Přebíjení 9mm luger



Lygir
Příspěvky: 5

Příspěvek#1516 » stř 1. dub 2020, 12:47

Zdravím,
delší dobu jsem pasivní čtenář fóra a hned v úvodu bych chtěl všem poděkovat, jelikož mi místní příspěvky hodně pomohly v mých začátcích. :) Vzhledem k aktuálnímu "přebytku volného času v práci" bych rád rozproudil nějakou diskuzi a zároveň se zeptal zkušenějších na názor na problém, který nějakou dobu řeším (i když spíš než o problém jde o můj klid v duši) :D Bude to asi delší, takže rovnou na začátek...

TLDR verze: nepřijde vám tahle laborace 9 luger silně za hranou?
Střela: vlastní výroba, forma LEE 120 gr. TC cal. .356, epoxidovaná, konečná váha 125gr.
Prach: Vectan Ba9 – sypaný, 5 gr. !!
Zápalka SB
Škrcení 1/2 (LEE FCD)
při OAL 27,3mm!!! (čili kompresní navážka)
zbraň CZ P-10SC

Delší verze:
Po delší době úspěsného přebíjení laborace s Alsa 124gr FMJ na 4,25gr D032, OAL 29,6 jsem se rozhodl zkusit změnu a pokusit se o odlévání. Olovo sběr ze střelnice, takže ve finále dost měkké, forma LEE 356-120-TC, epoxidováno dle "receptu" MCC – MIPA dvousložkovou barvou, 3 vrstvy. Trocha vosku a kalibrace na LEE "push-thru" .356. Vzhledem k tomu, že DO32 došla, sehnal jsem za dobrou cenu sypanou BA9 s myšlenkou, že na měkčí olovo bude lepší pomalejší prach. (olovo jsem nikdy předtím nepřebíjel, pouze FMJ). Po otestování v komoře (CZ P-10 SC) jsem došel k OAL 27,3-27,4. Jenže, po několika testovacích sériích jsem pořád přisypával a přisypával a pořád to nechtělo přetahovat! Ve shrnutí: při velice lehkém držení slabou rukou:
cca do 4,5gr nepřetahovalo vůbec,
cca do 4,7gr spousta vzpříčených nábojnic (při pořádném úchopu už přebíjelo celkem hezky, ale slabá rána)
a teprve 4,9 – 5,0gr začala hezky přetahovat, ikdyž i 5,0 při hodně slabém úchopu někdy nenechá závěr vzadu na prázdném zásobníku. (hodně závislé na teplotě okolí a zbraně)
Po celou dobu žádné známky zvýšeného tlaku na zápalkách a i pocitově s 5,0gr rána stále slabší, než např. Tovární SaB. Hradla jsem měl domluvená na test, ale karanténa to trochu překazila, takže rychlosti zatím nemám.
Přesnost je pro mé účely vyhovující, na terčí jsem žádnou "naplocho" nenašel. Odzkoušeno všudy všeho cca 300 ks.

Obecně jsem s výše uvedenou laborací s 5,0gr spokojený, ale nemůžu se zbavit pocitu, že na OAL 27,3mm je to prostě moc. (na hodnoty v QL jsem se přestal radši dívat už někde u 4,6 -4,7 gr :D ) Co jsem našel na fóru, tak většina používá úspěšně navážky Ba9 výrazně nižší, ale mě prostě nechodí spolehlivě. Nemáte nápad, kde by mohl být zakopaný pes? (střely? kalibrace? škrcení? zbraň?) Nebo to jenom moc řeším a mám se na to vykašlat a pokud to funguje, tak prostě střílet a neřešit to? . :D
Díky
(a ještě jednou se omlouvám za takový výlev :D )



wert
Příspěvky: 161

Příspěvek#1517 » stř 1. dub 2020, 13:34

Ahoj, nevím jestli Ti to pomůže, ale tohle jsou moje osobní závěry (kopie z excelu):

Střela Prach Zápalka grain OAL
LEE 124gr TC BA9 SB SP 4.3 27.30 silně očouzená hilzna, závady
LEE 124gr TC BA9 SB SP 4.5 27.30 bez závad, ale pocitově slabé, očouzená hilzna
LEE 124gr TC BA9 SB SP 4.9 27.30 spolehlivé

Takže stejný výsledek jako Ty. Vystřílel jsem jich tisíce z Glocku 19



Lygir
Příspěvky: 5

Příspěvek#1518 » stř 1. dub 2020, 14:20

Díky :) těch 4,9gr mě uklidnilo. Co jsem našel, tak byly právě navážky kolem 4,4 - 4,5 max tak 4,7 a to často i při větší OAL (což i celkem odpovídá horní hranici z QL), takže mě to trochu znepokojovalo být tolik přes. Ale asi to jen moc řeším,tak díky za referenci. :) Jak se půjde dostat na střelnici, pošlu ty laborace 4,9gr a 5,0gr přes hradla a nebudu to tolik prožívat. :D



wert
Příspěvky: 161

Příspěvek#1519 » stř 1. dub 2020, 15:07

Opravdu se nemusíš bát. To OAL vypadá na první pohled děsivě, ale díky tvaru střely to bohužel u většiny komor delší nejde. Ale ta střela je krátká, takže zkrácení spalovacího prostoru v hilzně není tak zlý jak by na první pohled mohlo vypadat. Navíc sypaná BA9 je ještě o něco línější než ta v půlkilovým balení. Přes hradla to z G19 (102mm) lítalo kolem 310m/s, což je sotva na faktor.
Jinak u FMJ 124gr jsem dával i 5.3gr BA9.



chrobák
Příspěvky: 171

Příspěvek#1520 » stř 1. dub 2020, 17:42

Chybí zásadní informace, a to velikost střely.
Hradla jsou fajn, pokud chceš ověřit, že to, co jsi přesně spočetl QL, tak sedí i v reálu. Pokud ale QL nevěříš, tak hradlama nic moc víc také nezjistíš. Já bych to viděl na nějakou systematickou chybku v QL.
Napiš ještě délku té střely (předpokládám rovné dno). Buď bude někdo rychleší, nebo to tam zadám večer já.
(BA9 nepoužívám. Je ve standarním listu prachů?)

EDIT: možná je ta délka patrná z formy, kterou leješ, ale změřeno bude lepší



Lygir
Příspěvky: 5

Příspěvek#1521 » stř 1. dub 2020, 17:47

Jojo, když jsem jen tak ze zájmu testoval Alsy s Ba9, tak mi to taky vycházelo kolem 5,2gr. Ta LEE TC střela kratší je, ale pořád je tam oproti Alse 124gr při OAL 29,6mm zmenšení spalovacího prostoru o 1-1,1mm (cca 12%), plus Alsy mají na dně prohlubeň (cca 1mm hlubokou uprostřed), takže teoreticky taky větší spalovací prostor než u těch s rovným dnem. :D Ale jak říkám, asi to moc řeším. Opravdu dík za tip, že nejsem jediný komu to takhle vychází.



Lygir
Příspěvky: 5

Příspěvek#1522 » stř 1. dub 2020, 17:52

chrobák píše:Chybí zásadní informace, a to velikost střely.
Hradla jsou fajn, pokud chceš ověřit, že to, co jsi přesně spočetl QL, tak sedí i v reálu. Pokud ale QL nevěříš, tak hradlama nic moc víc také nezjistíš. Já bych to viděl na nějakou systematickou chybku v QL.
Napiš ještě délku té střely (předpokládám rovné dno). Buď bude někdo rychleší, nebo to tam zadám večer já.
(BA9 nepoužívám. Je ve standarním listu prachů?)

EDIT: možná je ta délka patrná z formy, kterou leješ, ale změřeno bude lepší


Délka střely i s epoxydem mi vycházela 14,3mm, rovné dno. Alsu 124 jsem měřil cca 15,5mm, takže jak jsem psal, při daných OAL mi vycházela hloubka usazení cca o 1,1mm víc u těch odlívaných.

Uživatelský avatar
tomoking
Příspěvky: 227

Příspěvek#1523 » stř 8. dub 2020, 15:34

Dnes pri prebijeni .....rikam si nontox jde to nejak ztuha ... pak si rikam, ze to jde opravdu blbe ....tak vytahnu hilznu a ..... zatravky dve a uprostred znacka po hrotu vyrazece zapalek ...... doposud jsem se u 9 mm luer s necim takovym nesetkal :oops:


20200408_162808.jpg
20200408_162808.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Albert
Příspěvky: 1010

Příspěvek#1524 » stř 8. dub 2020, 16:16

Njn.. Berdan. Když jsem ještě jezdil střílet do Kněžmosta a sbíral tam nábojnice tak jsem je musel všechny přebrat. Chodil tam zřejmě někdo kdo jich měl asi velké zásoby. Běžně jsem si přinesl kolem 1000 nábojnic a Berdanů tam bylo 30 až 50....

Uživatelský avatar
tomoking
Příspěvky: 227

Příspěvek#1525 » stř 8. dub 2020, 17:31

Mazec, ja od listopadu prebil 27 500 lugru a to byl muj prvni berdan ;-)



Machead
Příspěvky: 911

Příspěvek#1526 » stř 8. dub 2020, 19:05

Uz som takto ohol 2 ihly. Berdan najdem kedykolvek uplne v pohode. Z 1000 ks nabojnic vzdy aspon 1 ks. Uplne bezna vec.

Holt su ludia, co stale strielaju stare policajne zasoby. A nie je ich malo.

Uživatelský avatar
tomoking
Příspěvky: 227

Příspěvek#1527 » sob 11. dub 2020, 16:54

to policejní střelivo je CIP nebo je nějak výkonnější ?



skagerak
Příspěvky: 972

Příspěvek#1528 » sob 11. dub 2020, 17:43

Spis bych tipoval, sedocervene krabicky... taky jsem ted na jednoho berdana narazil, jehla v ...
Nontox nevadil, ale toto uz jo, .. vim ze existuji, ale pri prebijeni jsem na nej narazil (obrazne i doslova) az ted...



Hmyzis
Příspěvky: 14

Příspěvek#1529 » stř 22. dub 2020, 17:44

Dobrý den, zdravím, ahoj,
přečetl jsem tu X stránek tohoto fora a mám z toho smíšené pocity... :D Chápu, že něco přijde časem... ale k věci:
lis zatím nemám (otázka několika následujících měsíců), pouze střádám materiál pro přebíjení a chystám si pomalu nakupovat věci POTŘEBNÉ pro přebíjení. Po pečlivé rozvaze jsem nakonec zvolil lis LEE Classic Turrret, s tím, že chápu že to není Dillon. Co DÁL budu potřebovat kromě spotřebního materiálu (poštou už mi jdou střely ALSApro 124 gr FMJ, bohužel jsem četl, že nejsou všechny stejné až po objednání, takže nechci znovu udělat chybu s něčím závažnějším)? Chápu, že bez váhy to nepůjde a ani bych to nikdy neriskoval, dál nějaké mazání nábojnic, pochopil jsem, že lanolín stačí a šupléra. Prach budu řešit až s lisem, na to se asi nijak připravovat nemusím.

Chtěl bych se tedy zeptat co dál z hardwaru budu potřebovat u přebíjení 9mm luger?
- pračka ? výhody/nevýhody X vibrační/ultrazvuk, slyšel jsem i o normální pračce, ale to se mi moc nelíbí, pak si tam prát spodní prádlo.... Pokud je nutné (rozumějte vhodné) nábojnice prát, tak jak - klidně se starou zápalkou, nebo odzápalkované ? U vibrační pračky jsem pochopil, že stačí i rýže - to bych si chtěl ověřit, jestli to nebyl nějaký místní vtip pro nováčky.
- zkracovačka nábojnic ?
- frézka lůžka nábojnice ?
- popřípadě nějaké další nápady, nebo potřeby, na které jsem zapomněl ?
a doplňující otázka: pochopil jsme to dobře, že Prodloužení prachovače LEE AUTO DISK RISER mimo jiné plní funkci, že můžu jemněji nastavit kolik mi to bude sypat ? Nebo je to jen prostě nástavec bez funkce? Příp. je nějaký bazmekt, který by mi zjemnil a zpřesnil možnost sypání a ne jen těmi dírkami v prachovači ?

Všem moc děkuji, za případné rady, či postřehy - jak vidno, přebíjet teprve začnu - ale nechci pak naráz vypláznout 25 tisíc za vše, tak bych ocenil rady v předstihu, abych ty náklady trochu rozložil. :-) A pokud by to bylo možné, prosil bych odpověď nějak jednoduše a srozumitelně, abych to pobral i já... :D :D
Jo...! Hodlám si přebíjet pro zábavu - na střelnici a občas LOS, zbraň CZ P10 C, sypat bych měl v plánu spíš asi blíž spodní hranici "čajíčky" - jestli je to potřebná informace...?

Uživatelský avatar
tomoking
Příspěvky: 227

Příspěvek#1530 » stř 22. dub 2020, 18:16

koukam na stul a vidím: Mazání (lanolin a IPA v poměru 1:8) váha přesná, váha kuchyňská, obraceč zápalek, delaboracni kladívko , šuplera Digital, kalibr na 9 mm luger( nutnost pokud chceš mít jistotu , ze ti to bude brát i pistole s těsnou komorou ..typicky 2011 s BUL hlavní je velice hakliva na odchylky v rozměru ) , viceoperacni lis s příslušenstvím, prach RS12, zapalky fiocchi, pračka nabojnic na suché prani, ořechová drt, Sitol, střely Alsa 124 a 115 ...mimochodem vynikající , nabojnice, lihovy fix, Mam i mokre praní s ocelovými telisky ale preferuji suche. Peru se zapalkama. Zkracování nabojnic a frézu lůžka si nech na puskove střelivo;-) . Nějaké krabičky, přepravky, nádobky. Klice na lis , 5W40 na mazání pistu lisu, vazelína na mazání lisu. lis na vazelínu. Software QuickLoad. Prebijim necele pul roku ... cca 25 tis kusů 9 mm plus 3000 .45 ACP

Kromě rs12 prebijim i s Lovexem D032( v kratší hlavni ma tendenci nevyhořet úplně...vše nad 4,5 palce je v pohodě)

Naštěstí jsem šel do XL750 s podavačem nabojnic a pak i střel (s 3d tisku ) ..jinak bych se asi zbláznil. Mam ještě rotační plnicku zapalek od double alpha ... neocenitelna věc.

náklady na náboj: 1,65 střela, 0,60 zapalka, 0,60 prach, praní 0,05 , nabojnice vlastní jinak 0,3-0,4 Kč. Práce...kazdy koníček vyžaduje oběti. Pokud střílíš 300 kusu měsíčně tak to postrádá smysl ...leda, že si chceš dělat spešl laborace.
Naposledy upravil(a) tomoking dne stř 22. dub 2020, 18:36, celkem upraveno 4 x.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti