Přebíjení .357 Magnum



jarda72
Příspěvky: 42

Příspěvek#151 » čtv 26. říj 2017, 00:30

Zdravím všechny dobré duše,

začínám přebíjet 357 magnum, zajímá mě náboj co půjde na plný výkon. U 9mm Luger mám výborné zkušenosti se střelami LOS 123gr FP. Plnotučné laborace chodí jednou dírou a z Uziny se na 200 m z mé třesoucí ruky vejdu na pistolový terč. Chtěl jsem u nich koupit střely 38/357 158gr RNFP, ale nemají drážky, čemuž jsem nekladl nějaký význam. Tady čtu jaký je rozdíl mezi střelami pro 38sp a 357mag a to že v drážkách. Prošel jsem výrobce střel a ti větší výrobci střeliva rozlišují mezi jednotlivými rážemi a rozdíl je právě v té drážce.

Dotaz zní, máte někdo zkušenosti s použitím střel LOS 158gr RNFP do náboje 357mag? Činí Vám to nějaké problémy, nebo se tomu mám radši vyhnout? Osobně se zatím vyhýbám olovu, protože jsem línej čistit.

Prosím o Vaše zkušenosti.

Děkuji.

Jarda



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#152 » pát 3. lis 2017, 21:03

Se škrticí drážkou si lámat hlavu nemusíš, do olova, ať už samotného, s tenkým potahem mědi, teflonu, barvy nebo něčeho jiného, ji vytlačíš do střely přes ústí nábojnice pomocí matrice, nejlépe žehličky. Při použití běžné škrticí matrice se v průběhu škrcení střela pohybuje směrem do nábojnice a mohlo by tak dojít k narušení povrchové vrstvy, proto je lepší rozdělit usazování střely a škrcení na samostatné operace.
Se střelami LOS nemám vlastní zkušenost, kdysi jsem je chtěl na zkoušku koupit, ale pak k tomu nedošlo. Podle sdělení dovozce je slitina těchto střel měkší než jsou např. střely Ares. Snad si to pamatuju dobře, má obsahovat pouze 3% antimonu (Ares má 6% antimonu a 2% cínu). Dovozce tehdy napsal, že střely 44 magnum honili z karabiny rychlostí 500 m/s a nestrhávaly se, jenže nic víc o tom pokusu nevím. S pomalejším prachem to mohlo jít, ale 357 magnum má menší styčnou plochu střely s vývrtem, takže jestli to budeš střílet z revolveru a nabiješ rychlejším prachem na maximální výkon, může to být se strháváním jinak.



jarda72
Příspěvky: 42

Příspěvek#153 » pát 3. lis 2017, 23:16

Díky moc, zvlášť usazuji i škrtím (žehlím). LOS pustil 158grn střely až dnes, budou příští týden. Tedy nevyzkoušeno. Nicméně jsem to nevydržel a přebil 100 ks těch LOS 9mm 123 gr. Jsou menší o 25 tisícin, vlastně to ani neumím změřit, posuvka na to nestačí. Dal tam BA9 , 9,2 grn (max podle tabulek 10 grn), OAL si nepamatuji, bylo to na hranu střel, tak aby šla zaškrtit. Ty 9mm mají vysoký nos, byl jsem tak na max OAL, nicméně tomu revolveru je to jedno. Zaškrtil na jednu otáčku (to už bylo moc, už to srovnávalo nábojnici, 3/4 otáčky akorát). Zkusmo vytáhl střelu a byla tam parádní drážka, střela nebyla nijak okolo deformovaná. Na střelnici měli vybité baterie v hradlech, tak jsem to dal jen tak, byl jsem v bezpečné laboraci. Na 25m a 50m, chování zbraně OK, soustřel katastrofa, žádná ale nebyla v terči naplocho. Všude černo, ze zbraně lítal oheň, ufukovalo to zpět i přes nábojnici. Po těchto 100 ranách jsem si dal ještě padesátku továrních SB. Pak že ještě dám pár devítek z G43, hned po první ráně jsem toho nechal, zbraň mi vypadávala z ruky. Byl jsem zralý na ortopedii, jó plnotučná 357 mag není pro zábavu. Dám vědět až přijdou ty správné střely a změřím na hradlech s SP2.



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#154 » sob 4. lis 2017, 08:20

Jak už jsem psal, tyto střely jsem naživo neviděl, ale asi nepočítáš dobře. Průměr plášťované střely 9 Luger by měl mít 0,355“, tj. 9,017 mm a plášťované 357 magnum má 0,357“, tj. 9,0678 mm, rozdíl v průměrech je 0,002“, tj. 0,0508 mm.
Nevím přesně jak silná je vrstva měděné slitiny, ale zřejmě je tenká a střela se dá považovat za olověnou, ta má mít pro 9 Luger průměr 0,356“, tj. 9,0424 mm a pro 357 magnum 0,358“, tj. 9,0932 mm a rozdíl v průměrech bude opět 0,0508 mm, tedy dvojnásobek toho, co jsi uvedl.
Že soustřel byl špatný je se střelou o 0,05 mm menší celkem pochopitelné a vysvětluje to i plameny mezi válcem a hlavní a na ústí – střela v krčku válce ani v hlavni netěsnila, nedosáhl jsi tak potřebného tlaku a při nižším tlaku nestihl prach vyhořet. Ani nábojnice se při menším tlaku neroztáhla a nepřitiskla se ke komoře, proto to foukalo okolo ní.
Jestli si necháš poradit, doporučuji, abys nepoužíval prach Vectan SP-2, tento prach je známý značným rozptylem rychlostí. Jestli už jej máš, nepoužívej alespoň ve starších tabulkách uvedenou navážku 13,1 grs pod SWC střelu. Ve SR kdysi vyšel článek, autor si nechal změřit tlak s FMJ 158 grs střelou a navážkou 12,6 grs a byl nad individuálním maximálním tlakem. S olověnou 158 grs střelou (která má menší průtlačný odpor) jsem nasypal 13 grs, nemám sice možnost měřit tlak, ale nábojnice šly velmi těžko z válce a většina z nich měla vlivem vysokého tlaku roztažená lůžka zápalek, některá natolik, že nové zápalky z nich samy vypadávaly.
Nějak jsem nepochopil Tvoji větu: „Zaškrtil na jednu otáčku (to už bylo moc, už to srovnávalo nábojnici, 3/4 otáčky akorát).“



mihlit
Příspěvky: 424

Příspěvek#155 » sob 4. lis 2017, 09:13

Střely LOS používám. Používám je i do na maximum našláplých laborací. Škrtit je potřeba ale dost. Udělej si testovací sérii. Začni na 1a1/4 otočky škrcení (jsi-li optimista, tak jen na 1 otočce). Udělej si pár nábojů. Změř je. Zkus je zatlačit o stůl, nesmí se zastrčit střela. Tam škrtit (díky tvaru škrcení) není třeba moc. Nabij válec, vystřílej všechny až na poslední a změř opět. Pokud povylezla, přiškrtit. Já mám výsledek tuším 1 a půl otočky či ještě trochu víc. Přesnost s těmi střelami pro maximálně plnotučné (D036, RS24) i "normálnější" (TrueBlue) a i snížené (tj ekvivalent 38sp v 357nábojnici) (D032), je slušná. Žádné strhávání střely ve vývrtu jsem nepozoroval.

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#156 » sob 4. lis 2017, 09:42

Dancek: u prachu SP2 (a 9mm L) mi hodně pomohlo ke zmenšení rozptylu rychlostí u vysokých navážek použití zápalek CCI 500. Takže co zkusit pro .357mag třeba CCI 550, nebo které jsou pro mag. doporučované?



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#157 » sob 4. lis 2017, 13:19

V revolveru jsem zkoušel CCI 500 i 550, ale rozptyl rychlostí byl s SP-2 u obou hodně velký. SR záplky jsem s tímto prachem v revolveru nezkoušel.
V LA karabině jsem dosáhl o hodně lepších hodnot (směrodatnou odchylku rychlostí 2.48 a 2,32) až s malými puškovými zápalkami SB, jiné puškové jsem s SP-2 nezkoušel.

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#158 » sob 4. lis 2017, 13:31

Ať neplevelím vlákno, zde odkaz na test zápalek SB a CCI. Je pěkně vidět, jak jsou s ccičkama vyrovnané rychlosti u nejnižší a naopak nejvyšší navážky:
viewtopic.php?p=129015#p129015



jarda72
Příspěvky: 42

Příspěvek#159 » sob 4. lis 2017, 17:02

Chlapi buďte trpělivý. V úterý přijdou LOSY, tedy ty měděné, naprachuji a v sobotu změřím, dobře, koupím i ty CCI 550 a zkusím a pak se sem pověsím. Nicméně když jsem hledal laboraci pro 9 Luger, měl jsem 200 testovacích vzorků (celkem 1 tis. nábojů) - k navážkám o různé OAL a škrcení a zjistil jsem že rozdíl v rychlostech při stejné navážce a různém OAL a škrcení se vždy vejde do rozptylu předchozí varianty +3 m/s - kratší OAL. tedy úplně zbytečná činnost. Nakonec to skončilo tak, že jsem měřil pouze nejdelší a nejkratší OAL a pak porovnával na přesnost. Zjistil jsem, že OAL má větší vliv na přesnost a spolehlivost, než na rychlost a výkon a škrcení na množství nespálené BA9. To jsem si ale mohl přečíst v chytré knize, ale ten pocit, když objevujete kolo, to Vám nic nevynahradí.



jarda72
Příspěvky: 42

Příspěvek#160 » sob 11. lis 2017, 22:14

Tak LOSY došly. Namícháno, změřeno. Omezím se na prostá data. Nábojnice SB 357 magnum, zkráceny na délku 32,55 mm, střela LOS 158 RNFP, OAL 40,37 mm, prach Vectam SP2, zápalka SB SPM (ty CCI jsem nesehnal), škrcení 3/4, teplota 8 stupňů. Vystřeleno celkem 10 nábojů po 4 laboracích a 10 továrních nábojů SB 357 mag, 158 grs FMJ. Stříleno z revolveru S&W 586 4" hlaveň, vsedě s opěrou na 25 m vždy v sérii po 5 nábojích, šestý byl testovací pro test zda škrcení vydrží a střela se nebude z těch jladkých nábojů vysouvat. Čísla jednotlivých měření souhlasí s čísly na foto nástřelu a rozdíl je pouze v navážce, vyjma páté laborace, to byly tovární náboje.

1) navážka 10,2 grs, 279 301 305 300 330 m/s, medián 301 m/s, výkon 464J
2) navážka 10,85 grs, 269 312 299 315 341 m/s, medián 312 m/s, výkon 498J
3) navážka 11,6 grs, 310 360 346 334 353 m/s, medián 346 m/s, výkon 613J
4) navážka 12,4 grs, 338 381 378 391 364 m/s, medián 378 m/s, výkon 731J
5) tovární náboj 329 336 326 334 336 m/s, medián 334 m/s, výkon 571J

U žádné laborace jsem nezaregistroval nespálený prach a znaky vysokých tlaků na nábojnici.

Tovární náboj má výrobcem udáno 385 m/s, výkon 760J, rychlost střely dle tabulek měla být u laborace 4) minimálně 430 m/s. Teplotou to nebylo, protože jsem měřil i jiné typy nábojů a rozdíl oproti minulému měření při teplotě 25 stupňů činil -2 m/s.

Co se týče soustřelu, obrázek si udělejte sami. Akceptovatelná je laborace 1 a 3. Tovární náboje, katastrofa - 1 dokonce minul terč, možná jsem takové jelito.

Testovací náboj ze zaškcení začal povylézat až u 4 série, po odstřílení 35 nábojů. Po odstřílení všech 50 nábojů ještě nepřekážel pohybu válce, byla tam rezerva cca 0,5 mm. Fotku přikládám. Nedivte se je pořádně očouzený, to ty továrky.

Co mě překvapilo, přesněji mi vyloženě vadí. Tovární náboje se ani nepřiblížily uváděným hodnotám a rychlost přebíjenek byla opravdu velmi nízká. Nevěřím že by to bylo tou 4" hlavní.

Chci Vás požádat, mohli by jste laborace 3 a 4 někdo spočítat v QuickLOAD a dát sem grafy tlaků a rychlostí. Zvažuji že bych zkusil ještě silnější laboraci.

20171111_120058.jpg


20171111_220346.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Henry
Příspěvky: 359

Příspěvek#161 » ned 12. lis 2017, 07:35

Jarda72: pekny skoda ze jsi nesehnal ty jine zapalky. Ja pouzivam SP2 v 9 mm luger a kdyz davam vetsi navazku pod lehkou strelu tak jedine Winchester s S&B to nekdy nezapalim tak jak s W.



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#162 » ned 12. lis 2017, 08:17

V QL Ti to asi nikdo nespočítá, prachy Vectan tam (kromě asi čtyř puškových) nejsou.



jarda72
Příspěvky: 42

Příspěvek#163 » čtv 16. lis 2017, 21:30

Tak jsem objel půl republiky a ty CCI nikdo nemá, prý mi je objednají, ale o zápalky, které budu shánět, nemám zájem. Tedy je zapotřebí změnit strategii. Koupil jsem D037.2 a uvidíme. Potřebuji sluníčko, abych mohl měřit. Jinak je škoda že tu SP2 nikdo nespočítá a do tlakových zkoušek se mi nechce investovat. Myslím, že by se tam dalo nacpat ještě více prachu - vejdou se tam ještě 4 graimy, ale nebudu pokoušet osud. Stačí jízda v autě po ČR.

Ještě rada - myslíte že ta nízká rychlost je způsobena tou střelou LOS, která podle všeho bude mít menší průtlačný odpor a v podstatě opustí hlaveň už jen po vyhoření zápalky (přeháním)?



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#164 » pát 17. lis 2017, 09:28

Jak vidím, potvrdil jsi, že SP-2 má značné rozdíly v rychlostech. Když je porovnám s továrními SB, které nepatří ke světové špičce, je přibližně 5x, v jednom případě dokonce 7x větší. Domnívám se, že rozdíl rychlostí není způsoben, jak bylo uvedeno, nekvalitními zápalkami SB, v SR vyšel článek ing. Helebranta, při jeho měření ukázaly zápalky SB SPM nejmenší rozptyl rychlostí, ovšem s jiným prachem – viz tabulka z článku. Spíš se domnívám, že SP-2 potřebuje ke konzistentnímu zapálení větší tlak, který lze v maloobjemové nábojnici 9 luger s poměrně velkou nabíjecí hustotou celkem snadno dosáhnout, ale v objemné 357 magnum je situace jiná.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#165 » pát 17. lis 2017, 09:33

Co se menší tychlosti týče, u 4” revolveru je nutno vzít v úvahu kratší hlaveň a spáru mezi válcem a hlavní, kterou uniká tlak, proto nedosáhneš takové rychlosti jako ze 150 mm dlouhé balistické hlavně. U revoverů ovlivňují rychost střel (ve srovnání s jinými zbraněmi nebo balistickými hlavněmi) navíc i průměry krčků za komorami a velikost spáry mezi válcem a hlavní. Připojuji tabulku naměřených rychlostí nábojů Speer (které považuju za velmi kvalitní) střílených z revolverů s různě dlouhými hlavněmi a zajímavé je i to, že u nejrychlejšího 4” byla naměřena větší rychlost než u několika 6”. Za povšimnutí stojí i rozdíl rychlostí z revolveru Ruger s 10” hlavní a 10” balistické hlavně.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů