Improvizovana ochrana sluchu v KN/NO

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#31 » stř 13. dub 2016, 19:27

Ještě jednu věc jsem tu nezaregistroval (jestli už to někdo zmiňoval, tak se omlouvám) a to je fakt, že se tím připravíš o jeden smysl. Krom toho, že neuslyšíš, jestli tě dotyčný feťák žádá o peněženku nebo chce jenom připálit žváro (druhá varianta se mi stala častěji), tak můžeš ve vyšponované situaci přijít o koordinaci motoriky, neboť tuším že snad střední ucho funguje jako snímač pro centrum vyhodnocování stability v mozku.



Chip
Příspěvky: 641

Příspěvek#32 » stř 13. dub 2016, 19:28

Samozřejmě můžeš nosit co chceš a možná ti to skutečně pomůže. Nebožtík Klozík nosil dvakrát Shadow, teleskop, nůž a na závodech měl problém trefit poppera na 7 metrů. :-) Ale dostaneš se do spirály výzbrojního fetišismu a kdo ví kde to skončí. Když sluchátka a střelecké brýle, proč ne velkou a dobře vybavenou lékarnu s obvazy a turnikety, kterou teda já nosím. :-) A dál, proč ne balistickou vestu a přilbu. Ty by se skutečně mohly hodit. A proč ne chrániče loktů a kolen, kus lana, zásahovou výbušku a berana na dveře? Nakonec sebou budeš tahat celé železářství, které s pravděpodobností 99,99% nikdy nepoužiješ... Neber to, že si z tebe dělám legraci, protože znám dost lidi, kteri do toho fakt spadli... Nakonec zjistíš, fakt potrebujes jen ty nejnutnější věci... Pistoli, nůž, malou baterku a lekarnu s olaesem a turniketem a možná teleskop se slzákem. A stejně budeš za blázna. Věř mi, makám v ozbrojených složkách pres 20 let....



Enerccio
Příspěvky: 623

Příspěvek#33 » stř 13. dub 2016, 19:31

tak samozrejme, ale ja si muj sluch cenim a to ze o neho prijdu protoze se musim branit neni moc dobre, ne?



hugofalfar
Příspěvky: 317

Příspěvek#34 » stř 13. dub 2016, 19:41

Chip píše:Samozřejmě můžeš nosit co chceš a možná ti to skutečně pomůže. Nebožtík Klozík nosil dvakrát Shadow, teleskop, nůž a na závodech měl problém trefit poppera na 7 metrů. :-) Ale dostaneš se do spirály výzbrojního fetišismu a kdo ví kde to skončí. Když sluchátka a střelecké brýle, proč ne velkou a dobře vybavenou lékarnu s obvazy a turnikety, kterou teda já nosím. :-) A dál, proč ne balistickou vestu a přilbu. Ty by se skutečně mohly hodit. A proč ne chrániče loktů a kolen, kus lana, zásahovou výbušku a berana na dveře? Nakonec sebou budeš tahat celé železářství, které s pravděpodobností 99,99% nikdy nepoužiješ... Neber to, že si z tebe dělám legraci, protože znám dost lidi, kteri do toho fakt spadli... Nakonec zjistíš, fakt potrebujes jen ty nejnutnější věci... Pistoli, nůž, malou baterku a lekarnu s olaesem a turniketem a možná teleskop se slzákem. A stejně budeš za blázna. Věř mi, makám v ozbrojených složkách pres 20 let....


To skoro vypadá, jako by někdo hodně četl Kulhánka :mrgreen:



Čop
Příspěvky: 145

Příspěvek#35 » stř 13. dub 2016, 19:46

Pánové, v historii miliony lidí vystřílely miliardy ran z mnohem větších zbraní, než jste kdy viděli a ohluchnutí je spíš nehoda. Znám lidi, kteří na uzavřených střelnicích střílí občas bez sluchátek, znám spoustu leteckých mechaniků, kteří nikdy nasazená sluchátka neměli a nahluchlý je jen jeden z nich díky chronickému zánětu zvukovodu. Jak už napsali kolegové přede mnou, když dojde na použití zbraně, věřte, že budete mít sto jiných starostí, než hledat po kapsách špunty.

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#36 » stř 13. dub 2016, 19:51

Enerccio: Neboj, nepřijdeš. Věř, že po konfliktu, kde se tahají kvéry je pískání v uších to nejmenší poranění. A i to přejde. Dříve se moc ochrany sluchu a zraku nepoužívaly, v živé paměti mám střelbu v lomu z .44mag a bez následků, pak signální pistole, taky bez následků, to mi bylo asi 10 let. Slyším stále dobře a to si občas poslechnu i nějakou ránu na střelnici bez hluchátek, nebo v práci "ránu" od okamžitého uvolnění tlakového vzduchu po otevření elektropneumatického ventilu. Je to dost podobné výstřelu, hlukoměrem naměřeny podobné hodnoty.
Daleko důležitější je z pohledu pracovního lékařství v tomto případě se vyvarovat stálého a dlouhodobého namáhání ucha, než pouze nárazového.

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#37 » stř 13. dub 2016, 19:53

Co to popisujete, otevrit pusu, se pouziva tak u houfnic, ale tam bych rekl, ze jako prevence barotraumatu plic a dutin hlavy z pretlaku. Zvykani, polykani, predsunuti spodni celisti skutecne pomaha vyrovnat tlak, ale ve stredousi a se sluchem to ma pramalo spolecneho, naopak zase s barotraumatem z pretlaku, potapeci vedi. Kdo to zvladne presne v okamziku vystrelu ma u me pivo. Centrum rovnovahy je ve vnitrnim uchu a s ranou taky nema nic spolecneho. Aktualni je pri protrzeni bubinku u potapecu a zateceni studene vody do stredniho/vnitrniho ucha, pripadne kdyz vam nekdo streli u hlavy z kanonu. U pistole je to jen vyrazne podrazdeni vnitrniho ucha a krom 15 minut piskani v usich vam nic nebude.



pitrsm
Příspěvky: 63

Příspěvek#38 » stř 13. dub 2016, 20:18

To my jsme na vojně v roce 93-94 takové voskové špunty do učí pro střelby se Sa 58 fasovali. Jinak souhlasím s většinou, že úvahy o použití ochrany sluchu nebo preventivním nasazování mp3 sluchátek při spatření někoho podezřelého je mírně řečeno úsměvná.



Pablo.gs
Příspěvky: 445

Příspěvek#39 » stř 13. dub 2016, 20:20

Enerccio, od 6ti let neslyším na jedno ucho. Kdybych se měl takhle stresovat se vším, co by mě mělo eventuelně poškodit to zbývající ucho, tak jsem si to už dávno musel hodit.
Absolovoval jsem 2letou vojnu u stíhaček, včetně všech střeleb. Bez chráničů. První manévry jako záložka u dělostřelců. Několik let jsem dělal bigbít - bubeník. Barák jsem postavil bez sluchátek (mafl, flexa ....) Na motorce jezdím od 17ti. Rockových koncertů jsem absolovoval bezpočet, i když je fakt, že po AC/DC a ZZ Top mi pískalo asi týden, ale moje blbost, neměl jsem se cpát až do kotle. Atd.... Na střelnici tedy už radši chodím se sluchátkama. Jistě, ten sluch už není jako ve dvaceti, ale to ani oči, záda a jiný věci, ale co bych chtěl v 53. Ale pořád žiju a funguju naplno.
Oproti tomu jsem měl ve firmě společníka, kterej se vždy hrdě chlubil svým bezvadným zdravotním stavem, zdravým životním stylem a byl velmi opatrný aby se mu něco nestalo, ve všem dokonalý preventista. Před 5ti lety měl nějaký (ale ne fatální) zdravotní problém a úplně se z toho psychicky sesypal. 1,5 roku byl na psychiatrii, dnes je fyzicky dědek a na invalidce s hlavou.
Takže hlavně se z toho nepo.... a nedělat si ze života dobrovolně větší peklo, než je nutný (na to máme EU). Když by bylo nejhůř, budeš mít holt naslouchátko, brejle už máš a taky ti to nepřijde divný :-)

Uživatelský avatar
DAveDOG
Příspěvky: 189

Příspěvek#40 » stř 13. dub 2016, 21:00

Enerccio Asi máš taky řidičák, že? A to taky řídíš v helmě a nomexové kombinéze a rukavicích? Prostě to neřeš.



chrobák
Příspěvky: 171

Příspěvek#41 » stř 13. dub 2016, 21:02

Mě osobně o ochranu sluchu při NO nejde, střelbu bez sluchátek jsem si už dobrovolně vyzkoušel.
Docela mi ale vrtá v hlavě, jak by na výstřel(y) reagoval pes, se kterým chodím ven. Zda by nezačal jančit, zdrhat pryč, nebo naopak mě nezačal omotávat vodítkem.
A další - když by se mnou byla ženuška, nebo dítě. Výstřel naživo ještě nezažily a mohou reagovat docela neočekávaně, obávám se až hystericky.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4566

Příspěvek#42 » stř 13. dub 2016, 21:10

Je to sice dost od původního tématu ale u psů to máš různé. Od hysterického chování, při kterém může přijít od útěku po útok skoro vše až po v podstatě apatii nebo naopak zájem, co se děje. Ale asi ani tomu psu sluchátka nasazovat nebudeš. :D



pitrsm
Příspěvky: 63

Příspěvek#43 » stř 13. dub 2016, 21:15

Předpokládám, že každý z nás doufá, že nikdy nebude muset zbraň v režimu KN/NO použít. A pokud by už k tomu došlo, tak prostě volím menší zlo, tedy riziko poškození sluchu, hysterický záchvat manželky nebo psa oproti riziku ohrožení života.
Stejně jako když při poskytování první pomoci vrazíš ruce do dány abys zastavil zabránil krvácení a až potom se řeší možná infekce.



Chip
Příspěvky: 641

Příspěvek#44 » čtv 14. dub 2016, 06:09

hugofalfar píše:
To skoro vypadá, jako by někdo hodně četl Kulhánka :mrgreen:

Obviňuješ mě z toho jen že papouškuju z brakové literatuty? :-) To mě ale maličko uraží, víš? Opravdu Kulhánka nečtu, ač jsem ho párkrát viděl na nějaké konferenci kam mě vzal Jirka Pavlovský a Štěpán Kopřiva. Považuju ho za z hlediska reálných informací v literatuře za nejhorší možnou kombinaci, tj. člověka který zbraním a taktice vůbec nerozumí, ale myslí si že ano. Takoví lidé dělají největší boty, protože pokud tomu někdo něčemu nerozumi a ví to o sobě, tak se poradí s odborníkem nebo alespoň s odbornou literaturou. Občas dělám technické korektury práve v oblasti zbraní a taktiky u překladů Michaela Bronce nebo knih Štěpána Kopřivy, známe se asi 25 let... Vytisknou mi tam pak malou děkovačku... :-) Abys mě neobvinil z toho že jsem baron Prášil, koukni třeba na poslední dílko Štěpána Kopřivy. Jmenuju se Michael Manolevski.



hugofalfar
Příspěvky: 317

Příspěvek#45 » čtv 14. dub 2016, 06:14

Tě neobviňuju z papouškování, jen ten výčet výbavy mi připomněl popis, jak se vždycky připravuje do akce Kulhánkův hrdina :-D Nemyslel jsem to nijak zle ani impertinentně :-)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti