Střelba s dioptrickými brýlemi

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#16 » sob 20. úno 2016, 14:53

Když problém je v tom, že abych viděl ostře miřidla, tak musím nejdříve tasit brýle a teprve pak zbraň :-)
Prostě je fakt mám jen na blízko, jinak jsou v kapse ...

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#17 » sob 20. úno 2016, 14:56

Jestli jsi schopný běžného pohybu bez brýlí, musí jít i základní střelba. Brýle na blízko na to IMHO nejsou.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#18 » sob 20. úno 2016, 15:02

Jo, chodím, nikam nepadám, poznávám lidi :-)

Tu pistoli asi zvládnu i bez brýlí, ale malorážku už ne, tam jsem musel šachovat i s jinou verzí brýlí na blízko, jinak jsem mušku spíše tušil, než viděl :-(

Je otázka, co u mne dělají oči a co chyby v postoji a úchopu. Musím trénovat ..

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#19 » sob 20. úno 2016, 16:52

To, co popisuješ, je v podstatě správně. Pokud jsi střílel s brýlemi na blízko, pak jsou pro tento účel (malorážku) buď zbytečné, nebo příliš silné. Muška je pravděpodobně dál než u pistole. Řešením je buď střílet dlouhou bez brýlí, nebo najít brýle s kompromisní "sílou", tak abys viděl mušku ostře. Možná je na střelbu ani nepotřebuješ.

Já to mám třeba tak, že vzhledem ke své krátkozrakosti nosím na střelbu (hlavně puškovou) "dalekonosné" brýle. S nimi mám zase problém vidět na blízko na příklad při nastavování dioptru a čtení poznámek. Řeším to tak, že brýle posunu na nose (změním ohniskovou vzdálenost), nebo čtu úplně mimo ně. Není to dokonalé ani moc pohodlné, ale mušku musím při střelbě vidět ostře, to je prvořadé. Jsem schopen střílet i se svými "univerzálními" brýlemi, které jsou trochu slabší, ale je to znát na výsledku (u pušky).

Jo a postoj, úchop a spouštění dělá strašně moc, to je opravdu potřeba nepodceňovat.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#20 » sob 20. úno 2016, 16:59

Mám taky brýle na dálku + nějaký malý cylindr (astigmatismus) na pravém oku a nejlépe se mi střílí s dlouhou bez brýlí s dioptrickým průhledovým hledím než s otevřeným. Prostě takto vidím vše nejlépe. Nebo přídavný dioptr.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#21 » sob 20. úno 2016, 17:08

Dioptr je dobrá pomůcka, nebo clonka na brýle, nejlépe iris. Jeden kamarád si na brýle nalepuje procvaknutou zálepku. Problém je jen jeden, že dioptr "žere světlo", hlavně při malém otvoru clony. Už se mi stalo, že jsem při pohledu na tmavý terč na tmavém pozadí přes dioptr terč neviděl (bylo to v prosinci a moc světla nebylo). Jsou i dioptry s vyměnitelnou velikostí otvoru.

Ne na všechno se ale dá dioptr použít (není dobrý na rychlou střelbu s přenášením) a nemusí být vždycky povolen pravidly.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#22 » sob 20. úno 2016, 17:14

Peggy : Samozřejmě máš pravdu. Ta přídavná iris na brýle je super ale jen na krátkou zbraň. Zkoušel jsem ji i na dlouhou a ten další záměrný bod tam prostě pořádně nesrovnáš kdyby ses po... . Super je na ní, že má měnitelný průzor, no houby, že stojí asi 2 litry. Na rychlou střelbu je samozřejmě lepší dioptr s větší dírou ale zas je pak náročnější srovnat miřidla s terčem.



mara.k
Příspěvky: 38

Příspěvek#23 » čtv 21. dub 2016, 13:51

Zdravím, téma korekce se mě taky týká. Mám brýle na dálku (mířící oko 1.75diop), ale na mířenku to je nepužitelný, takže střílím s přítelčinýma (1.25) a je to lepší. Zeptám se, o kolik jste třeba snižovali, aby to s nima "šlo" ?

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#24 » čtv 21. dub 2016, 14:51

Idealni je 0, to je proste fyzika 8. tridy :)



Enerccio
Příspěvky: 623

Příspěvek#25 » úte 26. dub 2016, 04:04

ja mam bryle na dalku takze strilim s nimi, ale jinak mit rozmazane miridla neni na skodu, ja sem vcera strilel a par ran sem mel na autoamtiku, tj se mi miridla rozmazali (jen proto ze strilim obema ocima otverenymi) a porad sem trefil do cerneho protoze sem implicitne vedel ze jsou srovnana...

Uživatelský avatar
Imdrunk
Příspěvky: 45

Příspěvek#26 » úte 26. dub 2016, 09:59

Ještě by mě docela zajímalo, jestli by to nebyla přitěžující okolnost, kdybych nedej bože musel zmáčknout a někoho trefil. Protože mám v průkazu napsáno "BRÝLE NUTNÉ", ale mám asi "jen" 3/4, max 1 a zásadně nenosím. Přeci jenom nebudu říkat: Momentíček, já můžu jen s brýlema. Na střelnici střílim taky většinou bez, abych na to byl zvyklý.



Enerccio
Příspěvky: 623

Příspěvek#27 » úte 26. dub 2016, 11:37

blbost, maximalne kdybys netrefil a zabil sousedku :mrgreen:

Uživatelský avatar
Har.Megido
Příspěvky: 131

Příspěvek#28 » čtv 10. lis 2016, 17:22

Mám dotaz, jsou platová skla v dioptrických brýlích v podstatě stejnou ochranou jako spešl střelecké pro případ nějakého ofouknutí či nedejbože destrukce zbraně? Já teda vždy střílím právě s nimi, ale zas zrovna na tomhle nechci šetřit. Začínám s přebíjením, takže s nad tím o to víc začínám zamýšlet. Když jsem brýle kupoval, pořád mleli o tom, jak jsou nezničitelné, no znáte to.



cmd_
Příspěvky: 182

Příspěvek#29 » čtv 10. lis 2016, 18:55

Netestoval jsem to, ale vsadil bych se, že ne. Plastová skla poškrábu i při běžném nosení. Bohužel pro mě nejsou řešením ani speciální s dioptrickou vložkou, optici mi neumí udělat ani normální brýle abych je mohl nosit. Tedy, jedna to naštěstí umí, ale jen jedna. Zkoušel jsem najít i nějaké brýle přes normální, ale neúspěšně. Nasazovat někde na střelnici kontaktní čočky je taky docela opruz. Možná nakonec skončím u nějakého plastového štítu, na LOSu bych byl určitě vděčná atrakce :-). Projdi si tady vlákno k ochraně zraku, jsou tam i tipy na střelecké brýle s dioptrickou vložkou.



SansLogique
Příspěvky: 1007

Příspěvek#30 » čtv 10. lis 2016, 19:43

Jedno plastový sklo se ztenčením mě přijde asi na 2 litry a nechci na něm škrábanec od hilzny. Tak nosím brejle přes brejle, není to ani moc pohodlný a překáží to. Beru to jako stress faktor. Když se trefuju s tímhle, tak bez toho tuplem.
http://www.disamsafety.cz/ochranne-bryl ... rbonat-dx/

http://solutions.3m.com/wps/portal/3M/e ... 473&rt=rud

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů