Příspěvek#42 » stř 15. říj 2014, 19:17

Piggy: Já jsem tím chtěl říct spíš to, že rozdíl nošení x držení znamená především nabito x nenabito a je dost jedno kde. Tím nechci říct, že tomu zákon někdy trochu neodporuje. Ale to bychom našli v každém zákoně, pokud se v něm budeme nimrat.



Carloss
Příspěvky: 2905

Příspěvek#43 » stř 15. říj 2014, 21:57

Myslím, že držeí a nošení zákon definuje dostatečně jasně. A vúbec si při tom neodporuje. Ono je tam sousty dalších podmínek...



Piggy
Příspěvky: 1835

Příspěvek#44 » čtv 16. říj 2014, 06:29

Základní princip nošení je "nabito AND venku"



Steiner
Příspěvky: 784
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#45 » čtv 16. říj 2014, 09:27

marinakus píše:Piggy: Já jsem tím chtěl říct spíš to, že rozdíl nošení x držení znamená především nabito x nenabito a je dost jedno kde. Tím nechci říct, že tomu zákon někdy trochu neodporuje. Ale to bychom našli v každém zákoně, pokud se v něm budeme nimrat.
NESMYSL :!:

Tohle platilo za starého zákona o zbraních 288/1995 Sb., kde to takto skutečně bylo definované. V současném znění zákona o zbraních 119/2002 Sb. je definice držení a nošení naprosto odlišná a zákon rozlišuje prakticky 3 možné stavy zbraně:
- zbraň je v režimu držení
- zbraň je v režimu nošení
- se zbraní je nakládáno způsobem, ke kterému neni držitel ZP opravněn

Podmínka nenabité zbraně je pouze u zbraní přepravovaných v uzavřeném obalu (pokud nemáte povolení k nošení) a u zbraní uložených.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti