Střelba s dioptrickými brýlemi



nats
Příspěvky: 1

Příspěvek#1 » stř 17. úno 2016, 15:08

Dělám si zbrojní průkaz E a mám dioptrické brýle - na blízko cca 2,5 a na dálku 2. V přípravném kurzu jsem používal multifokály a vše se zdálo být OK. U zkoušky jsem byl na jiné střelnici, která byla mnohem méně osvětlená a nenastřílel jsem. Můj problém je v tom, že pokud si vezmu brýle na blízko, vidím jasně miřidla, ale rozmazaně terč. Pokud si zase vezmu brýle na dálku nebo multifokály, vidím dobře terč, ale při špatném osvětlení těžko dobře zamířím.


Prosím o radu.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#2 » stř 17. úno 2016, 15:19

Na 10 metrů stačí terč tušit, lépe je vidět miřidla.

Já mám cca 2 na blízko a na pistoli to stačí. Na malorážku jsem si musel brát staré 1, jinak jsem prakticky neviděl mušku. Malorážkový terč na 25 metrů je něco máznutého v dálce, u pistole je veliký, tam mi to bylo fuk.

Teď čekám na vystavení ZP a pak budu experimentovat s různými brýlemi i bez. Brýle používám jen na čtení a drobné věci, chci pistoli střílet i bez nich, abych si je, při obraně, nemusel nasazovat.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#3 » stř 17. úno 2016, 15:26

Přesně tak. Musíš dobře videt mířidla. Terč víš jak vypada, takže i když máš máznutý kruhy, tak dokážeš prostorovou orientací určit kam střílet. Ověření zásahu je pak jiná písnička.

Tak jako jinde, pro určitou činnost je nezbytná nějaká zdravotní způsobilost. Pokud už tě ty oči limitují hodně, nebudeš moct zbraň mít.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#4 » stř 17. úno 2016, 15:28

Lidské oko ostří pouze na jednu vzdálenost. Obvykle se doporučuje ostřit na mušku, takže hledí a terč jsou vždy trochu máznuté. Na to by měly být zvolené brýle.

Nepřeceňujte to, mám už léta kolem -11 dioptrií a střílím celou dobu relativně bez problémů. Říkávám, že člověk nemusí terč vidět, stačí ho trefit. I na bedně občas bývám. V poslední době jsem se dopracoval až do 400 m s mechanickými miřidly. ;)



Tyrfing
Příspěvky: 197

Příspěvek#5 » stř 17. úno 2016, 15:32

Tak tak. S zeleznymi miridly clovek i opticky naprosto zdravy clovek vzdy vidi ostre miridla a rozmaznute terc. Kdo foti, vi jak je to s rozmaznutim pozadi pri zaberech, kde je rovina ostreni blizko... Proto se take dela kolimator, aby clovek mohl videt ostre terc :mrgreen:

Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 588
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#6 » stř 17. úno 2016, 15:35

Pro mířenou střelbu platí zásada vidět ostře mušku, tomu přizpůsob brýle. Jestli fotíš, tak ti bude povědomý pojem "hloubka ostrosti". I zdravé oko v šeru "otevírá clonu" a terč je velmi neostrý. Jedná se ale v případě zkoušky o kruh, na ten umí mozek velmi přesně centrovat.

Osobně si myslím, že neúspěch byl daný strháváním (o tom jsou tu jiné diskuze), protože půlmetrové kolo z deseti metrů lze spolehlivě trefovat prakem.

edit: před napsáním už mě povětšinou předběhli. Ještě bych dodal, že blbý je astigmatismus (čočka se v určitém směru chová jako válcová). Normálně brýle nenosím, jen na přesnou střelbu (třeba z pušky), protože díky zmíněné vadě vidím drobné cíle v horizontální rovině dvojmo.

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1148

Příspěvek#7 » stř 17. úno 2016, 16:43

Pridam sa, pretoze tiez pozorujem uz aj na sebe ze ako clovek starne, tak zisti ze by potreboval tu pusku dlhsiu :D. Na dialku nosim okuliare uz ~35 rokov, kratka zbran je uplne v pohode, muska na dlhej dtto, ale posledny rok zistujem ze by som potreboval na puske cielnik (hledi) o trochu dalej od oci. Udajne s tymto pomahaju mieridla typu 'diopter' - rozmyslam ze by som nejake historicke sklopne nahodil na pakovku. Mate s tym niekto skusenosti ?

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#8 » stř 17. úno 2016, 16:51

peggy píše:Nepřeceňujte to, mám už léta kolem -11 dioptrií a střílím celou dobu relativně bez problémů.

jako fakt 11? ja pred laserem mel asi -4,5 a bez bryli bych se tak akorat trefil do dveri...

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#9 » stř 17. úno 2016, 17:39

JJ, je to tak. Bez brýlí jsem samozřejmě mrtvý Homolka :-)
Netvrdil jsem, že střílím bez brýlí, ale že je třeba brýle vybrat tak, aby byla ostrá muška ...
peggy píše: ... Na to by měly být zvolené brýle...

Horší je, že kompenzace není dokonalá a nese to s sebou i jiné problémy. Ale jde to, střílím s tím přes 20 let ;-)



vykys
Příspěvky: 19

Příspěvek#10 » stř 17. úno 2016, 18:44

Osobně si myslím, že neúspěch byl daný strháváním (o tom jsou tu jiné diskuze), protože půlmetrové kolo z deseti metrů lze spolehlivě trefovat prakem.


Můžu tě poprosit, kamarád má asi stejný problém jako kolega nahoře a přesto, že normálně brýle nenosí, tak u ZOZ nenastřílel. Teď řešíme proč. Je pravák, vodící oko má nejspíš levé. Co sem tady četl, většina střelců s tím u KZ nemá problém. A on taky neměl, až do zkoušky. Před i při kurzu, trefoval. Navedeš mě, kde se tady to strhávání řešilo a co to přesně je. Nemůžu to nikde najít. Nastudoval bych to. Díky

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#11 » stř 17. úno 2016, 19:09

Strhávání tady a tady.

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#12 » stř 17. úno 2016, 19:19

peggy, no tak to vsechna cest :) a samozrejme hodne uspechu ve strelbe

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#13 » sob 20. úno 2016, 13:08

Řešil jste někdo nasazování ochranných brýlí přes dioptrické ?

Nebo si mám, raději, nechat udělat nové, které budou mít nerozbitná skla a používat jen ty dioptrické ?

Jen pro pořádek, pistolový terč chci umět nastřílet i bez brýlí.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#14 » sob 20. úno 2016, 13:25

Ochranné brýle přes dioptrické jsem používal jen na airsoft a v práci ;-) Je to docela opruz. Běžně mi stačí dioptrické, a to podotýkám, že mi neudělají jiná skla, než zcela obyčejná. No problem.
Jo a to se velká část mých aktivit týká historických perkusních i křesadlových systémů, kdy to občas foukne.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2967

Příspěvek#15 » sob 20. úno 2016, 14:43

školitel na ZP říkal: "Vidte ostře hledí a mušku, terč můžete mít rozmazaný. Takto střílejte. I zdravé oči to mají rozmazané - Je nemožné, aby lidské oko vidělo věc na půl metru a zároven na 10 nebo 25 metrů zaroveň obě ostře." Takže v očích to není. Já mám taky rozmazaný terč. A tak se střílí, mj. jak píšou výše. Hotovo dvacet, problém je domnělý a neexistuje.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů