Přebíjení 9mm luger



nico
Příspěvky: 409

Příspěvek#46 » čtv 28. lis 2013, 15:10

Prezehlenim se prodlouzi nabojnice. Nekam ten material musi.



ianraider
Příspěvky: 565

Příspěvek#47 » čtv 28. lis 2013, 23:42

To je zajímavé.... Nábojnice 9mm luger má kuželový profil. Člověk by považoval za samozřejmé, že se při žehlení bude materiál nábojnice stlačovat,mačkat,jak na něj působí matrice. Silně pochybuji o opaku,tedy o natažení materiálu nábojnice :lol:

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#48 » pát 29. lis 2013, 10:57

Je to jen fyzika. Zkus si to třeba s modelínou. Každý, kdo nějakou dobu přebíjí ví, že nábojnice se procesem přebíjení časem prodlužují. Při prvním přebití to není tak markantní a u pistolových nábojnic to není až tak hrozné, ale je to tak. Jde o to, že při průchodu matricemi při zmenšování průměru po výstřelu a pak roztahování u krčku a pak při jeho zaškrcování (můj postup) se nábojnice nepatrně prodlužuje. Samozřejmě se tím i zároveň ztenčuje. Je to podobné válcování, resp. protlačování. Nejde však o nijak závratné hodnoty a nábojnice tak jsou schopny vydržet několikero přebití. Já osobně to ani nepoznám, protože přebíjím jen jednou vystřelené originály a po vystřelení už je nesbírám :D

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#49 » pát 29. lis 2013, 11:09

To je jednoduchý, prostě se s tímto efektem musí počítat, i když u 9x19 se mi rozdíl před a po vyžehlením neprojevuje...



Prase

Příspěvek#50 » pát 29. lis 2013, 12:21

Děkuji za odpovědi.
Můžu se ještě zeptat, jestli před žehlením ( poslední operace přebíjení ) nábojnice mažete ?
Já třeba při kalibraci a vypichování staré zápalky beru nábojnice do ruky, kterou mám lehce namazanou lékařskou vazelínou.
Oproti kalibraci suché nábojnice to jde znatelně lépe.

A tak bych rád věděl, jestli tohle, nebo něco podobného používáte i při finálním žehlení.
Zdá se mi totiž, že při vysouvání nábojnice z matrice to drhne, pak to škubne a náboj je venku z matrice.
Nic dramatického, ale pokud bych tím namazáním neudělal nějakou hrubou chybu, rád bych to zkusil.
Nevadí to něčemu ?

Děkuji

Prase

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#51 » pát 29. lis 2013, 12:32

Nevadí to ničemu, ale kdybys použil origo mazání tak ti vydrží na všechny operace.

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#52 » pát 29. lis 2013, 13:25

Používám mazání od hornadyho (unique case lube) , vydrží dlooouho a práce je s ním o poznání lehčí..



ianraider
Příspěvky: 565

Příspěvek#53 » pát 29. lis 2013, 13:38

Přebíjim už pár let,devítek mám přebito kolem 100 000,a nemažu - není pro to důvod. Používám Dilon XL 650,použité nábojnice Vlašim, většinou jednou střelené,víckrát použité používám na trénink,případně na LOS. Před léty jsem zkoušel,kolikrát lze přebít nábojnice( luger) a po 14 otočení jsem pokus vzdal.Naše nábojnice považuji za velmi dobré,nejhorší zkušenost mám s GFL.

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#54 » pát 29. lis 2013, 13:49

Lugry jdou i bez mazání, pravda - ale s ním to jde lépe :) Jinak nábojnice od Fiochhi (GFL) mi přijdou obecně že jsou slabší ale stejně tak i LIMITky a GECO. Obecně se snažím sbírat jen Vlašim. A



ianraider
Příspěvky: 565

Příspěvek#55 » pát 29. lis 2013, 13:55

Moje zkušenost - pokud jsou nabojnice vyčištěné a vyleštěné,není třeba mazat.Především - na mazané se lepí prach a další nečistoty.



Prase

Příspěvek#56 » pát 29. lis 2013, 15:32

Pak dělám něco špatně. Kalibrace na sucho jde. Namazané to jede sice lépe, ale i na sucho to je velmi přijatelné.
Ale kalibrace prostě při vysouvání náboje z matrice na chvilku zadrhne, pak překonám ten tlak a škub, je venku.

Nikdy jsem ještě nepřebíjel, tak nevím, jestli to tak má být, nebo má jít při žehlení náboj plynule do a i z matrice.
Jen zatáhnout za páku a zdvihnout páku zpět a hotovo.

Prase

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#57 » pát 29. lis 2013, 15:43

Neděláš nic špatně, když kalibrační prstýnek přeíždí přes střelu zasazenou v nábojnici tak jde víc fest. To je normální, liší se to podle používané střely.



Prase

Příspěvek#58 » sob 30. lis 2013, 10:51

Ještě bych se chtěl zeptat na toto :

Když náboj v poslední operaci žehlím, tak se mi u krčku nábojnice „vyžehlí“ takový límec.
Je to normální, nebo mám špatně seřízenou matrici ?

Devět.jpg

Děkuji

Prase
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



ianraider
Příspěvky: 565

Příspěvek#59 » ned 1. pro 2013, 20:16

pravděpodobně moc peretluješ. Používám raději na každou operaci samostatnou matrici, považuji to za lepší a praxe mi dala za pravdu :P

Uživatelský avatar
BusDriver
Příspěvky: 91

Příspěvek#60 » ned 1. pro 2013, 23:44

Máš to hodně utažený, zkus tak o půl otáčky povolit a zlepší se to. Já 9 neškrtím vůbec, spíš jenom srovnám roztaženou nábojnici.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů