Přebíjení 9mm luger

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#1291 » pon 1. říj 2018, 08:56

na Glocka umí stačit i 4,0

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#1292 » pon 1. říj 2018, 12:34

machinus píše:Ahoj, měl bych otázku: Jaké úsťové rychlosti lze prakticky dosáhnout u náboje 9mm Luger? Za předpokladu že použijeme zbraň s dlouhou hlavní třeba CZ EVO3 Carbine, délka hlavně 16,2" a náboje si budeme přebíjet a tudíž můžeme použít prach který tu hlaveň využije? Zkoušel jste někdo experimentovat u 9mm s dlouhou hlavní?



Ve zkratce. S nejběžněji dostupnými střelami FMJ 115 gr a 100 gr a prachem jsi při zachování povolených tlaků někde kolem 720 - 730 J na ústí, tj. někde kolem 440 - 470 m/s s cca 12" hlavní, kde ten prach optimálně vyhoří. Ona ta 16" už taková výhoda není a je to většinou jen závaží. Všelijaké tabulky a QL jsou jen orientační, dynamický závěr si z tabulkových hodnot vezme 7 - 10%.

P.S. Těmhle experimentům na a za hranici tlaků bych se s Evem raději vyhnul, jestli máte rádi svoje zdraví. ;)

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#1293 » pon 1. říj 2018, 12:57

továrny SP a HP cca 100gr ze 16" dynamiky umí přes 1500 (čili IPSC minor) v teple,
otázkou je, jak dlouho si to Evo nechá líbit.

Uživatelský avatar
machinus
Příspěvky: 164

Příspěvek#1294 » pon 1. říj 2018, 14:23

No měl jsem právě za to že lze vybrat vhodný prach na dělku hlavně... Čili pomalejší který neudělá takový tlak, tím lze docílit vyšší rychlosti u dlouhé hlavně... Alespoň teoreticky :-) Běžné tovární náboje budou dělané na krátké (pistolové) hlavně ne?

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#1295 » pon 1. říj 2018, 14:57

No když už jsme u toho teoretizování. Z delší hlavně vždycky vytáhneš, i u 9L, vyšší rychlost než z 4 - 4,5" pistole i u "běžných" nábojů. Výsledky "běžných nábojů" jsou výrobci prezentované ze zkoušek z balistické hlavně, většinou o délce 6-8 ", nikdy z pistolových hlavní, navíc nepoužívají ten nejrychleji hořící komerční prach který se prodává, ale "vaří" jim ho na míru v tunách. Pokud přebíjíš do dlouhé hlavně, je samozřejmě vhodnější používat pomaleji hořící prach, typicky D 036 nebo Ba9, protože s ním dosáhneš za dodržení tlaků vyšší rychlosti střely, než u takové divoké sfině jako třeba D 032.
Předpokládám, že nebudeš na přebíjení na kropení kupovat střely jako Hornady, Nosler nebo Sierra za 6,7,8 Kč, ale použiješ tu nejběžnější lehkou střelu za rozumný peníz, tedy 115 gr FMJ a relativně dostupný pomaleji hořící prach, viz výše. S ještě pomaleji hořícím prachem typu Vectan A0, Viht 3N37, D 037.1 apod, které z nábojnic 9x21, .38SA umí devítkovou střelu ještě víc "rozhýbat" jsi už pak limitovaný objemem nábojnice 9L a víc než se tam vleze, tam nedostaneš.

Uživatelský avatar
machinus
Příspěvky: 164

Příspěvek#1296 » úte 2. říj 2018, 07:56

Petzold díky za odpověď, zhruba tak jsem uvažoval. Pomalu hořící prach, dlouhá hlaveň, jaký může být výsledek :-) No velikost nábojnice je jednoznačně limitující faktor to je pravda.

Uživatelský avatar
sgt. Navážka
Příspěvky: 28

Příspěvek#1297 » úte 2. říj 2018, 10:07

Přeju dobrý den, pánové. Tohle jsem před časem řešil a bohužel jsem se nedobral k pořádnému výsledku. Potřeboval jsem dostat slušný výkon z dlouhé hlavně (Ruger PC9). Skončil jsem u D 037.1 a 115 gr střely, jenže nikdy jsem se nedostal přes 450 m/s. U toho jsem taky zůstal, ale červíček pořád hlodá, protože jsem k Rugeru původně dostal i "speciální výživné krmivo", které létá přes 550 m/s, což je u ústí hlavně přes
1100 J. K tomu se ani zdaleka nedokážu přiblížit a ani nevím, zda chci. U prodejce zbraně jsem po krátkém mlčení dostal vyhýbavou odpověď (je to už dávno), delaborace náboje ukázala 115 gr střelu a 5,5 gr něčeho, co jsem nikdy před tím neviděl. Pomalý prach je skutečně limitovaný rozměrem nábojnice, tudy cesta nevede, zápalky na těch "speciálních" nábojích nevypadají nijak utrápeně a zbraň taky ne. Tak si říkám, co do toho sakra ten čaroděj před dvaceti lety asi nasypal? A jestli to fakt tak nutně potřebuju vědět?

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#1298 » úte 2. říj 2018, 11:44

Už jsem toho přebil hromady a proto bych to snad ani vědět nechtěl. :) Rychlost kolem 1800 f/s dobrodružné povahy dosahují s 90 - 95 gr střelami a už je to hodně +P+. Se 115 gr střelou to už musí být tlakově overkill a troufnu si říct, že takový prach se snad ani komerčně neprodává.

Uživatelský avatar
machinus
Příspěvky: 164

Příspěvek#1299 » úte 2. říj 2018, 11:59

sgt. Navážka- Neměl by jsi nějakou fotku toho střeliva, případně toho prachu? Když říkáš že je to něco co jsi nikdy předtím neviděl :-)

Uživatelský avatar
sgt. Navážka
Příspěvky: 28

Příspěvek#1300 » úte 2. říj 2018, 12:59

Zkusím poštrachat v enzetech, snad mi ještě nějaký zbyly, ale nevím, zda to k něčemu bude. Na první pohled úplně běžný náboj, jaký dostaneš, když do lugerový hilzny zalisuješ FMJ střelu třeba Alsa, jen je to všechno po těch letech už takový tmavší. Mám doma většinu pistolovejch Lovexů, několik puškovejch, Vectany, kdysi podobnou paletu Accurate, ale nic, co bych na první pohled poznal. Navíc pochybuju, že před dvaceti lety tady takovej výběr byl. Bylo to spíše jako divotvorná směska, kuličky, sem tam destička, občas váleček... Každopádně abych odpověděl na výše položenou otázku, ano, u 9mm Luger se mi povedlo naměřit na ústí přes 550 m/s, ale nebyly to moje náboje, takže to nedokážu zopakovat a děsím se, aby se mi nepřipletly do pistole. Tajně jsem doufal, že se tady objeví někdo, kdo řekne Pche, todle dělám běžně, dávám tam tolik a tolik toho a toho, ale vidím, že to není až taková sranda. Na druhou stranu zuby i prsty mám zatím původní a minulej tejden jsem venčil Uzinu na 100m na gongy a s běžnou navážkou Ba9 to přes ten první dioptr cinklo skoro každou ránu. Takže za sebe bych experimenty na toto téma prozatím ukončil. Na díry do slonů budou lepší ráže.

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#1301 » úte 2. říj 2018, 14:27

Předpokládám, že tenhle obrázek z BBTI je známý. Energie ve ft-lbs v závislosti na délce hlavně v palcích.

http://www.ballisticsbytheinch.com/megraphs/9mm.html



Caesar
Příspěvky: 8

Příspěvek#1302 » ned 7. říj 2018, 13:06

HonzaLBC píše:
Caesar píše:Díval jsem se na ceny komponentů pro přebíjení (střely, zápalky, prach, nábojnice) a pokud bych neodléval, tak se to moc nevyplatí, když mám tovární střelivo za á 4,60-4,80 Kč ne?


Jen ze zvědavosti, kolik vyšel odhad ceny přebíjeného náboje s kupovanou střelou? Už jsem viděl teoretické výpočty ceny, které se opravdu nevyplatí, ale stačilo trochu upravit chyby ve výpočtu a hned to vypadalo jinak ...

co se kouknout tady


Ať to není OT... Prošel jsem odkazované vlákno v rychlosti; samozřejmě příspěvky z roku 2014 už nebudou aktuální co se týče ceny, ale nejmladší z roku 2016 píšou o 3,5 Kč za kus 9mm, pokud neodlévají...
Když mrknu na eshopy - zápalky - 0,60 kus, střely - 1,89 kus, nábojnice z bazaru 0,50 kus (nový ke 4 korunám), něco za prach. Nepočítám další věci... náklady na energii (praní nábojnic, tavení olova), chemii, mazadla atd. Je to jako s autem - počítáš benzín na 100 km, ale už neuvažuješ o gumách, pojištění, STK, oleji a filtru atd. Ale zpět k mým původním dotazům...



HonzaLBC
Příspěvky: 558

Příspěvek#1303 » ned 7. říj 2018, 13:35

Tak to je ještě rozumný odhad, střely se dají sehnat ještě levnější (případně různé "hromadné" nákupy), nábojnice jde po sobě sbírat a používat opakovaně. Náklady na tavení olova, mazaní a podobně u kupovaných střel asi moc nebudou ... Pod tři koruny se dá lehce dostat a to už nějaká úspora je (podle množství vystříleného).



Awertzue
Příspěvky: 103

Příspěvek#1304 » ned 7. říj 2018, 16:01

No jednoduše přepočitej. Zápalka SB - 0,59,-Kč, prach vectan 4,6grainu, to máš 0,2981gramu, pří ceně 790,-Kč za 500gramu to dělá 0,48,-Kč, střela třeba LOS RN 1,80,-Kč. celkem to je asi 2,87,-Kč náboj..



Hujer Viktor
Příspěvky: 328

Příspěvek#1305 » ned 7. říj 2018, 16:22

střela - 1,2 kč (olovo) - 1,5 kč fmj
prach - 0,5 kč
zápalka - 0,5 kč
(vše ceny při větších nákupech)
cena za náboj 2,2 - 2,5 kč
+ čištění nábojnic, energie, amortizace
reálná cena 2,5- 2,9 kč za náboj se vším všudy

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti