Vhodné zabezpečení max. 2 kusů zbraní

Uživatelský avatar
Mobster
Příspěvky: 637

Příspěvek#1 » ned 3. lis 2013, 10:10

V zákoně je uvedeno, že do 2 kusů zbraní A, B a C nebo 500 nábojů, jsem povinen tyto vhodně zabezpečit proti ztrátě a odcizení. Dost by mě zajímalo, copak to přesně znamená "vhodně zabezpečit" (takto jasná a přesná definice vhodného zabezpečení je zřejmě nad mé chápání). Osobně si to vykládám tak, že pokud i tu jednu nebo dvě bouchačky nemám v trezoru na zbraně, může na mě policie při nějakém průseru hodit nevhodné zabezpečení, protože oni si můžou pod pojmem "vhodné zabezpečení" představit třeba právě certifikovaný trezor.

Mimochodem, co může držiteli ZP hrozit za to, když mu někdo ukradne zbraň uloženou mimo trezor? Může jít třeba kukat (pokud např. dojde ke spáchání TČ s ukradenou zbraní)?



Carloss
Příspěvky: 2905

Příspěvek#2 » ned 3. lis 2013, 10:23

Takovým "vhodným zabezpečením" může být NOŠENÍ. Tedy mít právě ty dvě zbraně u sebe. Pokud je máš u sebe, těžko je dáš současně do trezoru.

Bude to asi přestupek. Evidentně to nebylo "vhodné zabezpečení".

Tak si to vykládám já.

Uživatelský avatar
Mobster
Příspěvky: 637

Příspěvek#3 » ned 3. lis 2013, 10:30

To je dobrá rada pro někoho, kdo nosit nemůže (nemá na to Éčko, je momentálně pod vlivem alkoholu, zbraň, kterou má, není vhodná na nošení...) Spíš jde o to, co nemůže být považováno za vhodné zabezpečení.



Carloss
Příspěvky: 2905

Příspěvek#4 » ned 3. lis 2013, 10:34

Taky je tam slovíčko "může". Jinak řečeno "vhodným zabezpečením" může být taky to, mít ty zbraně pod trvalým dohledem. Další možností / požadavkem na "vhodné zabezpečení" může být uvedení zbraně do režimu "držení". A jistě by se našlo dalších n+1 způsobů "vhodného zabezpečení". "Nevhodným"pak takové, které umožní zneužití nebo krádež zbraně. To se posoudí zpětně v případě průšvihu.

Zkrátka... dokud se nic nestane, je to OK.

Uživatelský avatar
Gash
Příspěvky: 150

Příspěvek#5 » ned 3. lis 2013, 11:22

Já mám pistoli i munici do ní uloženou v uzamykatelné pixle (klasická přenosná pokladna), není to sice certifikovaný trezor, ale ten budu pořizovat až po 2. zbrani



Steiner
Příspěvky: 784
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#6 » ned 3. lis 2013, 11:55

Carloss píše:Takovým "vhodným zabezpečením" může být NOŠENÍ.
Nemůže.
§ 58 Zabezpečení zbraní a střeliva
(2) Držené zbraně kategorie A, B nebo C uschované, uložené nebo uskladněné (dále jen "přechovávané zbraně") ...
Vhodně zabezpečit musíš jen zbraně držené, resp. přechovávané viz. výše. Nošené zbraně nemusíš jen "vhodně zabezpečovat", ty musíš mít u sebe pod neustálou kontrolou.

Mobster: Pokud ti ukradnou zbraň uloženou mimo trezor např. odloženou pod polštářem při vloupání do bytu, tak jsi měl zbraň vhodně zabezpečnou, pokud při vloupání do bytu museli překonat překážku. Když nezamykáš vstupní dveře nebo necháváš otevřená okna, tak musíš mít zbraň uloženou aspoň v certifikované skříni na zbraně ;) .

Uživatelský avatar
KITTbx
Příspěvky: 318

Příspěvek#7 » ned 3. lis 2013, 12:16

Čest,
tak nejspíše to bude třeba znamenat zamezit přímému přístupu ke zbrani a nábojům, nenechávat zbraň ležet tzv. na očích, nenechávat zbraň nabitou a položenou kdekoliv, kde mne napadne a tak podobně.
Upřímně logicky mne napadají další obdobné možnosti a to jsou všechny obhajitelné dle zákona.
Já jako osoba zodpovědná se řídím zákonem a předpokládám, že tak činí i ostatní, tzn., mám zavřený byt, nepovaluje se mi železo u otevřeného okna atd. atd.
Ukradená a uložená zbraň mimo trezor, pokud jich mám více než 2, je rozhodně větší problém, než ukradená zbraň, která je do počtu 2 a byla vhodně uložená.
A nechci zase tolik rejpat, ale nebylo tohle téma již řešeno/probráno nejednou…



Carloss
Příspěvky: 2905

Příspěvek#8 » ned 3. lis 2013, 12:39

Ukradená zbraň mimo trezor asi "vhodně zabezpečená" nebyla. Z principu. Uložení zbraní do trezoru je stanoveno tak, že ty dvě pořád mohou být pouze "vhodně zabezpečeny". Takže zde rozdílu není.

Uživatelský avatar
KITTbx
Příspěvky: 318

Příspěvek#9 » ned 3. lis 2013, 13:29

-to Carloss: Nevím zda to bylo na mne, ale o něčem takovém nepíšu.
Poukazuji na rozdíl v posuzování, když mám do 2 a nad 2.
V jednom případě je třeba mít zabezpečení dle zákona, tj. "uložením do uzamykatelné ocelové schránky nebo uzamykatelné ocelové skříně nebo zvláštního uzamčeného zařízení, pokud tato schránka, skříň nebo toto zařízení splňují technické požadavky stanovené prováděcím právním předpisem" a ve druhém stačí ono vhodné uložení.
Čímž jsem chtěl říci, že když mám nad 2 a nějaká nebude zabezpečena viz výše a bude ukradena (na špatné zabezpečení se přijde), tak je to zcela zjevně porušení zákona. Což je větší problém pro držitele než když mám jen do 2, jelikož jsem vhodně zabezpečil, byt zamknul, okna zavřel, atd. atd. atd… Asi tak.



Carloss
Příspěvky: 2905

Příspěvek#10 » ned 3. lis 2013, 13:38

Asi takhle: Když mám pět pistolí, tři v trezoru dvě "vhodně zabezpečené" je v souladu se zákonem. Ovšem jen do té doby, než někdo ukradne (byť třeba ze zamčeného bytu) jednu z těch dvou mimo trezor. Pozor na jednu věc: jakákoli sice uzamykatelná schránka, leč přenosná ještě nemusí být "vhodná", protože ji snadno kdekdo odnese. To, že se to stane je samo o sobě důkazem, že toto "zabezpečení" nebylo "vhodné" a přestupek je na světě. Pokud by došlo ke krádeži z trezoru, pak by se zkoumalo, jestli trezor odpovídal předpisu. Jestliže ano, pak je z toho držitel venku, a to úplně.

Uživatelský avatar
graver
Příspěvky: 656
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#11 » ned 3. lis 2013, 13:58

A když mám např. 4 krátké palné, z toho vždy 2 v samostatném trezoru, oba trezory v jednom bytě?



Carloss
Příspěvky: 2905

Příspěvek#12 » ned 3. lis 2013, 14:10

Zákon neříká, v kolika trezorech je můžeš nebo nemůžeš mít. Jen říká, že jsi-li držitelem více než dvou jsi povinen je zabezpečit nikoli "vhodným" způsobem ale "stanoveným" způsobem. Jestli je chceš mít tedy zvlášť, bude nejspíše nutné aby oba trezory splňovaly "stanovené" parametry (15RU, zámek A... tuším). Mít je tedy ve dvou trezorech vidím jako extrémě neefektivní, pokud to nemá ještě jiné důvody.

Uživatelský avatar
graver
Příspěvky: 656
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#13 » ned 3. lis 2013, 15:28

Ok, díky, jasné. Tak nějak jsem si to vyložil, jen mi to v určitých aplikacích přišlo bizarní. Zákon zde primárně bazíruje na faktu vlastnictví určitého počtu zbraní.



ZdenekK
Příspěvky: 264

Příspěvek#14 » ned 3. lis 2013, 18:03

Kdesi tu na foru se o tom psalo - jako drzitel ZP E muzes nosit nejvys dve zbrane. Ale kdyby ses zdrzoval mimo sve bydliste, pak by mohly nastat problemy s jejich zabezpecenim. Nejspis proto nejvys dve.



Carloss
Příspěvky: 2905

Příspěvek#15 » ned 3. lis 2013, 19:36

Tak, tak... Právě nošením je zajištěno to, že jsou pod trvalým dozorem, tedy "vhodně zabezbečeny".

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti