Vhodné zabezpečení max. 2 kusů zbraní

Uživatelský avatar
graver
Příspěvky: 656
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#31 » pon 4. lis 2013, 17:29

Nevím, jestli jsem se vyjádřil srozumitelně, ale chtěl jsem říct, že zabezpečit zbraň nošením nepovažuju za reálné, protože nosit nelze vždy, zatímco zákon chce zabezpečit vždy. Tzn. dílčí příklady jako hotel apod. nejsou relevantní - prostě nemůžu nosit pořád.

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#32 » pon 4. lis 2013, 17:42

by me zajmalo kam teda chces cokoliv dat... do trezorovy mistnosti se ti probouraj, skrin ti ukradnou. Vubec nechapu tvuj vyklad pokud mi neco ukradnou nebylo to vhodne zabezpeceno coz nedava naprosto zadnej smysl tim padem si clovek muze za vsechno co mu nekdo ukradne :lol: JE TAM NAPSANO VHODNYM ZPUSOBEM, ja sem udelal co sem mohl zavreny okna zamknuto, oni se tam nasilnym vniknutim dostali...tim padem kdyz ti ukradnu skrin tak mas smulu ty protoze si ji nezabetonoval, nepostavil vedle ni 2 hladovy psy a nehlidala ti barak ochranka ? a davat sem priklad z dopravy kde jeste nemas pravdu... staci aby si prokazal ze si ho nemohl spatrit a ani si ho nevidel pokud se ritil tak rychle... napr. nekde za zatackou atd. ..kazda situace je jina a bude mit jine vyreseni... ale to je OT...

Uživatelský avatar
jamira
Příspěvky: 301

Příspěvek#33 » pon 4. lis 2013, 17:52

Ono jde asi taky o to, když vymýšleli tuto zákonnou úpravu (mimochodem by mě docela zajímalo, které moudré hlavy ten zákon dávaly dohromady), že se řeklo, že ty dvě zbraně jsou akorát tak "uhlídatelné" jednou osobou, t.j. člověk je smí nosit naráz v jednom okamžiku, má je zkrátka u sebe, na těle. Logika věci je asi i ta, že člověk má dvě ruce, kterými může nezávisle ovládat 2 zbraně... Jediné, co já zde nechápu, že dali požadavek certifikované schránky a dále i trezoru až od tří zbraní výše. Kdybych já byl předkladatelem zákona, trval bych na vhodné schránce (trezorku,úložišti) už od jedné zbraně, lhostejno zda krátké či dlouhé. A navíc pevně (stavebně) ukotvené do zdiva či podlahy. Stále je to levnější varianta zabezpečení než pancéřové nebo bezpečnostní dveře do bytu a folie na skla nebo mříže do oken v případě přízemí, zvýšeného přízemí nebo 1.patra, jak je to většinou v podmínkách pojišťoven proti vykradení. Navíc takový trezorek chrání i před nedovolenou manipulací ostatními členy domácnosti/dětmi. Já osobně předtím, než jsem si pořizoval svou první krátkou, jsem si koupil trezor na 3 dlouhé. A to jsem zprvu ani neuvažoval o tom, že budu v budoucnu rozšiřovat sbírku...

Uživatelský avatar
Mobster
Příspěvky: 637

Příspěvek#34 » pon 4. lis 2013, 18:03

jamira píše:Kdybych já byl předkladatelem zákona, trval bych na vhodné schránce (trezorku,úložišti) už od jedné zbraně, lhostejno zda krátké či dlouhé. A navíc pevně (stavebně) ukotvené do zdiva či podlahy.


To by si asi spousta z nás (včetně mě) nemohla dovolit. Víš, kolik by taková sranda stála? Navíc to můžeš udělat jen ve vlastním baráku. Takže ti, co nemají vlastní barák nebo bydlí v panelákovém bytě by měli smůlu.



ZdenekK
Příspěvky: 264

Příspěvek#35 » pon 4. lis 2013, 18:03

Pokud by byla povinnost mít libovolný* počet uložený v trezoru atp., bylo by prakticky nemožné brát si ji např. na návštěvu spojenou s přespáním. nebo snad má některý z vašich příbuzných trezor, který by mohl dát k dispozici pouze a jenom vám?
Jak byste řešili pozvání na víkendové mistrovství na druhém konci republiky?
Prostě když mám zbraň s sebou mimo bydliště, není možné očekávat, že budu mít po ruce lepší zabezpečení. To, že někdo vyjede s jedenácti zbraněmi, je spíše výjimka, než pravidlo, takže si to prostě pořeší.
Edit: * libovolný od jedné do X.
Naposledy upravil(a) ZdenekK dne pon 4. lis 2013, 18:21, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#36 » pon 4. lis 2013, 18:18

jamira: hmmm tak si ses dobrej :D jeste ze nejsi predkladatelem zakona... tobe podobny by meli pobyvat v jiny instituci...

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3752

Příspěvek#37 » pon 4. lis 2013, 18:27

Jediné, co já zde nechápu, že dali požadavek certifikované schránky a dále i trezoru až od tří zbraní výše.

To je úlitba pro myslivce aby si nemuseli kupovat trezory když maj doma jen dvojku a kulovnici ale mohli je dál mít v šatníku jak byli vždycky zvyklí.

Uživatelský avatar
fixfokus
Příspěvky: 568

Příspěvek#38 » pon 4. lis 2013, 18:33

IMHO je logika zákona asi taková, že čím víc zbraní, tím větší prů*er nastane při jejich odcizení, tedy tím větší požadavek na zabezpečení. 2 zbraně představují zřejmě natolik malé riziko, že stačí "vhodně zabezpečit" bez další specifikace. Možná je i pamatováno na to, že zbraň neodkládáte jen doma, ale třeba i na chatě, na pracovišti nebo na návštěvě (např.), a tedy nemáte povinnost všude s sebou tahat a přivrtávat trezory.
Každopádně pro domácí "vhodné zabezpečení" doporučuji neriskovat a koupit ten nejlevnější trezor s certifikací (cca 4 000 Kč), není to takovej ranec a máte klid. Já osobně mám tenhle: http://www.safetronics.cz/Specialni---n ... ane-MINI-4.

Uživatelský avatar
Mobster
Příspěvky: 637

Příspěvek#39 » pon 4. lis 2013, 18:56

Klidně bych si nějakej ten trezor nebo skříň na zbraně pořídil, ale dát za to několik tisíc teď naprosto nepadá v úvahu a kromě toho to nemám doma kam dát. Potřeboval bych se přestěhovat do většího, ideálně do baráku (ale v tom případě už bych si nechal udělat jednu extra místnost bez oken s certifikovanýma vratama jako zbrojnici). Jedinej problém jsou prachy. Asi půjdu naplánovat nějakou banku (jenže pak už asi zase nebudu zbrojnici potřebovat :lol: ). Ach jo. :(



kleofash
Příspěvky: 79

Příspěvek#40 » pon 4. lis 2013, 19:03

ono... je rozdíl když svobodný mládenec bydlí sám v paneláku, má slušný dveře do bytu a nevodí si návštěvy
a když tata od velké rodiny v baráku kde to valí jak v mraveništi

Pro jednoho je zásuvka v botníku zcela vyhovující a druhý trezor prostě potřebuje (tak to vidm já)

Uživatelský avatar
Mobster
Příspěvky: 637

Příspěvek#41 » pon 4. lis 2013, 19:09

Do chvíle než si koupíš třetí zbraň. A já jich v budoucnu plánuju víc než tři.



ZdenekK
Příspěvky: 264

Příspěvek#42 » pon 4. lis 2013, 19:16

Mobster píše:Asi půjdu naplánovat nějakou banku (jenže pak už asi zase nebudu zbrojnici potřebovat :lol: ). Ach jo. :(

Ale zase dostaneš místnost s certifikovanými dveřmi, zámkem a mřížemi zcela zdarma.

Sorry za OT :)



kleofash
Příspěvky: 79

Příspěvek#43 » pon 4. lis 2013, 19:19

Tak to je jasný :-) Taky si myslím, že každý příčetný člověk si aspoň plechovku na zámek může pořídit.

Já ještě nevím kolik jich plánuju - třeba se ze mě stane ještě lovec a budu potřebovat i pár dlouhých...



Piggy
Příspěvky: 1835

Příspěvek#44 » pon 4. lis 2013, 22:06

Carloss píše:Pokud ke krádeži dojde, nebylo to vhodně zabezpečeno, byla porušena litera zákona.
Tak to právě není. Pokud pachatel zvýšeným úsilím překonal překážky, pořád ještě mohlo být "vhodně zabezpečeno".
Peněženka v zadní kapse kalhot není dost zabezpečená, ve vnitřní kapse saka zadrhnuté na zip ano, ale přesto není zcela v bezpečí.



ZdenekK
Příspěvky: 264

Příspěvek#45 » pon 4. lis 2013, 22:26

Carloss píše:...Implicitně zákon nařizuje vhodně zabezpečit proti ztrátě, zneužití a krádeži. Pokud ke krádeži dojde, nebylo to vhodně zabezpečeno, byla porušena litera zákona. To je asi jako když v obci nedáš přednost v jízdě autu, který to tam bude kalit 100vkou. On přece taky porušil, dokonce kdyby jel padesát, tak by se nic nestalo, protože tvůj odhad by odpovídal oné 50tce. Jenže... ty máš obecnou povinnost dát přednost. Tedy hlavím viníkem je ten, kdo nedal přednost. To, že on taky vážným způsobem porušil předpis je sice pravda a budeze to potrestán, ale viníkem nehody zůstává ten, kdo přednost nedal. Je to postavený na hlavu, případně rozeberu proč, ale tak to prostě je.

Ale ono to není tak docela pravda, jak si pamatuju (vygooglil jsem usnesení NS sp. zn. 3 Tdo 593/2007 - lidsky rozepsáno na http://www.znaleckyportal.cz/index.php? ... Itemid=307). Takže se dá předpokládat, že by to se zbraněmi mohlo (ale nemuselo) být podobné.

Edit: povinnost zabezpečit zbraně vychází ze zákona, nedotknutelnost obydlí je zaručena ústavou

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti