Vhodné zabezpečení max. 2 kusů zbraní

Uživatelský avatar
Petr z Braníka
Příspěvky: 287

Příspěvek#121 » stř 8. bře 2023, 20:59

risa2000:
e) přenecháním zbraně nebo střeliva se rozumí poskytnutí možnosti jiné osobě se zbraní nebo střelivem fakticky nakládat....

Když vyslovím zákaz otevírat horní šuplík mého stolku, tak to asi není poskytnutí možnosti.



JardaB
Příspěvky: 1246

Příspěvek#122 » stř 8. bře 2023, 21:13

No ale moznost ho otevrit ma. To je u nas letity problem, jestli mam dat manzelce kod k trezoru. IMHO ne. Ale stale to resime a zajimalo by me, jak to mate napr. vyreseno jinde... Je nejaka levna moznost ho nechat nekde, kde bude vydan jen v pripade umrti atp?



risa2000
Příspěvky: 847

Příspěvek#123 » stř 8. bře 2023, 21:27

Petr z Braníka: Nejsem právník, a ani se nechci přít o to jaký je správný právní výklad. Selským rozumem jen dovozuji, že "poskytnutí možnosti se zbraní fakticky nakládat" znamená, že bez ohledu na to, na čem se domluvíte, pokud může otevřít šuplík a ke zbrani se dostat, tak s ní fakticky nakládat může. Tím se fakticky liší od formálně, kteréžto je zakázáno.



Piggy
Příspěvky: 1892

Příspěvek#124 » stř 8. bře 2023, 21:27

Verbální zákaz určitě nestačí. Ale zamčený šuplík spíš ano, i když by šel otevřít bez většího násilí.



kiv61
Příspěvky: 580

Příspěvek#125 » stř 8. bře 2023, 21:38

JardaB:
můžeš uložit klíč/kód od trezoru např. k notáři, nejlépe k tomu co bude řešit pozůstalost po Tobě. :)

Na druhé straně mám pocit, že se tu řeší teoretické konstrukty/marginálie (číčoviny, slušně řečeno ...)

Pokud v rodině panují takové vztahy, že neexistuje vzájemná důvěra pak asi nemít zbraně vůbec anebo je neskladovat doma (lze např. uložit do schránky v bance, na střelnici, u zbrojíře/prodejce zbraní apod.) .

Anebo samozřejmě vyměnit manželku , čímž bych asi začal ... :lol:



JardaB
Příspěvky: 1246

Příspěvek#126 » stř 8. bře 2023, 21:48

Tak to zase ne, takovou investici si dovolit nemuzu ;-)
Spis jde o ten pocit, ze by k tomu teoreticky mel nkdo jiny pristup... Zatim mam plan zadelat papirek s kodem do pricky a rict manzelce kde, zasah by se poznal.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4579

Příspěvek#127 » čtv 9. bře 2023, 11:12

risa2000 : To není svěření zbraně (tam se podle mě předpokládá úmysl) ale špatné zabezpečení proti zneužití. Čestné slovo kohokoliv neoprávněného určitě stačit nebude.

Uživatelský avatar
Petr z Braníka
Příspěvky: 287

Příspěvek#128 » čtv 9. bře 2023, 12:31

Když jsem ještě neměl trezor a měl jsem jen jednu pistoli, tak nikdy nebyla zneužita. Tedy byla zabezpečena vhodně a dostatečně.
Zákon nedefinuje jak přesně jsem to měl provést, takže jsem určitě zákon nemohl porušit. Ať už jsem to udělal sázkou na důvěru, nebo řetězem, nebo ještě nějak jinak, udělal jsem to v souladu s tím, co mi zákon ukládá, když to splnilo účel.



Lonestar
Příspěvky: 196

Příspěvek#129 » čtv 9. bře 2023, 12:52

No ono se to většinou řeší až ex post - pokud byla zneužita, pak zjevně nebyla vhodně a dostatečně zabezpečena...

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4579

Příspěvek#130 » čtv 9. bře 2023, 13:09

Petr z Braníka : Tak když Ti bude třeba 20 zbraní viset volně po stěnách celý život a nikdo s nimi nic neudělá ani Ti je nikdo nešlohne ani Tě nikdo nepráskne, tak to také nikdo nebude řešit. Ale v pořádku to asi nebude, že ne?

Uživatelský avatar
Petr z Braníka
Příspěvky: 287

Příspěvek#131 » čtv 9. bře 2023, 13:36

marinakus: U dvaceti zbraní už zákon definuje, jak to má vypadat. Trezor, třída, vybité... atd. Měl jsi zákonem uloženou povinnost zavřít je do trezoru a nesplnil ji, porušil jsi zákon.

Zákony jsou psány a fungují dle odstavce 4 článku 2 Ústavy: Každý občan může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá.

Pokud není v zákoně uvedeno, co musím učinit, abych vhodně zabezpečil dvě zbraně, a pokud mi zákon nezakazuje, co nesmím činit, tak ten zákon nemohu porušit. Nesmím být nucen zamknout zbraň do šuplíku, když mi to zákon neukládá. Mohu se spolehnout na čestné slovo manželky, když mi to zákon nezakázal. Chybí tam ustanovení, které bych překročil, a tedy jsem nic nespáchal.

Pokud to je protizákonné, musel bys říct, co jsem udělal, ačkoliv mi to zákon zakázal, nebo co jsem neudělal, ačkoliv mi to zákon přikázal.



risa2000
Příspěvky: 847

Příspěvek#132 » čtv 9. bře 2023, 14:11

marinakus píše:risa2000 : To není svěření zbraně (tam se podle mě předpokládá úmysl) ale špatné zabezpečení proti zneužití. Čestné slovo kohokoliv neoprávněného určitě stačit nebude.

Vždyť já nepíšu, že to je svěření zbraně. Naopak, v první reakci píšu, že to svěření zbraně není.

Petr z Braníka: Já ti rozumím v tom, že ženě musím věřit, resp. sám bych nemohl mít ženu, které nevěřím, moje komentáře jsou k tomu, že tohle ale zákon v potaz vzít neumožňuje. Formálně bych to pak řešil tak, že pokud bych chtěl, aby ke zbrani měla přístup, chtěl bych po ní zbroják, pokud by tohle nebylo něco, co by chtěla, tak bych šuplík zamkl.

Jinak, v mém prvním příspěvku máš napsáno, jaký přestupek se na to vztahuje, je to v zákoně výslovně uvedeno.

Uživatelský avatar
Petr z Braníka
Příspěvky: 287

Příspěvek#133 » čtv 9. bře 2023, 14:30

risa2000: Celá ta diskuze myslím potřebuje vyjasnit to, že zákon lze porušit pouze tehdy, pokud porušíš některé jeho výslovně uvedené ustanovení. Neuděláš danou povinnost; nebo uděláš zakázanou věc.

Paragraf 58 Zabezpečení zbraní a střeliva říká, že zbraně v počtu do 2 kusů je držitel povinen vhodně zabezpečit proti zneužití, ztrátě a odcizení.

To je celé.
Zamknout byt před lidmi zvenku, a věřit lidem, co se mnou bydlí - je to zakázáno? Ne, nepíšou tam, že je tato metoda zakázaná. Neporušil jsi nic.
Zbraň někde zamčená, aspoň malým klíčem - je to tam přikázáno? Ne, nepíšou tam, že se to musí. Neporušil jsi zase nic.



Trpaslo
Příspěvky: 70

Příspěvek#134 » čtv 9. bře 2023, 15:31

Vhodné zabezpečení není záměrně definováno. Zamčený byt obstojí proti ztrátě a odcizení ale není automatickou garancí proti zneužití. Tam by hrálo asi roli jestli si mohl předpokládat že ke zneužití dojde. A pravděpodobně by na řadu přišli nějaké posudky, které by definovali co je běžné a tedy považováno za vhodné.

Nechat zbraň položenou na stole je prostě podle mě málo a stejně se na to může koukat někdo další kdo to bude posuzovat. Ostatně stejně jako že zbraň ponechaná v autě neni vhodně zabezpečená proti odcizení.

Na druhou stranu mi přijde úsměvná myšlenka že skutečnost že manželka ví jak se dostat do trezoru třeba v případě ze se mi neco stane = přenechání zbraně mi přijde nepravděpodobná a úsměvná.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4579

Příspěvek#135 » čtv 9. bře 2023, 17:11

Petr z Braníka : To bylo obrazně řečeno vůči Tvému, pokud se nic nestane, je vše v pořádku. Když tě nezajímá vyjádření orgánu, jehož podřízení by případný přestupek řešili, pak je každá diskuze těžká. Nech si svoje názory a žij šťastně.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti