Jak na vlhkost ve skříni/trezoru



morepower
Příspěvky: 143

Příspěvek#61 » pát 26. lis 2021, 12:03

ok, nejde přesunout. Použil bych EPS, je měkčí, líp se s ním bude dělat, jeho vyšší nasákavost bych v místnosti neřešil. To by se ti tam musela vyloženě srážet voda, aby to plesnivělo a to bys už viděl na stěnách

Uchycení přes trámek, nebo přes fošnu je to samé, o čem jsem psal dřív. Prostě buď použiješ fošnu jako podložku a skrz ní budou procházet kotevní prvky (třeba závitovky, nebo dlouhé vruty), nebo fošnu nejdříve přiděláš do zdi na hmoždinku/kotvu/.. a trezor pak silnýma vrutama do ní.



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#62 » pát 26. lis 2021, 13:09

Dovolím si nesouhlasit
EPS se dost blbě upravuje pokud nemáš tavnou řezačku - prostě se to začne vydrolovat po kuličkách.
XPS má hutnější, jakoby houbovitou strukturu (podobnou PUR) bez samostatných kuliček a lépe se z něj řeže i obyčejným nožem (používal jsem celkem obyč. lámavací). Je sice o něco dražší, ale při tom množství které potřebuje je to sranda.

Když jsem na stavbě potřeboval rychle vyrobit nějaké záslepky pro el. krabičky, vzduchotechniku, odpady, nebo jiné libovolné otvory, tak vždy z XPS - fakt se s ním dobře dělá. A hlavně je čisto - při práci s EPS máš za chvíli všude statickou elektřinou nabitý kuličky a šupinky, co nejdeou pořádně ani zamést jak se to na všechno lepí ;)



morepower
Příspěvky: 143

Příspěvek#63 » pát 26. lis 2021, 20:05

Ano, to máš pravdu, řezat to nožem je fakt problém. A XPS v amatérských podmínkách půjde zpracovat líp. Beru.
Já to myslel, že vytvoří nějaký rám a do něj vsadí EPS, aby to taky vypadalo a pohledově lemovaly trezor třeba dřevěné lišty, nebo tak. Na to vsazování do rámu apod by se mu s tvrdým XPS pracovalo blbě. Ovšem jestli to prostě jen nalepí z boku a zezadu a zepředu přizná, nebo přelepí lištou, tak to je jiná, to pak jo.



matkoo
Příspěvky: 182

Příspěvek#64 » pát 26. lis 2021, 21:50

na rezenie xps pouzi noz na chlieb



kubass_hk9
Příspěvky: 458

Příspěvek#65 » sob 27. lis 2021, 12:49

Ahoj,
omlouvám se, že jsem ještě neprošel poslední posty (bylo málo času a hrál jsem si s kamerou. Asi se k tomu dostanu až večer).
Tady jsou fotky z termokamery (dík moc Same za půjčení!!). Příčinou je asi extrémně chladnej rožek a chladná zeď

Na únik kolem balkonových dveří to moc nevypadá
oknoatrez.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



kubass_hk9
Příspěvky: 458

Příspěvek#66 » sob 27. lis 2021, 12:54

Tady jsou ještě fotky vnitřku. Pokud mluvím o spodní části, je tím myšlena cca spodní 1/3 skříně. Zbraně jsou v horní části.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



morepower
Příspěvky: 143

Příspěvek#67 » sob 27. lis 2021, 12:57

→ kubass: jasný, evidentně roh a proudění studenýho vzduchu od dveří tomu bude přispívat. Takže bych potvrdil svoje původní dooručení = sokl a polystyren (asi XPS, to uznávám) a zepředu si to třeba olištuj, aby to vypadalo (klidně to přilep montážním lepidlem)



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#68 » sob 27. lis 2021, 17:16

morepower: Hned na první fotce je vidět krásný stabilní tepelný gradient kolem prahu a vnitřní hrany. Žádné proudění od dvěří. Ta zeď je prostě studená a díky trezoru ji zevnitř nic nevytopí.



morepower
Příspěvky: 143

Příspěvek#69 » sob 27. lis 2021, 17:58

risa2000→termokamera to proudění vzduchu nezachytí, ale protože je to místo snížené a roh dveří je výrazně chladnější, bude studený vzduch klesat pod schod. Proto píšu, že tomu "bude přispívat". Nepíšu, že to ochlazuje zeď. chjo

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3752

Příspěvek#70 » ned 28. lis 2021, 12:40

risa2000 píše:morepower: Hned na první fotce je vidět krásný stabilní tepelný gradient kolem prahu a vnitřní hrany. Žádné proudění od dvěří. Ta zeď je prostě studená a díky trezoru ji zevnitř nic nevytopí.


Přesně tak, studená zeď a tepelný most pod balkonovkama, nejspíš podbetonovaný práh.

Hlavně se to nepokoušej izolovat zevnitř, akorát si zaděláš na plíseň.



kubass_hk9
Příspěvky: 458

Příspěvek#71 » ned 28. lis 2021, 13:00

Ještě jsem vše pořádně neprošel, ale z venku na balkónu nějaký unik vidět není. Problém je ten rožek jak promrzá už od sklepa. Venkovní zedˇ má omítku až cca 1m nad zemí ( to je cca výška ve které je podlaha místnosti) takže prostě víc chládne a v rohu se to projeví dvojnásob.
Oázka, jestli má význam schránku nějak rapidně zvedat, tady je pohled na teplotní profil zdi na druhém konci, kde nejsou skříně, ta teplota roste moooc pomalu
FLIR0606.jpg
. Je foceno v druhém rohu - napravo zeď a nalevo skříň.
Chladnutí toho rohu a zdi je asi kombinace různých faktorů, chybějící omítka, blbě zaizolovaný sklepní okno
FLIR0676.jpg

Tady je pohled na celej rožek - vpavo balkón vlevo pohled na zeď, kde je vidět sklepní okno. Ta tmavá část uprostřed je venknví zeď nalepená k rožku
FLIR0682.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Bubenicek
Příspěvky: 250

Příspěvek#72 » ned 28. lis 2021, 17:11

Trošku pořád nechápu jak vám to může v paneláku reznout, já to mám v prodejně v trezorech, v zimě minus 10 a odpoledne po zatopení plus 23 a takle se to střídá a za 19 let nic nezrezlo mě ani nikomu jinému.



kubass_hk9
Příspěvky: 458

Příspěvek#73 » pon 29. lis 2021, 00:26

Ještě jsem jednou pročetl všechny komentáře a typy. Sumář je schránku zaizolovat zvenku. Vše jsem proměřil a schránku můžu posunout následovně: až 5cm vpravo (tj vzdálenost levé stěny od zdi) a až 10cm dopředu (záda schránky od zdi). Když už se s ní bude muset hýbat, tak ji můžu ještě třeba o 4cm zvednout.
Estetiku levého boku moc neřeším. Nejraději bych izolaci zjara zase oddělal ať to větrá

Když je na to prostor, bude lepší nechat mezi izolací a zdí několik cm mezeru? Sice zeď bude dýchat, ale to kotvení... Pokud bude izolace přímo na zdi tak 3cm. Pokud tam bude mezi izolací a zdí mezera, tak by stačilo míň (kvůli kotvení)?

@Bubenicek : On je problém v tom dlouhodobém teplotním potenciálu. Ten do schránky nutí neustále proudit nový vzduch, který kvůli rosnému bodu kondenzuje. To fakt nechceš. Jednak už trochu reznou závity na police a druhak schránka je i na jiné věci.

Uživatelský avatar
Bubenicek
Příspěvky: 250

Příspěvek#74 » pon 29. lis 2021, 06:35

No zvláštní je že za tolik let ve sklepě, ve skladech v kasárnách i v muničních skladech nikdo nic neizoluje a vše je ok. V zimě že šoulacky také když dorazím domu mám pušku zmrzlou a v teple na ni kondenzuje vlhkost ale určitě mi od roku 1993 žádná flinta nezrezla. A ani v roce 1942 či 43 u Staligradu. Navíc mám zbraně i ve sklepě z čehož vyplívá že bydlím v baráku ne ve vyhřátém paneláku co je vytápěn ze všech stran. Muži vidět foto jak ti to kondenzuje ? Tu vlhkost nebo orezle zbraně ?? Asi ne co.

Uživatelský avatar
Destructor
Příspěvky: 684

Příspěvek#75 » pon 29. lis 2021, 09:26

kubass_hk9
Tím že máš plechovou bednu namáčklou na venkovní neizolovanou zeď, tak přenášíš rosný bod ze zdi velmi blízko či možní i přímo do té pixly.
Tedy ideální je odsadit od zdi (nechat mezeru) a asi lehce zateplit stranu od zdi na pixle.
Ale určitě umožnit proudění vzduch v té mezeře.
Ono je bohužel roh, to nejhorší místo v domě z pohledu proudění vzduchu.

Na závěr si myslím že jakákoliv vzduchová diletace mezi venkovní zdí a pixlou bude velký přínos.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti