Vhodné zabezpečení max. 2 kusů zbraní

Uživatelský avatar
graver
Příspěvky: 656
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#16 » ned 3. lis 2013, 19:56

Carloss píše:Právě nošením je zajištěno to, že jsou pod trvalým dozorem, tedy "vhodně zabezbečeny".

Tomu nerozumím. Jestliže nosím, tak mám zbraň u sebe (mimo §2/2a). Abych tedy zbraň trvale zajistil nošením, musím ji mít zjednodušeně řečeno vždy u sebe venku, nabitou a mimo uzavřený obal. To považuji za absolutně vyloučené.
edit: n.b. pokud jde o 2 zbraně.



ZdenekK
Příspěvky: 264

Příspěvek#17 » ned 3. lis 2013, 20:01

Dejme tomu, že se se zbraní ubytuješ v hotelu. Pokud by musela být i jedna v předepsané schránce, mohly by vzniknout problémy, nemusel bys ji sehnat. A přitom ji budeš mít neustále u sebe a nikdo nepovolaný se k ní nedostane. Takže je vhodně zabezpečena i bez schránky.
Ať už to byl záměr nebo ne, brání to omezení práva nošení zbraně.



Carloss
Příspěvky: 2905

Příspěvek#18 » ned 3. lis 2013, 20:23

Přesně tak... Obecně myslím, že tím je jednak zajištěno to, co píše Graver, jednak to nošení tedy mělo být spíše v uvozovkách. Právě tehdy, tedy je-li pod trvalým dohledem / kontrolou vlastníka zbraně. Myšleno samozřejmě zabezpečení proti zneužití a krádeži.. a nějakým dalším věcem... Proti loupeži už moc ne, ale to už je samozřejmě věc jiná.

Uživatelský avatar
Mobster
Příspěvky: 637

Příspěvek#19 » ned 3. lis 2013, 20:46

Jasně, ale nikdy ji nemůžeš mít pod dozorem nonstop.



Carloss
Příspěvky: 2905

Příspěvek#20 » ned 3. lis 2013, 21:05

Příklad: Jsem sám doma, sundám, pověsím na hřebík... Dveře jsou zavřený, bydlím ve 126. patře. Jistě není nutné na ni neustále zírat... I když ji mohu položit třeba na televizi... Ale prostě nemusím. Neb jinudy, než dveřmi se tam lump nedostane a nikdo jiný tam není. Jakmile se tam vloupá, tak o tom nejspíš budu vědět a mohu (dle situace) něco udělat. Obdobně třeba v noci. Když si ji dám pod polštář, taky to bude nejspíš OK...

Uživatelský avatar
Mobster
Příspěvky: 637

Příspěvek#21 » ned 3. lis 2013, 23:01

Přes každé dveře se dá dostat i jinak než odemčením klasickým klíčem. Tohle dokáže každej zámečník. Občas spím v noci tak tvrdě, že kdyby mi spadl barák na hlavu, dozvím se o tom nejspíš až ráno (pokud vůbec), takže otvírání dveří by mě moc nevzrušovalo. Jelikož nejsem Harry Callahan, James Bond ani John McClane, s pistolí pod polštářem nespím. Ani by mě to nenapadlo. Sice nesnáším ranní vstávání, ale díra v hlavě by mi přece jen asi vadila víc. :D Jakkoliv je nepravděpodobný, že by mi v noci přišla návštěva, vyloučit se to nedá.

Ale podstatu chápu. Prostě nenechat si šlohnout bouchačku. Jak si to zařídím, nikoho nezajímá.



Carloss
Příspěvky: 2905

Příspěvek#22 » ned 3. lis 2013, 23:09

Tak dával jsem hypotetické příklady... Zobecnil bych to tak, že "vhodné zabezpečení" může být jakékoli, které zamezí náhodnému nebo záměrnému (bez násilí vůči vlastníkovi) zneužití, nebo odcizení zbraně. Ono se něco v tom smyslu píše už v jiném paragrafu Zákona. O dvou zbraních je to pak kapku dále, kde se píše o jistých počtech a už i technických požavadcích na zabezpečení. Tedy nejprve Zákon upravuje nějakou obecnou povinnost, následně upravuje technické požadavky v závislosti na počtu.

Uživatelský avatar
KITTbx
Příspěvky: 318

Příspěvek#23 » ned 3. lis 2013, 23:19

Carloss píše:Asi takhle: Když mám pět pistolí, tři v trezoru dvě "vhodně zabezpečené" je v souladu se zákonem. Ovšem jen do té doby, než někdo ukradne (byť třeba ze zamčeného bytu) jednu z těch dvou mimo trezor.....

Ale to nebylo předmětem.
Poučka je jasná, mám 5 zbraní, musím mít uzamykatelné ocelové schránky nebo uzamykatelné ocelové skříně nebo zvláštního uzamčeného zařízení,..... " A to, min. na 5 zbraní! To že má někdo 1 či 2 mimo trezor je de facto jeho věc a jeho případné porušení, podstatné je, že to nemůže ojebat tak, že bude mít zabezpečení na 3 a o 2 tvrdit, že je nosí. Asi tak, ale to bych zase kopíroval již napsané a nakopírované a řečené.
Nic méně pořád si myslím, že vše již bylo zodpovězeno a jsme již mimo původní otázku, tedy co je vlastně definice Vhodného zabezpečení max. 2 kusů zbraní.....



Carloss
Příspěvky: 2905

Příspěvek#24 » ned 3. lis 2013, 23:34

Ale ano, tak to je... Tři v trezoru a dvě nosím... Například. To ustanovení o "do dvou" je tam nejspíše proto, aby bylo vymezeno i to 3-10, nikoli 1-10...



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#25 » ned 3. lis 2013, 23:59

Mobster má pravdu, zařiď si to jak chceš, ale nejlépe se budeš muset řídit zákonem a zejména zdravým selským rozumem !



Carloss
Příspěvky: 2905

Příspěvek#26 » pon 4. lis 2013, 00:10

Ale o tom tu mluvím i já. A Mobster zase tak moc pravdu nemá. Ono to totiž není "jak chceš", ale podle zákona. Protože zabezpečit více, než 2 zbraně podle foršriftu znamená, že pokud někdo šlohne právě tu zabezpečenou podle foršriftu, pak se z odpovědnosti vyviním, protože to právě podle foršriftu bylo. Ono to totiž není "jak chceš", ale podle zákona. A to by se taky mělo v případě průšvihu zkoumat.

Nemluvě o tom, že zamykám zabezpečuji všechny do trezoru certifikovanýho "do 10 ks".



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#27 » pon 4. lis 2013, 00:44

Asi tak. Mám stejný názor.

Uživatelský avatar
Mobster
Příspěvky: 637

Příspěvek#28 » pon 4. lis 2013, 07:08

Carloss píše:Ale o tom tu mluvím i já. A Mobster zase tak moc pravdu nemá. Ono to totiž není "jak chceš", ale podle zákona. Protože zabezpečit více, než 2 zbraně podle foršriftu znamená, že pokud někdo šlohne právě tu zabezpečenou podle foršriftu, pak se z odpovědnosti vyviním, protože to právě podle foršriftu bylo. Ono to totiž není "jak chceš", ale podle zákona. A to by se taky mělo v případě průšvihu zkoumat.


Já měl na mysli právě jednu či dvě zbraně. Od tří musí být trezor. To bez diskuze.

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#29 » pon 4. lis 2013, 14:34

Vhodné zabezpečení max. 2 kusů zbraní... o tom to byl zalozenej tuten topic a resi se tady mi pride vic nez 2 zbrane. Vhodne zabezpeceni je takove aby se nedostali nepovolane osoby ke zbrani volnym pristupem. Auto je taky vhodne zabezpeceni to ze nekdo jinej porusi zakon tim ze mi ho ukradne ci vykrade barak neni muj problem a doslo k loupezi.



Carloss
Příspěvky: 2905

Příspěvek#30 » pon 4. lis 2013, 16:16

Na tento výklad bych se příliš nespoléhal. Všude se dovíš, že "auto není trezor". Nedoporučuje se tan nechávat jakékoli věci, natož peníze, doklady, telefony... o zbraních ani nemluvím.Jinak loupež je kapku něco jiného. Asi máš na mysli krádež vloupáním. A teď proč to pokulhává: Implicitně zákon nařizuje vhodně zabezpečit proti ztrátě, zneužití a krádeži. Pokud ke krádeži dojde, nebylo to vhodně zabezpečeno, byla porušena litera zákona. To je asi jako když v obci nedáš přednost v jízdě autu, který to tam bude kalit 100vkou. On přece taky porušil, dokonce kdyby jel padesát, tak by se nic nestalo, protože tvůj odhad by odpovídal oné 50tce. Jenže... ty máš obecnou povinnost dát přednost. Tedy hlavím viníkem je ten, kdo nedal přednost. To, že on taky vážným způsobem porušil předpis je sice pravda a budeze to potrestán, ale viníkem nehody zůstává ten, kdo přednost nedal. Je to postavený na hlavu, případně rozeberu proč, ale tak to prostě je.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti