statická elektřina



-recon-
Příspěvky: 104

Příspěvek#1 » pon 3. dub 2017, 14:22

Zdravím všechny a hned se zeptám,
mám problém se statickou elektřinou. Při přebíjení se prach dost lepí (ne jen na hilzny, ale i na plastový prachovač). Lis Lee Classic Turret, ráže .45AUTO. Mám obavy, aby prach někde nezůstal viset a nesnížil jsem si navážku.
Máte někdo zkušenost čím to je, nebo jak se toho zbavit? Napadá mě to nějak uzemnit (drát na lis drátek a svést to nevím kam), nebo to zbavit náboje alespoň před lisováním (lis mám standartně v krabici).



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#2 » pon 3. dub 2017, 14:31

Nevím jestli to platí i pro přebíjecí lis, ale mohlo by - když jsem řešil problém se statickou elektřinou, tak jsem sáhl na předmět a na kovové futro dveří (hezky na boso). Tím jsem vybil jak sebe, tak předmět a bylo po problému.



pesi
Příspěvky: 305

Příspěvek#3 » pon 3. dub 2017, 14:59

Možná by chtělo zjistit kde se ten náboj vytváří a to místo eliminovat (oblečení, židle...). Já dělám na Turretu už pár let , vyzkoušel jsem řadu prachů a se statikou jsem problém nikdy neměl.
V každém případě, pokud budeš řešit zemnění, tak vše v čem teče voda (kromě odpadu) a může být v kontaktu s člověkem (kovové umyvadlo, vana, radiátor...) musí být uzemněno. Dále třeba nulový kolík v zásuvce.

Uživatelský avatar
smety
Příspěvky: 155
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#4 » pon 3. dub 2017, 17:17

Jak psáno výše - eliminovat zdroj.
Pokud by to byl člověk, lze pořídit ESD náramky (pro práci v elektrotechnice)
Také by mohlo pomoct zvýšení vlhkosti vzduchu (jako například v závodech pracující s papírem)

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 990

Příspěvek#5 » pon 3. dub 2017, 20:33

Pokud zlobí statika, tak je to možno eliminovat pospojením pracoviště i sebe na jeden potenciál. Například je možné to vyřešit vodivým pospojením kovových částí zařízení (lisu a dalších věcí) a sebe s ochranným kolíkem síťové zásuvky (POZOR!!! kolíku zásuvky, ne dutinky "nuláku"!!!).
Pospojit sebe lze přes náramek, například: https://www.gme.cz/antistaticky-naramek ... 608-611b-6, pospojit zařizení stačí nějakým kablíkem. Dále je vhodné mít oblečení, které nevytváří šoupáním se po židli náboj (ne umělotina, spíše nějaká bavlna), případně je možno, pokud o něco opravdu jde, použít antistatické rukavice, například: https://www.aliexpress.com/item/NMSAFET ... 0.0.xZukBa

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4566

Příspěvek#6 » pon 3. dub 2017, 20:47

paza : Přesně toto bylo prováděno ve vojenských závodech laborujících munici, především v provozech, kde bylo zacházeno s černým prachem. Co myslíš, přestalo to bouchat? Samozřejmě je to nejlepší ochrana před statikou.

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 990

Příspěvek#7 » pon 3. dub 2017, 20:55

No z kontextu Tvého dotazu předpokládám že to bouchat nepřestalo, ale je to jistá eliminace rizika, pochopitelně že to hlavní je naprostá technologická kázeň u každé operace. Lidský faktor (nekázeň) dokáže pravé divy.

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#8 » pon 3. dub 2017, 21:07

Uzemnit se da i na topeni a omezit synteticke obleceni
Ale nedelat to zemneni za bourky :-)



-recon-
Příspěvky: 104

Příspěvek#9 » úte 4. dub 2017, 13:09

Díky, ona to lepilo už když jsem to vybalil. Asi to má pořád náboj, nebo ten prach. S lisem jsem propojen přes páku a druhou rukou při obsluze. Zkusím propojit lis, chtěl jsem s tím nulovacím kolíkem zásuvky, ale to topení není taky špatnej nápad. Uvidím co to udělá. Je možný, že lis už se statickou elektřinou přifrčel.



comiks
Příspěvky: 37

Příspěvek#10 » pát 5. kvě 2017, 11:25

jednoduchá pomoc co se týká prachovace místo kde se ti
"lepi" prach "pomazej" nastrouhanou tuhou z obycejne tuzky nebo krajonu. Me se lepil prach v nejuzším místě prachovače kde propadává do derovaných disků.

no odmastene to poradne máš určitě všechno?



-recon-
Příspěvky: 104

Příspěvek#11 » pát 5. kvě 2017, 17:50

Nevím jestli to může být z výroby mastné,možná ano. Nicméně zkusil jsem lis krátce uzemnit a taky asi pomohlo, že se útroby potahly povlakem že samotného střelného prachu. Ten grafit navíc by myslím pomohl taky, posledně to bylo už relativně v pořádku, ale dobrej nápad, díky tobě i ostatním



Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#12 » pát 5. kvě 2017, 19:43

Cerny prach se pri vyrobe, zrneni, grafituje. Jestli se to dela i s nitrakem, to netusim. Smyslem je jednak vyhlazeni zrn, aby lepe klouzala a take lepsi vodivost staticke elektriny.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1572

Příspěvek#13 » pát 5. kvě 2017, 20:05

Grafitují se i bezdýmé prachy.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů