Přebíjení .357 Magnum



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#196 » pon 25. pro 2017, 21:08

jarda72: Nějak jsem nepochopil, co myslíš tím „Ještě tam měl Dancek zajímavou laboraci, ale dal k tomu málo dat.“ Uvedl jsem typ a váhu střely, zápalku, navážku a OAL, co bys chtěl ještě vědět? Jestli škrcení, tak silné do drážky, to je u všech pomalých prachů nutné.

Ratte: Nehodláš-li přebíjet a chceš to jen kvůli této příležitosti, považoval bych za rozumnější náboje koupit. Vůbec netuším co lze koupit v JAR, ale snad tam za někým, kdo Ti může poskytnout informace, jedeš. Kdyby se povedlo, asi nejlepší by byly tyto https://www.buffalobore.com/index.php?l ... list&c=162 , ale můžeš použít i jiné, např. Double Tap Ammunition, nebo další výkonné náboje, nejlépe s těžkými střelami, které (kvůli dostatečně hlubokému průniku) nebudou vůbec nebo jen minimálně expandovat.
Střely HDY je možno koupit zde https://www.naboje-prebijeni.cz/strela- ... r-hp-xtp-1 nebo zde http://www.vmcustom.cz/?pg=prebijeni-streliva a docela jistě i jinde.

Sided: Ratte sice neupřesnil k jakému lovu nebo obraně před čím ten náboj chce, ale mám za to, že expanze bude v tomto případě spíš nežádoucí, důležitější asi bude dostatečně hluboký průnik.



jarda72
Příspěvky: 42

Příspěvek#197 » pon 25. pro 2017, 22:06

U těchto expanzních střel i jiných výrobců je problém, že je uvádějí na eshopu, nicméně skladem nejsou nikde. Pouze na objednávku. Doručení - nevím, typoval bych na měsíce, pokud vůbec někdy. Moje zkušenosti s doručením specialit a vůbec se nemusí jednat o střely jsou katastrofální. Proto jsem se ptal kde se dají sehnat, což pro mě znamená koupit v reálném čase.

Dancek - omlouvám se, máš pravdu, byl jsem línej hledat.



Ratte
Příspěvky: 8

Příspěvek#198 » úte 26. pro 2017, 00:09

Inu, mám to hlavně pro potřeby nočního lovu drobotiny jako springhare nebo dikobraz, popřípadě na štětkouny (v podstatě divoké prase)
Standardně tam lovím lukem, ale ten není ve tmě v rámci stalku moc k užitku. Letos jsem tenhle typ lovu zkusil s půjčenou 357 a nadchlo mě to, takže příští rok bych rád jel se svojí...
Ta střela, jak typ (mají je v Proarms skladem) tak váha, mi byla doporučena tím PH u kterého tam lovím a vzhledem k jeho mnohaletým praktickým zkušenostem bych se toho asi držel. Používá prach Winchester 296 v bezmála maximální laboraci, ale při 6" hlavni, takže jsem usoudil, že bych optimálnější výkon měl s rychlejším prachem. Dalo by se to jistě řešit nákupem nábojů na místě, ale jednak s přebíjenýma bych měl dosáhnout optimálnějších vlastností a jednak jsem si chtěl stejně začít náboje přebíjet do dalších zbraní. A zatímco u devítky na terč bez závodních ambicí to přebíjení není zase tak záludné, respektive je, ale mám známé kteří přebíjejí a jsou schopni poradit, tak v případě 357 v tak specifické konfiguraci je každá rada drahá. Je mi jasné, že si budu muset zkoušet různé laborace, jen potřebuji poradit vhodný prach od kterého se budu moci odpíchnout, který bude dostatečně rychlý vzhledem k mé délce hlavně a současně z něj dostanu při dané váze střelycdostatečný výkon.



jarda72
Příspěvky: 42

Příspěvek#199 » úte 26. pro 2017, 13:41

Nejsem odborník, ale vycházel bych z tabulek. Semtím data pro tak těžkou střelu neuvádí. WIN 296 je rychlostí podobný BA 6 1/2, nebál bych se jít do SP2, nebo do prachu Accurate no. 9, který pro Vaši střelu uvádí navážku 10,8-12gr.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3752

Příspěvek#200 » úte 26. pro 2017, 14:39

Jak už jsem psal. Expanzní střelu 180gn ze 4" těžko dostaneš na takové rychlosti aby fungovala. Chce to tak 140tku a rychlý prach, něco na úrovni minimálně Acc 5 nebo ještě rychlejší a dostaneš se k 1000J. To je asi maximum co se dá že 4" vyrazit. V cíli to funguje perfektně.



Ratte
Příspěvky: 8

Příspěvek#201 » úte 26. pro 2017, 16:06

Sided:_

Dá se to vztáhnout i na mé 4,7"?

Nejsem v tomto směru odborník, ale 140 už mi přijde moc lehká. Štětkouni (což je to největší co bych tím chtěl lovit) sice nejsou tak tuhý na ránu jako evropský divočák, ale přeci jen, je to nějaká masa. 158grn. mi přijde jako minimum.

Teoreticky, Kdybych nahradil expanzní střelu 180grn. Klasickým polopláštěm stejné váhy změnilo by to nějak možnosti stran výběru prachu? (samozřejmě vím, že se změní poměr průbojnost/ranivost)

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3752

Příspěvek#202 » úte 26. pro 2017, 16:54

Typ střely není na pokusy důležitý pokud udržíš konstrukci. Takže když budeš mít vyzkoušenou laborace s celopláštěm tak tam klidně můžeš použít expanz.
Co se hmotnosti týká už jsem to psal nahoře, potřebuješ rychlost a tu dostaneš u lehčích střel. 140 Hdy FTX funguje parádně i na naše divočáky. Fabrická laborace má kolem 800J ze 4"



Henry
Příspěvky: 357

Příspěvek#203 » úte 26. pro 2017, 20:40

Jak píše sided šel bych do střely od Lehigh Defense https://www.midwayusa.com/product/39205 ... -box-of-50
Když se to naláduješ třeba jako tady https://underwoodammo.com/product/handg ... enetrator/ tak máš pěkných 1012 J
https://www.youtube.com/watch?v=f6-JmzXF6Zk



Ratte
Příspěvky: 8

Příspěvek#204 » úte 2. led 2018, 15:10

Díky všem za pomoc, zvážím tedy použití lehčí střely s rychlým prachem. A kdyžtak pak dám vědět jak to v praxi dopadlo.

Ovšem jen pro ujasnění, v rámci případných experimentů, v případě té 180grn střely by tedy byl vhodný prach s rychlostí na úrovni Accurate no. 9, jak zde již zmínil Jarda72?



Pablo.gs
Příspěvky: 445

Příspěvek#205 » úte 2. led 2018, 19:19

Ekvivalent k Accurate no.9 je Lovex D037.2 je to nejpomalejší dvousložkový prach od Lovexu. Zkušenosti s ním mám pro .357M pozitivní.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3752

Příspěvek#206 » stř 3. led 2018, 08:21

Ratte: zkusil jsem to dát do QL s oběma střelama se dostaneš na podobný výkon, z 5" to dává kolem 750J s prachy ACC no.5, 7, 9. S tím že no.9 vyhoří z 86% a no.5 komplet = nižší úsťové tlaky a příjemnější rána.
180gn střela chodí 360m/s, 140gn FTX 410m/s.
Bavíme se samozřejmě o velké ráně a před červenýma číslama. V reálu se dá jít o trochu výš ale to už chce trochu zkušeností a citlivý přístup.



Ratte
Příspěvky: 8

Příspěvek#207 » stř 3. led 2018, 19:46

sided: díky, tohle jsem přesně potřeboval abych měl z čeho vycházet do začátku.



Ratte
Příspěvky: 8

Příspěvek#208 » čtv 11. led 2018, 15:29

Obávám se, že potřebuji poradit ještě s jednou věcí která mi není úplně jasná. Rozhodl jsem se experimentovat s kombinací rychlého prachu s lehkou střelou. Jako alternativu k No. 5, který tady u mě není k dostání, jsem si pořídil Lovex D036, který má však v laboračních tabulkách údaje jen ke střele 158grn. S doporučenou navážkou 9,3 a maximální 9,7. Otázka tedy je kolik Lovexu použít pro střelu 140grn...
Accurate udává pro střelu 140grn optimální navážku 9,1 maximální 10,1 a pro 158grn optimální 8,6 a maximální 9,7.
Selskou extrapolací jsem na základě výše zmíněných hodnot odhadl množství Lovexu D036 pro střelu 140grn. na optimum 9,8 a maximum 10,2. Ale pro jistotu bych byl rád kdyby mi to podsvětil někdo zkušenější.



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#209 » pon 15. led 2018, 08:39

Jak vidím, k odpovědi se nikdo nemá, zkusím to tedy já.
Střelu HDY FTX 140 grs nepovažuju k tomuto účelu za vhodnou z několika důvodů:
Střela má nevhodně umístěnou škrticí drážku, takže buď ji osadíš do nábojnice běžné délky, náboj pak vyjde delší a je možné, že nevejde do válce revolveru (u Rugeru je to nepravděpodobné, ale může se to stát), pod takto usazenou střelou vznikne spalovací prostor o větším objemu než při dodržení OAL, do kterého by mělo přijít o něco víc prachu, ale těžko budeš zjišťovat o kolik, abys dosáhl max. energie a nepřelezl max. tlak.
Druhá možnost je zkrátit nábojnici o asi 1 mm, na délku jakou mají originální nábojnice HDY s těmito střelami, k tomu budeš muset přikoupit přípravek. Nepříjemné je to, že takto zkrácenou nábojnici už stěží použiješ pro další přebití s jinými střelami.
Mám obavu, že podobně jako u jiných střel v QL jsou zadané větší délky střel než jsou skutečné, asi proto, aby program vypočítal vyšší tlak než skutečný a odradil tak přebíječe od rizika (moje zkušenost – HDY 180 grs XTP/HP má podle QL délku 20,19 mm, skutečná délka je 18,9 mm, 140 grs FTX má podle QL 20,45 mm, je tedy delší než 180 grs XTP?!, skutečnou délku neznám, je nutno ji zjistit) a ani výpočet nebude moc přesný už proto, že QL je určený především pro výpočet puškových nábojů s objemnějšími nábojnicemi.
Další nevýhodou této střely je to, že se odděluje jádro od pláště, pro rychlou, lehkou, snadno expandující střelu může být problém dostat se dosti hluboko nebo prostřelit vrstvu dikobrazích ostnů či kost.
Já bych použil těžší, neexpandující nebo jen minimálně expandující střelu.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3752

Příspěvek#210 » pon 15. led 2018, 08:54

Jenom technická, při podobných experimentech v QL je potřeba se vykašlat na dýlku střely a nastavovat hloubku usazení. Pak to celkem funguje.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti