Přebíjení 9mm luger



stenliq
Příspěvky: 17

Příspěvek#721 » čtv 11. srp 2016, 20:12

Zdravím,
začínám s přebíjením 9mm Luger - prozatím používám (doteď x set ran) kombinaci:

9mm SB 115grs FMJ
0,26g Lovex D032
SB small pistol primer
~29.65 mm délka náboje

S touto kombinací žádný problém - zbraň (Taurus PT809) funguje spolehlivě.

Rozhodl jsem se ale ušetřit korunu na náboj a zakoupil výše uvedené střely (ARES 9-115 RNFBNG EPRX kalibrace .356). Nyní nastal problém v tom, že v tabulce od explosie nevidím údaje o tom, kolik prachu pod tuto střelu můžu dát a jaká bude celková délka náboje (pro LRN - což by měla být oblá poplastovaná střela - jsou tam údaje pouze pro 124grs střelu) . Někde jsem se dočetl, že by to mělo být stejné jako FMJ - zkusil jsem tedy stejnou délku náboje (max 29,69 mm).

Výsledkem bylo to, že když jsem zkušebně zacvakl závěr s nábojem bez prachu, střela se zakousla do vývrtu a musel jsem kvůli tomu rozebrat celý traktor a složitě jí š'touchat ven vytěrákem od 58. S prachem už jsem to raději ani nezkoušel, neb by to asi dopadlo stejně neslavně.

Nejspíš se tak děje kvůli jinému poloměru oblé špičky střely, ta od aresu je taková "baculatější". Celková délka náboje tedy asi musí být kratší. Má otázka je tedy nasnadě - má některá dobrá duše funkční laboraci a rozměry s touto střelou a prachem, o kterou by se byl ochotný podělit? Nebo ještě lépe, věděl by někdo, kde se tyto informace dají dohledat? Na stránkách Explosie a Aresu jsem nic nenašel, na forech taky ne.

Díky moc



davidoff
Příspěvky: 185

Příspěvek#722 » pát 12. srp 2016, 08:52

Nekolikrat se tady zavedlo tema poplastovanych strel (strely.eu). Nicmene porad mam zmatek ve vhodnem prachu pod ne a velikosti navazky. Nekdo tvrdi D032 nekdo D036. Jake jsou zkusenosti pouzivatelu techto strel? Nebo i jiny prach? A v jakych vahach?

Diky



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#723 » pát 12. srp 2016, 09:02

Špatně se díváš, v tabulkách Explosie z roku 2015 i 2016 (a zřejmě i ve starších) jsou navážky pod střely 115 grs od Arese hned jako první v tabulce pro 9 Luger. OAL je tam uvedená 28,2 mm.



waritko
Příspěvky: 66

Příspěvek#724 » pát 12. srp 2016, 09:16

Co mam poznamky, tak mi fungovalo z G19 nasledujici:
128 grs CN BB Lovex S020 3.9 gr, 27.7 mm OAL
124 grs FP BB Lovex S020 4.9 gr, 28.1 mm OAL

S jinym prachem jsem to netestoval a presel na klasicke 124 grs AlsaPro.

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#725 » pát 12. srp 2016, 10:14

Davidoff: Je to "jedno", poplastované střely dobře fungují s prachy k tomu určenými, tedy jak D032, tak D036, tak s Ba9, S020, V N320 etc., etc... Je to o osobní volbě . Pokud to s přebíjením myslíš vážně, kup oba prachy, vyzkoušej hrst střel od každé gramáže, stejně to všechno nakonec "zpracuješ". Klidně se můžeš orientačně řídit i doproručenými laboracemi ke střelám ARES, LOS apod., na hradlech odlaď rychlost. Každému vyhovuje něco jiného, někdo potřebuje pomalou ale přesnou střelu, kdy pistole jen taktak přebije, někdo rychlý švihanec, aby byl závěr co nejrychleji zpátky... Mně osobně vyhovuje pod lehčí střelu do cca 125 gr "rychlejší" prach (D032, S020), pod těžší střelu do 150 gr "pomalejší" D036, Ba9..ale není to samozřejmě dogma.

Chip: kdysi se mi stalo něco podobného, slovy klasika, "nedbalostí a nezodpovědností", tedy vlastní blbostí. :-) Po "sběru" na střelnici mi uvnitř nábojnice zůstalo trochu bláta v polotuhé formě. I když jsem cca 600 hilzen vypral suchou cestou a zvenku byly evidentně čisté, pořádně jsem nezkontroloval vnitřky a na bláto se přilepily zrníčka z čistícího media a zhora mu ještě udělaly "krustičku". Vypichovací trn matrice pak normálně projel blátem a vypíchl zápalku. Bohužel jsem si ani v tom objemu přebíjených nábojů nevšiml "zvýšené" hladiny prachu , normálně osadil střelu a legrace byla na světě. Zážeh zápalky má dost síly aby prošlehl blátem a "posunul" střelu do hlavně.:-) To ovšem samozřejmě nemusí být tvůj případ, ale fakt bych v tom lubrikant nepodezíral. .-)
Poučení pro mne, i když "točím" cca 4000 hilzen, čas věnovaný kontrole vnitřku nábojnic při přebíjení je výrazně kratší, než pak čas "projebaný" na střelnici vytloukáním střely z hlavně, nebo dokonce věnovaný shánění nového NP a pořizování nové hlavně . :-) :-)



honzazd
Příspěvky: 156

Příspěvek#726 » pát 12. srp 2016, 11:34

Ahoj.Já jsem teď dělal. 124grs FPBB DO32-3,1grs OAL 26,40 OAL jsem si spočítal tak, že jsem si domyslel tu špičku jak mě tu zkušenější poradili a docela příjemná terčovka.
:mrgreen:

Odesláno z mého E2003 pomocí Tapatalk

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#727 » pát 12. srp 2016, 11:55

honzazd píše:... OAL jsem si spočítal tak, že jsem si domyslel tu špičku jak mě tu zkušenější poradili....


Zdá se že tady u začínajících přebíječů panuje dost nepochopení kolem sestavení náboje z jiných než úplně běžných komponentů. Jedna věc je OAL, ta je důležitá pro to aby se náboj vešel do zásobníku, spolehlivě přebíjel a taky jako kontrolní rozměr protože se dá snadno změřit. Ale pokud sestavuji nový náboj tak je stejně důležitá hloubka usazení střely protože ta určuje velikost spalovacího prostoru a tedy i tlaků.

Takže nejdřív si usadím střelu tak aby se mi vešla patrona do zásobníku, pak zkontroluju jestli jde do komory zbraně pro kterou je určená a následně změřím hloubku usazení střely. No a podle toho si najdu v tabukách vhodný prach a navážku a pokračuju už standartním způsobem. Tj. navážka v polovině rozsahu, hradla, funkce zbraně, vyhoření prachu, přesnost...... a podle výsledků upravuju parametry náboje tak abych se dostal kam potřebuju.

Dopočítávat OAL podle toho že si domyslím špičku je blbost protože tu si můžeš domyslet klidně +-2mm.

Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#728 » pát 12. srp 2016, 20:32

davidoff píše:Nekolikrat se tady zavedlo tema poplastovanych strel (strely.eu). Nicmene porad mam zmatek ve vhodnem prachu pod ne a velikosti navazky. Nekdo tvrdi D032 nekdo D036. Jake jsou zkusenosti pouzivatelu techto strel? Nebo i jiny prach? A v jakych vahach?

Diky

Mě velice dobře fungují střely 128 CN BB v kombinaci s prachem BA9, OAL 28,9mm; škrceno žehličkou na 1/2 otáčky
4,6grs pro 5" hlaveň X-caliburu, rychlost: 1025fps (312m/s)
4,9grs pro G26 - rychlost 996fps (304m/s)
rozptyl rychlostí max. do 11fps (3,4m/s), většinou poloviční.



ineyaa
Příspěvky: 111

Příspěvek#729 » pon 15. srp 2016, 13:54

Zacal som nedavno s Ba9, ale narazam na problem s pripalenymi nabojnicami z jednej strany. Predpokladam, ze to je priznak nedostatocneho tlaku na roztiahnutie nabojnice v komore. Podla tabuliek [1] som uz viac pri hornej hranici:
- Ares 125 RN SBB NG-356 EPRX
- BA9 4.6gr, 29.4 OAL
- ~300m/s, rana je pocitovo slabsia ako tovarenske SB

Je lepsie skusit mensiu OAL alebo radsej pridat trochu prachu?

[1] http://www.vectan.fr/UK/reloading-charges

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#730 » pon 15. srp 2016, 14:00

střel to přes hradla, pocity jsou k ničemu



sharkcom
Příspěvky: 53

Příspěvek#731 » pon 15. srp 2016, 14:31

Zkus víc škrtit, mě to pomohlo.



ineyaa
Příspěvky: 111

Příspěvek#732 » pon 15. srp 2016, 15:13

sided píše:střel to přes hradla, pocity jsou k ničemu

To "~300m/s" je priemer cez hradla.

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#733 » pon 15. srp 2016, 16:32

300m/s je celkem málo, přisypal bych tak na 0,2-0,3 gr. Měl by ses hýbat někde okolo 320 - 340 m/s ne?

Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 361

Příspěvek#734 » pon 15. srp 2016, 19:12

Průměrně 302m/s (v létě) mi to chodí s 3,94gr D032 a střelou FMJ 124 gr. Používám tuto sestavu na LOS = vystřílel jsem toho už "tuny" a funguje to (v NC226) naprosto spolehlivě.
Tovární SB mi z té samé hlavně chodí 370m/s.



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#735 » úte 16. srp 2016, 10:34

V těchto tabulkách je navážka Ba9 se střelou Speer LRN 125 grs v rozmezí 4,3 až 4,9 grs, jenže při OAL 28,65 mm. http://www.lhs-germany.de/uploads/media/9_x_19_mm.pdf
Podle tabulky zveřejněné na stránkách ARESu sypou při OAL 28,75 mm pod 125 grs střelu CEPRX 5,4 grs Ba9 http://www.ares-gun.sk/prebijanie-strelami-ares.html
Tak si myslím, že 4,6 grs při OAL 29,4 mm bude asi opravdu málo, navíc poslední Ba9, který jsem koupil v plastové flašce, je mimořádně chcíplý.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů